Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. 03. 2020, 14:33

Stresovými prognózami sa až tak nestresujme

Naozaj vyvrcholí epidémia koronavírusu až niekedy v lete?
Stresovými prognózami sa až tak nestresujme

Igor Matovič a generálny riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Minister zdravotníctva Marek Krajčí včera vystrašil verejnosť prognózou, že vrchol koronavírusovej epidémie príde až niekedy na začiatku júla. Vyplýva to z modelu analytikov Inštitútu zdravotnej politiky, ktorý sa mal oproti minulému modelu vylepšiť. V zásade je nová prognóza optimistickejšia: nakaziť koronavírusom sa nemá pol milióna obyvateľov Slovenska, ako odhadovala pôvodná prognóza (ktorú v tomto texte kritizoval Fero Múčka), ale 170-tisíc ľudí.

Nárast počtu nakazených osôb má byť teda výrazne nižší, aj z tohto dôvodu nemá krivka v priebehu krátkeho času prudko vystúpiť nahor, ale pôjde skôr o plochú krivku, na ktorej bude nárast počtu nakazených trvať dlhšie, podľa modelu až do júla.

Ak však aj dnes premiér Matovič na tlačovke širokej verejnosti odkazuje, že epidémia postupne vyvrcholí až niekedy v lete, keď by malo byť najviac nakazených, v psychológii ľudí je to tak trochu hrôza bez konca – znamenalo by to, že školy sa tento školský rok už neotvoria a možno by sa nemohli otvoriť ani v septembri, keďže po namodelovanom vrchole v júli by nasledoval postupný pokles. Znamenalo by to, že väčšina ľudí bude ešte dlhé mesiace v domácej karanténe aj so všetkými dôsledkami na ekonomiku.

Analytici do svojho nového modelu zahrnuli aj vplyv dôležitých preventívnych opatrení ako nosenie rúšok, otázne je, či tomuto faktoru priradili dostatočnú váhu. Súčasne sú tu ďalšie faktory, napríklad vplyv čoraz teplejšieho počasia, ktorý model nezohľadňuje, hoci môže výrazne spomaliť šírenie vírusu. Len dnes nikto celkom nevie, v akej miere sa tak stane.

Prognóza, že k vrcholu slovenskej epidémie príde až v júli, pôsobí v porovnaní s niektorými zahraničnými modelmi až príliš pesimisticky. Stačí sa pozrieť na čerstvé talianske odhady, ktoré vypracoval o vývoji v krajine inštitút Einaudi Institute for Economics and Finance (Eief). Podľa tejto prognózy by nové diagnózy nákazy Covid-19 nemali pribúdať v niektorých talianskych regiónoch už od apríla, v iných od druhého či tretieho májového týždňa. To však znamená, že k vrcholu nákazy, túžobne očakávanému „il picco“, dôjde ešte značne skôr.

Niektoré regióny na severe a juhu Talianska majú dosiahnuť onen „deň nula“, keď už podľa modelu nemajú pribúdať nové nákazy, v priebehu budúceho týždňa. Región Lazio s hlavným mestom Rím by sa mal v tejto situácii ocitnúť v polovici apríla, najpostihnutejšie regióny ako Lombardsko na konci apríla, Toskánsko v máji. Výskumníci priznávajú, že vzhľadom na malú vzorku dát nevedia odhadnúť vývoj na Sardínii. Tá je na tom v talianskom meradle nadpriemerne dobre, na druhej strane značne horšie ako Slovensko – na Covid-19 tam dosiaľ zomrelo 32 ľudí, úrady zaznamenávajú takmer 700 nakazených, vzhľadom na počet obetí je však ľudí s nákazou istotne podstatne viac. Talianski výskumníci upozorňujú, že aj táto prognóza je predbežná, môže sa meniť každým dňom, tak ako sa menia jednotlivé údaje za každý malý či veľký región.

Slovenské prognózy analytikov je preto najlepšie vnímať ako strestesty, ktoré majú zmobilizovať zdravotnícke kapacity na zvládnutie veľkej záťaže. Vyhliadkou, že epidémia vyvrcholí až niekedy v lete, sa však my ostatní príliš nestresujme. Je pravdepobné, že o dva-tri týždne budú modely vyzerať zase o niečo inak než dnes.

Odporúčame