Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
14. apríl 2020

6 dobrých správ v čase koronavírusu z charity

Desiatky kilometrov na ceste k dverám seniorov, aby sme ich ochránili pred vychádzaním z domova, stovky kilogramov odovzdaných potravín z vlastných skladov, tisícky telefonátov a vypočutí, s ktorými prichádza povzbudenie aj vďaka. 23-tisíc ľudí v núdzi, ktorým stále pomáhame aj napriek opatreniam kvôli koronavírusu. Prečítajte si dobré správy z Charity, ktoré ste možno nepostrehli, od tých, ktorí nemohli ostať doma.
6 dobrých správ v čase koronavírusu z charity

Zamestnanci a dobrovoľníci charity pomáhajú aj v čase koronavírusu (Zdroj: SKCH)

1. Šijeme rúška aj pre rómske osady

Priestory viacerých centier Slovenskej katolíckej charity sa zmenili na krajčírske dielne. Zamestnanci, návštevníci, ktorým charita pomáha, spriaznené komunity a jednotlivci šili rúška, aby zmiernili ich akútny nedostatok. Ľudia sa zomkli a prejavili podporu darovaním materiálu na šitie alebo hotových rúšok. Evidujeme aj mnohé prípady zapožičania šijacích strojov.

Vlastnú iniciatívu prejavili aj farské charity, ktoré Slovenská katolícka charita zriaďuje ako lokálne „jednotky“ dobrovoľníkov vo farnostiach. Aktivity, ktoré donedávna vykonávali, upravili a prispôsobili súčasnej situácii. Šijú rúška, pomáhajú seniorom, ba poskytujú aj opateru, ak je to potrebné.

Priaznivci Komunitného centra a Denného stacionára v Sečovciach (Arcidiecézna charita Košice), ktoré navštevujú ženy z neďalekej rómskej osady, šijú tiež. Za 3 dni sa im podarilo ušiť až 300 rúšok, ktoré venovali obyvateľov osady.

Rúška šijú aj v Diecéznej charite Žilina (Zdroj: DCHZA)

2. Rozdali sme materiál na 2 500 rúšok

Čo potrebujete na ušitie 2 500 rúšok? 240 m² látky, 50 km nití, 1 km gumy a desiatky párov rúk dobrovoľníkov. Materiál sme nakúpili alebo získali od partnerov a zaslali do jednotlivých farských charít a charitných domovov, kde ho naši zamestnanci a dobrovoľníci postupne premieňajú na ochranné rúška.

„Na začiatku sme chceli len nakúpiť a rozdistribuovať materiál na výrobu rúšok pre cieľové skupiny aj mimo našich zariadení, ktoré nemajú dostatočné kapacity, aby si tento materiál zabezpečili. Momentálne sa nám však podarilo zabezpečiť aj dobrovoľníkov, ktorí materiál spracujú, a záujemcom pošleme už hotové rúška. A to všetko bezplatne,“ vysvetlila vedúca projektu Viera Vranková zo Slovenskej katolíckej charity.

Ušité rúška spolu s ďalším materiálom putujú do seniorských zariadení, zdravotníckych zariadení, nocľahární, predajní potravín, nízkoprahových centier, nemocníc, občianskych združení a neziskových organizácií poskytujúcich pomoc aj v čase koronavírusu.

Materiál na ušitie rúška (Zdroj: SKCH)

3. Projektom Pošli tašku pomáhame seniorom

Bratislavská arcidiecézna charita rozbehla projekt s názvom Pošli tašku. Ak niekto vie o seniorovi, ktorému sa zíde pomoc služby vo forme nákupu a doručenia potravín, stačí, aby mu odovzdal kontakty telefónnych liniek charity. Keď senior zavolá, spojíme ho s dobrovoľníkom, ktorý mu rád donesie nákup až priamo domov s dodržiavaním všetkých preventívnych hygienických predpisov.

Nákup pre seniorov, ktorí trpia nedostatkom vlastných prostriedkov, charita preplatí alebo im odovzdá potraviny a hygienické prostriedky z vlastných skladových zásob.

Služba Pošli tašku funguje v Bratislave a vďaka farským charitám aj v Senci, Skalici, Šatín-Stráže či Modre. Aktuálne pracujeme na jej rozšírení do ďalších diecéznych charít, aby ju mohli využívať aj seniori z východného a stredného Slovenska.

Podobná služba pre seniorov je aktuálne k dispozícii aj seniorom z Prešova. Gréckokatolícka charita Prešov ponúka pomoc v podobe nákupu alebo rozhovoru so sociálnym pracovníkom, psychológom alebo duchovným.

Ukážme seniorom, že v tom nie sú sami (Zdroj: BACH)

4. 59 267 potravinových balíkov pre najnúdznejších

Od začiatku marca a v priebehu apríla doručujú zamestnanci Slovenskej katolíckej charity a jednotlivých diecéznych a arcidiecéznych charít balíčky potravinovej pomoci (OP FEAD) do viac ako 1 200 obcí po celom Slovensku. Odovzdávajú ich ľuďom, ktorí sú odkázaní na pomoc v hmotnej núdzi.

V časoch, keď mnohí zo strachu či opatrnosti nakupujú do zásob pre vlastné domácnosti, sú tieto balíčky „soľou nad zlato“ pre ľudí, ktorí si bohaté nákupy dovoliť nemôžu. V balíčku z operačného programu FEAD nájdu napr. cestoviny, strukoviny, konzervy či instantné polievky a základné hygienické potreby.

Inzercia

Opatrenia proti nákaze COVID-19 zastihli priebeh distribúcie, no nespôsobili jej zrušenie. Na základe odporúčaní Úradu vlády SR sme prijali prísne hygienické opatrenia, aby si ľudia mohli balíčky vyzdvihnúť. Zamestnanci použili ochranné pomôcky, no zapojili aj vlastnú kreativitu a využili prostriedky, ktoré mali dostupné. Arcidiecézna charita Košice vytvorila rozostupy medzi ľuďmi pomocou stoličiek a signalizačnej pásky.

Odovzdávanie potravinových balíkov v čase ohrozenia koronavírusom (Zdroj: ADCHKE)

5. Podobne ako v školách „učíme“ aj my na diaľku

Kvôli ochrane zdravia sme zakázali návštevy v hospicoch, v ktorých ležia dlhodobo chorí, a zatvorili denné stacionáre, v ktorých sa združovali osamelí seniori z okolia. Mnohí starkí, ktorí boli zvyknutí ich navštevovať, prežívajú ťažké časy, pretože im chýba sociálny kontakt a boja sa o svoje zdravie.

Zamestnanci charity sa aj napriek súčasným okolnostiam nenechali odradiť od vykonávania svojej práce. Starkým pravidelne volajú a zaujímajú sa o ich osobné prežívanie tejto situácie. Okrem toho im vymýšľajú rôzne „domáce úlohy“.

V domácom prostredí sa seniori z okolia Spišskej katolíckej charity momentálne venujú vyšívaniu či navliekaniu gumičiek. Zadávame im pracovnú terapiu na jemnú motoriku alebo cvičenia na pamäť a myseľ.  Hoci je tento kontakt ochudobnený o fyzickú prítomnosť, aj tieto aktivity pomáhajú zvládať náročné dni, myslieť pozitívne a cítiť sa prijatý – aj napriek sociálnemu odlúčeniu.

Naši seniori vkladajú nádej aj do modlitieb (Zdroj: ADCHKE)

6. Štedrosť človeka bez domova

Ohrozenie spôsobené novým koronavírusom vyvoláva strach, ale i solidaritu na mnohých miestach. Aj tam, kde by ste to nečakali.

Zamestnanci Diecéznej charity Žilina vydávali obedy ľuďom bez domova. Vedúci zariadenia, ktorý sedel s jedným z nich za spoločným stolom, ostal v údive po tom, čo tento muž – človek bez domova a k tomu dôchodca, vytiahol pekne vyplnené tlačivo, ktorým chce charite darovať svoje 2% z dane. Domov síce stále nemá, ale už dlhšie sa mu darí niečo si privyrobiť. Využil to málo, čo bolo v jeho silách, a prejavil svoju vďačnosť ľuďom v charite, u ktorých našiel pomoc. Veru, more lásky môže byť ukryté v rukách chudobných!

Ilustračné foto. (Zdroj: Daniel van den Berg, Unsplash)

7. Mesto Košice ocenilo prácu zamestnankyne charity

Vedúca zariadení Charitný dom sv. Alžbety a Nocľaháreň Emauzy Košice Soňa Hlaváčová získala Cenu mesta Košice za záslužnú prácu s ľuďmi bez domova. V zariadeniach Arcidiecéznej charity Košice pracuje už 14 rokov, v sociálnej oblasti celkovo 25 rokov. Spolu s kolegami pomáha bezdomovcom opäť sa postaviť na nohy a zaradiť sa do spoločnosti.

„Cenu mesta Košice si veľmi vážim a som rada, že si ľudia všímajú aj prácu, ktorú navonok nie je vidieť, ale dokáže priniesť mnoho zmien v živote ľudí, ktorí sa ocitli na samom dne. Cena patrí aj kolegom, bez ktorých by starostlivosť o túto cieľovú skupinu nebola taká dobrá, akou je. Každý z nás tu má svoje poslanie, ktoré odovzdáva ľuďom bez domova s presvedčením, že to má svoj zmysel. Stojíme pri ľuďoch, ktorí veľakrát prišli o všetko, vnímame ich pocity, zranenia, ale aj úspechy a snažíme sa v nich prebudiť vlastnú hodnotu a zaradiť ich späť do normálneho spôsobu života.“

Verejné ocenenie udeľuje mesto každoročne jednotlivcom a kolektívom za umeleckú tvorbu, významné výsledky alebo mimoriadne zásluhy na poli vedy, techniky, kultúry, umenia, športu publicistiky alebo verejnoprospešnej činnosti. Ocenenými sú desiati jednotlivci a tri organizácie. Oficiálne odovzdávanie cien je spojené so slávením Dní mesta na prelome mája a júna. K ich zrušeniu či odloženiu mesto ešte nepristúpilo.

Ilustračné foto (Zdroj: kosice.sk)

Autor: Monika Čopíková

Odporúčame

Bomba nezničila ich vieru – posilnila ju

Bomba nezničila ich vieru – posilnila ju

Srí Lanka, ázijská krajina v tvare slzy, prežíva v posledných desaťročiach plač. Dlhé roky ju sužovala občianska vojna, v roku 2004 postihla krajinu ničivá vlna cunami a minulú Veľkú noc ju zasiahli teroristické útoky. Jedným z dotknutých chrámov bol Kostol sv. Šebastiána v Negombe neďaleko hlavného mesta Kolombo.