Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2015

USA: Jeb Bush obvinil Clintonovú, že môže za vzostup Islamského štátu

Republikánsky prezidentský kandidát Jeb Bush v utorok vyhlásil, že Spojené štáty zrejme musia poslať viac vojakov do Iraku, aby sa podarilo poraziť militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Bush však nepovedal, koľko ich treba vyslať. Načrtol pritom svoju vlastnú stratégiu, ako zv...

Republikánsky prezidentský kandidát Jeb Bush v utorok vyhlásil, že Spojené štáty zrejme musia poslať viac vojakov do Iraku, aby sa podarilo poraziť militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Bush však nepovedal, koľko ich treba vyslať. Načrtol pritom svoju vlastnú stratégiu, ako zvíťaziť nad hrozbou, ktorá sa "šíri ako pandémia". Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Bush sa v rámci boja o Biely dom prvýkrát v prejave rozsiahlo vyjadril k zahraničnej politike a tvrdo kritizoval pôsobenie Hillary Clintonovej na poste ministerky zahraničných vecí - túto favoritku medzi demokratickými uchádzačmi o prezidentský úrad a prezidenta Baracka Obamu obvinil, že dovolili militantnej organizácii obsadiť Blízky východ.

"Kto môže seriózne tvrdiť, že Amerika a naši priatelia sú dnes vo väčšom bezpečí než v roku 2009, keď prezident a ministerka Clintonová - ten slávny tím rivalov - nastúpili do funkcií?" položil otázku Bush. "Tak dychtivo sa chceli stať tvorcami histórie, že sa nestali mierotvorcami," dodal. Bush tiež vyhlásil, že Clintonová musí na seba prevziať časť viny za vzostup Islamského štátu.

Bush predniesol prejav v čase, keď jeho prezidentská kampaň stráca na sile napriek prestíži, ktorú má ako syn a brat bývalých prezidentov USA. Pred niekoľkými mesiacmi vstúpil do zápasu o Biely dom ako stranícky favorit a predstihol svojich súperov aj vo finančných daroch, ktoré získal na kampaň. Nedokázal si však udržať postavenie favorita.

Namiesto toho strhol na seba pozornosť Američanov bohatý podnikateľ s nehnuteľnosťami a hviezda televíznej reality šou Donald Trump, ktorý vedie v prieskumoch verejnej mienky. Republikán Trump zaútočil na rodinu Bushovcov vo videu, zverejnenom v pondelok 10. augusta na Instagrame, a v odkaze na Twitteri napísal: "Čo je veľa, to je veľa - dosť bolo Bushovcov!"

Inzercia

O nomináciu Republikánskej strany v prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať v novembri 2016, sa uchádza 17 kandidátov.

V Iraku sa v súčasnosti nachádza približne 3500 amerických vojenských inštruktorov a poradcov, ktorí už pomáhajú irackým ozbrojeným silám bojovať proti IS. Podľa Busha si víťazstvo nad IS vyžaduje odstránenie prezidenta Sýrie, Bašára Asada. To je možné dokázať tak, že sa zjednotia umiernené sily bojujúce proti IS v Sýrii a americkí vojaci "ich budú podporovať ako jedna sila". Navyše, treba im pomôcť vytvoriť stabilnú, umiernenú vládu.

"Je to ťažká, zložitá diplomatická a vojenská záležitosť, dokonca ešte zložitejšia ako situácia v Iraku. Ale dá sa to," vyhlásil Bush.

TASR
      

Odporúčame

V Litmanovej si pripomenuli 25. výročie od prvého zjavenia

V Litmanovej si pripomenuli 25. výročie od prvého zjavenia

Na hore Zvir pri obci Litmanová v nedeľu vyvrcholila slávnostná púť, ktorá sa niesla v znamení 25. výročia prvých zjavení. "Slávenie tejto udalosti sa začalo už v stredu (5. 8.), teda presne v deň prvého zjavenia. O deň neskôr sme si pripomenuli 20 rokov od posledného zjavenia a celé slávenie vyvrc...

Islamský štát prepustil 22 unesených asýrskych kresťanov

Islamský štát prepustil 22 unesených asýrskych kresťanov

Sunnitská extrémistická skupina Islamský štát (IS) prepustila 22 spomedzi niekoľkých desiatok asýrskych kresťanov, ktorých začiatkom roka uniesla z dedín v severovýchodnej časti Sýrie. Agentúra Reuters o tom dnes informovala s odvolaním sa exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.