Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. 03. 2020, 12:23

Koronavírus na Slovensku: Vrchol pandémie sa očakáva v polovici júla

Koronavírus na Slovensku: Vrchol pandémie sa očakáva v polovici júla

Generálna riaditeľka Národnej transfúznej služby Renáta Dundová a minister zdravotníctva Marek Krajčí. FOTO TASR – Jaroslav Novák

(Aktualizujeme) V pondelok zomrel v domácej liečbe 60-ročný muž, u ktorého predtým potvrdili koronavírus. Príčinu úmrtia pacienta určí pitva.

Úmrtie pacienta, pozitívne testovaného na COVID-19, potvrdilo pre TASR i Ministerstvo zdravotníctva SR. „Aktuálne čakáme na výsledky pitvy, čo bolo primárnou príčinou úmrtia,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Nemocnica v Bojniciach preventívne uzatvorila tamojšie pľúcne oddelenie, na ktorom bol predtým 60-ročný muž hospitalizovaný. Nemocnica však potvrdila, že mužovi diagnostikovali COVID-19.

„Pacient bol hospitalizovaný na pľúcnom oddelení od 20. marca, cestovateľská a epidemiologická anamnéza, opakovane dopytovaná, bola z jeho strany negatívna. Až na avízo jedného zamestnanca sme dostali podnet na testovanie, ktoré sa realizovalo v nedeľu (29. 3.) s pozitívnym výsledkom,“ povedal pre TASR námestník nemocnice Milan Henčel.  

Pacient bol podľa neho stabilizovaný a v pondelok ho už preložili do domácej starostlivosti. „Vzhľadom na to, že tam bola pozitivita, tak sme kontaktovali Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza, ktorý nám odobril, že keď je pacient stabilizovaný, afebrilný, bez subjektívnych ťažkostí, môže byť prepustený do domácej karantény,“ doplnil.

22 zamestnancov pľúcneho oddelenia bojnickej nemocnice je podľa Henčela v karanténe. „Zobrali sme základné odbery tým, ktorí boli v najbližšom kontakte s týmto pacientom, a podľa výsledku, ktorý očakávame v utorok, sa budeme riadiť ďalej,“ dodal.

Ide o šesť lekárov, desať sestier, jedného iného zdravotníckeho pracovníka, troch pomocných pracovníkov a dvoch nezdravotníckych pracovníkov. „Len časti personálu nemocnice, ktorý pacientovi poskytoval zdravotnú starostlivosť, boli dnes odobrané vzorky, a to z dôvodu nedostatku odberových setov,“ spresnila Lenka Kukučková, hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja, pod ktorý nemocnica patrí.

Nemocnica podľa nej funguje s výnimkou pľúcneho oddelenia a pacienti, ktorí vyžadujú hospitalizáciu, sú umiestnení na oddelení dlhodobo chorých.

Počas nedele pribudlo 22 nových pozitívnych prípadov

Na Slovensku bolo počas nedele pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 celkovo 22 ľudí. Počet chorých tak stúpol na 336. Celkový počet pacientov s negatívnym výsledkom je 7196. O výsledkoch testov zo štátnych laboratórií informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Počty zo súkromných laboratórií stále nie sú známe. Počas nedele bolo vyšetrených 379 ľudí.

Ako priblížil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), v nových prípadoch ide o 19-ročného muža z Malaciek, 24-ročného muža z Bratislavy, 26-ročného muža z Prievidze, 26-ročného muža z Vranova nad Topľou, 28-ročného muža z Trenčína, 28-ročného muža z Vranova nad Topľou, 33-ročnú ženu z Banskej Bystrice, 34-ročnú ženu z Bratislavy, 36-ročného muža zo Senice, 40-ročnú ženu z Bratislavy, 41-ročného muža z Bratislavy, 45-ročného muža z Ilavy, 47-ročnú ženu z Nových Zámkov, 49-ročnú ženu z Bratislavy, 53-ročnú ženu z Banskej Bystrice, 53-ročnú ženu z Trenčína, 55-ročného muža z Trenčína, 57-ročného muža z Bratislavy, 57-ročného muža z Nových Zámkov, 61-ročného muža z Trenčína, 63-ročnú ženu z Topoľčian a 73-ročného muža z Bratislavy.

Vrchol pandémie sa očakáva o 110 dní

Minister zdravotníctva dnes v Rádiu Expres tiež povedal, že podľa nových odhadov Inštitútu zdravotnej politiky sa vrchol pandémie na Slovensku aktuálne očakáva až o 110 dní. Počas vrcholu v polovici júla by mohlo byť nakazených 3,1 % populácie, teda približne 170-tisíc ľudí.

Pľúcnu ventiláciu vtedy bude potrebovať približne 1000 ľudí a okolo 7000 ľudí bude hospitalizovaných so závažnejšími príznakmi ochorenia COVID-19. Minister na následnej tlačovej konferencii uviedol, že takýto vývoj sa očakáva vtedy, ak budú platiť súčasné opatrenia na zníženie šírenia nákazy.

Predikčný model šírenia nového koronavírusu na Slovensku podľa Krajčího každodenne aktualizujú. Minister dodal, že na model sa netreba pozerať tak, že to je "zákon" a tak to naozaj bude.

"Všetky údaje, ktoré tam vidíme, tak si dávame 40-percentnú zábezpeku, aby tie opatrenia, ktoré prijmeme, neboli dizajnované na tie počty, ale mali sme aj garanciu, že to nevyjde presne," uvádza Krajčí.

Šírenie ochorenia však bude závisieť aj od toho, ako sa budú ľudia správať a aké opatrenia ešte prijme vláda, podotkol šéf rezortu. "Pre nás je dôležité, aby sme dokázali pripraviť zdravotný systém a podľa kondície našich zdravotníckych zariadení manažovali celú krajinu v prípade epidémie," povedal Krajčí.

NTS zaznamenala 74-percentný pokles darcov krvi na Slovensku

Minister tiež ľudí vyzýva, aby išli darovať krv. Na tlačovej konferencií s generálnou raditeľkou Národnej transfúznej služby Renátou Dundovou oznámil, že krvi je akútny nedostatok.  Národná transfúzna spoločnosť zaznamenala v dôsledku pandémie 74-percentný pokles darcov krvi na celom Slovensku.

Štandardný počet darcov na SR pred pandémiou bol 3400 darcov týždenne, hovorí Dundová. Následne počas pandémie klesol počet na 887 darcov za týždeň.

NTS prijala opatrenia pre darovanie aj spracovanie krvi. Pred darovaním krvi musí byť darcovi zmeraná telesná teplota, približuje proces generálna riaditeľka. Taktiež sa na odberových miestach zvýšili hygienické opatrenia. Darcovia budú musieť pred darovaním vyplniť aj takzvaný "checklist", ktorý obsahuje tri otázky. Človek musí odpovedať, či nebol počas 14 dní v zahraničí, či nebol v kontakte s osobou, ktorá bola v zahraničí alebo sa nachádza v karanténe, a tiež či nemá príznaky ochorenia COVID-19.

Opatrenia sú aj pri následnom spracovaní krvi. Červené krvinky majú exspiráciu 42 dní a do karantény, čiže chladiacich boxov, ich dávajú na 14 dní ak by sa  vyskytlo akékoľvek ochorenie alebo podozrenie u darcu. Generálna riaditeľka však podotkla, že nie je potvrdené, že by sa nový koronavírus prenášal krvou. Mobilné odbery sú nateraz zrušené.

Na darovanie krvi sa treba objednať dopredu na konkrétny čas. Viac informácií je dostupných na webe transfúznej služby.

Predseda ÚVO neprišiel do kontaktu so žianym členom vlády

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák, ktorému v nedeľu spolu s jeho manželkou potvrdili pozitívne testy na ochorenie COVID-19, neprišiel do kontaktu so žiadnym členom novej vlády Igora Matoviča.

Naposledy sa Hlivák zúčastnil na rokovaní vlády 27. februára. Pre TASR to uviedol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Hlivák o svojej situácii už informoval mailom všetkých zamestnancov ÚVO, zostáva v karanténe a dodržiava pokyny príslušných úradov.

„Osoby, ktoré prišli v období do 12. marca s predsedom do kontaktu a do dnešného dňa sa im prejavili nejaké príznaky predmetného ochorenia, je v záujme ich vlastného zdravia, aby sa išli otestovať,“ informovala TASR hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Predseda ÚVO informoval aj predsedu vlády Matoviča a ministra zdravotníctva Krajčího o tom, že bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Zvončeková podotkla, že Hlivák operatívne spolupracuje s Úradom verejného zdravotníctva SR.

Hlivák tiež dodržiaval od momentu predpokladaného nakazenia všetky bezpečnostné opatrenia a pohybu vonku medzi ľuďmi si nie je vedomý.

Dnes treba vedieť

15:54

V nedávnom rozhovore pápež František dva razy spomenul Vergíliov historický epos Eneida. "To, že sa pápež odvoláva na Eneidu ako na zdroj inšpirácie, nie je len rečnícka figúra. Odzrkadľuje to Vergíliov zásadný vplyv na kultúru Západu. Ten pretrváva aj teraz, keď čoraz menej ľudí čítalo túto báseň alebo pozná jej príbeh." Oxfordský profesor Bill Carroll vysvetľuje, ako môžeme čerpať z koreňov našich tradícií, aby sme sa dokázali prihlásiť k hodnotám, ktoré tvoria skutočný základ toho, kým sme.

15:24

Podľa prezidentky je prirodzené, ak vláda hľadá ľudí, ktorým môže dôverovať. Ak má vláda zodpovedať za efektívne vykonávanie svojich rozhodnutí aj na lokálnej a miestnej úrovni, je to podľa Zuzany Čaputovej logické. Vláda tak môže následne od svojich nominantov žiadať aj príslušnú zodpovednosť.