Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. 04. 2020, 07:55

Ostať doma či si dobre zarobiť? Dilema slovenských opatrovateliek

Ostaňte doma, želá si Slovensko, poďte do služby, volá Rakúsko a Nemecko. Opatrovateľky si musia vybrať, čo v nasledujúce dni urobia.
Ostať doma či si dobre zarobiť? Dilema slovenských opatrovateliek

ILUSTRAČNÉ FOTO TASR – Henrich Mišovič

Systém starostlivosti o ľudí, ktorí potrebujú 24-hodinovú opateru, je pred rozvratom, píše rakúsky denník Die Presse. V Rakúsku tento druh starostlivosti potrebuje okolo 30-tisíc ľudí. Aj Nemecko je na tom zle. Tamojší Zväz pre domácu starostlivosť varuje, že okolo Veľkej noci bude v krajine chýbať až 200 000 opatrovateľských síl z východnej Európy.

Situácia zatiaľ nebola až taká kritická, lebo systém funguje tak, že opatrovateľky sa pri svojich klientoch striedajú po dvoch týždňoch. Po vypuknutí pandémie opatrovateľky zväčša potiahli „dlhší turnus“. Pracovali aj mesiac, ale mnohé chcú byť na Veľkú noc doma. A nedočkavo čakajú na svoju „stiedačku“, no tá nemusí prísť. Aj Nemecko, aj Rakúsko preto očakávajú Veľkú noc s obavami. Voľné miesta v sociálnych ústavoch či domoch pre seniorov nemajú.

Jednotlivé rakúske regionálne vlády hľadajú aj nezvyčajné riešenia. Zdieľať

Nemecko ponúkne rodinným príslušníkom, ktorí dočasne prevezmú starostlivosť o svojich príbuzných, príjem za tzv. Kurzarbeit. Rakúsko povolalo dobrovoľníkov do civilnej služby, ale tí sa zväčša na tento druh starostlivosti nehodia. Rakúsko aj Nemecko sa teda obávajú, že ťažko chorí ľudia môžu umierať nielen na koronavírus, ale aj na to, že sa o nich nebude mať kto nasledujúce týždne starať. Preto vyhlasujú poplach.

Jednotlivé rakúske regionálne vlády hľadajú aj nezvyčajné riešenia. Štajersko chce opatrovateľky motivovať 500-eurovou prémiou k tomu, aby ostali v Rakúsku a nevracali sa domov. Horné Rakúsko ponúka 1000-eurovú prémiu na mesiac pre opatrovateľky, ktoré sa nevrátia teraz domov a ostanú v službe. K nezvyčajnej akcii pristúpilo Dolné Rakúsko. Poslalo lietadlo do Rumunska a doviezlo odtiaľ 231 opatrovateliek. A ďalšie lietadlá pôjdu zrejme aj do Bulharska. Rakúsko nové opatrovateľky potom samo otestuje na koronavírus a nasadí do služby. Slovenské opatrovateľky sa na to pozerajú so znepokojením.

Niektoré súkromné agentúry ponúkajú opatrovateľkám, ktoré neodišli, aby pracovali v dlhších turnusoch, teda od dvoch do troch mesiacov, samozrejme, cena za tieto služby pôjde teraz hore, takže sa budú dať zarobiť oveľa lepšie peniaze. Kým spočiatku boli ponuky 60 eur za deň, dnes sa ponúka už aj 80 eur za deň.

Profesor Krčméry povedal, že práve pendleri sú časovanou bombou. Zdieľať

Slovensko má však úplne iný záujem. Potrebuje, aby opatrovateľky v čase koronavírusu nependlovali medzi Slovenskom a Rakúskom či medzi Slovenskom a Nemeckom. Profesor Krčméry v rozhovore pre Pravdu povedal, že práve pendleri sú časovanou bombou, lebo títo ľudia nekontrolovane chodia cez hranicu a nedodržujú žiadnu karanténu. Čiastočne sa to týka aj opatrovateliek, ktoré sa domov dostali samy a nešli do štátnej karantény (mnohé to priznávajú na FB stránkach, nemôžu si to dovoliť, prišli predsa domov za rodinou, nechcú byť niekde v Gabčíkove). No vláda už prikročila aj k prísnejšiemu režimu pre pendlerov. Čo urobia opatrovateľky?

Stačí sa pozrieť na ich facebookové stránky a človek uvidí, čo sa v tejto komunite deje. Ženy sa medzi sebou dosť hádajú, dokonca si aj vulgárne nadávajú. Jedna skupina jasne vyhlasuje: Ostaňte doma, je to priveľké riziko. Ale časť opatrovateliek takto neuvažuje. Tvrdia, že svojou prácou nikoho neohrozujú, lebo sú len v domácnosti, nikam nechodia a dôkazom, že nie sú nakazené, sú aj ich starí či chorí klienti. Preto nesúhlasia s tým, že by práve ony boli rizikom, a hnevajú sa na všetky obmedzenia. Niektoré ženy si ani nemôžu dovoliť ostať bez príjmu a tušia, že teraz bude šanca zarobiť si oveľa viac. Preto chcú za každú cenu vycestovať. Obávajú sa aj konkurencie z Bulharska či Rumunska.

Častá otázka týchto žien je práve táto: „Moja striedačka ide domov, je tam už vyše mesiaca, ako sa dostanem do Rakúska?“ A pýtajúca sa zvyčajne dostane radu, že treba prejsť cez hranicu pešo a potom po ňu má prísť na rakúsku stranu hranice buď rodina toho, koho ide opatrovať, alebo poslať taxík, alebo možno využiť vlak, ktorý napríklad z Kitsee chodieva každú hodinu do Viedne. Podnikavé typy to pochopili ako dobrú príležitosť a aj v tomto čase ponúkajú opatrovateľkám, že ich za klientmi dopravia pri dodržaní hygienických pravidiel (napríklad ich bude v aute menej a budú mať rúška).

Opatrovateľky sa však hnevajú na to, že ich štát povinne núti ísť na Slovensku do štátnej karantény, chcú ísť domov a byť v karanténe tam. S touto požiadavkou sa obrátila ich zástupkyňa aj na premiéra.

A koľko opatrovateliek sa nasledujúce mesiace radšej rozhodne za menšie peniaze pracovať v slovenských sociálnych zariadeniach či nemocniciach? Zdieľať

Koľko máme opatrovateliek, ktoré pracujú v zahraničí? Desiatky tisíc. Podľa výskumu SAV to kulminovalo v roku 2015, keď len v Rakúsku a legálne pracovalo viac ako 26,5 tisíca slovenských opatrovateliek. Potom už počty mierne klesali, ale aj dnes je to zrejme vyše 20-tisíc ľudí. Asi sa každá opatrovateľka rozhodne trochu inak a je ťažké to odhadnúť. Aká časť z nich sa rozhodne ostať doma? Aká časť ostane pri svojich klientoch? Aká časť bude hľadať všetky možnosti dostať sa za svojimi klientmi a nasledujúce mesiace si dobre zarobiť? A aká časť bude nasledujúce mesiace radšej za menšie peniaze pracovať v slovenských sociálnych zariadeniach či nemocniciach?

Inzeráty od slovenských zamestnávateľov sú aj na facebookových stránkach samotných opatrovateliek. Tunajšie sociálne zariadenia a nemocnice im ponúkajú prácu. Aj na stránke Profesia.sk je dosť domácich ponúk práce pre opatrovateľky. Ale stále tam dominujú ponuky zo zahraničia, najmä z Nemecka, ale je tu aj Írsko, Holandsko, Británia...

Samozrejme, rozdiel je v peniazoch. Napríklad sociálny ústav v Humennom núka 700 eur za mesiac, domov seniorov v Bratislave vyše 800 eur, ponuky z Nemecka sú podstatne vyššie – od 1800 až po 2900 eur mesačne.

A tieto ženy si nájdu spôsob, ako sa k svojim klientom dostať. Zdieľať

No v tomto čase sa menia aj hodnoty a životné priority. Je možné, že časť opatrovateliek sa rozhodne radšej pracovať za menšie peniaze s možnosťou ostať v tomto čase doma, pri svojej rodine. No ako upozornila v médiách jedna majiteľka agentúry pre opatrovateľky, mnohé opatrovateľky – aj vinou tohto spôsobu života – majú rozvrátenú rodinu. A mnohé sú samoživiteľky, prípadne živia aj deti. Pre tieto ženy, ktoré sú vo finančnej núdzi, budú isto atraktívne rôzne druhy prémií, ktoré teraz ponúka Rakúsko či Nemecko. A tak buď ostanú dlhší čas v zahraničí, alebo si nájdu spôsob, ako sa k svojim klientom dostať. Navyše možno očakávať, že po koronavíruse sa prudko zvýši na Slovensku nezamestnanosť, platy pôjdu dole a dobrá práca v Rakúsku či Nemecku bude výhrou.

Slovensko má však právo chrániť svoje hranice a kontrolovať tok ľudí cez ne. Teda opatrovateľky musia počítať s tým, že môžu ísť von, ale nemôžu si byť isté, že sa vrátia a nepôjdu do žiadnej karantény (ako sa to bežne dialo doteraz). No nepriedušne uzavrieť hranice sa asi nedá. A tak môžeme len dúfať, že tieto ženy si domov donesú len dobrý zárobok, a žiadny vírus.

 

 

Odporúčame