Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. 04. 2020, 08:41

Koronavírus vo svete: Švédsko za svoj liberálny prístup čelí kritike

Koronavírus vo svete: Švédsko za svoj liberálny prístup čelí kritike

Zdravotník v ochrannom odeve prepravuje pacienta v zdravotníckom zariadení Mount Sinai v New Yorku 3. apríla 2020. Foto:TASR/AP

(Aktualizujeme) Taliansko v nedeľu zaznamenalo 525 nových úmrtí na ochorenie COVID-19. Ide o najnižší denný nárast v počte úmrtí za posledné dva týždne. Už druhý deň za sebou sa znížil aj počet pacientov hospitalizovaných na JIS.

V Poľsku sa počet nakazených zvýšil na 4102

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Poľsku zvýšil na 4102; v krajine evidujú 94 úmrtí. Informovalo o tom v nedeľu tamojšie ministerstvo zdravotníctva, píše tlačová agentúra PAP.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v Poľsku zaznamenali 4. marca; pacient v západopoľskom meste Zielona Góra bol už medzičasom z nemocnice prepustený.

Poľská vláda v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásila 20. marca stav pohotovosti a uzavrela všetky školy, divadlá, kiná a obmedzila verejné zhromaždenia. Do polovice apríla sú takisto zatvorené hranice. Následne 31. marca vláda oznámila sprísnenie opatrení týkajúcich sa obmedzení voľného pohybu ľudí.

V Taliansku pribudlo 525 úmrtí na COVID-19, najmenej za posledné dva týždne

Taliansko v nedeľu zaznamenalo 525 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom. Ide o najnižší denný nárast v počte úmrtí za posledné dva týždne. Už druhý deň za sebou sa znížil aj počet pacientov hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Informovala o tom agentúra AFP.

Aktuálny prírastok v počte ľudí, ktorí koronavírusu podľahli, je tak najnižší od 19. marca, keď sa ich počet zvýšil o 427.

"Toto sú dobré správy, ale nemali by sme prestať byť ostražití," povedal novinárom šéf talianskej civilnej ochrany Angelo Borrelli.

Počet pacientov na oddeleniach intenzívnej starostlivosti poklesol zo sobotňajších 29 010 v nedeľu na 28 949. Znížil sa aj počet pacientov v kritickom stave - v sobotu ich bolo 3994 a v nedeľu 3977.

Počet úmrtí na nový koronavírus SARS-CoV-2 je v Taliansku najvyšší na celom svete - podľa oficiálnych údajov dosiahol číslo 15 887.

Na severe Talianska sa z ochorenia COVID-19 vyliečila žena, ktorá v auguste dosiahne vek 104 rokov, informoval taliansky denník La Repubblica. Ada Zanussová ochorela začiatkom marca v domove seniorov v severozápadnej provincii Biella, ktorá leží zhruba 100 kilometrov od Milána. V zariadení, kde žena žije, koronavírusu podľahlo 21 osôb.

V štáte New York pribudlo 594 obetí ochorenia COVID-19
 

V americkom štáte New York za posledných 24 hodín pribudlo 594 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom. Celkovo tam tejto chorobe podľahlo už 4159 osôb. Oznámil to v nedeľu na pravidelnom tlačovom brífingu newyorský guvernér Andrew Cuomo, píše agentúra AFP.

V porovnaní s predchádzajúcim dňom, keď bolo zaznamenaných 630 úmrtí, sa počet smrteľných obetí mierne znížil. Cuomo novinárom povedal, že je ale príliš skoro hovoriť o tom, či má tento pokles štatistický význam.

Počet nakazených sa v tomto štáte zo sobotňajších 113 704 zvýšil na 122 031. Hospitalizovaných je 16 479 osôb, z toho 4376 je na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. V meste New York sa počet infikovaných zvýšil o 7245 na 67 551.

Cuomo uviedol, že sa zdá, že počet úmrtí sa trochu stabilizuje. New York podľa neho môže byť "blízko k vrcholu" pandémie, no dodal, že "niekoľko ďalších dní nebudeme vedieť, či to pôjde hore alebo dolu".

Guvernér avizoval, že by chcel presunúť pacientov z preplnených nemocníc do menej vyťažených zariadení s lepšou výbavou, píše denník The New York Times. "Nemôžem povedať nemocnici, že vám pošlem všetky zásoby, čo potrebujete, všetky ventilácie, ktoré potrebujete. Nemáme ich," uviedol.
 

Británia zakáže šport vonku, ak budú ľudia nedisciplinovaní

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu varoval, že vláda môže zakázať športovanie na čerstvom vzduchu, ak budú ľudia ignorovať prísne nariadenia v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

V nedeľu zatvorili park na juhu Londýna po tom, čo sa tam v sobotu vybrali slniť mnohí ľudia. Hancock, ktorý bol pozitívne testovaný na nový koronavírus SARS-CoV-2, pre spravodajskú stanicu Sky News uviedol, že opaľovanie sa je "proti pravidlám" a každý, kto tak robí, ohrozuje životy iných ľudí.

Pre stanicu BBC minister povedal, že väčšina ľudí dodržiava stanovené odporúčania a svoj domov opúšťajú len vtedy, keď idú nakúpiť nevyhnutné zásoby alebo lieky či raz denne si idú zacvičiť. Dodal však, že je "neuveriteľné", že istá časť ľudí platné opatrenia stále ignoruje.

"Pravdou je, že čím viac budú ľudia vychádzať von, tým viac sa bude vírus šíriť," varoval Hancock. "Nechcem zrušiť šport ako dôvod odchodu z domu len preto, že ľudia nedodržiavajú pravidlá," povedal s tým, že ak však bude z domu vychádzať príliš veľa ľudí a budú porušovať pravidlá, vláda bude musieť proti tomu zakročiť.

V Británii zaznamenali do soboty 18.00 h SELČ ďalších 621 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím sa ich celkový počet zvýšil na 4934, uviedlo v nedeľu tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Počet nakazených sa zvýšil o 5903 na 47 807.

Južný Sudán hlási prvého nakazeného

Prvého nakazeného koronavírusom SARS-CoV-2 hlási aj Južný Sudán, informovala v nedeľu agentúra AFP.

Viceprezident Riek Machar na tlačovej konferencii v hlavnom meste Juba spresnil, že prvým nakazeným človekom v krajine je 29-ročná žena, ktorá sa koncom februára vrátila do Južného Sudánu z Holandska, pričom cestovala cez Etiópiu. Štátnu príslušnosť ženy Machar neoznámil.

Misia OSN v Južnom Sudáne vo svojom vyhlásení oznámila, že nakazená žena je jej zamestnankyňou. Pozitívne testovaná bola v sobotu, pričom na kliniku OSN prišla vo štvrtok.

Machar dodal, že ministerstvo zdravotníctva jeho krajiny v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou a Centrom na kontrolu a prevenciu chorôb spolupracujú v snahe zistiť, s kým bola nakazená žena v kontakte. Spoločne rozhodnú aj o ďalšom postupe.

Vláda Južného Sudánu už pre riziko rozšírenia koronavírusu nariadila zavrieť bary, nočné kluby a obchody, kde sa nepredávajú potraviny, a nabáda ľudí, aby medzi sebou dodržiavali primeranú vzdialenosť. Hranice krajiny i medzinárodné letisko sú zatvorené. V čase od 18.00 h do 06.00 h platí zákaz vychádzania.

Južný Sudán je jednou z najchudobnejších krajín sveta. Za posledné desaťročia ho zničila séria občianskych vojen, takže je veľmi zle vybavený na boj proti pandémii a dokonca aj na poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti pre svojich občanov.

V Rusku presiahol počet nakazených 5-tisíc

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom stúpol za posledný deň v 79 administratívnych celkoch Ruska o 568, čím dosiahol celkový počet 5389. Podľa agentúry TASS o tom novinárov informovalo v nedeľu krízové centrum v Moskve.

Z choroby sa uzdravilo dovedna 355 ľudí a 45 ďalších jedincov zomrelo, uviedol ďalej protikoronavírusový operačný štáb.

"Do dnešného dňa máme v 79 subjektoch Ruskej federácie registrovaných 5389 prípadov koronavírusovej infekcie. Za ostatný deň bolo z nemocnice ako zdravých prepustených 22 ľudí. Počet vyzdravených za celé obdobie je 355.

Za posledných 24 hodín zomreli dvaja pacienti v Moskve. Doteraz zomrelo v Rusku 45 ľudí," spresnil vo vyhlásení moskovský krízový štáb pre boj s rozširovaním koronavírusovej infekcie.

Infekciu koronavírusom vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia za pandémiu 11. marca tohto roka. Doteraz sa novým druhom koronavírusu (SARS-CoV-2) nakazilo na celom svete vyše milióna ľudí a počet úmrtí dosiahol v globálnom meradle viac než 50 000.

Ruská vláda už dávnejšie zriadila internetovú horúcu linku, na ktorej občanov oboznamuje s aktuálnou situáciou týkajúcou sa pandémie.
 

Španielsko už tretí deň po sebe zaznamenalo nižší počet mŕtvych

Španielsko zaznamenalo v nedeľu už tretí deň po sebe klesajúci počet úmrtí na pandémiu choroby Covid-19, spôsobovanej novým druhom koronavírusu. Za ostatných 24 hodín zomrelo na následky spojené s touto nákazou 674 ľudí.

Informovala o tom agentúra AFP na základe oficiálnych údajov ministerstva zdravotníctva v Madride. Ide o najnižší počet mŕtvych v priebehu posledných desiatich dní. Celkový počet úmrtí, odkedy sa v Španielsku toto hromadné infekčné ochorenie koncom januára vyskytlo, tak dosiahol 12 418.

Momentálne je v krajine 130 759 infikovaných, čo je nárast o 6000 za jeden deň. Doposiaľ sa z tohto ochorenia uzdravilo 38 080 pacientov, uzatvára najnovšiu bilanciu rezort zdravotníctva.

V sobotu španielske ministerstvo informovalo o 124 736 prípadoch nakazenia koronavírusom a 11 744 úmrtiach, pripomína francúzska tlačová agentúra AFP.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu oznámil, že stav núdze v krajine, súvisiaci s bojom proti pandémii nového typu koronavírusu, plánuje jeho vláda predĺžiť na ďalšie dva týždne.

V platnosti by tak mal byť až do polnoci zo soboty 25. na nedeľu 26. apríla.

Švédsko za svoj liberálny prístup čelí kritike

Prudký nárast počtu obetí nového druhu koronavírusu v Štokholme vedie k spochybňovaniu liberálneho prístupu švédskej vlády k pandémii, napísala v nedeľu agentúra Reuters.

Zatiaľ čo väčšina európskych krajín vrátane susedného Dánska a Nórska pristúpila k prísnym opatreniam na zastavenie šírenia nového koronavírusu, Švédi môžu aj naďalej navštevovať reštaurácie alebo kaderníctva a posielajú svoje deti do škôl, píše agentúra.

Liberálny prístup švédskej vlády, ktorá sa snaží minimalizovať dosah epidemiologických opatrení na ekonomiku, sa však stáva terčom kritiky úmerne tomu, ako sa nákaza začína vo zvýšenej miere šíriť v hlavnom meste.

„Nemáme na výber, musíme okamžite uzavrieť Štokholm,“ uviedla v tejto súvislosti pre Reuters Cecilia Soderbergová-Nauclerová, profesorka mikrobiálnej patogenézy z Inštitútu Karolinska.

Soderbergová-Nauclerová je jednou z 2300 akademikov, ktorí na konci marca podpísali otvorený list vláde, v ktorom požadovali sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu s cieľom ochrániť švédsky zdravotnícky systém.

„Musíme prevziať kontrolu nad situáciou, aby sme sa vyhli totálnemu chaosu. Nikto neskúšal takýto prístup. Prečo by sme ho mali bez informovaného súhlasu skúšať tu vo Švédsku,“ položila si otázku vedkyňa.

V reakcii na situáciu, ktorú mieste úrady označili za „búrku“ ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus, otvorila štokholmská radnica poľnú nemocnicu a vyzvala každého so zdravotníckym vzdelaním na pomoc v starostlivosti o chorých.

Ľavicový švédsky premiér Stefan Lofven musel podľa agentúry tento týždeň na tlačovej konferencii čeliť okrem iných aj otázke, či nie je šírenie nákazy v domovoch dôchodcov znakom toho, že vládna stratégia zlyháva.

„Nemyslím si, že je to príznakom toho. Takto to je v celej Európe. Od začiatku tvrdíme, že veci sa musia najprv zhoršiť, kým sa začnú zlepšovať,“ odpovedal premiér.

Vo Švédsku bolo v piatok potvrdených 612 nových prípadov nákazy ochorením COVID-19, čím celkový počet infikovaných osôb stúpol na 6000. Nový koronavírus si v tejto škandinávskej krajine doposiaľ vyžiadal 373 obetí na životoch, pričom toto číslo rástlo v posledných dňoch v priemere o 25 až 30 obetí denne.

Pár sa usmieva a objíma v plnej reštaurácii v Štokholme v sobotu 4. apríla 2020. Foto:TASR/AP

Koronavírus spôsobuje talianskemu turistickému ruchu miliardové straty
 

Po tom, ako Taliansko v dôsledku šírenia nového koronavírusu zatvorilo v marci hranice, musí počítať s výpadkom 10,5 milióna turistov počas veľkonočných sviatkov. Ako vyplýva z odhadov združenia Assoturismo, zodpovedá to strate 3,3 miliardy eur.

„Ešte pred rokom sme diskutovali o rizikách priveľkého návalu turistov, teraz zažívame katastrofu v podobe nulovej turistiky. Všetko sa úplne zastavilo,“ povedal prezident združenia Vittorio Messina pre talianske médiá. Vláda doteraz urobila príliš málo na podporu tejto branže, ktorá patrí medzi odvetvia najťažšie postihnuté súčasnou krízou.

Vládou schválená podpora 600 eur mesačne pre osoby pracujúce v oblasti turistického ruchu nie je dostatočná. Messina preto požaduje pozastavenie platieb daní a nájomného pre turistické firmy. Táto branža v prvom rade potrebuje veľkú likviditnú injekciu. Po katastrofálnych jarných stratách totiž hrozí, že vypadne aj letná sezóna. „Bez pomoci budú turistické firmy jedna po druhej kolabovať,“ varuje Messina.

Epidémia veľmi ťažko zasiahla turizmus v Benátkach, kde je 98 % všetkých hotelov zatvorených. Podľa údajov prezidenta benátskeho hotelierskeho združenia Federalberghi Veneto Marca Michiella je spomedzi celkovo 3150 hotelov otvorených zhruba 20. Hotely zažívajú najťažšie časy od druhej svetovej vojny. Hotelieri, ktorí už po októbrových záplavách čelili prepadu počtu hostí, sa teraz dostávajú na pokraj bankrotu.

Ekvádor má najvyšší počet nakazených v Latinskej Amerike

Ekvádorská vláda začala skladovať telá obetí nového koronavírusu v obrovských mraziarenských boxoch po tom, ako márnice v prístavnom meste Santiago de Guayaquil skolabovali pod náporom stoviek zosnulých. V nedeľu o tom informovala agentúra Reuters.

Podľa slov primátorky Santiaga de Guayaquil Cynthie Viteriovej boli k miestnym nemocniciam pristavené tri veľké mraziarenské boxy, z ktorých najväčší je dlhý 12 metrov, aby v nich boli uskladnené telá obetí nákazy, kým stihnú zodpovedné orgány vykopať dostatok hrobov.

„Pandémia zdoláva naše kapacity,“ uviedol vo vyhlásení manažment miestnej Nemocnice Teodora Maldonada Carba.

V Ekvádore bolo potvrdených 318 obetí ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus, čo je najvyššie číslo v Latinskej Amerike.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno však tento týždeň vyhlásil, že skutočný počet obetí nákazy bude oveľa vyšší, keďže úrady denne z príbytkov obyvateľov vynášajú stovky tiel. Karanténne opatrenia totiž Ekvádorčanom nedovoľujú pochovávanie svojich zosnulých príbuzných.

Vláda tejto juhoamerickej krajiny v sobotu avizovala, že zavedie nový digitálny systém, ktorý umožní rodinám identifikovať hroby ich blízkych.

Prezident na margo pandémie dodal, že podľa vlády by si nákaza mala v krajine celkovo vyžiadať 3500 životov. Úrady už podľa Morena budujú „špeciálny tábor“, kde budú obete tohto infekčného ochorenia pochovávané.

V Moskve za deň pribudlo viac ako 500 nakazených

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v ruskom hlavnom meste Moskva stúpol za posledný deň o 536 na celkový počet 3893 infikovaných.

Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na štatistiky moskovskej pobočky federálneho úradu na ochranu spotrebiteľov Rospotrebnadzor, ktorý sleduje epidemiologickú situáciu v krajine.

V celom Rusku je doposiaľ 4731 potvrdených infikovaných osôb a 333 pacientov sa z choroby Covid-19, ktorú nový druh koronavírusu spôsobuje, už vyliečilo, spresňuje TASS.

Podľa najnovších ruských údajov zomrelo na následky spojené s touto infekciou v celej krajine 43 ľudí. O dvoch najnovších úmrtiach informovalo moskovské protikoronavírusové krízové centrum v sobotu večer.

Ruská vláda už dávnejšie zriadila internetovú horúcu linku, na ktorej občanov oboznamuje s aktuálnou situáciou týkajúcou sa pandémie.

Infekciu koronavírusom vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia za pandémiu 11. marca tohto roka. Doteraz sa novým druhom koronavírusu (SARS-CoV-2) nakazilo na celom svete vyše milióna ľudí a počet úmrtí dosiahol v globálnom meradle viac než 50-tisíc.

Grécko muselo uvaliť karanténu na druhý utečenecký tábor

Grécko uvalilo karanténu na utečenecký tábor Malakasa po tom, ako bola u jedného jeho obyvateľa potvrdená nákaza ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus. S odvolaním sa na nedeľňajšie vyhlásenie gréckeho ministerstva pre migračnú politiku o tom informovala agentúra Reuters.

Nákaza bola potvrdená u muža z Afganistanu, ktorý žije v tábore Malakasa spolu so svojou rodinou a sovkami ďalších azylantov. Infikovaný muž bol už prevezený do nemocnice v Aténach, pričom grécke úrady sa snažia vystopovať všetky osoby, ktoré s ním prišli do kontaktu, aby ich mohli otestovať na prítomnosť koronavírusu.

Ešte vo štvrtok bola karanténa uvalená na utečenecký tábor Ritsona po tom, ako bol COVID-19 potvrdený u 20 jeho obyvateľov. Išlo o prvý takýto prípad v Grécku.

Tábor Malakasa, ktorý sa nachádza 40 kilometrov na severovýchod od gréckej metropoly, bude v karanténe dva týždne. Na jej dodržiavanie bude podľa ministerstva dohliadať polícia.

Čína potvrdila nové prípady nákazy aj úmrtia

Čína potvrdila v nedeľu 30 nových prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu. S výnimkou piatich prípadov ide o osoby, ktoré sa vírusom nakazili v zahraničí, informovala agentúra AP.

V stredočínskom meste Wu-chan, kde sa pandémia koronavírusu vlani v decembri začala, opäť nepribudli nové prípady nákazy. Päť nových prípadov hlásili z južnej provincie Kuang-tung susediacej s Hongkongom.

Vo Wuchane v sobotu zaznamenali tri nové úmrtia. V celej Číne od začiatku epidémie zaznamenali 81 669 prípadov ochorenia COVID-19 a 3329 úmrtí.

Počet nových infekcií v Číne v minulých týždňoch rapídne poklesol. Čínske úrady sa však obávajú možnej druhej vlny nákazy v súvislosti s množiacimi sa prípadmi zavlečenia infekcie zo zahraničia. Tie podľa oficiálnych štatistík tvoria prevažnú väčšinu nových prípadov nákazy.  

Peking preto zaviedol prísne opatrenia, v rámci ktorých zakázal väčšine cudzincov vstup na čínske územie a obmedzil počet i kapacitu medzinárodných letov. Mnohé čínske mestá zaviedli povinnú 14-dňovú karanténu pre osoby prichádzajúce spoza hraníc.

V Česku pribúdajú nakazení

V Českej republike stále pribúda počet pacientov, ktorí sa nakazili novým typom koronavírusu. K polnoci zo soboty na nedeľu sa potvrdilo 4472 prípadov nákazy Covidom-19, zomrelo 59 chorých a z choroby sa vyliečilo 78 infikovaných, píše webová stránka televízie Nova.

Minister vnútra Jan Hamáček povedal po rokovaní s prezidentom Milošom Zemanom v Lánoch, že sankcie za porušenie jednotlivých nariadení budú oveľa prísnejšie, informuje Nova.

Hamáček tiež zároveň plánuje predložiť Poslaneckej snemovni a Senátu zmenu zákona, vďaka ktorej by policajti mohli neposlúchnutie riešiť blokovou pokutou až vo výške 10-tisíc Kč (360 eur) priamo na mieste, približuje ďalej spravodajský server tn.nova.cz.

Núdzový stav v Česku bude pravdepodobne predĺžený. Krízový štáb sa pôvodne dohodol na predĺžení o 30 dní, nakoniec bude však zrejme predĺžený do konca apríla.

Tuniský premiér dostal mimoriadne právomoci na boj s koronavírusom

Tuniský parlament udelil v sobotu mimoriadne právomoci premiérovi Iljásovi Fachfáchovi v záujme zintenzívnenia boja proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

Premiér bude môcť dva mesiace vládnuť prostredníctvom dekrétov, ktoré nebude musieť schvaľovať parlament. Udelenie mimoriadnych právomocí predsedovi vlády odsúhlasilo 178 poslancov 217-členného tuniského zákonodarného zhromaždenia.

Opatrenie okrem iného umožní rýchle prijatie potrebných legislatívnych zmien vrátane postihov pre osoby porušujúce nariadené obmedzenia pohybu obyvateľstva.

Tunisko už prijalo sériu prísnych opatrení proti šíreniu vírusu, okrem iného zaviedlo zákaz nočného vychádzania. V tejto severoafrickej krajine v sobotu evidovali 553 nakazených a 19 úmrtí.

Nový tuniský premiér, bývalý minister financií Iljás Fachfách sa funkcie ujal len koncom februára. Po skončení dvojmesačného obdobia, na ktoré mu boli udelené mimoriadne právomoci, bude musieť všetky svoje dekréty spätne predložiť na posúdenie parlamentu.
 

USA má potvrdených vyše 300-tisíc nakazených

V Spojených štátoch potvrdili už vyše 300-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 8100 úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore, informovala v sobotu večer televízia CNN.

Podľa jej údajov v USA evidujú už najmenej 301 902 prípadov nákazy a 8175 úmrtí. Len v sobotu pribudlo 23 949 infikovaných a minimálne 1023 ľudí zomrelo na komplikácie spojené s ochorením COVID-19, ktoré vyvoláva nový koronavírus.

Americký prezident Donald Trump na sobotňajšom brífingu v Bielom dome varoval, že najbližšie týždne budú pre USA zrejme najťažšie. „Žiaľ, dôjde k mnohým úmrtiam,“ vyhlásil prezident.

Zároveň zdôraznil, že život v Spojených štátoch sa musí čo najskôr vrátiť do bežných koľají. „Musíme našu krajinu opäť otvoriť,“ uviedol Trump podľa agentúry DPA.  

Približne 25 percent zo všetkých potvrdených prípadov nákazy koronavírusom vo svete je aktuálne v USA, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Ešte 10. marca pritom v Spojených štátoch evidovali len zhruba 1000 infekcií a 30 úmrtí. Trumpova administratíva v tejto súvislosti čelí kritike, že na šírenie nákazy dostatočne rýchlo nezareagovala, rovnako ako úrady niektorých amerických štátov.

Najviac postihnutým je štát New York, odkiaľ pochádza zhruba tretina prípadov nákazy a 40 percent zo všetkých úmrtí evidovaných v USA. Miestne úrady vyzvali už asi 95 percent amerických občanov, aby sa zdržiavali vo svojich domovoch a pomohli tak spomaliť šírenie vírusu.

Dnes treba vedieť

15:54

V nedávnom rozhovore pápež František dva razy spomenul Vergíliov historický epos Eneida. "To, že sa pápež odvoláva na Eneidu ako na zdroj inšpirácie, nie je len rečnícka figúra. Odzrkadľuje to Vergíliov zásadný vplyv na kultúru Západu. Ten pretrváva aj teraz, keď čoraz menej ľudí čítalo túto báseň alebo pozná jej príbeh." Oxfordský profesor Bill Carroll vysvetľuje, ako môžeme čerpať z koreňov našich tradícií, aby sme sa dokázali prihlásiť k hodnotám, ktoré tvoria skutočný základ toho, kým sme.

15:24

Podľa prezidentky je prirodzené, ak vláda hľadá ľudí, ktorým môže dôverovať. Ak má vláda zodpovedať za efektívne vykonávanie svojich rozhodnutí aj na lokálnej a miestnej úrovni, je to podľa Zuzany Čaputovej logické. Vláda tak môže následne od svojich nominantov žiadať aj príslušnú zodpovednosť.