Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. 03. 2020, 18:02

Prečo západný svet nenosí rúška?

Je pozoruhodné, aké sú celosvetovo rôznorodé reakcie a odozvy na nosenie rúšok. Vo väčšine Európy sa zatiaľ veľmi nenosia.
Prečo západný svet nenosí rúška?

Graffiti umelec Bram De Ceurt pracuje na svojom pouličnom diele, ktoré zobrazuje zdravotnú sestru s ochranným rúškom 26. marca 2020 v Antverpách. Foto TASR/AP

Na internete už kolujú príbehy Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí si rúška dávajú aj za hranicami Slovenska a stretávajú sa s čudnými pohľadmi. Ľudia sa im vyhýbajú a pokladajú ich za infikovaných.

Najväčšie zdravotnícke organizácie ako WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) a CDC (Centrá na kontrolu a prevenciu chorôb) neodporúčajú bežnému zdravému človeku ich nosenie. Odporúčajú ich iba infikovaným a tým, ktorí sa o chorých priamo starajú, a to za účelom zmiernenia možnosti prenosu ochorenia.

Z čoho vyviera skepsa voči rúškam?

Minulý týždeň bol hosťom relácie RTVS Správy a komentáre predstaviteľ WHO na Slovensku. Bol to zaujímavý obraz: moderátor bol v rúšku, on nie, na otázky moderátora k rúškam odpovedal klasickým stanoviskom WHO (možno si ich pozrieť aj v tomto prvom videu), že ich nepotrebuje nosiť každý, iba ten, kto je chorý alebo sa o chorých stará. Taktiež poznamenal, že ich nosenie vyvoláva paniku a on nechce svojím zovňajškom vyvolávať strach. Moderátor trefne reagoval tým, že prenášačom vírusu môže byť aj niekto bez príznakov, ďalej sa opýtal, či z toho dôvodu predsa len nie je lepšie, ak bude rúško nosiť každý. Na túto otázku už predstaviteľ WHO neodpovedal.

Dôvodov, prečo sa rúška neodporúčajú nosiť bežnému užívateľovi, je hneď zopár. Po prvé, vlády a zdravotnícke organizácie chcú predísť tomu, aby rúška a zdravotnícke pomôcky vykúpili bežní užívatelia. Zdravotníci v prvých líniách boja s vírusom ich potom môžu mať nedostatok. Toto je platný argument, ale aj napriek apelu proti vykupovaniu zdravotníckeho materiálu sa globálne začali vypredávať rúška a respirátory ešte viac.

CDC musela následne navrhnúť alternatívne odporúčania ochrany pre zdravotníkov, pre nedostatok N95 respirátorov. Vyzerá to tak, že na Slovensku si prevažná väčšina ľudí rúška šije sama, čiže k radikálnemu odoberaniu materiálu nutného pre zdravotníkov by nemalo dochádzať, hoci do istej miery sa jeho vykupovanie odohráva aj u nás. Vhodné materiály na výrobu rúšok doma si môžete prezrieť v tabuľke tu.

Ďalším dôvodom, prečo sa rúška neodporúčajú nosiť bežnému užívateľovi, je predpoklad, že ich nebude vedieť správne používať. Pred jeho použitím si treba dôkladne umyť ruky a nasadiť ho správnym smerom. Rúško musí poriadne priľnúť k tvári a zakrývať bradu aj nos. Potom sa ho už netreba zbytočne dotýkať rukami, keďže by sme mohli teoreticky rukou naniesť na rúško vírus a jeho vonkajšia časť je aj tak už ,nečistá‘.

Preto by sme si mali dôkladne umyť ruky pred a po jeho skladaní z tváre, aby sme neriskovali prenos vírusu z rúk na tvár a z rúška na ruky. Treba ho skladať uchopením upevňovacích gumičiek alebo šnúrok, nie chytaním prednej časti. Celkovo je nutné zamedziť dotýkaniu sa tváre neumytými rukami. Jednorazové rúška treba prestať používať, keď navlhnú. Látkové treba vyprať alebo vyvariť a prežehliť. Ako si túto ochranu dýchacích ciest správne nasadzovať a skladať, si môžete pozrieť tu.

Za ďalším údajným rizikom nosenia rúška je obava, že môže vytvárať falošný pocit istoty, že ak ho už mám, nič sa mi nemôže stať a nemôžem chytiť vírus. Tu už len treba povedať, že žiadne bežné rúško neochráni človeka na sto percent, takže treba ostať stále ostražitý a byť si vedomý, že nie sme plne chránení.

Slovensko a Taiwan

Ďalším spochybnením účinnosti nosenia rúšok je domnienka, že budú účinné len vtedy, ak ich budú nosiť všetci. Je to dobrá pripomienka, tu však treba poznamenať, že väčšina ľudí na Slovensku rúška nosí teraz už aj povinne. Celková účinnosť ich nosenia tak u nás rastie aj s počtom nosiacich. To, čo sa iným európskym krajinám javí ako nereálne, u nás zjavne funguje.

Zaujímavé je aj to, že krajinám, kde sa rúška nosia vo veľkom, ako napríklad Taiwan, Hongkong a Singapur sa zatiaľ darí držať počet nakazených na nízkych číslach. Tu však treba brať do úvahy aj množstvo ďalších faktorov ako disciplinovanosť občanov, nedávne prežitie podobných epidémií a s tým spojenú vyššiu pripravenosť a precíznosť ochranných opatrení týchto štátov.

Celkovo je v týchto krajinách nosenie rúška na bežnom poriadku aj mimo epidémie, napríklad na ochranu proti smogu.

Určite sa nájdu aj iné dôvody pre a proti noseniu rúšok. Každopádne, je správne, že na Slovensku sa vo veľkom nosia, lebo možno veriť tomu, že čím viac nás ich bude správne a pravidelne nosiť, tým väčšmi zamedzíme rozšíreniu vírusu. Stopercentne nás neochránia, ale percento ochrany sa zvýši, a to najmä vtedy, ak ich budeme nosiť správne.

Samozrejme, treba pamätať aj na dodržiavanie ďalších dôležitých nariadení. Hlavné je ostávať doma, vyhýbať sa davom, zachovávať odstupy, umývať si často a poriadne ruky mydlom a vodou (alebo dezinfekčným gélom) a dodržiavať nariadenia krízového štábu. Rúško je tu na to, aby nám zvýšilo ochranu v prípadoch, keď už musíme z neodkladných dôvodov (práca, nákup potravín) z domu vyjsť.

Pre mňa osobne sú všetky dôvody proti noseniu rúšok nedostatočné a myslím si, že benefit ich nosenia, tak disciplinovaného a celoplošného ako na Slovensku, značne prevyšuje argumenty proti ich noseniu. Aj keď nás neochránia na sto percent, v takýchto ťažkých časoch sa počíta každé pozitívne percento, ktoré sa pričiní o zvýšenie ochrany.

Odporúčame