Nemecko: Úrady zverejnili video, ktoré odrádza žiadateľov o azyl z Balkánu

Nemecké úrady zverejnili video, v ktorom upozorňujú migrantov z Balkánu, že majú iba veľmi malé šance získať azyl a budú im tiež naúčtované náklady na vlastnú deportáciu do vlasti.

Opatrenie si kladie za cieľ zabrániť prílevu žiadateľov o azyl pochádzajúcich z juhovýchodnej Európy, informovala agentúra AP. Štvorminútové video bude premietané v Albánsku, Bosne, Čiernej Hore, Kosove, Macedónsku a Srbsku.

"Neverte sľubom, že dostanete v Nemecku azyl z ekonomických dôvodov. Ani tomu, že vám bude poskytnutá finančná podpora alebo pôžička. Vedomosti a zručnosti uplatnite v prospech rozvoja svojej vlasti," uvádza sa vo videoklipe.

V prvej polovici tohto roku požiadalo v Nemecku o azyl najviac migrantov z Kosova, Albánska a Srbska, odhliadnuc od Sýrie. Migranti pochádzajúci z Balkánu činia zhruba 40 percent z celkového množstva žiadateľov o azyl v Nemecku.

Berlín sa obáva, že ekonomickí utečenci z krajín, ktoré chcú vstúpiť do Európskej únie, preťažujú už aj tak zložitú situáciu miestnych úradov a znemožňujú im tak prijať viac utečencov z krajín, ako sú Sýria, Irak či Eritrea.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo