Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. marec 2020, 14:49

Koronavírus vo svete: Počet potvrdených prípadov v Taliansku prekonal 100-tisíc

Koronavírus vo svete: Počet potvrdených prípadov v Taliansku prekonal 100-tisíc

Ilustračný záber. FOTO TASR/AP

(Aktualizujeme) Poľsko očakáva rapídny nárast prípadov nákazy koronavírusom. V Česku podľahlo ochoreniu 23 ľudí. Lukašenka teší, že stávkari sledujú už iba bieloruskú ligu.

V Taliansku za posledných 24 hodín podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 812 ľudí. Počet mŕtvych tak stúpol na 11 591. Počet nakazených sa zvýšil o 4050 a prekonal stotisíc (101 739). Ide však o najnižší počet nových prípadov od 17. marca. Vyliečilo sa už 16 780 pacientov.

Talianske úrady v nedeľu oznámili, že predĺžia mesiac trvajúce obmedzenie pohybu verejnosti, ktoré má zastaviť šírenie koronavírusu. Prísne obmedzenie pohybu sa má v Taliansku oficiálne skončiť 3. apríla a hoci je ekonomicky bolestivé, predstavitelia krajiny sú odhodlaní predlžovať ho dovtedy, kým sa šírenie vírusu nezastaví.

Minister pre záležitosti regiónov Francesco Boccia vyhlásil, že otázkou pre vládu nie je to, či opatrenie predĺži, ale na ako dlho.

AFP dodáva, že celkový počet prípadov nákazy v Európe prekročil 400-tisíc.

Poľsko očakáva rapídny nárast prípadov nákazy koronavírusom

"V nasledujúcich týždňoch očakávame rapídny nárast počtu prípadov nákazy. Číslo porastie exponenciálne," vyhlásil minister zdravotníctva Szumowski na tlačovej konferencii.

Szumowski takisto povedal, že vláda v súčasnosti zvažuje posunutie prezidentských volieb, ktoré sú naplánované na 10. mája. O prípadnom odložení rozhodne začiatkom apríla. Poradca premiéra Mateusza Morawieckeho Michal Dworczyk dodal, že Poľsko pravdepodobne sprísni opatrenia v boji proti nákaze. Vláda by ich mohla oznámiť už v utorok. Týkať by sa mali aj podpory ekonomiky.

Poliaci už zavreli školy, divadlá, kiná a obmedzili verejné zhromaždenia. Do polovice apríla takisto zavreli hranice. Vláda obyvateľov vyzvala, aby ostali doma.

V pondelok Poľsko potvrdilo 122 nových prípadov a štyri nové úmrtia v dôsledku vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Celkovo sa v Poľsku nakazilo 1984 ľudí, 26 chorobe podľahlo a siedmi sa vyliečili.

Česká vláda predĺžila obmedzenie pohybu

Obmedzenie voľného pohybu v ČR, ktoré má brániť šíreniu nového typu koronavírus, česká vláda opätovne predĺžila do 11. apríla. Doposiaľ platilo do 1. apríla. Česká vláda chce tiež zriadiť Centrálny riadiaci tím COVID-19. Fungovať by mal ako dočasný poradný orgán vlády. Pokrývku nosa a úst nebudú pri vychádzaní musieť mať deti do dvoch rokov a vodiči, ktorí sú v motorovom vozidle sami.

Česká vláda tiež schválila nariadenie, že do karantény budú musieť ísť všetci ľudia, ktorí pricestujú do ČR.

V krajine sa novým koronavírusom nakazilo už 144 zdravotníkov. Nákaza koronavírusom SARS-CoV-2 sa do pondelka potvrdila u 2942 ľudí. Chorobe COVID-19 podľahlo 23 ľudí. Od pondelňajšieho rána sa počet úmrtí zvýšil o šesť.

Nemocničná loď amerického vojenského námorníctva dorazila v pondelok do mestského prístavu v New Yorku, kde bude slúžiť ako nemocnica pre pacientov bez príznakov koronavírusu. Loď USNS Comfort má kapacitu približne 1000 lôžok. New York je epicentrom pandémie koronavírusu v Spojených štátoch. Miestne nemocnice sú dlhodobo preťažené. FOTO TASR/AP

Lukašenka teší, že stávkari sledujú už iba bieloruskú ligu

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko je hrdý na to, že futbalová liga v krajine sa hrá momentálne ako jediná v Európe. Aj napriek pandémii koronavírusu odštartovala tento mesiac bez obmedzení, teda aj s divákmi na tribúnach.

Lukašenko už v sobotu osobne svojou prítomnosťou podporil aj amatérsky hokejový turnaj. "Lepšie zomrieť postojačky, ako žiť na kolenách," vyhlásil podľa agentúry AP bieloruský prezident, ktorý odmietol v štáte zaviesť akékoľvek karanténne opatrenia. Nezaviedol ani zákaz vstupu do krajiny, na rozdiel napríklad od susedného Ruska.

Bieloruského prezidenta podľa jeho slov teší fakt, že tamojšiu futbalovú ligu začína vo svete sledovať aj stávkarska komunita. Napríklad v ponuke kancelárií vo Veľkej Británii zostala okrem nej už iba futbalová súťaž v Nikarague, basketbalová liga v Tadžikistane a stolnotenisová súťaž v Rusku.

"Predtým veľa ľudí nepoznalo naše tímy. Teraz niektorí vyhrávajú, iní prehrávajú, no všetko je to v náš prospech," potešil sa Lukašenko. O prenosy z bieloruskej ligy prejavili záujem už aj televízne spoločnosti vo viacerých krajinách. Bielorusko pravidelne nezverejňuje údaje o nakazených koronavírusom. Naposledy informovalo v piatok o 94 prípadoch a žiadnom úmrtí.

Výsledky testovania liekov proti koronavírusu budú do konca týždňa

Prvé výsledky európskeho testovania štyroch prípravkov na liečbu ochorenia COVID-19 vyvolaného novým koronavírusom majú byť k dispozícii do konca tohto týždňa, informovala v pondelok televízia CNN s odvolaním sa na vyjadrenie francúzskej ministerky pre vyššie vzdelávanie, výskum a inovácie Frédérique Vidalovej.

Testovať sa budú: Remdesivir, ktorý sa používal na liečbu eboly, Lopinavir-Ritonavir, známy ako liek proti HIV, hydroxychlorochín, používaný na liečbu malárie, a interferón-beta. Klinické skúšky sa začali pred týždňom a zapojilo sa do nich viac ako 3000 dobrovoľníkov z celej Európy.

Nemocnice v Štokholme čelia prudkému nárastu nakazených

Nemocnice v hlavnom meste Švédska Štokholm čelia veľkému nárastu nakazených novým koronavírusom. Hoci sa tlak na jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach zvýšil, úrady tvrdia, že zdravotný systém to zatiaľ zvláda. Informoval o tom v pondelok švédsky portál The Local.

"Dopyt po zdravotnej starostlivosti v Štokholme rýchlo rastie. Zdravotný systém je však zatiaľ o krok pred vírusom," povedal v pondelok vedúci predstaviteľ verejného zdravotníctva v Štokholmskom regióne Björn Eriksson. Podľa neho nemocnice v tejto situácii zdvojnásobili svoje kapacity.

Podľa posledných údajov má región Štokholm doteraz potvrdených najmenej 1657 prípadov nákazy a 68 úmrtí na COVID-19. V celej krajine malo dosiaľ pozitívny test na nový koronavírus približne 3700 ľudí, z toho do dnešného dňa evidujú 110 úmrtí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti hospitalizovali najmenej 280 občanov. Skutočný počet prípadov infikovania novým koronavírusom v krajine je však pravdepodobne oveľa vyšší.

FOTO TASR/AP

Britský expert hovorí o možnom spomaľovaní epidémie, testy protilátky napredujú

Epidémia koronavírusu v Spojenom kráľovstve vykazuje prvé náznaky možného spomaľovania. Myslí si to expert Neil Ferguson, odborník na matematickú biológiu z univerzity Imperial College London, ktorý funguje aj ako poradca britskej vlády v boji s koronavírusom, informovala v pondelok stanica BBC. Prísne epidemiologické opatrenia pritom v Británii platia len asi týždeň.

Profesor hovoril o "prvých náznakoch"  mierneho spomaľovania šírenia epidémie, medzi ktoré podľa neho patrí napríklad mierny pokles v dennom počte novoprijatých pacientov v nemocniciach. Nové prípady nákazy stále pribúdajú, avšak tempo nárastu sa podľa Fergusona spomalilo. Tento trend ešte nebadať na počte úmrtí, pokles v tejto sfére sa však podľa neho zvyčajne prejavuje až s väčším odstupom.

Ferguson odhadol, že aktuálne môžu byť infikované dve až tri percentá obyvateľov Spojeného kráľovstva. Približne tretina až 40 percent z nakazených nemá žiadne príznaky. Príslušné údaje sú však podľa neho príliš nekompletné na to, aby sa podľa nich dal predpokladať ďalší vývoj epidémie.

Profesor tiež informoval o tom, že testy novej protilátky proti koronavírusu sú už v záverečnom štádiu overovania. Podľa jeho slov by mohla byť pripravená na použitie skôr v priebehu niekoľkých "dní než týždňov".

Inzercia

V Británii zatiaľ potvrdili 19 522 prípadov nákazy novým koronavírusom, prevažnú väčšinu z toho v Anglicku (16 482). Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Británii doposiaľ 1235 pacientov.

Nemecko eviduje už vyše 57-tisíc ľudí s ochorením Covid-19 a 455 úmrtí. Počas uplynulého víkendu musela vo viacerých spolkových krajinách Nemecka zasahovať polícia pre porušenia voči opatreniam súvisiacich s koronavírusom, píše Die Welt. Zelené plochy v nemeckej metropole kontroluje denne zhruba 500 policajtov. Nemeckí lekári na oddeleniach intenzívnej starostlivosti žiadajú, aby spolková vláda centrálne prerozdeľovala pacientov s novým koronavírusom do jednotlivých menej vyťažených nemocníc.
V Španielsku nákaze doposiaľ podľahlo celkovo 7340 ľudí. Ide o prvý pokles v počte úmrtí za 24 hodín od štvrtka. Španielsko má druhý najvyšší počet obetí na ochorenie COVID-19 spôsobené týmto koronavírusom po Taliansku. V tejto krajine zaznamenali doteraz 85 195 prípadov nákazy koronavírusom. Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu oznámil, že krajina v rámci boja proti pandémii na dva týždne zastaví všetku ekonomickú aktivitu, "ktorá nie je nevyhnutná". Nakazených je vyše 12-tisíc zdravotníkov vrátane šéfa krízového štábu
Rakúsko sprísňuje opatrenia v boji s koronavírusom a zavádza povinné rúška. Od stredy budú musieť obyvatelia Rakúska rúška povinne nosiť v supermarketoch a čoskoro sa toto opatrenia rozšíri na všetky verejné miesta, kde dochádza ku kontaktu s inými osobami. Počet prípadov stúpol na 9125. Počet úmrtí sa podľa ministerstva vnútra zvýšil na 108. Podľa prognóz vedcov je zavedenie prísnejších opatrení v Rakúsku v boji proti koronavírusu nevyhnutné.

Nový Zéland spustil web na hlásenie porušení pravidiel, ihneď bol preťažený

Polícia na Novom Zélande zriadila pre tamojších obyvateľov webstránku, na ktorej môžu nahlasovať ľudí porušujúcich pravidlá domácej izolácie či iných obmedzení zavedených v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Už krátko po spustení to spravilo toľko ľudí, že webstránka na čas skolabovala z dôvodu preťaženia.

"Dostali sme 4200 nahlásení od ľudí domnievajúcich sa, že ostatní pravidlá nedodržiavajú," povedal policajný komisár Mike Bush a dodal, že takéto správanie ukazuje, akí odhodlaní sú Novozélanďania v riadení sa odporúčaniami úradov.

Oznamovateľov takýchto porušení slovne podporila aj novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, ktorá zároveň verejnosť vyzvala, aby nahlasovala akékoľvek prehnané zvyšovanie cien, na aké natrafí v obchodoch. 

Nový Zéland má zhruba päť miliónov obyvateľov. V krajine dosiaľ evidujú vyše 550 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Chorobe COVID-19, ktorú tento nový druh koronavírusu spôsobuje, tam dosiaľ podľahla jedna osoba.

Počet obetí by v USA mohol dosiahnuť až 200-tisíc

Americký prezident Donald Trump v nedeľu predĺžil platnosť odporúčaní o obmedzení sociálnych kontaktov až do konca apríla. Trump tak zmenil svoj doterajší optimistický tón, keď len pred pár dňami vyjadroval želanie, aby boli reštriktívne opatrenia prijaté v USA v súvislosti s pandémiou koronavírusu zmiernené už do polovice apríla.

Pôvodná 15-dňová platnosť odporúčaní o obmedzení medziľudských kontaktov, na ktoré vyzývala americká federálna vláda, mala vypršať v pondelok. Trump ju v nedeľu predĺžil do 30. apríla.

Prezidentove pôvodné nádeje na znovuoživenie americkej ekonomiky do polovice apríla sa stretli s realitou v nedeľu, keď expert na infekčné ochorenia Anthony Fauci a riaditeľ Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) v rozhovore pre televíziu CNN uviedol, že pandémia koronavírusu si môže vyžiadať v Spojených štátoch 100-tisíc až 200-tisíc ľudských životov, pričom nakaziť by sa mohli ďalšie milióny

Fauci to uviedol v nedeľu po tom, ako New York, New Orleans a iné veľkomestá požiadali o viac zdravotníckeho materiálu.

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) chrípka od roku 2010 zabíja 12-tisíc až 61-tisíc Američanov ročne. CDC ďalej uviedla, že pandémia chrípky v rokoch 1918-1919 zabila v USA 675-tisíc ľudí.

FOTO TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v nedeľu povedal, že vyhlásenie karantény v štátoch New York, New Jersey a Connecticut „nebude nevyhnutné“. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v týchto oblastiach vydali výstrahy v oblasti cestovania. Obyvatelia majú v období najbližších dvoch týždňov obmedziť cestovanie len na nevyhnutné prípady.

Prezident ešte v sobotu uviedol, že uvažuje o vyhlásení „karantény“ v celom štáte New York a v priľahlých oblastiach, aby tamojší obyvatelia nešírili nový koronavírus do ostatných častí USA. Štát New York je americkým epicentrom nákazy s najvyšším potvrdeným počtom prípadov.

V Spojených štátoch je doteraz nakazených koronavírusom približne 142-tisíc ľudí a viac ako 2400 ochoreniu COVID-19 podľahlo.

Grónsko zakázalo alkohol, aby znížilo sexuálne zneužívanie detí v karanténe

V grónskej metropole Nuuk zakázali predaj alkoholu v snahe predísť násiliu voči deťom počas opatrení, obmedzujúcich v rámci boja proti koronavírusu sociálny kontakt. 

„V takejto situácii musíme prijať viaceré opatrenia, aby sme zamedzili nákaze,“ vyhlásil grónsky premiér Kim Kielsen. „Avšak dôležitým zámerom môjho rozhodnutia je ochrana detí. Potrebujú mať bezpečný domov.“

Podľa štatistík takmer tretina obyvateľov autonómneho územia Dánska zažila počas detstva sexuálne zneužívanie. Odborníci spájajú zneužívanie s užívaním alkoholu, drog a neznalosťou detských práv.

Grónsko pristúpilo k celoplošnému zavretiu škôl po tom, čo bolo v pondelok potvrdených desať prípadov nákazy koronavírusom. „Bohužiaľ, Nuuk zaznamenal v posledných týždňoch nárast prípadov domáceho násilia,“ povedala ministerka zdravotníctva Martha Abelsenová pre médiá.

Zákaz predaja alkoholu vstúpil do platnosti v sobotu a má trvať až do 15. apríla. Grónsko takisto zakázalo zhromaždenia s účasťou viac než desať ľudí a zastavilo leteckú dopravu. Vláda sa zaviazala eliminovať sexuálne zneužívanie neplnoletých do roku 2022.

Twitter vymazal videá, v ktorých brazílsky prezident Bolsonaro spochybňuje karanténu

Twitter v nedeľu odstránil dva tvíty brazílského prezidenta Jaira Bolsonara, v ktorých spochybnil karanténne opatrenia zamerané na zastavenie šírenia koronavírusu. Oba príspevky porušili pravidlá sociálnej siete, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na Twitter.

V jednom zo zmazaných videí Bolsonaro vraví pouličnému predavačovi: „Počúvam od ľudí, že chcú pracovať. Vravel som od samého začiatku, že musíme byť opatrní, ľudia nad 65 rokov musia ostať doma.“ Obchodník prezidentovi odpovedá: „Nemôžeme úplne zastaviť. Máme obavy, že pokiaľ nezomrieme na túto chorobu, tak zomrieme od hladu.“

V druhom videu Bolsonaro vyzýva na návrat „do normálu“ a spochybňuje karanténne opatrenia, ktoré podľa neho vážne poškodia ekonomiku krajiny na dlhé roky. „Brazília sa nesmie zastaviť, inak sa z nej stane ďalšia Venezuela,“ vyhlásil.

Podľa oficiálnych údajov sa v Brazílii už nakazilo koronavírusom 3904 ľudí, pričom 114 zomrelo. „Pozrime sa na ten vírus reálnym pohľadom. To je proste život, všetci musíme jedného dňa zomrieť,“ uviedol Bolsonaro, ktorý opísal koronavírus ako „chrípku“ a zasadzuje sa za znovuotvorenie škôl a obchodov. Dodal, že domáca izolácia je nutná len pre ľudí starších ako 60 rokov.

Starosta Moskvy nariadil všetkým obyvateľom domácu izoláciu

Starosta Moskvy Sergej Sobianin v nedeľu všetkým obyvateľom mesta nariadil domácu izoláciu z dôvodu nárastu počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v meste, informovala agentúra AFP. Opatrenie vstúpi od platnosti od pondelka.

Obyvatelia Moskvy budú mať povolené opustiť svoje domovy len zo zdravotných dôvodov a v prípade cesty do práce a návšteve obchodov s potravinami a lekární. Na území Moskvy zaznamenali do nedele už vyše 1000 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

Sobianin už vo štvrtok 26. marca nariadil v ruskej metropole zavrieť kaviarne a reštaurácie a prestať s poskytovaním služieb – napríklad v kaderníckych či kozmetických salónoch. Od štvrtka súčasne platí obmedzenie na pohyb platné pre seniorov a ľudí s chronickými chorobami. Úrady im dôrazne odporúčajú zostať v domácej izolácii.

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami

Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že výber predsedu Špecializovaného trestného súdu bude napokon politickým rozhodnutím a bude záležať na tom, ktorý z kandidátov je pripravený plniť pokyny vládnej koalície a pokračovať v kriminalizovaní a šikanovaní opozície. Uviedol to na sociálnej sieti.

STANE SA PREDSEDOM ŠPECIALIZOVANÉHO TRESTNÉHO SÚDU MÔJ DOBRÝ KAMARÁT?😱 Špecializovaný trestný súd vyšiel z dielne SMER...

Uverejnil používateľ Robert Fico Utorok 4. augusta 2020
pred 46 minútami

Počet Britov sťahujúcich sa do krajín Európskej únie prudko stúpol po hlasovaní o brexite v roku 2016, vyplýva z novej britsko-nemeckej štúdie. Najväčší počet ľudí prišiel zo Spojeného kráľovstva do Španielska, za ním nasledovalo Francúzsko. (TASR)  

pred 2 hodinami

Ozbrojené sily plánujú v roku 2021 vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 25. septembra prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta svojho trvalého bydliska. (TASR)