Paretov princíp vs Podľa seba súdim teba

Priznám sa, po letmom pohľade na hlavičku jedného dnešného blogu a meno autorky, kresťanskej političky, som očakával slová nádeje, radosti a pokoja, plynúce z očakávania najväčších kresťanských sviatkov.
Nečakal som slová plné hejtu, smerujúce na nášho premiéra. Nemienim zaujať rovnaký postoj k autorke. Možno mala aj pádny dôvod, pre ktorý nepovolila diskusiu. To ma ale primälo vyjadriť sa a trochu priblížiť problematiku krízovej situácie, kde sme všetci na rovnakej lodi.
Nachádzame sa vo vyhrotenom nebezpečnom časovom období, keď v dôsledku rozsiahleho hromadného ohrozenia ľudského zdravia za pár posledných mesiacov došlo na celom svete k mimoriadnemu, významnému zhoršeniu kvality fungovania spoločnosti, niekde až kolapsovým stavom v zdravotníckom sektore a ekonomike.
Pre úspešné prekonanie krízového obdobia sa vo väčšine krajín urýchlene mení režim riadenia štátu. Vrcholový krízový manažment a premiér dostávajú väčšie právomoci pre rýchle rozhodovanie a prestávajú platiť niektoré, inak bežné, právne, zdravotnícke, sociálne, ekonomické a spoločenské pravidlá.
Krízové manažmenty používajú rôzne metódy a analytické techniky krízového riadenia: krízový plán, technika scenárov, prognózovanie, krízová matica, návrh cieľov, Paretovo pravidlo.
Paretov princíp, ktorý by som chcel (nielen autorke blogu) trochu ozrejmiť, možno obecne vyjadriť takto: 20 % príčin spôsobuje 80 % výsledkov. Dôsledkom pravidla je, že je potrebné sústrediť sa predovšetkým na oných kritických 20%, čím je možné dosiahnuť 80% možného efektu.
Posledné premiérove nepopulárne krízové opatrenie je vzorové uvedenie Paretovho pravidla v praxi - eliminovanie rizika šírenia nákazy väčšiny zodpovedných, vyplývajúce z pohybu, ani nie 20%, ale len mizivého percenta pozitívnych prípadov, tých nezodpovedných.
Autorka svojim argumentom „...sme zodpovedná rodina a takých je na Slovensku vrátane Bratislavy väčšina“ si zrejme neuvedomuje, že v krízovej situácii prevažná väčšina ešte nemusí jednoznačne určovať tok udalostí. Pritom tu nechcem poukázať na utorkový BA predčasný útek.
A v úvode autorkou podsunutý „selfie argument“ považujem už úplne za hranou.
Dovolím si tu uviesť určitú paralelu dnešného čítania starozákonného proroka:
„Svoj chrbát som nastavil tým, čo bili, a svoje líca tým, čo trhali, tvár som si neskryl pred potupou a slinou.
Pán, Jahve, mi pomáha, preto nebudem zahanbený. Preto som si zatvrdil tvár sťa kremeň a viem, že sa nezahanbím.“ (Iz 50, 6-7)
Nielen Mesiáš to zažil od svojich...
obrázok: zdroj pixabay