Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. august 2015

Krajina, kde je Putin populárnejší ako v Rusku

Ruský prezident Putin nemá vysokú popularitu len v Rusku. V niekoľkách krajinách bývalého Sovietskeho zväzu s ním sympatizuje vyše 50 percent obyvateľov. putin.jpg V Tadžikistane je dokonca ruský prezident popularnejší ako doma v Rusku - sympatizuje s ním až 93 percen...

Krajina, kde je Putin populárnejší ako v Rusku

Ruský prezident Putin nemá vysokú popularitu len v Rusku. V niekoľkách krajinách bývalého Sovietskeho zväzu s ním sympatizuje vyše 50 percent obyvateľov.

V Tadžikistane je dokonca ruský prezident popularnejší ako doma v Rusku - sympatizuje s ním až 93 percent obyvateľov. A to pritom 7,5-miliónový Tadžikistan s Ruskom ani nesusedí. Výskum v bývalých krajinách Sovietskeho zväzu robila americká agentúra Gallup, o výsledkoch píše poľský denník Gazeta Wyborcza.

Podľa výskumu má v šiestich štátoch popularitu vyššiu ako 50 percent. Ide o Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Uzbekistan a spomínaný Tadžikistan. Naopak, najnižšiu popularitu má Putin logicky na Ukrajine, iba šesť percent Ukrajincov ho hodnotilo pozitívne.

Čím si možno vysokú popularitu ruského prezidenta vysvetliť? Vo všetkých prípadoch ide o krajiny, ktoré sú od Ruska priamo závislé, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan a Kirgizstan sú tiež členmi Euroázijskej únie, Arménsko je od ruskej podpory závislé nielen ekonomicky, ale tiež vojensky, keďže sa cíti ohrozené silnejšími susedmi – Azerbajdžanom a v minulosti tiež Tureckom.

Veľký význam v Putinovej podpore tiež zohráva fakt, že jeho sympatizanti oceňujú jeho antiamerikanizmus. Obyvatelia stredoázijského regiónu buď s nepokojným Afganistanom susedia (Tadžikistan, Uzbekistan), alebo sa nachádzajú v jeho blízkosti. Na Putinovi oceňujú, že sa stavia proti hegemónii USA vo svete. Ďalším silným faktorom je vplyv ruských televízií, ktoré vysielajú vo vyššie spomínaných krajinách, a tiež existencia niečoho, čo sociológovia nazvali sovietskou mentalitou. Vo všetkých spomínaných krajinách je vysoká alebo relatívne vysoká podpora autoritárskej vlády.

-jd-

Foto: Flickr.com

Inzercia

Odporúčame

Holandsko hlási, že centrá pre utečencov sú preplnené

Holandsko hlási, že centrá pre utečencov sú preplnené

V Holandsku je v centrách pre žiadateľov o azyl rastúci nedostatok ubytovacích kapacít - rovnako ako je nedostačujúci počet miest v centrách prijímajúcich utečencov s povolením na prechodný pobyt. Uviedol to dnes spravodajský server DutchNews.nl. Za posledných päť rokov počet utečencov, ktorí majú v...

Andrzej Duda je novým poľským prezidentom

Andrzej Duda je novým poľským prezidentom

Andrzej Duda, konzervatívny politik podporovaný stranou Právo a spravodlivosť (PiS), zložil dnes sľub ako šiesty prezident Poľskej republiky od pádu komunizmu v roku 1989. V prejave po zložení sľubu 43-ročný Duda za svoju hlavnú úlohu označil službu Poliakom,  a to najmä znevýhodneným skupinám obyva...