Krajina, kde je Putin populárnejší ako v Rusku

Ruský prezident Putin nemá vysokú popularitu len v Rusku. V niekoľkách krajinách bývalého Sovietskeho zväzu s ním sympatizuje vyše 50 percent obyvateľov.

V Tadžikistane je dokonca ruský prezident popularnejší ako doma v Rusku - sympatizuje s ním až 93 percent obyvateľov. A to pritom 7,5-miliónový Tadžikistan s Ruskom ani nesusedí. Výskum v bývalých krajinách Sovietskeho zväzu robila americká agentúra Gallup, o výsledkoch píše poľský denník Gazeta Wyborcza.

Podľa výskumu má v šiestich štátoch popularitu vyššiu ako 50 percent. Ide o Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Uzbekistan a spomínaný Tadžikistan. Naopak, najnižšiu popularitu má Putin logicky na Ukrajine, iba šesť percent Ukrajincov ho hodnotilo pozitívne.

Čím si možno vysokú popularitu ruského prezidenta vysvetliť? Vo všetkých prípadoch ide o krajiny, ktoré sú od Ruska priamo závislé, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan a Kirgizstan sú tiež členmi Euroázijskej únie, Arménsko je od ruskej podpory závislé nielen ekonomicky, ale tiež vojensky, keďže sa cíti ohrozené silnejšími susedmi – Azerbajdžanom a v minulosti tiež Tureckom.

Veľký význam v Putinovej podpore tiež zohráva fakt, že jeho sympatizanti oceňujú jeho antiamerikanizmus. Obyvatelia stredoázijského regiónu buď s nepokojným Afganistanom susedia (Tadžikistan, Uzbekistan), alebo sa nachádzajú v jeho blízkosti. Na Putinovi oceňujú, že sa stavia proti hegemónii USA vo svete. Ďalším silným faktorom je vplyv ruských televízií, ktoré vysielajú vo vyššie spomínaných krajinách, a tiež existencia niečoho, čo sociológovia nazvali sovietskou mentalitou. Vo všetkých spomínaných krajinách je vysoká alebo relatívne vysoká podpora autoritárskej vlády.

-jd-

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo