Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. apríl 2020

Paretov princíp vs Podľa seba súdim teba

Svoj chrbát som nastavil tým, čo bili, a svoje líca tým, čo trhali, tvár som si neskryl pred potupou a slinou.
Paretov princíp vs Podľa seba súdim teba

Priznám sa, po letmom pohľade na hlavičku jedného dnešného blogu a meno autorky, kresťanskej političky, som očakával  slová  nádeje, radosti a pokoja, plynúce z očakávania najväčších kresťanských sviatkov.

Nečakal som slová plné hejtu, smerujúce na nášho premiéra. Nemienim zaujať rovnaký postoj k autorke. Možno mala aj pádny dôvod, pre ktorý nepovolila diskusiu. To ma ale primälo vyjadriť sa a trochu priblížiť problematiku krízovej situácie, kde sme všetci  na rovnakej lodi.

Nachádzame sa vo vyhrotenom nebezpečnom časovom období, keď v dôsledku rozsiahleho hromadného ohrozenia ľudského zdravia za pár posledných mesiacov došlo na celom svete k mimoriadnemu, významnému zhoršeniu kvality fungovania spoločnosti, niekde až kolapsovým stavom v zdravotníckom sektore a ekonomike.

Pre úspešné prekonanie krízového obdobia sa  vo väčšine krajín urýchlene mení režim riadenia štátu. Vrcholový krízový manažment a premiér dostávajú väčšie právomoci pre rýchle rozhodovanie a prestávajú platiť niektoré, inak bežné, právne, zdravotnícke, sociálne, ekonomické a spoločenské pravidlá.

Krízové manažmenty používajú rôzne metódy a analytické techniky krízového riadenia: krízový plán, technika scenárov, prognózovanie, krízová matica, návrh cieľov,  Paretovo pravidlo.  

Paretov princíp, ktorý by som chcel (nielen autorke blogu) trochu ozrejmiť, možno obecne vyjadriť takto: 20 % príčin spôsobuje 80 % výsledkov. Dôsledkom pravidla je, že je potrebné sústrediť sa predovšetkým na oných kritických 20%, čím je možné dosiahnuť 80% možného efektu.

Posledné premiérove nepopulárne krízové opatrenie je vzorové uvedenie Paretovho pravidla v praxi - eliminovanie rizika šírenia nákazy väčšiny zodpovedných, vyplývajúce z pohybu, ani nie 20%, ale len mizivého percenta pozitívnych prípadov, tých nezodpovedných.

Autorka svojim argumentom „...sme zodpovedná rodina a takých je na Slovensku vrátane Bratislavy väčšina“ si zrejme neuvedomuje, že v krízovej situácii prevažná väčšina ešte nemusí jednoznačne určovať tok udalostí.  Pritom tu nechcem poukázať na utorkový BA predčasný útek.

A v úvode autorkou podsunutý „selfie argument“ považujem už úplne za hranou.

Inzercia

Dovolím si tu uviesť určitú paralelu dnešného čítania starozákonného proroka:

„Svoj chrbát som nastavil tým, čo bili, a svoje líca tým, čo trhali, tvár som si neskryl pred potupou a slinou.

Pán, Jahve, mi pomáha, preto nebudem zahanbený. Preto som si zatvrdil tvár sťa kremeň a viem, že sa nezahanbím.“ (Iz 50, 6-7)

 

Nielen Mesiáš to zažil od svojich...

 

obrázok: zdroj pixabay

Zatiaľ sa mi nedarilo vyrobiť perpetuum mobile pre dvoch, na lietanie v oblakoch. Návod už mám: jeden máva krídlami, druhý do nich fúka; nik sa neunaví, navzájom striedajú sa. Za ruky sa držať musia, ináč nepoletia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.