Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2015

Výstava: Veľká Morava a počiatky kresťanstva

Medzinárodná putovná výstava Veľká Morava a počiatky kresťanstva bude po premiére v Brne a následnej zastávke v Prahe uvedená na záver svojho putovania i v Bratislave v priestoroch Slovenského národného múzea – Historického múzea. Výstava predstavuje najvýznamnejšie archeologické nálezy z obdobia Ve...

Medzinárodná putovná výstava Veľká Morava a počiatky kresťanstva bude po premiére v Brne a následnej zastávke v Prahe uvedená na záver svojho putovania i v Bratislave v priestoroch Slovenského národného múzea – Historického múzea.

Výstava predstavuje najvýznamnejšie archeologické nálezy z obdobia Veľkej Moravy, štátneho útvaru, ktorý v 9. storočí existoval na území dnešnej strednej Európy. „Mnohé predmety zo starších i nových archeologických výskumov sú národnými kultúrnymi pamiatkami a väčšia časť z nich nebola dosiaľ nikdy vystavená“, zhodujú sa obaja hlavní autori výstavy doc. Kouřil a doc. Galuška. Na výstave tak bude možné vidieť rozsiahle súbory honosných veľkomoravských šperkov – náušníc, gombíkov, náhrdelníkov a prsteňov, ale taktiež súbory vojenského výstroja a výzbroje (meče, ostrohy, sekery) či umelecky a remeselne spracované predmety z kostí a parohu (napr. hracie žetóny). Návštevníkom je prezentovaných takmer 1400 vzácnych archeologických nálezov zapožičaných z 30 inštitúcií z Čiech, Moravy, Slovenska, Rakúska a Poľska.

Súčasťou výstavy sú modely vybraných veľkomoravských kostolov a objektov (napr. Uherské Hradiště – Sady, Břeclav – Pohansko alebo Mikulčice), ktoré vychádzajú z najnovších vedeckých poznatkov a sú zhotovené unikátnou technológiou živicových odliatkov. Ďalej tiež atraktívne 3D vizualizácie predmetov z drahých kovov, ale i kostených a železných predmetov. Súčasťou expozície je i veľkoformátová projekcia idealizovaných rekonštrukcií sakrálnych stavieb, ktorých pozostatky sú predstavené aj zábermi z leteckej perspektívy. Výstava je koncipovaná "revolučne" v puristickom zladení modernej architektúry a nadčasového designu, s originálnymi vnútornými  aranžérskymi prvkami. Je členená do 6 celkov, ktoré sledujú časovú os, ale sú tiež rozdelené tematicky a každý  je odlíšený vizuálne s vlastným hudobným podkreslením pre umocnenie dojmu z prezentovanej témy.

Na výstave je inštalovaná interaktívna miestnosť, ktorej súčasťou sú napríklad repliky predmetov, komiks približujúci archeológiu a život na Veľkej Morave či dotykové obrazovky s tematickým programom. Prichystaný je i bádateľský list „Môj denník z cesty po Veľkej Morave“. Súčasťou výstavy je aj veľkolepý katalóg, predaj replík veľkomoravských šperkov a možnosť razby vlastnej mince.

Postoy

Inzercia

Odporúčame

RADÍME: Človek počas horúčav vypotí litre vody, minerály treba doplniť

RADÍME: Človek počas horúčav vypotí litre vody, minerály treba doplniť

Človek môže počas horúčav, ktoré v súčasnosti sužujú Slovensko, denne vypotiť aj päť litrov vody. Potením telo stráca aj dôležité minerálne látky, ióny, aminokyseliny, hormóny, mastné kyseliny, kyselinu mliečnu a antibakteriálne látky, ktoré ľudskému organizmu prospievajú. A ak ich telo nedostáva sp...

Napriek pokračujúcim horúčavám počet kolapsov rapídne klesol

Napriek pokračujúcim horúčavám počet kolapsov rapídne klesol

Napriek tomu, že nedeľa priniesla ešte väčšie horúčavy ako sobota, počet ľudí, ktorí skolabovali z tepla, bol o polovicu nižší. Jozef Minár z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby informoval, že kým v sobotu mali záchranári 139 prípadov, v nedeľu len 67. "Od pondelka 2. augusta sme teda...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.