Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. 04. 2020, 07:42

Koronavírus vo svete: Španielsko predbehlo Taliansko v počte nakazených

Koronavírus vo svete: Španielsko predbehlo Taliansko v počte nakazených

Foto: TASR/AP

(Aktualizujeme) Krajina má celkovo 117 710 potvrdených prípadov COVID-19. V štáte New York počet nakazených dnes tiež prekročil 100-tisíc.

V Taliansku skúšajú liečiť COVID-19 krvou od darcov, ktorí ochorenie prekonali

V Taliansku zaznamenali ďalších 766 úmrtí na nový koronavírus, celkovo je v tejto krajine s najväčším počtom mŕtvych na svete už 14 681 obetí. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie talianskeho Úradu pre civilnú ochranu.

Počet nových prípadov nákazy je však už tri týždne počas celoštátne platnej karantény ustálený – za posledný deň ich pribudlo 4585, celkovo ich majú 119 827. Zatiaľ rekordný počet nových prípadov za jeden deň (6557) zaznamenalo Taliansko 21. marca.

Celkovo sa doposiaľ vyliečilo 19 758 ľudí a hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo 4068 osôb.

Lombardsko, epicentrum nákazy, celkovo zaznamenalo 1455 nových pozitívnych prípadov a 351 úmrtí.

V severnom Taliansku lekári skúšajú liečiť ochorenie COVID-19 pomocou krvi od darcov, ktorí už nákazu novým koronavírusom prekonali a v krvi tak majú protilátky. Informovala o tom agentúra APA.

Prvými darcami na účely liečby boli dvaja lekári – manželia – z lombardského mesta Pavia.

Aj keď oficiálne informácie zatiaľ zverejnené neboli, experti sa k novej metóde liečby vyjadrujú pozitívne. Klinika v Pavii medzičasom vyzvala ľudí, ktorí chorobu prekonali, aby prišli darovať krv.

V Pavii bola pred dvoma týždňami delegácia čínskych lekárov, ktorá svojich talianskych kolegov informovala o liečbe COVID-19 prostredníctvom plazmaterapie, ktorá údajne prináša „vynikajúce výsledky“, informovala APA.      

Koronavírus usmrtil v Európe 40-tisíc ľudí

Pandémia nového koronanvírusu zabila v Európe vyše 40 000 ľudí, z nich viac ako dve tretiny v Taliansku, Španielsku a Francúzsku. V piatok večer o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá pri svojom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov zverejnených do 18.20 h SELČ.

V Európe, ktorá je kontinentom najťažšie zasiahnutým nákazlivou chorobou COVID-19, zaznamenali celkovo 40 768 úmrtí (spomedzi 574 525 nakazených).

Taliansko a Španielsko sú najhoršie postihnutými krajinami na svete, majú 14 681 a 10 935 úmrtí, pričom Francúzsko zaznamenalo 5387 úmrtí.

V štáte New York evidujú vyše 100-tisíc nakazených koronavírusom

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v americkom štáte New York v piatok prekročil 100-tisíc. S odvolaním sa na vyhlásenie newyorského guvernéra Andrewa Cuoma o tom informovala spravodajská televízia CNN.

V štáte New York je aktuálne 102 863 potvrdených prípadov nakazenia koronavírusom, hospitalizovaných je viac ako 14 000 ľudí.

Iba za posledných 24 hodín zomrelo v štáte New York ďalších 562 ľudí, čím počet úmrtí stúpol na 2935. Ide o doteraz najvyšší denný prírastok, uviedol Cuomo.

V snahe bojovať proti nedostatku zdravotníckych pomôcok Cuomo podpísal nariadenie, ktoré štátu umožňuje využívať pľúcne ventilácie a ochranné prostriedky od inštitúcií, ktoré ich v súčasnosti nepoužívajú.

Newyorský guvernér už skôr uviedol, že v štáte New York vystačia pľúcne ventilácie pre pacientov s ochorením COVID-19 už len na šesť dní. Okrem toho Cuomo kritizoval, že USA sa v produkcii ochranných prostriedkov musia spoliehať na Čínu.

V USA evidujú už viac ako 245 500 prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 6000 úmrtí, uviedla CNN. Jedným z epicentier epidémie v rámci USA je práve štát New York. Nákazu zaznamenali už vo všetkých amerických štátoch a teritóriách, žiadne úmrtie zatiaľ nehlásil len štát Wyoming.

Španielsko predstihlo Taliansko v počte nakazených

Španielsko v piatok predstihlo Taliansko v počte potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a teraz je celosvetovo druhé za USA. Denný počet mŕtvych na COVID-19 však v Španielsku oproti predchádzajúcemu dňu mierne poklesol. Informovala o tom agentúra Reuters.

Celkovo v Španielsku ochoreniu COVID-19 podľahlo 10 935 osôb, čo je hneď za Talianskom, ktoré eviduje 13 915 úmrtí. V piatok v Španielsku zaznamenali 932 smrteľných prípadov. Zatiaľ najvyšší denný nárast počtu mŕtvych Španielsko zaznamenalo vo štvrtok, keď ochoreniu podľahlo 950 ľudí.

„Nárast počtu prípadov nákazy v súčasnosti predstavuje 7 percent, čo potvrdzuje klesajúci trend,“ uviedla María José Rallová z ministerstva dopravy, mobility a urbánnej agendy. Pred týždňom zaznamenávali v Španielsku denné nárasty nových prípadov na úrovni 20 percent.

Španielsko má celkovo 117 710 potvrdených prípadov COVID-19.

Šéf OSN o krajinách vo vojne a koronavíruse: Najhoršie ešte len príde

Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok znovu zopakoval svoju výzvu na celosvetové prímerie. Apeloval na všetky strany konfliktov, aby zložili zbrane a umožnili vojnou zničeným krajinám bojovať proti pandémii nového koronavírusu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Najhoršie ešte len príde,“ povedal Guterres a spomenul krajiny trpiace bojmi ako Sýria, Líbya a Jemen.

„Búrka menom COVID-19 teraz prichádza na dejiská všetkých týchto konfliktov,“ dodal šéf OSN na tlačovej konferencii svetovej organizácie.

Guterres uviedol, že po jeho výzve na mier z 23. marca nastal určitý pokrok, ale boje stále zúria v množstve krajín a bránia predstaviteľom zaviesť opatrenia proti vírusu. „Táto potreba je naliehavá,“ zdôraznil.

Šéf OSN vyhlásil, že podporu jeho výzve vyjadrili znepriatelené strany v mnohých krajinách vrátane Kamerunu, Stredoafrickej republiky (SAR), Kolumbie, Líbye, Mjanmarska, Filipín, Južného Sudánu, Sudánu, Sýrie, Ukrajiny a Jemenu.

„Ale je obrovský rozdiel medzi vyhláseniami a skutkami – teda pretavením slov na mier a do životov ľudí,“ dodal Guterres. „V mnohých najkritickejších situáciách nevidíme prerušenie bojov – a niektoré konflikty dokonca zosilneli,“ upozornil.

Hoci Gutteres vyjadril vďačnosť za podporu svojej skoršej výzve od približne 70 krajín, mimovládnych organizácií a náboženských lídrov po celom svete vrátane pápeža Františka, je potrebné urobiť viac konkrétnej práce.

„Potrebujeme masívne diplomatické úsilie, aby sa tieto náročné úlohy splnili. Na umlčanie zbraní musíme zdvihnúť hlasy za mier,“ uviedol Guterres.

V Amsterdame od nedele zakážu rekreačné plavby vodnými kanálmi
 

Holandské hlavné mesto Amsterdam v piatok oznámilo, že od nedele zakazuje rekreačné plavby sieťou vodných kanálov vo svojom historickom centre. Úrady sa totiž obávajú, že teplé jarné počasie povedie v známej amsterdamskej mestskej štvrti k preplneniu vodných tokov.

Ako pripomína agentúra AP, oznámenie úradov prichádza v čase, keď panujú obavy z porušovania opatrení obmedzujúcich sociálny kontakt, prijatých s cieľom zabrániť rýchlemu šíreniu nového koronavírusu.

Majiteľom lodí, ktorí zákaz porušia, hrozí pokuta vo výške 390 eur. Mnoho ľudí v meste a jeho okolí vlastní malé člny, s ktorými sa plavia povestnými amsterdamskými kanálmi.

Môžu sa prevádzkovať iba lode, ktoré sa používajú na profesionálne účely. Obmedzený bude aj vstup do známeho parku Vondel, ktorý úplne uzatvoria, ak bude príliš preplnený.

Holandsko očakáva prvý teplý víkend v tomto roku. Premiér Mark Rutte vyzval ľudí, aby zostali doma. Miestni starostovia dostali právomoc zatvoriť isté oblasti, ako sú pláže a parky, s cieľom zabrániť veľkým zhromaždeniam ľudí.

Holandsko nezaviedlo v krajine úplnú karanténu. Zatvorené sú však bary, reštaurácie, múzeá, školy a univerzity, pričom vláda vyzýva ľudí, aby zostali doma a obmedzili sociálne kontakty.

V krajine pribudlo v piatok 148 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím sa ich počet zvýšil na 1487. Počet nakazených stúpol na 15 819.

Švajčiarsko hlási takmer 20-tisíc nakazených

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom vo Švajčiarsku sa v piatok zvýšil o 476 na 19 303. Švajčiarsko takisto potvrdilo 37 nových úmrtí. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojší úrad pre zdravotníctvo.

Celkovo na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2, vo Švajčiarsku zomrelo už 573 ľudí.

Švajčiarska vláda v piatok zdvojnásobila objem záchranného balíka, zameraného na zmiernenie vplyvu epidémie na ekonomiku, z 20 na 41 miliárd švajčiarskych frankov (z 18,95 na 38,85 miliardy eur). Parlament by mal zvýšenie balíka schváliť budúci týždeň.

Na celom území Švajčiarska platí mimoriadna situácia. Všetky obchody, reštaurácie, bary či voľnočasové strediská sú zatvorené do 19. apríla.

Nemecko navrhuje finančné sankcie voči Maďarsku

Nemecký minister pre záležitosti EÚ Michael Roth v piatkovom vydaní denníka Die Welt spomenul možnosť zavedenia finančných sankcií voči Maďarsku. Reagoval tak na mimoriadne opatrenia, ktoré v rámci boja proti koronavírusu zaviedla vláda premiéra Viktor Orbána. Informovala o tom agentúra DPA.

"Nedokážeme našim obyvateľom vysvetliť skutočnosť, že (niektoré) krajiny financujú veľkú časť svojich verejných investícií peniazmi EÚ a potom porušujú princípy Európskej únie," uviedol Roth.

Prebiehajúce rokovania o novom rozpočte EÚ by podľa neho mohli byť príležitosťou prehodnotiť zmeny v pravidlách tak, aby mohli byť finančné sankcie schvaľované kvalifikovanou väčšinou.

Maďarský parlament hlasmi poslancov vládneho bloku schválil v pondelok zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý v čase stavu núdze umožňuje vláde prijímať mimoriadne opatrenia. Opozícia tento zákon kritizovala s tým, že je časovo neohraničený a poskytuje vláde premiéra Viktora Orbána neobmedzené právomoci. Zákon si vyslúžil aj kritiku EÚ.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok poznamenala, že núdzové kroky krajín počas pandémie sú "pochopiteľné", avšak vyjadrila znepokojenie, že "určité opatrenia idú príliš ďaleko". "Mimoriadne ma znepokojuje najmä situácia v Maďarsku," povedala. Von der Leyenová už predtým uviedla, že je nanajvýš dôležité, aby núdzové opatrenia neboli na úkor základných princípov a hodnôt stanovených v zmluvách o EÚ.
 

Policajti hliadkujú na ulici v centre Budapešti 3. apríla 2020. Foto:TASR/AP

Nemecko chce sprísniť kontroly na hraniciach 

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer chce z dôvodu obmedzenie šírenia nového koronavírusu zaviesť prísnejšie hraničné kontroly aj pre štyri ďalšie krajiny - Poľsko, Česko, Belgicko a Holandsko. Informoval o tom v piatok magazín Spiegel Online s odvolaním sa na nemecké vládne kruhy.

Nemecko zaviedlo už 16. marca prísne kontroly na hraniciach s piatimi krajinami - Rakúskom, Francúzskom, Švajčiarskom, Luxemburskom a Dánskom. Cez ich hranice môžu odvtedy prechádzať len osoby, ktoré na to majú vážny dôvod, ako napríklad "pendleri" dochádzajúci za prácou. Doposiaľ už príslušné orgány na hraniciach otočili približne 60-tisíc osôb bez nevyhnutného dôvodu cestovať, vyplýva z údajov ministerstva vnútra.

O nových návrhoch má spolková vláda rokovať podľa informácií Spieglu v pondelok. Zavedená by po novom mala byť navyše aj povinná karanténa pre ľudí, ktorí sa do Nemecka vrátia leteckou dopravou.

Aktuálne prichádza do Nemecka každodenne 20-tisíc ľudí z tretích krajín, ktorí by podľa ministerstva vnútra mohli do krajiny potenciálne priniesť nový koronavírus SARS-CoV-2.

V Belgicku sa počet obetí zvýšil na 1143

Belgické krízové centrum pre COVID-19 v piatok doobeda oznámilo, že pandémia koronavírusu si počas predošlého dňa vyžiadala 132 nových úmrtí, čím sa celkový počet jej obetí v Belgicku zvýšil na 1143 osôb. Premiérka Sophie Wilmesová zároveň informovala, že vznikne pracovný tím na vysokej úrovni, ktorý krajinu pripraví na postupný návrat do normálneho života.

V Belgicku vykonali vo štvrtok 3972 testov na koronavírus. Nových potvrdených prípadov nákazy zaznamenali 1422, pričom celkovo tak v krajine evidujú už 16.770 infikovaných. Za posledných 24 hodín bolo zároveň hospitalizovaných 578 ľudí, 377 pacientov naopak nemocnicu opustilo. Celkovo je v krajine hospitalizovaných 5552 ľudí, z ktorých 1205 leží na oddeleniach intenzívnej starostlivosti.

"Prijaté opatrenia umožnili znížiť počet nových infekcií. Smerujeme k stabilnejšej situácii," uviedol pre belgické médiá epidemiológ a hovorca federálnej vlády pre ochorenie COVID-19 Emmanuel André. Priznal, že najrizikovejšie skupiny ľudí sú v opatrovateľských domovoch pre seniorov, kde sa vírus môže ešte ďalej šíriť. "Pokračujeme v riešení tohto problému," uviedol.

Belgická premiérka Sophie Wilmesová vo štvrtok pred poslancami parlamentu oznámila, že jej vláda začne pracovať na scenári ukončenia zdravotnej krízy. Upozornila, že ochranné opatrenia prijaté Radou národnej bezpečnosti na obmedzenie šírenia koronavírusu sú platné do 19. apríla, pričom je možné ich predĺženie do 3. mája.

"Zostavíme skupinu odborníkov na vysokej úrovni, aby sme pripravili postupný návrat do normálneho života. Bude jej predsedať odborník z vedeckého sveta, pretože vždy bude na prvom mieste ochrana zdravia," vysvetlila premiérka a dodala, že súčasťou tejto skupiny budú aj experti iných odvetví, napríklad aj ekonomickej oblasti.
 

Maďarsko pripravilo akčný plán

Maďarská vláda pripravila pre prípad masového rozšírenia nákazy novým druhom koronavírusu akčný plán, ktorý rieši centrálne preskupenie síl v zdravotníctve. Oznámil to v piatok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Premiér vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió povedal, že platné zákony nariaďujú zdravotníckym pracovníkom v čase stavu núdze podriadiť sa centrálnemu veleniu.

Orbán podotkol, že plán ráta s umiestnením pacientov v 110 internátoch s kapacitou 19 820 osôb a v 58 hoteloch pre 5661 ľudí. V pohotovosti je 3543 vozidiel a zabezpečené je aj stravovanie pre 203 770 ľudí.

"Toto je akčný plán vojenského velenia pre obdobie masového rozšírenia nákazy," zdôraznil ministerský predseda.
 

Španielsko zaznamenalo viac ako 900 nových úmrtí, celkovo už 10 935

Španielsko už druhý deň po sebe zaznamenalo viac ako 900 úmrtí na následky ochorenia COVID-19 a celkový počet obetí v krajine dosiahol 10 935. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Počet úmrtí sa v porovnaní so štvrtkom zvýšil o 932. Zatiaľ najvyšší nárast Španielsko zaznamenalo zo stredy na štvrtok, keď ochoreniu podľahlo 950 ľudí.

Španielsko je čo do počtu úmrtí druhé na svete za Talianskom, kde ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom, podľahlo už takmer 14 000 ľudí.

Počet nakazených v Španielsku sa v piatok zvýšil o 7472 a celkovo je v krajine 117 710 potvrdených prípadov nákazy, uvádza na svojej webovej stránke denník El Mundo.

Viac ako 6400 pacientov je umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti a viac ako 30 000 ľudí sa už z ochorenia vyliečilo.  

Z údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva však vyplýva, že rýchlosť, s akou pribúdajú nové prípady nákazy a úmrtia, sa postupne znižuje.
 

Poľsko zaznamenalo už 59 úmrtí

Poľsko v piatok hlásilo 3149 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je v porovnaní so štvrtkovými údajmi nárast o 203 prípadov, informovala agentúra PAP. Počet úmrtí sa od štvrtku zvýšil o dve na celkovo 59.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v Poľsku zaznamenali 4. marca; pacient sa podľa lekárov už medzičasom vyliečil.

Poľská vláda v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásila stav pohotovosti a uzavrela všetky školy, divadlá, kiná a obmedzila verejné zhromaždenia. Do polovice apríla sú takisto zatvorené hranice. Vláda 31. marca oznámila sprísnenie opatrení.

Všetky obchody, ktoré predávajú stavebné materiály, budú po novom cez víkendy zatvorené, rovnako ako všetky kaderníctva, kozmetické salóny a tetovacie a piercingové štúdiá.

Obchody s potravinami zostanú otvorené, ale počet zákazníkov v nich bude obmedzený: budú tam môcť byť maximálne traja na jednu pokladňu. V čase od 10.00 do 12.00 h budú potravinové obchody, lekárne a drogérie otvorené iba pre osoby staršie ako 65 rokov. Prístup do parkov a iných rekreačných areálov bude obmedzený a požičovne bicyklov budú zavreté.

V súlade s nariadením vlády sa na pracoviskách bude musieť dodržiavať vzdialenosť 1,5 metra medzi zamestnancami. Musia byť aj zabezpečené dezinfekčné prostriedky.

Pre súkromných dopravcov z vládnych nariadení vyplýva povinnosť obmedziť počet sedadiel pre cestujúcich.
 

Rakúsko eviduje 11 348 nakazených koronavírusom

V krajine evidujú už 168 úmrtí na ochorenie COVID-19, informoval portál OE24.

Z ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, sa doteraz vyliečilo 2022 osôb, 829 ľudí je v nemocniciach, z toho 245 na oddeleniach intenzívnej starostlivosti.

Do štvrtku v krajine otestovali na prítomnosť koronavírusu 92 190 ľudí, uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Najviac nakazených evidujú v spolkovej krajine Tirolsko (2568). Silno zasiahnuté sú aj Dolné Rakúsko (1775 prípadov) a Horné Rakúsko (1806 prípadov). Vo Viedni bolo doteraz na nový druh koronavírusu pozitívne testovaných 1620 osôb.

V Rakúsku zostanú hotely, penzióny či prázdninové byty zatvorené až do 24. apríla. Rozhodlo o tom nariadenie ministerstva zdravotníctva, ktoré tak toto opatrenie v boji proti koronavírusu predĺžilo o ďalšie tri týždne.

Ako vyplýva z online prieskumu verejnej mienky Inštitútu pre obchod, predaj a marketing na Univerzite Johannesa Keplera v Linzi, až 47 percentám Rakúšanov chýba v časoch pandémie nakupovanie v obchodoch, ktoré sú aktuálne zatvorené. Prieskumu sa zúčastnilo 1006 osôb vo veku 18-75 rokov.
 

Maďarská vláda rozhodne o predĺžení čiastočného zákazu vychádzania

Maďarská vláda rozhodne na budúcu stredu o tom, či predĺži čiastočný zákaz vychádzania, aktuálne platný do konca budúceho týždňa. Maďarský premiér Viktor Orbán to povedal v piatok v relácii Dobré ráno Maďarsko, ktorú vysiela verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió.

"Ak to bude nutné, tak zákaz predĺžime," zdôraznil Orbán, podľa ktorého počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov zrejme nebude možné, aby sa rodiny voľne stretávali. Schádzať sa zrejme budú len pri zachovaní veľmi prísnych ochranných opatrení.

Počet potvrdených infikovaných novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku za posledný deň vzrástol na celkových 623 a na ochorenie COVID-19 zomreli ďalší piati starší ľudia trpiaci aj inými chorobami. Informačná webstránka vlády koronavirus.gov.hu v piatok neuvádzala celkový počet obetí, ktorých vo štvrtok bolo 21, podľa oznámeného denného prírastku by ich tak momentálne malo byť 26.

V povinnej domácej karanténe je 11 399 ľudí. Z ochorenia sa zotavilo 43 pacientov. Na koronavírus doposiaľ otestovali 17 769 ľudí, píše koronavirus.gov.hu.

V Nemecku stúpol počet úmrtí na 1017

Počet prípadov nákazy koronavírusom sa v Nemecku v piatok zvýšil o 6174 na celkových 79 696.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo aj 145 nových úmrtí, čím ich celkový počet stúpol na 1017. Vyplýva to z aktuálnych údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), píše agentúra Reuters.

Univerzita Johnsa Hopkinsa do piatku rána uvádza až 84.794 nakazených, čím ich počet, ako píše denník Die Welt, po prvý raz presiahol počet infikovaných v Číne. Univerzita Johnsa Hopkinsa zároveň eviduje až 1107 mŕtvych. Čísla tejto inštitúcie sa zvyknú mierne líšiť od oficiálnych údajov RKI, ktorý bilanciu nakazených a obetí aktualizuje len raz denne.

Hlavný nemecký orgán na kontrolu chorôb RKI zároveň medzičasom prehodnotil svoje odporúčania ohľadom nosenia ochranných rúšok na tvár, uviedol denník Süddeutsche Zeitung. Ak ľudia - aj tí bez symptómov ochorenia COVID-19 - preventívne nosia rúško, mohlo by to znížiť riziko prenosu vírusov na iných ľudí, píše sa na webovej stránke RKI.

To, či rúška skutočne zmierňujú riziko prenosu infekcie alebo pred nákazou chránia tých, čo ich nosia, však nie je vedecky potvrdené, upozorňuje RKI. Predtým tento inštitút nosenie rúšok odporúčal len pre ľudí s akútnym dýchacím ochorením.

Nie každý, kto sa nakazí koronavírusom SARS-CoV-2, si to aj hneď všimne, poznamenal RKI. U niektorých z infikovaných sa choroba COVID-19 vôbec neprejavila, no napriek tomu mohli vírus šíriť ďalej. Pravidlá týkajúce sa kašľania, kýchania, hygieny rúk a zachovania minimálneho odstupu od iných majú podľa RKI ľudia dodržiavať aj naďalej, aj keď budú nosiť rúška.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým typom koronavírusu v Česku sa zvýšil na 3858

Aktualizované údaje zverejnilo v noci na piatok české ministerstvo zdravotníctva. Za posledný deň pribudlo 269 nakazených, informuje portál Novinky.cz.

V dôsledku koronavírusu v ČR už celkovo zomrelo 44 ľudí a 67 sa vyliečilo. Medzi vyliečenými je aj 96 ročná žena z Prahy. Dovedna v Česku otestovali už vyše 60 000 ľudí.

Núdzový stav, ktorý v snahe spomaliť šírenie koronavírusu v ČR vyhlásili 12. marca na nasledujúcich 30 dní, bude pravdepodobne predĺžený. Zrejme však len o 18 dní - do konca apríla.

Premiér Andrej Babiš pôvodne navrhol predĺženie o 30 dní, na čom sa následne dohodli aj členovia krízového štábu. V utorok však Babiš v súvislosti s nadchádzajúcim hlasovaním v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR avizoval, že vláda súhlasí s návrhom opozície, aby bol núdzový stav "zatiaľ predĺžený do 30. apríla", informovala televízia TV Nova.

Babiš zároveň informoval, že by po Veľkej noci mohlo dôjsť k uvoľneniu niektorých mimoriadnych opatrení, ktoré vláda prijala, aby zabránila šíreniu koronavírusu. "Myslím, že už v pondelok príde pán minister (dopravy a priemyslu Karel) Havlíček s nejakými konkrétnymi návrhmi. Mohli by sme uvoľniť niektoré živnosti a niektoré obchody," povedal premiér.

Česká vláda zaviedla viacero opatrení na pomoc podnikom a ľuďom, ktorí pre súčasné obmedzenia nemôžu pracovať. Banky aj nebankové inštitúcie napríklad musia klientom umožniť odklad splátok, čo podobne funguje aj s platením nájomného.

Britská vláda postaví viacero poľných nemocníc

Britská vláda v piatok oznámila, že v súvislosti s očakávaným nárastom počtu nakazených novým koronavírusom postaví viacero poľných nemocníc.

Toto oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako v Británii zaznamenali ďalších 569 úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus vyvoláva. Celkovo si tak epidémia v Británii vyžiadala už 2921 obetí. Ako pozitívne testovaných na vírus SARS-CoV-2 tam evidujú 33 718 ľudí.

Agentúra AFP s odvolaním sa na britskú Národnú zdravotnú službu (NHS) uviedla, že nové poľné nemocnice postavia v Bristole na západe krajiny a v meste Harrogate na severe. Hospitalizovať tam bude možné 1500 pacientov.

Podobné, ale 4000-lôžkové zariadenie by mali otvoriť v piatok v Londýne. Postavené bolo za menej ako desať dní a v čase narastajúcej kritiky neprimeranej reakcie britskej vlády na vypuknutie epidémie.

Ďalšie poľné nemocnice sa otvoria v mestách Birmingham a Manchester. K dispozícii tak bude ďalších 3000 lôžok, dodala NHS.

Vláda premiéra Borisa Johnsona v posledných dňoch čelí kritike za nedostačujúce testovanie, a to najmä lekárov a zdravotníkov, ktorých je v Británii asi 500.000, pričom testu na nový koronavírus sa podrobilo len asi 2000 z nich.

Miera testovania širokej verejnosti je tiež terčom kritiky: v súčasnosti sa totiž testujú v prvom rade ľudia, ktorých so závažnými príznakmi podobnými COVID-19 prijímajú do nemocnice.

Minister zdravotníctva Matt Hancock vo štvrtok avizoval, že vláda je odhodlaná v najbližších týždňoch zintenzívniť testovanie tak, aby sa do konca apríla denne urobilo 100 000 testov.

Fakt, že sa v Británii v porovnaní napr. s Nemeckom, málo testuje, minister vysvetlil globálnym nedostatkom tampónov a diagnostických reagencií a chybovosťou tých testov, ktoré boli k dispozícii.
 

Severná Kórea nemá žiadny prípad nákazy koronavírusom

Severná Kórea nemá žiadny prípad nákazy novým typom koronavírusu, vyhlásil vysokopostavený predstaviteľ zdravotníctva v KĽDR, a to napriek hromadiacim sa pochybnostiam zahraničia v čase, keď počet infikovaných dosiahol celosvetovo číslo milión.

Beztak izolovaná a jadrovým arzenálom vyzbrojená Severná Kórea rýchlo uzatvorila svoje hranice po tom, čo smrtiaci vírus po prvý raz zaznamenali v januári v susednej Číne. Pchjongjang tiež zaviedol prísne karanténne opatrenia.

Riaditeľ antiepidemického ústavu v KĽDR Pak Mjong-su tvrdí, že úsilie bolo absolútne úspešné. „Ani jediná osoba nebola v našej krajine dosiaľ nakazená novým druhom koronavírusu,“ uviedol zmienený činiteľ, ktorého vo štvrtok citovala tlačová agentúra AFP.

Takmer každá iná krajina zaznamenala prípady nákazy novým druhom koronavírusu. Odhliadnuc od Číny, Južná Kórea zažila jedno z najhorších skorých prepuknutí choroby COVID-19, ktorú spúšťa daný vírus. Ochorenie si vo svete vyžiadalo už takmer 52 000 mŕtvych, vyplýva z výpočtov AFP na základe oficiálnych údajov.

Experti varujú, že KĽDR je vzhľadom na svoj slabý systém zdravotnej starostlivosti mimoriadne zraniteľná voči vírusu.

Americký armádny veliteľ v Južnej Kórei generál Robert Abrams vo štvrtok vyhlásil, že tvrdenie Pchjongjangu o absencii prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 je „lživé“.

„Vychádzajúc zo spravodajských informácií vám môžem povedať, že ide o neprijateľné tvrdenie. KĽDR pristúpila na svojich hraničných priechodoch i vnútri útvarov k drakonickým opatreniam a robí presne to isté, čo všetci ostatní – pokúša za zamedziť šíreniu nákazy,“ uviedol Abrams.

Prebehlíci obviňujú Pchjongjang z utajovania šíriacej sa epidémie. Jeden z bývalých severokórejských lekárov, ktorý utiekol do Južnej Kórey, pre AFP povedal: „V KĽDR dochádza k mnohým úmrtiam, ale úrady vyhlasujú, že nejde o prípady súvisiace s koronavírusom.“

USA majú najviac obetí za jeden deň

Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johna Hopkinsa.

Podľa AFP ide o dosiaľ najvyšší počet obetí koronavírusu za jeden deň spomedzi všetkých krajín sveta od začiatku globálnej pandémie.

Celkový počet obetí ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus SARS-CoV-2, tak v USA stúpol na 5926. Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 stúpol za posledných 24 hodín o viac ako 30-tisíc – na vyše 243-tisíc. To je zhruba štvrtina z vyše milióna prípadov nahlásených na celom svete.

V USA sa uskutočnilo viac ako 1,3 milióna testov na COVID-19, uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bielom dome viceprezident Mike Pence.

„Teraz robíme denne vyše 100 000 testov na koronavírus,“ povedal na rovnakej tlačovej konferencii prezident Donald Trump. Dodal, že „je to viac ako v ktorejkoľvek inej krajine na svete“.

Podľa prognóz Bieleho domu tento vírus zabije v USA pravdepodobne 100-tisíc až 240-tisíc ľudí, dodala AFP.

Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obyvateľov mesta, aby si zakrývali svoje tváre, keď sú vonku, a pomohli tak zastaviť šírenie smrtiaceho nového koronavírusu.

„Môže to byť šál. Mohlo by to byť niečo, čo si vytvoríte doma. Môže to byť šatka,“ povedal starosta novinárom. Citovala ho agentúra AFP.

Bill de Blasio však zdôraznil, že chirurgické masky by ľudia nemali používať, pretože ich potrebujú zdravotnícki pracovníci.

New York je v rámci USA epicentrom ochorenia COVID-19, ktoré je spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Podľa úradu starostu mesto zaznamenalo takmer 50-tisíc potvrdených prípadov nákazy vrátane 1562 úmrtí. Celkovo v USA zaregistrovali dosiaľ vyše 242-tisíc prípadov nákazy a viac ako 5800 úmrtí.

Dnes treba vedieť

11:13

Orbán vyzval EÚ, aby zrušila sankcie voči Bielorusku

Maďarsko zastáva názor, že by Európska únia mala konečne zrušiť sankcie voči Bielorusku. Povedal to v piatok v Minsku maďarksý premiér Viktor Orbán po rokovaní s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.