Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. apríl 2020

Zabudnite na koronu

Aspoň na chvíľu. Poďme sa rozprávať o rakovine.
Zabudnite na koronu

Lôžková časť Východoslovenského onkologického ústavu, a. s., v Košiciach. FOTO TASR – František Iván

Rakovina ročne zabije na Slovensku viac ako 13-tisíc ľudí. V roku 2018 mali všetky druhy zhubných ochorení podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií spolu 13 714 obetí. A toto číslo z roka na rok rastie.

Zdroj: iszi.nczisk.sk

Ak by sme si vybrali niektoré konkrétne diagnózy, Slovensko je v pätici krajín s celosvetovo najvyšším výskytom kolorektálneho karcinómu, teda rakoviny hrubého čreva a konečníka. Ročne má zhruba tritisíc obetí a túto diagnózu si každý rok vypočuje viac ako 5-tisíc nových pacientov. Napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa každoročne minie na liečbu dvadsiatich tisícok svojich poistencov s kolorektálnym karcinómom takmer 47 miliónov eur.

Národný portál zdravia priniesol v roku 2018 informáciu o analýze nákladov na jedného pacienta s rakovinou krvi. Od zistenia diagnózy po smrť pacienta sú jednotlivé náklady takmer 410-tisíc eur, z toho až 127-tisíc eur je strata na produktivite práce pre predčasnú smrť pacienta. Rôzne typy rakoviny krvi tvoria asi 7 percent všetkých nádorových ochorení.

Ak odbočíme od rakoviny k ďalším epidemickým civilizačným chorobám, ročne nám pribúda napríklad 21- až 22-tisíc nových diabetikov a vyše 80-tisíc nových pacientov v kardiologických ambulanciách.

Vznik rakoviny podľa odborníkov spôsobuje viacero faktorov. Karcinogény, teda predovšetkým látky rôzneho pôvodu z vonkajšieho prostredia, vek a genetická predispozícia. Keďže vek nezastavíme a genetickú predispozíciu nezmeníme, jediné, čo môžeme ako jednotlivci a najmä spoločnosť ovplyvniť, sú karcinogény z vonkajšieho prostredia.

A tu sa už pomaly dostávame k spojeniu rakoviny a koronakrízy.

Pandémia online

Svetom, Slovensko nevynímajúc, zmieta panika z koronavírusu. Prakticky denne pribúdajú nové opatrenia voči jeho šíreniu, horúčkovito sa hľadá liečba a vakcína.

Korona nás navyše neustále straší a drží v pozornosti. Počítame každého pozitívne testovaného, denne čítame správy o počtoch nakazených a mŕtvych v tej-ktorej krajine sveta. Pandémia online.

Informujú nás úrady denne o počtoch nových prípadov rakoviny? O nových cukrovkároch? O počte infarktov? Máme denne na obrazovke počty obetí týchto chorôb vo svete? Nie.

Iste, možno namietať, že autor mieša infekčnú chorobu – koronavírus – s rakovinou, ktorá sa rozvíja v individuálnom organizme. Ak však časť príčiny onkologických chorôb tkvie v prostredí, v ktorom žijeme, tak je to tiež v podstate nákazlivá choroba. A pri ťažkých smogových situáciách nie je ani to rúško na tvári na zahodenie.

Ročne sa do výskumu rakoviny a hľadania liečby investujú vo svete miliardy dolárov. Tieto sumy sa iste dajú porovnať s opatreniami na zastavenie koronavírusu či na zmiernenie ekonomických škôd, ktoré spôsobuje a spôsobí. Stále však ide len o riešenie následku. Lekárska veda sa teda viac-menej zhoduje, že rakovina je aj výsledkom prostredia, v ktorom žijeme, vzduchu, ktorý dýchame, pôdy, v ktorej rastie a na ktorej sa pasie naša potrava, vody, ktorú pijeme a v ktorej sa umývame. Všetky naše odpady sa nám tak vracajú ako bumerang.

Korona a Čína

A tu sa môžeme naplno vrátiť k aktuálnej pandémii. Kde konkrétne sa vírus vzal, môžeme len hádať, lebo Číne sa veriť nedá. Vieme však, že je z Číny.

Globalizácia ho dostala až k nám. Milióny Číňanov ho nevedomky (lebo ich vláda im klamala) rozniesli po svete a priniesli ho aj obchodníci, ktorí v Číne podnikajú.

Čína je lacným miestom na výrobu čohokoľvek. Aj detské knižky so slovenským textom sa už tlačia v Číne. Aby sme ušetrili. Aby sme ušetrili?

Podľa správy slovenského ministerstva zahraničných vecí z minulého roku objem svetového obchodu s Čínou od roku 2016 kontinuálne rástol. A to tak na strane exportu, ako aj importu a v roku 2018 dosiahol objem viac ako 4 623 miliárd dolárov. V roku 2019 nastal mierny pokles na 4 575 miliárd dolárov pre pokles importu. Export z Číny rástol aj vlani.

Inzercia

Zdroj: www.mzv.sk

Aby nedošlo k omylu, Čína nie je zďaleka jediným vinníkom súčasnej situácie. Ona sama bola využitá ako miesto lacnej pracovnej sily, ktorá produkuje čokoľvek rýchlo a disciplinovane. Stala sa dielňou pre celý svet. A je tak len prirodzeným dôsledkom tohto faktu, že akákoľvek nákazlivá choroba sa obchodnými cestami z Číny rýchlo rozšíri do celého sveta.

Čistejší vzduch nad krajinou

Webová stránka Európskej vesmírnej agentúry priniesla niekoľko zaujímavých porovnaní znečistenia nad Európou či Áziou. Napríklad emisií NO2 v marci tohto roka oproti rovnakému obdobiu v roku 2019.

Zdroj: www.esa.int

To, že na okamih ustali továrne, medzinárodný obchod, letecká doprava a výrazne menej je aj áut na cestách, lebo veľa ľudí sedí doma, doslova vyčistilo vzduch. A zobrazený oxid dusíka na satelitných záberoch zďaleka nie je jedinou látkou, ktorej do vzduchu odrazu vypúšťame menej. Ubudlo určite aj zlúčenín síry, olova či iných ťažkých kovov už len nižšou intenzitou dopravy.

Lož má navždy krátke nohy

Krízy posledných rokov, ktoré ešte môžeme mať v živej pamäti, sa začali lžou. Hypotekárna, neskôr celosvetová hospodárska kríza, sa začala lžou Clintonovej vlády ľuďom, že každý môže mať svoj vlastný dom aj bez toho, aby si mohol dovoliť ho splácať. Kríza eurozóny sa začala štatistickou lžou o skutočnej kondícii gréckej ekonomiky. A koronakríza sa začala lžou čínskeho štátu o tom, aká situácia tam v skutočnosti je. Vlastným občanom i celému svetu.

Ak sa koronavírus z bezvýznamného čínskeho mesta, o ktorom doteraz nik nepočul, rozšíril do celého sveta, je to možné len vďaka našej chamtivosti. Číňania to vyrobia lacno a rýchlo – hovoria si priemyselníci celého sveta a presúvajú do tejto krajiny svoje továrne. A domáci čínsky kapitál za touto optikou nijako nezaostáva. Privezú vám to cez pol sveta. Aj s nákladmi na dopravu je to stále lacnejšie ako to vyrábať doma. Lebo zákazník si všetko žiada tu a teraz. Neochotný na čokoľvek čakať. A my mu to musíme dať.

Lenže tie náklady na dopravu nie sú len kalkulačná položka v konečnej cene tovaru. Sú to aj tony špiny vo vzduchu, vo vode, v pôde. Špiny, ktorá nakoniec uviazne v našich telách a žerie nás zvnútra. Rakovina tela pochádzajúca z rakoviny duše. Ak je cieľom a modlou hospodárstva neustály rast a bujnosť, cenou je neustály rast a bujnenie chorých buniek v našich telách.

Epidémia rakoviny je výsledkom epidémie nenásytnosti.

Ak nám koronakríza niečo pripomína, tak je to fakt, že vieme prežiť aj bez nezmyselného cestovania po celom svete, bez zbytočných hračiek zo Šanghaja a lacných tričiek z Bangladéša. Sociálne inžinierstvo Európskej únie s politickými cieľmi znižovania emisií napriek úrovni technologického skúmania naše prostredie neozdraví. Dokáže to len prosté uvedomenie si, koľko vecí v skutočnosti nepotrebujeme.

Pred následkami nerozumného konzumu varoval aj pápež František vo svojej encyklike Laudato si' v roku 2015: „Aktuálna situácia vo svete vyvoláva pocit chamtivosti a  neistoty, ktoré podporujú formy kolektívneho egoizmu. Keď sa človek zameria na seba a izoluje sa vo svojom vedomí, rastie jeho chamtivosť. Čím viac je srdce človeka prázdnejšie, tým viac potrebuje kupovať, vlastniť a konzumovať veci. Zdá sa, že v tomto kontexte nemožno akceptovať žiadne hranice kladené realitou. V tomto horizonte neexistuje ani skutočné spoločné dobro. Ak bude takýto typ subjektu v spoločnosti prevažovať, budú sa normy rešpektovať iba v tej miere, v akej nebudú protirečiť jeho potrebám. Preto myslíme nielen na možnosti hrozných klimatických javov či veľkých prírodných pohrôm, ale aj na  katastrofy spôsobené spoločenskými krízami, lebo posadnutosť konzumným spôsobom života, najmä ak si ho môžu dovoliť len niektorí, môže vyvolať iba násilie a vzájomnú deštrukciu.“

Takže áno. Zabudnime na koronu, pretože problém je niekde inde. V našej chamtivosti.

Odporúčame