Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. august 2015

Andrzej Duda chce aktívnejšie Poľsko

Krátko po desiatej hodine dnes dopoludnia zložil Andrzej Duda pre Národným zhromaždením vo Varšave prísahu prezidenta. Prezident mal počas prísahy ruku položenú na špeciálnom exemplári poľskej ústavy, čo je návrat k tradíciám medzivojnového poľského štátu. duda1.jpg A...

Andrzej Duda chce aktívnejšie Poľsko

Krátko po desiatej hodine dnes dopoludnia zložil Andrzej Duda pre Národným zhromaždením vo Varšave prísahu prezidenta. Prezident mal počas prísahy ruku položenú na špeciálnom exemplári poľskej ústavy, čo je návrat k tradíciám medzivojnového poľského štátu.

Andrzej Duda s manželkou Agatou

Po prísahe prezident predniesol svoj prvý prejav. Počas prísahy a prejavu boli pri spoločnom zasadnutí prítomní poslanci oboch komôr poľského parlamentu, premiérka Ewa Kopacz a ministri, bývalí predsedovia parlamentu a bývalí prezidenti, vysokí cirkevní hodnostári, veľvyslanci, hostia a prezidentova rodina.

Hneď v úvode oslovil Andrzej Duda Poliakov žijúcich v zahraničí. Po poďakovaní rodine sa poďakoval svojim predchodcom a „osobitne tomu, ktorý tu už s nami nie je – pánovi profesorovi prezidentovi Lechovi Kaczynskému.“ Jeho vystúpenie z balkóna sledovali aj jeho traja predchodcovia – bývalí prezidenti Lech Walesa, Aleksander Kwasniewski a Bronislaw Komorowski.

K téme:
Nový poľský prezident zachytil odfúknutú hostiu (video)

Zdieľať

V celom prejave okrem mena tragicky zosnulého prezidenta, v ktorého kancelárii Duda pracoval, spomenul už iba jediné meno – poľského pápeža Jána Pavla II. Z celých poľských dejín, ktorým venoval významnú časť prejavu, spomenul konkrétne iba hnutie Solidarita z 80. rokov.

Musíme sa starať o mladých, doma aj v cudzine

Najdôležitejšou emóciou prejavu bola potreba jednoty medzi Poliakmi. Už jeho prejav, najmä prijatie medzi vládnymi poslancami a časťou opozície, ktorá v niektorých momentoch nesúhlasne „bučala“, však ukázalo, že napriek vyhláseniam o jednote, o ktorej hovorí aj premiérka Kopacz, to nebude v politicky veľmi silne rozdelenom Poľsku také jednoduché.

Za najväčšie úspechy Poľska po roku 1989 označil Duda získanie slobody v roku 1989 a členstvo v NATO a EÚ. Prišlo aj na opatrnú kritiku súčasnej vlády: „Žijeme v iných podmienkach a inom štáte než pred rokom 1989, poľská zahraničná politika by nemala podliehať revolúcii, ale mala by prejsť korekciou,“ povedal Duda.

Zmenu by malo zabezpečiť viac „aktivity“, Poľsko by malo na medzinárodnej scéne vystupovať „pokojne, ale jednoznačne“. Po týchto slovách sa ozval potlesk iba z opozičných ľavíc. Ľavicových kritikov, ktorí sa obávajú jeho euroskepticizmu, mala upokojiť veta, že Poľsko je povinné „starať sa o súdržnosť EÚ“ a podporovať „jednotu v NATO“.

Podmienkou bezpečnosti a suverenity Poľska spojil Duda s ďalším budovaním poľskej armády. Vyhlásil, že očakáva bližšiu spoluprácu s ministrom obrany, čím sa vrátil k staršej deľbe kompetencií medzi premiérom a prezidentom, ktorý má v Poľsku tradične silnejšie postavenie a v niektorých rezortoch si nárokuje politický vplyv.

Inzercia

Poľský prezident Duda reční po zložení prísahy pred poslancami oboch komôr parlamentu.

Lepšie vzťahy so susedmi

Hneď po téme NATO hovoril Duda o spolupráci so susednými krajinami vo vyšegrádskej skupine a v stredo-východnej Európe: „Medzinárodná politika je predovšetkým o korektných vzťahoch so susedmi. Je našou povinnosťou hovoriť s partnermi stredo-východnej Európy, treba hľadať to, čo máme spoločné,“ povedal Duda, ktorý pochádza z Krakova, mesta, ktoré je v poľských dejinách spájané s väčším dôrazom a záujmom o strednú Európu.

Po odkaze na spoluprácu so susedmi sa opäť vrátil k Polónii, teda komunite Poliakov žijúcich vo svete. Duda oznámil, že v jeho kancelárii vznikne špeciálny odbor, ktorý sa bude Poliakom v zahraničí venovať, osobitne spomenul záujmy poľských menšín, ktoré „zostali na východe po zmene hraníc“ poľského štátu v 20. storočí. Zmienku ocenili potleskom aj niektorí členovia vlády.

Za najväčšiu domácu úlohu považuje nápravu situácie, aby státisíce mladých Poliakov neopúšťali krajinu a neodchádzali za lepším životom na západ Európy.

Svoj prejav prezident Andrzej Duda zakončil slovami: „Bol som zvolený za prezidenta, zvolil ma národ, v posledných dňoch a týždňoch sa opakovali situácie, keď ľudia na uliciach za mnou chodili a hovorili mi: 'Nehlasovali sme za vás, ale boli by sme radi, aby ste dodržali záväzky, o ktorých ste hovorili.' (..) Cítim ohromný záväzok a veľkú zodpovednosť. Často som počúval: 'nemožné', 'nespoliehajte sa'. Prosím vás, stojím tu pred vami ako prezident a hovorím, mnohé je možné, ak postupujeme spoločne a v zhode. Andrzej Duda preberá dnes úrad prezidenta a verí, že sa to podarí,“ zakončil Duda svoj prejav.

Prezident Duda sa priamo nevenoval témam Ukrajiny, Ruska či Nemecka. Asi 20-minutový prejav predniesol spamäti a bez poznámok. Po prejave položil kvety k pamätníku poslancov, ktorí zahynuli pri Smolensku, odišiel na slávnostnú svätú omšu do varšavskej katedrály a neskôr prebral vedenie nad armádou. S jeho pôsobením v úrade sa v Poľsku spája obroda poľského konzervativizmu a návrat strany Právo a spravodlivosť k moci. Voľby budú na jeseň tohto roku.

Jaroslav Daniška
Foto: TASR/AP

Odporúčame

 Prečo NATO zradilo kresťanov v Sýrii?

Prečo NATO zradilo kresťanov v Sýrii?

Kresťania v Sýrii, ktorí už aj tak bojujú o holý život, majú ďalší problém. Ich situáciu ešte viac skomplikovala aktuálna turecká vojenská operácia. stihacka.jpg  28. júla 2015. Turecká stíhačka štartuje z vojenskej základne Incirlik. Turecké letectvo bombarduje aj k...

Kukan: EÚ by mala vo vlastnom záujme riešiť konflikty v susedstve

Kukan: EÚ by mala vo vlastnom záujme riešiť konflikty v susedstve

Európska únia sa musí vo vlastnom záujme výraznejšie angažovať v riešení konfliktov vo svojom susedstve, hovorí slovenský europoslanec Eduard Kukan. „Stačí si uvedomiť, že v jedenástich zo 16 krajín nášho susedstva sa momentálne odohráva nejaký druh konfliktu alebo pretrváva stav zmrazeného konflikt...