Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2015

Slovenského nacionalistu obvinili za prejav v Prahe z podnecovania nenávisti

Slovenského nacionalistu Mariána Magáta, ktorého českí policajti v sobotu na demonštrácii v Prahe zadržalo priamo počas jeho prejavu proti imigrantom, polícia obvinila z podnecovania nenávisti voči skupine osôb. Magát je stíhaný na slobode, hrozia mu až dva roky za mrežami. Obvinenie z trestného čin...

Slovenského nacionalistu Mariána Magáta, ktorého českí policajti v sobotu na demonštrácii v Prahe zadržalo priamo počas jeho prejavu proti imigrantom, polícia obvinila z podnecovania nenávisti voči skupine osôb. Magát je stíhaný na slobode, hrozia mu až dva roky za mrežami. Obvinenie z trestného činu popiera. Informoval o tom dnes spravodajský server iDNES.cz.

"Môžem potvrdiť, že rečníkovi zo sobotnej demonštrácie bolo ešte v sobotu večer prečítané obvinenie z trestného činu podnecovania nenávisti voči skupine osôb alebo obmedzovanie ich práv a slobôd," uviedla na otázku iDNES.cz hovorkyňa polície v Prahe Iveta Martínková. Muž je podľa nej stíhaný na slobode, po prečítaní obvinenia ho policajti prepustili.  

Magát je predsedom nacionalistickej Akčnej skupiny Vzdor Kysuce. Na jej facebookových stránkach sa po obvinení objavilo jeho vyhlásenie, podľa ktorého na nenávisť nepodnecoval. "Ešte raz uvádzam, že som nepodnecoval k nenávisti voči žiadnej skupine osôb alebo obmedzovaniu ich práv a slobôd, práve naopak vyzdvihol som nutnosť, alebo potrebu na zachovanie každej jednej rasy a právo na jej existenciu. Zatracoval som len multikultúru a vysvetľoval, že stojí za zánikom každej jednej rasy, či už je čierna, biela alebo žltá. Rovnako som upozorňoval na nebezpečenstvo sionizmu a jeho zákulisie v politike Európskej únie. Žiadnym spôsobom som nevyzýval k potlačovaniu alebo obmedzovaniu nejakej skupiny osôb," tvrdí vo svojom vyhlásení Magát.

Policajti Magáta zadržali priamo uprostred jeho prejavu. Hovoril v ňom okrem iného, že "plánovaná imigrácia bude ničiť naše gény". Keď ho policajti odvádzali z pódia, začali jeho priaznivci skandovať "gestapo, gestapo".

Na demonštrácii vystúpili aj zástupcovia krajnej pravice, napríklad predseda Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti (DSSS) Tomáš Vandas a kontroverzný župan Banskobystrického kraja Marian Kotleba, napísal server iDNES.cz.

TASR

Inzercia

Odporúčame

ISIS dobyl strategické mesto a uniesol desiatky kresťanov

ISIS dobyl strategické mesto a uniesol desiatky kresťanov

Najmenej 230 civilistov - kresťanov a sunnitských moslimov - si odniesol ISIS ako korisť z významného sýrskeho mesta, ktorého sa zmocnil vo štvrtok. Karjatajn je strategicky dôležité mesto v stredosýrskej provincii Homs.  Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva sa do zajatia dostalo ...

Zo sýrskeho mesta Sadad utiekli pred ISIS stovky kresťanských rodín

Zo sýrskeho mesta Sadad utiekli pred ISIS stovky kresťanských rodín

Stovky kresťanských rodín utiekli zo stredosýrskeho mesta Sadad, ku ktorému sa približujú militanti z Islamského štátu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na aktivistov. Obyvatelia Sadadu sa tak chcú dostať bližšie k vládnymi silami kontrolovanému mestu Homs, ako aj k metropole Damask. Pru...