Novela Zákonníka práce podľa odborníkov pomôže firmám aj zamestnancom

Ilustračné foto: TASR-Dano Veselský
Zmeny v Zákonníku práce, ktoré tento týždeň schválil parlament, podľa odborníkov pomôžu zmierniť následky krízy spôsobenej novým koronavírusom. Chýbajú im však ešte opatrenia na výdavkovej strane štátu.
Zmeny, ktoré prinesie novela, sa týkajú napríklad toho, že zamestnávateľ bude oprávnený nariadiť výkon práce z domu, upraviť sa má aj rozvrhnutie pracovného času, predlžuje sa obdobie poberania dávky v nezamestnanosti. "Je namieste, aby sa zabránilo prepadu životnej úrovne, a tým aj dopytu v ekonomike. Netreba však zabúdať, že síce príslušný fond je pravidelne prebytkový, avšak to bude mať priamy negatívny vplyv na hospodárenie Sociálnej poisťovne ako celku," myslí si riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Viliam Páleník, podľa ktorého je potrebné myslieť aj na hospodárenie SP.
Plénum odsúhlasilo i zmeny, ktoré myslia na rodičov, ktorým končí v tomto krízovom období v súvislosti s novým koronavírusom poberanie rodičovského príspevku. Po novom budú môcť čerpať ošetrovné. Novela prináša aj ďalšiu dôležitú zmenu - zamestnávatelia bez zástupcov zamestnancov, teda odborárov, budú môcť rozhodnúť, že v prípade prekážky v práci môžu poskytovať zamestnancom náhradu mzdy v sume 80 % priemerného zárobku zamestnanca, najmenej však vo výške minimálnej mzdy.
Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš zhodnotil, že opatrenia pomôžu najmä malým a stredným firmám, ich zamestnancom, aj niektorým znevýhodneným ľuďom na trhu práce. "Vláda ešte musí premyslieť opatrenia na podporu veľkých firiem. Našťastie je SR členom Európskej únie (EÚ), čo umožní čerpať miliardy eur z nevyčerpaných eurofondov a poskytne aj dodatočné zdroje priamo aj vo forme úverov. Preto bude pre vládu jednoduchšie hľadať potrebné zdroje," konštatuje Goliaš. Jednou z možností je podľa neho čiastočne dotovať ohrozené pracovné miesta vo výške zodpovedajúcej podpore v nezamestnanosti. Ďalšou možnosťou je poskytnúť firmám zvýhodnené a štátom garantované úvery.
"Výhodou tohto riešenia je rýchlosť, a tiež vyššia návratnosť zdrojov. Mieru dosahov krízy na firmu možno vyhodnotiť až následne. Naproti tomu pri priamom dotovaní je návratnosť nulová a ohrozenie firiem je potrebné odhadnúť dopredu, čím sa stráca čas. Za vhodnejšie preto považujem poskytovanie úverov," myslí si Goliaš.
Podľa Páleníka by mala vláda pristupovať k veľkým zamestnávateľom individuálne. "Potrebné je prednostne pomáhať firmám, ktoré doteraz nečerpali pomoc, aby sa zachovala primeraná férovosť. Firmy ktoré nedávno čerpali pomoc by som z pomoci vylúčil. Diskutovaný kurzarbeit je vo všeobecnosti dobré opatrenie, netreba však zabúdať, že pomoc naň z EÚ má byť pre členské štáty formou pôžičky, a nie nenávratnej pomoci, ako sú bežné eurofondy," tvrdí Páleník.
V rámci prijímania opatrení Páleníkovi chýbajú tie, ktoré by sa zameriavali na výdavkovú stranu širokého okruhu verejných financií. "Znižujú sa príjmy pre pokles HDP a opatreniam vlády, výdavky sa zvyšujú pre opatrenia a SR je na hranici verejného zadlženia. Na výdavkovej stránke sú len morálne gestá. Nie je v poriadku, keď v súčasnej situácii si štát plní všetky svoje záväzky aj voči evidentným kauzám predošlej vlády," upozornil Páleník. Napríklad, zoštátnenie mýtneho systému za zostatkovú cenu by podľa neho umožnilo ušetrené prostriedky využiť na zníženie mýtneho.
"Zrušenie všeobecného hospodárskeho záujmu na tepelné elektrárne, zníženie dotovania fotovoltiky alebo kombinovaných zdrojov by umožnilo razantne znížiť tarifu za prevádzku systému a automaticky tým znížiť ceny elektriny pre všetky domácnosti aj výrobcov o približne 10 %. Takéto opatrenia by ušetrili rádovo stovky miliónov eur," dodal Páleník.
Dnes treba vedieť
Rokovania o novom stavebnom zákone napredujú
Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý rokoval s predsedami vyšších územných celkov o podobe zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe. Na rokovaní si vyjasnili svoje pozície a posunuli sa bližšie k riešeniu.
Belgická lekárska komora chce trestať lekárov šíriacich konšpirácie o očkovaní
Každý lekár, u ktorého sa zistí, že sa podieľa na šírení dezinformácií o vakcínach proti koronavírusu a o očkovaní, riskuje niekoľkomesačné pozastavenie svojej činnosti a zrejme aj stratu klientely a pacientov.
Výmena členov vlády nestačí, cestou sú aj predčasné voľby, tvrdí Smer-SD
Smer-SD nebude podľa šéfa strany Roberta Fica podávať do parlamentu žiadny návrh na odvolávanie členov vlády. Poslanci pôsobiaci v Hlase-SD si chcú počkať na výsledok koaličných rokovaní.
Švédsko schváli vakcínu od AstraZenecy pre každého vo veku od 18 rokov
Švédsky úrad verejného zdravotníctva v novom rozhodnutí citoval tri rozsiahle britské štúdie, ktoré ukazujú, že vakcína od AstraZenecy má dobrý ochranný účinok pred nákazou koronavírusom dokonca aj u ľudí vo veku 80 rokov a starších.
Petíciu na podporu amatérskeho športu podporilo už takmer 7-tisíc ľudí
Jej cieľom je dostať športovcov opäť do pohybu a adresovaná je kompetentným predstaviteľom krajiny na čele s vládou, hlavným hygienikom, konzíliom odborníkov, pandemickou komisiou či ministerstvom školstva.
Cirkev vníma nespokojnosť s pretrvávajúcim zákazom konania bohoslužieb
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara podotkol, že cirkev sa už rok usiluje pomáhať v boji proti pandémii. Zákaz verejných bohoslužieb považuje predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu a expredseda KDH Ján Figeľ za porušenie ústavného a medzinárodného práva.
Ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo maďarského veľvyslanca
Vysvetliť má konanie maďarskej strany pri stredajšej návšteve maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa v súvislosti s novelou zákona o štátnom občianstve.
Niekto vidí ako zásadný problém, že Matovič išiel vakcíny vítať na letisko. Lenže to je politika. Jednoducho, politici sa chcú „ukázať“ pred verejnosťou, keď niečo „vybavia“. Preto prestrihávajú pásky pri otváraní cestných úsekov alebo poklepkávajú pred kamerami základné kamene. Matovič túto črtu politiky nevymyslel, aj keď si na tom letisku zrejme chcel „šplhnúť“ aspoň pred časťou verejnosti, keď väčšinu celé mesiace svojím vystupovaním vytáčal. Komentuje Lukáš Krivošík.
Koronavírus
Firma CureVac uzavrela zmluvu na výrobu vakcín s Novartisom
Švajčiarsky farmaceutický gigant Novartis do konca roka vyrobí do 50 miliónov dávok vakcíny firmy CureVac a v roku 2022 do 200 miliónov ďalších dávok.