Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vláda Komentáre a názory
31. marec 2020

Pellegrini zhasol krajinu ľahko, Matovič to bude mať oveľa ťažšie

Prečo sú škodoradosť a malichernosť dnes pri hodnotení politiky tie najzbytočnejšie emócie.

   Pellegrini zhasol krajinu ľahko, Matovič to bude mať oveľa ťažšie

Foto: TASR/Jakub Kotian

Od rôznych predstaviteľov Smeru v týchto dňoch zaznieva velebenie expremiéra Pellegriniho za jeho kroky pri vypuknutí koronavírusovej krízy a škodoradostné narážky na Igora Matoviča. V tom duchu, že nech sa teda teraz ukáže.

Samozrejme, že opozícia potrebuje nejakú agendu a koronavírus je dnes absolútne najsilnejšou témou, ktorou krajina žije. Politikom Smeru však treba pripomenúť azda až banálnu pravdu, že nový premiér Matovič je v neporovnateľne odlišnej situácii, ako bol Pellegrini.

Nikto nespochybňuje to, že Pellegrini urobil na sklonku vládnutia v súvislosti s epidémiou správne rozhodnutie, keď jeho vláda v porovnaní s inými štátmi konala rýchlo a prijala viaceré obmedzenia života v krajine.

Lenže tieto kroky sa mu robili relatívne ľahko. V atmosfére, ktorá vznikla, mal veľkú verejnú podporu, čo potvrdzuje aj nedávny prieskum Focusu. Ale čo je ešte dôležitejšie, Pellegrini a spol. ich robili s vedomím, že ekonomické dôsledky týchto krokov už nebudú musieť riešiť oni, ale ich nástupcovia.

 

Kedy otvoríme školy, zatvorené prevádzky alebo uvoľníme cestovanie? To všetko sú rozhodnutia, ktoré si budú vyžadovať značnú politickú odvahu. Oveľa väčšiu ako zavedenie týchto reštrikcií. Zdieľať

Ak aj dáme nabok brutálne ekonomické následky, stále platí, že je ľahšie krajinu zhasnúť, ako ju potom preberať k životu. V tomto čelí Igor Matovič oveľa väčšej výzve.

Bude sa musieť rozhodovať pod silnejúcim tlakom na normalizáciu ekonomického fungovania, zároveň tu však stále bude existovať silná psychóza strachu z toho, že každý unáhlený krok môže spôsobiť katastrofu v podobe novej vlny epidémie. Tejto obave navyše nebude chýbať racionálny základ.

Kedy otvoríme školy, zatvorené prevádzky alebo uvoľníme cestovanie? To všetko sú rozhodnutia, ktoré si budú vyžadovať značnú politickú odvahu. Oveľa väčšiu ako zavedenie týchto reštrikcií.

Inzercia

Môžeme si, samozrejme, pomôcť tým, ako sa budú správať iné štáty, ale ani vtedy si nebudeme môcť byť úplne istí, že práve ony robia správne rozhodnutia. Ani názor odborníkov nám nebude dávať stopercentnú istotu. Veď ani na takú kľúčovú vec, ako je stratégia proti aktuálnej pandémii, neexistuje celkom vedecký konsenzus a aj názor, že prijímanie tvrdých obmedzení nie je úplne nutné (napríklad Švédsko), má viacerých odborne renomovaných zástancov.

Táto výzva sa, samozrejme, netýka iba Igora Matoviča, ale všetkých politikov, ktorí sú v pozíciách, z ktorých sa reálne riadi krajina. Budú musieť robiť odvážne rozhodnutia a ak urobia chybu, následky budú veľmi tvrdé.

Ešte jedna poznámka. V týchto dňoch sa o politike nepíše ľahko. Všetko je sústredené len na jednu tému a množstvo aspektov, ktoré by možno inokedy stáli za zmienku, pod naliehavosťou epidémie zaniká. Veď napríklad koho už dnes zaujíma ďalšia budúcnosť Andreja Kisku?

To nás stavia pred dve pasce. Jednou je rezignácia. Politický život však aj dnes musí zostať pod mediálnou a verejnou kontrolou, najmä ak vlády vo výnimočnej situácii získavajú kompetencie, ktoré by inak boli nemysliteľné, a existuje riziko, že môžu byť zneužité.

Na druhej strane by sme nemali skĺzavať k malichernosti. Napríklad vyvodzovať ďalekosiahle závery z dramaturgie tlačových konferencií, z komunikačného štýlu či z toho, čo unavený premiér napíše na fejsbúk.

Matovičova vláda čelí najťažšej kríze v našich moderných politických dejinách. Už len preto, že priamo ohrozené je zdravie a životy ľudí. V tejto situácii by sme jej všetci bez ohľadu na svoje politické a ideologické sympatie a antipatie mali držať palce, aby to zvládla.

Škodoradosť a už spomínaná malichernosť sú dnes pri hodnotení politiky tie najzbytočnejšie emócie.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame