Cestovanie po východnej Európe: Černobyľ

Tento týždeň sme si pripomínali 70. výročie Hirošimy. Vo východnej Európe máme podobne tragické miesto – Černobyľ. Prinášame ďalšiu časť fotoseriálu o jedinečných miestach východnej Európy v spolupráci s cestovateľom Martinom Maťkom.

Černobyľ, to je najväčšia jadrová katastrofa v dejinách. Budúci rok v apríli to bude 30 rokov, čo došlo k tej hrôze. Ľudia u nás aj inde v okolí si dodnes pamätajú, čo robili v ten deň. Ukrajina akoby nemala dno, koľko tragédií sa môže stať na jej území.

Elektráreň sa nachádza len 110 kilometrov severne od Kyjeva na hranici s Bieloruskom. Samotné mesto Černobyľ je od elektrárne vzdialené osemnásť kilometrov, najbližšie mestečko od betónom zaliateho reaktora sa volá Pripjať.

Pozrite si ďalšie časti fotoseriálu:
kláštor v Moldavsku
hrady na Ukrajine
delta Dunaja 

Zdieľať

Oblasť je zakázanou zónou, ide o kruh 30 kilometrov od vybuchnutého reaktora. Napriek tomu v Černobyle pracujú ľudia, stovky ľudí, robotníci sem chodia na dvojtýždňové zmeny, potom sa vymenia. V meste a okolí však zostali žiť aj starí ľudia, odhaduje sa, že ich tu žije asi 350, niektoré zdroje hovoria aj o dvojnásobku. Existuje videodokument o tom, že všetci vysídlení z jednej oblasti zahynuli, prežil len pár dôchodcov, ktorí odmietli opustiť svoj dom.

Černobyľ, to je zvláštne ticho a prísne regulácie. V rukách si nesiete dozymeter, ktorý meria úroveň radiácie. Samozrejme, človek sa musí vyhýbať všetkým rizikám, nechytať nič kovové, obchádzať nebezpečný zelený mach, nevstupovať na otvorené pole, nič nepiť, nejesť, nefajčiť. Obed v typicky sovietskej reštaurácii, samozrejme, dostanete, ale žiadna z potravín nepochádza odtiaľto.

Začiatok: pamätník venovaný 29 hasičom, prvým likvidátorom havárie. „Tým, ktorí zachránili svet,“ hovorí nápis, a nijako to neznie pateticky. Najsilnejšie pôsobí mestečko Pripjať. Bolo postavené v roku 1970 a žilo tu okolo 43-tisíc ľudí. Po havárii bolo kompletne evakuované, dnes je to mesto duchov. Ľudia mali dve hodiny na pobalenie vecí, nikdy potom sa sem už nesmeli vrátiť. Preto sú byty také desivé, sú kompletne zariadené, ale bez ľudí. Kolotoč, ktorý stojí neďaleko, mal byť slávnostne otvorený prvého mája 1986, nikdy k tomu nedošlo. Všetky tie ulice, domy a domčeky, školy a škôlky, bicykle a bežné veci, všetko tu leží ako memento. Vedci vravia, že táto oblasť nebude môcť byť osídlená najbližších 20-tisíc rokov.

A to ešte problém reaktora nie je vyriešený. Sarkofág, v ktorom je zaliaty, potrebuje opravu, a teda peniaze. S pomocou zahraničných darcov sa stavia nový. Ale dosť už slov, pôsobia akosi nepatrične.

Do zakázanej oblasti sa nedostanete bez povolenia, ktoré zabezpečuje turistická agentúra TourKiev.com. Autorom fotografií je cestovateľ Martin Maťko. Ďalšiu časť fotoseriálu prinesieme o týždeň. 

Černobyľ

v škôlke

mestečko Pripjať:

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo