Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. august 2015

Reakcia Vedenia KU v Ružomberku na článok Docentúra rýchlo a draho. Zn. Slovensko

Príklad, ako by sa žurnalistika nemala robiť. Vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) sa ostro ohradzuje voči  článku, ktorý dňa 4. augusta 2015 zverejnil portál postoy.sk pod názvom „Docentúra rýchlo a draho. Zn. Slovensko“. Jeho autorkou je Terézia Rončáková, ktorá učí na Filozofickej faku...

Príklad, ako by sa žurnalistika nemala robiť.

Vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) sa ostro ohradzuje voči  článku, ktorý dňa 4. augusta 2015 zverejnil portál postoy.sk pod názvom „Docentúra rýchlo a draho. Zn. Slovensko“. Jeho autorkou je Terézia Rončáková, ktorá učí na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU).

Máme za to, že niektoré informácie v uvedenom článku sú nepravdivé, ďalej pre selektívnosť, ktorú autorka zvolila, sú neobjektívne až zavádzajúce, čím došlo k poškodeniu dobrého mena Katolíckej univerzity v Ružomberku a k zneváženiu dobrej povesti aj ďalších dotknutých osôb a inštitúcií.

Autorka podáva vo svojom článku nepravdivé informácie. Citujeme: „Po Katolíckej univerzite je totiž hneď druhá na zozname „udeľovačov titulov“ Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.“ To nie je pravda! V článku je uvedených sedem slovenských vysokých škôl. Vysoká škola sv. Alžbety je šiesta (nie druhá!) v poradí.

Na adresu prof. Krčméryho autorka uvádza: „Akoby ľudia s povesťou svätosti pri obchádzaní pravidiel v akademickom svete nemali výčitky svedomia...“ Zvolený štýl autorky je neprofesionálny, lebo prechádza k hodnotiacim súdom vnútornej integrity osoby. Nejde totiž o prevzatú citáciu z poľského článku, ale o jej subjektívne posúdenie vnútra druhej osoby. Navyše podľa našich informácií priamo z rektorátu uvedenej vysokej školy ich autorka nekontaktovala. Ako si teda overila svoje tvrdenie, že došlo k obchádzaniu akademických pravidiel?

S poľutovaním konštatujeme, že autorka selektívne a nekriticky vybrala len určité informácie, pričom obišla mlčaním viaceré nepresné alebo nepravdivé údaje. Čakali by sme, že autorka upozorní na nepravdivú informáciu, že výsledky auditu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) boli zverejnené v roku 2014. Ten, ako je všeobecne známe, začal v januári 2015 a výsledky boli zverejnené v júni 2015.

Inzercia

Poľský článok tvrdí, že audit vykonaný KBS zistil plagiátorstvo, predávanie diplomov a pod. To nie je pravda! Audit vôbec ani nekontroloval oblasť vzdelávania, ale sa zameral na ekonomickú oblasť, čo bolo aj prezentované na zasadnutí KBS na Donovaloch v júni 2015. Audit konštatoval závažné pochybenia nielen na fakultách, ale aj na rektoráte bývalého vedenia.

Základná žurnalistická slušnosť prikazuje poskytnúť priestor aj druhej strane na vyjadrenie v duchu zásady „audiatur et altera pars“. Napriek skutočnosti, že autorka je zamestnankyňou KU, nedala si tú námahu, aby poskytla priestor dotknutým fakultám, či priamo vedeniu KU, hoci jej pritom stačilo prejsť len niekoľko desiatok metrov. V celom článku autorka neposkytla ani jednu vetu na vyjadrenie dotknutých strán. Faktom je, že členovia Akreditačnej komisie kontrolovali podklady na KU počas komplexnej akreditácie v októbri 2014 (na Teologickej fakulte dokonca ešte raz v máji 2015) a nenašli v nej pochybenia.

Vítame prácu novinárov a považujeme ju za dôležitú, aby verejnosť bola informovaná. Takto by sa ale žurnalistika nemala robiť. Smutným faktom zostáva, že ide o zamestnankyňu našej univerzity, ktorá učí na Katedre žurnalistiky. Stačilo prejsť pár metrov, stretnúť sa, požiadať o informácie, overiť si fakty, dať priestor na vyjadrenie. Pýtame sa, komu takto vyskladaný článok slúži? Práve v týchto dňoch prebieha záverečná fáza komplexnej akreditácie slovenských vysokých škôl. Ťažko sa ubrániť dojmu, že načasovanie článku nemá s touto skutočnosťou nič spoločné.

Vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku

Odporúčame

Mikolášik k TTIP: Nemusíme dosiahnuť dohodu za každú cenu

Mikolášik k TTIP: Nemusíme dosiahnuť dohodu za každú cenu

Únia si musí dať pozor, aby sme s vidinou najväčšej zóny voľného obchodu na svete nevytvorili dohodu aj za cenu zdravia či ľudského života, upozorňuje europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) v súvislosti s rokovaniami s USA o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Európsky pa...