Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. 03. 2020, 12:46

Francúzsko v čase epidémie koronavírusu bojuje aj s nárastom domáceho násilia

Francúzsko v čase epidémie koronavírusu bojuje aj s nárastom domáceho násilia

Žena kráča po prázdnej ulici neďaleko Eiffelovej veže v Paríži. FOTO TASR/AP

Od 17. marca, keď v krajine pre epidémiu nového koronavírusu začali platiť obmedzenia pohybu ľudí mimo svojich domovov vo Francúzsku zaznamenali 33-percentný nárast prípadov domáceho násilia.

Ako informoval spravodajský portál LCI, štátna tajomníčka pre rodovú rovnosť Marlene Schiappaová v nedeľu v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 informovala o opatreniach, ktoré v tejto súvislosti prijala francúzska vláda na svojom sobotňajšom zasadnutí.

Od pondelka sú v nákupných centrách k dispozícii kontaktné miesta pre obete domáceho násilia. Ohrození ľudia budú môcť na svoju situáciu upozorniť aj lekárnikov, pričom stačí, ak pred nimi vyslovia dohodnuté "heslo" Masque-19 (Maska-19). Lekárnik má potom kontaktovať políciu.

Schiappaová dodala, že v spolupráci s ministerstvom pre bytovú výstavbu jej úrad rieši aj možnosti presťahovania žien zo spoločnej domácnosti s násilníkom do bezpečného bytu.

Informovala tiež, že vláda na pomoc mimovládnym organizáciám pomáhajúcim obetiam domáceho násilia v teréne vyčlení milión eur.

Bezplatná telefonická linka pre obete domáceho násilia eviduje v týchto dňoch nižšiu návštevnosť. Schiappaová to označila za pochopiteľné a vysvetlila, že pre obete je ťažké telefonovať z bytu, v ktorom sú zavreté s násilníkom. Dodala, že príslušné úrady chcú preto zintenzívniť komunikáciu s obeťami domáceho násilia prostredníctvom internetu.

K podobným opatreniam prikročilo aj Španielsko. Nárastu prípadov domáceho násilia sa obávajú aj v Rusku. V jednom z jeho federálnych subjektov - Baškirskej republike - z tohto dôvodu zvažujú aj zákaz predaja alkoholu, napísala v pondelok agentúra Interfax.

Francúzske médiá počas víkendu informovali o prípade otca, ktorý zbil svojho šesťročného syna. Chlapec je v stave mozgovej smrti.

Odporúčame