Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
04. apríl 2020

Pár slov na obranu premiéra Matoviča

Ak zajtra premiér pritvrdí a zakáže cestovať naprieč Slovenskom, bude to rozumný krok. Ale po Veľkej noci by mal prísť aj čas nádeje.
Pár slov na obranu premiéra Matoviča

Predseda vlády SR Igor Matovič prichádza na rokovanie 7. schôdze vlády SR v Bratislave vo štvrtok 2. apríla 2020. FOTO TASR – Martin Baumann

Je pravdou, že Igor Matovič od nástupu do úradu premiéra funguje v móde, ktorý hrozí každú chvíľu výbuchom. Je pánom aj otrokom svojho mikromanažmentu, keď drží nad všetkým osobný dohľad, na tlačovkách hovorí toľko, že nemá šancu domyslieť každé slovo, ktoré už nemá váhu človeka Matoviča, ale premiéra Matoviča (a tak jeho voľná úvaha o „blackoute“ spustí lavínu), jeho ministri a poslanci prisluhujú obrazu všadeprítomného šéfa a koaliční partneri stále tŕpnu, akú agendu im zhora nadiktuje (dnes ponižujúce podpisovanie koaličnej zmluvy všetkými poslancami, zajtra nový návrh ľudového referenda).

Naším šťastím však je, že Matovičova línia v zápase s koronavírusom je správna. Premiér hneď prvý deň sľúbil, že sa rýchlo začne robiť oveľa viac testov na koronavírus než len nejakých pár stovák. To sa aj deje, v piatok sa podarilo otestovať takmer dvetisíc ľudí. Pritom pribudlo len 21 nakazených, čo je takisto dobrou správou – aj s námietkou, že presne nepoznáme štruktúru testovaných, kľúčové je získať akú-takú kontrolu nad potenciálnymi ohniskami nákazy.

Rovnako je správne, že Matovič razí v tejto fáze tvrdý reštriktívny prístup a tlačí na zákaz vychádzania počas veľkonočných sviatkov. Pred nami sú totiž kľúčové týždne. Aj napriek povzbudzujúcim číslam o relatívne nízkom počte nakazených (471) je isté, že koronavírus medzi nami cirkuluje a jeho nositeľmi je v skutočnosti zopár tisíc neevidovaných ľudí. Nemajú pritom žiadne silnejšie príznaky a zároveň netušia, že každý z nich môže byť šíriteľom či dokonca – ak chodí do práce, kde je v kontakte s mnohými ľuďmi – superšíriteľom infekcie.

Predveľkonočné cestovanie z Bratislavy do zvyšku Slovenska by mohlo založiť ďalšie ohniská nákazy a výrazne zhoršiť situáciu. Marec dopadol nad očakávanie dobre, je to očividné z tých najoveriteľnejších dát, z počtov hospitalizovaných a najmä z minimálneho počtu pacientov, u ktorých má Covid-19 vážny priebeh.

Keby sa však z dnešných zopár tisíc nakazených stali v priebehu dvoch-troch týždňov mnohé desaťtisíce, naše zdravotníctvo by sa rýchlo dostalo do kolapsového stavu, na čo by životom a zdravím doplatili nielen masy pacientov s koronavírusom. Matovičove varovania preto v princípe sedia. Aprílové počasie stále praje šíreniu koronavírusu, omnoho spoločensky depresívnejšie než dočasný zákaz cestovania by bolo, keby sme po zvládnutom marci dopustili v apríli scenár z viacerých štátov EÚ.

Samozrejme, ľudia už potrebujú aj svetlo na konci tunela, nie vypúšťanie veľmi pochybných analýz zdravotníckeho think tanku, podľa ktorých koronavírusová pandémia vyvrcholí až niekedy v lete. Naopak, po Veľkej noci, symbolicky po zmŕtvychvstaní, príde čas na rozumnú debatu, aké opatrenia postupne uvoľňovať a kde všade navracať život do normálnejších koľají.

Naším najväčším spojencom môže byť počasie, treba len dúfať, že globálne otepľovanie nesklame a to májové bude v Európe nadpriemerne teplé. Nevieme síce bezpečne, ako na vyššie vonkajšie teploty zareaguje tento typ koronavírusu, ale je tu nemalá nádej: tri príbuzné koronavírusy sa správajú počas leta oveľa menej agresívne než v zime, hoci jeden koronavírus je rovnako agresívny počas celého roka. Aj podľa tejto čínskej štúdie by malo teplé počasie výrazne spomaliť šírenie koronavírusu podobne ako pri chrípke či SARS. Ak by to tak bolo, už v máji by prišla prvá veľká úľava a jún by bol ešte lepší.

Igor Matovič to síce aj spolu so zdravotníckymi analytikmi preexponoval a svojimi blackoutovými víziami strašil ľudí, z ktorých mnohí majú už teraz viac existenčné než koronavírusové starosti. Ale v najdôležitejšej veci má pravdu. Aj budúci týždeň musí mať záujem verejného zdravia prednosť pred všetkým ostatným.    

Inzercia

Odporúčame