Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. 04. 2020, 21:39

Zákaz cestovania je primeraný, ešte stále nie sme za vodou

Na hundranie nie je dôvod, Slováci budú aj ďalšie dni značne slobodnejší než desiatky miliónov Európanov na západ od nás.
Zákaz cestovania je primeraný, ešte stále nie sme za vodou

FOTO TASR – Milan Kapusta

Výrazné obmedzenie pohybu počas veľkonočných sviatkov, ktoré presadili OĽaNO a Sme rodina, vyvolalo veľké vášne: kritizovali ho koaličné strany Za ľudí a SaS, ktorých ministri radikálny návrh nepodporili, ale aj viacerí novinári, na sociálnych sieťach padajú slová ako diktatúra či policajný štát.

Samozrejme, uvedené opatrenie je bezprecedentným zásahom do slobody pohybu, prinieslo diskomfort mnohým ľuďom, ktorí sa správajú úplne zodpovedne (len plánovali ako rodina vycestovať na chalupu, pričom by nikoho neohrozovali). Napriek tomu je postup Matovičovho a Kollárovho hnutia opodstatnený a primeraný.

V prvom rade platí, že hoci sme sa vďaka veľmi včasnými opatreniam vyhli takmer nevyhnutnej špirále exponenciálneho šírenia nákazy, ešte stále sme nevyhrali – aj dnes rovnako ako včera pribudlo takmer 50 potvrdených prípadov koronavírusu. Samo osebe to nie je zlá správa, lebo to zrejme nie je dôsledok masívnejšieho šírenia vírusu, ako skôr masívnejšieho testovania. Je dokonca možné, že v skutočnosti sme sa už v týchto dňoch dotkli vrcholu – teda že každým dňom je viac ľudí, ktorí prekonali koronavírus než tých novonakazených. Ale je tiež možné, že od tohto bodu sme ešte trochu vzdialení. Aj z tohto dôvodu potrebujeme viac informácií z ďalších tisícok testov aj z ďalších potenciálnych ohnísk, ako sú rómske osady. Už o dva-tri týždne tak budeme značne múdrejší než dnes.

Masové veľkonočné presúvanie však bolo najväčším zdravotným rizikom, ktoré mohlo doterajšie úspechy spochybniť – je totiž pochopiteľné, že ak sa tisíce rodín z Bratislavy presunú naprieč krajinou za svojimi staršími príbuznými, nebudú pod spoločnou strechou nosiť rúška a dodržiavať dvojmetrový dištanc. Dnešný únik mnohých obyvateľov Bratislavy smerom na východ skôr ukázal inú slabinu vládneho rozhodnutia: vstúpiť do platnosti nemalo pár desiatok hodín, ale skôr pár hodín od oznámenia.  

Opatrenie vlády proti slobode pohybu, ktoré budú na cestách kontrolovať policajti aj vojaci, preto spadá do kategórie vyššieho verejného záujmu v stave núdze a je aj konformné so znením ústavy. Mimochodom, obmedzenia Slovákov, ktoré budú platiť len najbližšie dni, sa nedajú nijako porovnať s celoplošnými zákazmi vychádzania, aké sa až do odvolania uplatňujú niekoľko týždňov nielen v Taliansku. Desiatky miliónov Talianov, Francúzov či Španielov žijú doslova uväznení vo svojich príbytkoch, nemôžu si ako rodina vyjsť na výlet do blízkeho okolia ani si zašportovať v prírode, najväčším výletom je vyvenčenie psa okolo domu.

Pritom milióny Talianov, najmä zo stredu a ešte viac z juhu krajiny, žijú v relatívne bezpečných zónach, ktoré sú oveľa bližšie našim pomerom než situácii na severe Talianska či v Paríži – napríklad na Sicílii a v Kalábrii je dokopy len tritisíc potvrdených prípadov nakazených. Z pohľadu najjužnejších Sicílčanov, ktorí sú od kontaminovaného Lombardska vzdialení dvakrát toľko kilometrov ako my, sú aj tieto brutálne slovenské veľkonočné obmedzenia závanom slobody.

Z tejto perspektívy nie je neprimerané ani tak opatrenie Matovičovej vlády, ako skôr trochu mudrlantské hundranie navôkol.

Ak totiž najbližšie dni zvládneme bez toho, aby sme si vyrobili nové problémy, už v druhej polovici apríla príde čas na celkom novú tému: ako v záujme ekonomiky uvoľňovať rôzne obmedzenia bez toho, aby sme dovolili koronavírusu dostať sa mimo kontroly.

Odporúčame