Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. apríl 2020

Počas mrazivých nocí pracovali tesári a cez deň zase lekári

Rozhovor s riaditeľom humanitárnej organizácie ADRA Stanislavom Bielikom o ich pomoci na Kramároch.  
Počas mrazivých nocí pracovali tesári a cez deň zase lekári

Pracovisko infektológie. Foto: ADRA

Zväčša pomáhajú v krajinách Afriky či Ázie, tieto dni zabezpečujú logistiku pri externom pracovisku na bratislavských Kramároch, kde sa vyšetrujú pacienti podozriví na koronavírus. Riaditeľ slovenskej pobočky ADRA Stanislav Bielik vysvetľuje, čo všetko majú na starosti a čo bola najťažšia úloha. 

Kedy vás oslovili s pomocou pri koronavíruse a čo od vás žiadali?

Oslovili nás cez víkend okolo 15. marca lekári, s ktorými máme kontakty z humanitárnych misií v rozvojových krajinách, s prosbou o pomoc pri zabezpečení logistiky pre zriadenie externého odberového pracoviska pre COVID-19 pri infektologickej klinike. Ako humanitárni pracovníci máme určité skúsenosti s logistikou pri epidémiách a zriaďovaním pracovísk pre lekárov v poľných podmienkach. Nikdy nám však nenapadlo, že raz to využijeme aj u nás na Slovensku.

Ako rýchlo sa vám podarilo dané veci zabezpečiť? 

Už v pondelok 16. marca sme začali dovážať kontajnery pre externé pracoviská, stany a prístrešky z nášho skladu, mobilné WC a podobne. V priebehu troch dní bola funkčná infraštruktúra a lekári začali testovať.

Realizovalo sa to expresne rýchlo vďaka výbornej koordinácii zo strany nemocnice a dobrej spolupráce s technickou správou, elektrikármi či vodármi. K dispozícii boli aj vojaci slovenskej armády, polícia zabezpečila bezpečnosť. 

Čo všetko na Kramároch zabezpečujete?

Zaistili sme štyri veľké kontajnerové bunky, ktoré slúžia ako ordinácie na vyšetrenie a odbery a sklad. K tomu mobilné WC pre pacientov a personál, zastrešenie čakární, informačné bilbordy a tabule, smetné koše na kontaminovaný odpad a množstvo všelijakých drobností pre chod centra. Zabezpečiť tieto veci v čase, keď sú zatvorené všetky obchody a firmy, bolo naozaj zložité. 

Mali ste ešte nejaké komplikácie? 

Ukázalo sa, že stanové prístrešky sú pre počasie nevhodné, preto sme museli vyriešiť zastrešenie celého objektu drevenou pergolou. Keďže už prebiehali odbery, museli sme to zrealizovať v noci. To bola asi najnáročnejšia úloha. Počas mrazivých nocí pracovali tesári a cez deň zase lekári.   

Ako tam vyzerá bežný deň? 

Testovacie centrum je otvorené denne od 9.00 do 13.00 a od 14.00 do 18.00. Pacientov usmerňujú vojaci alebo polícia, vyšetrenia a odbery realizujú lekári, ktorým ako dobrovoľníci asistujú medici. Je to výborný tím skutočne obetavých ľudí. Platia tu mimoriadne hygienické a bezpečnostné opatrenia, aby chránili pacientov aj zdravotníkov. 

Ako sa správajú pacienti?

Pacienti sú mimoriadne ohľaduplní voči sebe a rešpektujú všetky pokyny. Posledné dni však bolo mimoriadne chladno, čo ovplyvnilo aj náladu čakajúcich.

Inzercia

Máte k dispozícii všetky ochranné prostriedky? 

Ochranné prostriedky pre celý tím zabezpečuje nemocnica. Lekári i medici, ktorí prichádzajú do styku s pacientmi, sú chránení celotelovým ochranným odevom, rúškom, respirátorom a skafandrom, čo im zabezpečuje maximálnu možnú ochranu. Ale chodiť v tom celý deň je dosť unavujúce. Zaslúžia si náš obdiv. 

Komunikácia s pacientmi pri vyšetrení je cez sklo pomocou mikrofónu a reproduktora.  

Pomáhate ešte na inom mieste okrem Kramárov? Kde vidíte priestor na zlepšenie pomoci?

Sme malá organizácia a kapacitne by sme nezvládli pomáhať vo viacerých nemocniciach naraz. Preto sme spolu s nemocnicou pripravili inštruktážne video a informačný materiál pre potreby ďalších nemocníc, ktoré si zriaďujú obdobné externé pracoviská. Im pomáhame technickými konzultáciami. Odborné otázky spadajú do kompetencie lekárov. Cieľom je, aby fungovalo čím viac podobných stredísk a aby v nich boli pacienti i lekári chránení. 

Sme v mimoriadnej situácii, preto chápeme, že koordinácia všetkých zložiek a aktivít je veľmi zložitá. Prosíme, aby aj verejnosť akceptovala, že všetci, ktorí sú v tom zapojení, sa snažia robiť veci čo najlepšie a často musia robiť aj nepríjemné rozhodnutia. 

Na webovej stránke máte uvedené, že sú otvorené pozície pre dobrovoľníkov. Akých dobrovoľníkov potrebujete a čo by robili? 

Službu dobrovoľníkov v tomto centre koordinuje organizácia EQUITA. V súčasnosti je tu priestor len pre dobrovoľníkov medikov a zdravotníkov, vzhľadom na nutnosť skúseností s prácou s pacientmi v infekčnom prostredí.

Vaša organizácia zväčša pomáha v rozvojových krajinách. V čom je aktuálna pomoc na Slovensku iná a v čom možno, naopak, podobná s pomocou trebárs v Afrike?

V rozvojových krajinách je veľmi často nutné improvizovať, zvlášť keď sa pomáha pri živelných katastrofách alebo epidémiách. Na Slovensku máme vypracovaný dobrý a funkčný systém pravidiel poskytovania zdravotnej starostlivosti. Pandémia však núti hľadať nové riešenia a to si vyžaduje mimoriadne úsilie a dobrú koordináciu všetkých zložiek. Preto oceňujeme prácu krízových štábov a spoluprácu s neziskovkami i dobrovoľníkmi.

V rozvojových krajinách je najväčší problém nedisciplinovanosť pacientov a ľudí. Na Slovensku sme, naopak, až prekvapení tým, ako sú naši ľudia disciplinovaní a ako rešpektujú všetky nariadenia a obmedzenia. A výsledok vidieť aj na štatistických číslach. Ak nám to vydrží, verím, že pandémiu spoločne zvládneme.

Foto – ADRA Slovensko. 

Odporúčame