Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
14. apríl 2020

Bomba nezničila ich vieru – posilnila ju

Srí Lanka, ázijská krajina v tvare slzy, prežíva v posledných desaťročiach plač. Dlhé roky ju sužovala občianska vojna, v roku 2004 postihla krajinu ničivá vlna cunami a minulú Veľkú noc ju zasiahli teroristické útoky. Jedným z dotknutých chrámov bol Kostol sv. Šebastiána v Negombe neďaleko hlavného mesta Kolombo.
Bomba nezničila ich vieru – posilnila ju

Rok po teroristických útokoch prosíme dobrodincov o finančnú podporu na výstavbu misijného domu pri Kostole svätého Šebastiána v Negombe. Dom bude slúžiť aj ako pastoračné centrum pre kňazov a pútnikov.

V Kostole svätého Šebastiána v Negombe zomrelo po samovražednom bombovom útoku na minuloročnú Veľkonočnú nedeľu 115 ľudí. Krv a zvyšky tiel boli po stenách celého kostola. Chrám sa stal po tomto hroznom čine doslova pútnickým miestom. Zámerom teroristov bolo vyvolať strach a nepokoje. Srí Lanka je budhistickou krajinou, v ktorej je náboženská sloboda. Katolícka cirkev so 7 percentami veriacich sa stala po teroristických útokoch ešte silnejšou. Po dvoch mesiacoch bol kostol obnovený a veriaci ho každodenne zapĺňajú na svätých omšiach. Ľudia prijímajú od kňazov eucharistické požehnanie a prosia o modlitbu príhovoru. Krv mučeníkov sa na tomto mieste skutočne stáva semenom nových kresťanov. Socha vzkrieseného Krista, ktorá bola vpredu v kostole, zostala neporušená, ale bola pokropená ľudskou krvou. V súčasnosti je pohľad na vzkrieseného Krista v bočnej kaplnke veľavravný. Aj tam prichádzajú ľudia, deti a rodiny, aby posilnili svoju vieru. Vo svojom utrpení potrebujú pomoc.

Pomáhajú aj iné náboženstvá, dokonca i moslimovia, aj keď to bol práve jeden z nich, ktorý odpálil v kostole bombu. Bezprostredne po útoku prišli čistiť kostol budhistickí mnísi. Kresťania žijú medzi moslimami, ale neprejavujú voči nim nenávisť. Kresťania týmto gestom prejavujú veľké svedectvo, i keď je to pre nich veľmi ťažké. Svedectvo pokoja prináša obnovu viery a mnohé krsty. Vďaka kardinálovi Malcolmovi Ranjithovi, ktorý je Božím mužom, sa situácia zvládla veľmi dobre. Práve on ako prvý preukázal krok zmierenia a vo farnosti slávil svätú omšu na Vianoce aj na hody. Je pre nás výzvou pokračovať v tomto svedectve viery a v službe ľuďom.

Jednému mužovi zahynula manželka a cítil nenávisť, nemohol vôbec vstúpiť do kostola. Navštívil ho kardinál Malcolm Ranjith, ktorému voľakedy muž miništroval. „Vaša žena je v nebi. Bude sa za vás modliť, aby vaše pocity pomsty zmizli,“ povedal mu kardinál. Ľudia začínajú byť hrdí na to, že sú katolíci. Katolíci sa nemstia. Mnoho budhistov i hinduistov obdivuje pokoj katolíkov a starostlivosť kardinála. Ak by sa to stalo im – nasledovala by krvavá pomsta. 
Rany a traumy sú zreteľné. Celkovo však katolíci v krajine posilnili. Celá krajina sa dozvedela o statočnosti a zvláštnom charaktere ich viery. Ľudia začínajú chápať, čo znamená veriť a žiť s Kristom. 
Do kostola v Negombe prichádza každý deň veľké množstvo ľudí, aby sa modlili za obete útoku a ich rodiny, no aj aby posilnili svoju vieru. Každý štvrtok je adorácia a kostol je počas svätej omše zaplnený do posledného miesta aj v pracovné dni. Kňazi na fare prijímajú ľudí, aby sa nad nimi modlili a prinášali im Božie uzdravenie. 


„Oslavovali sme Veľkú noc. Náš Boh nie je Bohom pomsty, ale lásky a milosrdenstva,“ odkázal otec Jude Raj Fernando.
Pokojom bojujú proti pocitom pomsty. Je ťažké neprejaviť po takomto čine túžbu po pomste. Kresťania to dokázali a stávajú sa svedkami viery v Krista. Ich vieru začínajú obdivovať budhisti, hinduisti i moslimovia žijúci v krajine. 

Sayana je budhistka ako 70 percent obyvateľov Srí Lanky. Navštevovala katolícku školu a kresťanstvo ju fascinovalo. Rozhodla sa stať kresťankou. Na Veľkonočnú nedeľu bola jedna z čakateliek na krst. „S Budhom som sa nemohla rozprávať, ale s Ježišom a Máriou áno,“ hovorí Sayana. Bomba bola odpálená v batohu atentátnika niekoľko metrov od nej, keď zapaľovala sviečku. Stĺp medzi ňou a atentátnikom jej zachránil život, ale poškodil sluch. 

Inzercia

Na webovej stránke Farnosti svätého Sebastiána čítame aj takýto text: „Stratili sme milované sestry a bratov našej farnosti. Modlime sa, aby sa ich mená oslávili ako mená mučeníkov Srí Lanky. Náš milovaný kostol sa na Veľkonočnú nedeľu ponoril do krvavého kúpeľa. Teraz máme kostol požehnaný krvou našich hrdinov. Chceme osláviť tvoje meno, Pane. Naša viera nezomrela. Nech títo mučeníci chránia náš kostol i farnosť.“

„Stavba misijného domu je potrebná. Veľmi si cením vašu lásku a solidaritu s obeťami a ich rodinami po bombových útokoch v apríli 2019. Ďakujem vám a želám veriacim na Slovensku veľa Božieho požehnania pri všetkých ich dielach.“ 
kardinál Malcolm Ranjith, kolombský arcibiskup

Kto má záujem, môže prejaviť svoju solidaritu finančným príspevkom na výstavbu misijného domu v Negombe. Na jeho výstavbu je potrebná celková suma 95 000 eur. 

Možnosť podpory farskej budov trvá do 31. mája 2020. 
Svoje finančné príspevky môžete posielať na účet Pápežských misijných diel:
SK88 0900 0000 0051 4976 4503 (SLSP), variabilný symbol 115.
Do poznámky uveďte svoju adresu alebo e-mail.
Ďakujeme za vašu solidaritu a podporu.

Odporúčame