Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. marec 2020, 08:40

Poľská opozícia vyzvala voličov, aby bojkotovali májové prezidentské voľby

Poľská opozícia vyzvala voličov, aby bojkotovali májové prezidentské voľby

Poľský premiér Mateusz Morawiecki reční počas parlamentnej schôdze. FOTO TASR/AP

Poľská vláda voľby odmietla posunúť aj napriek riziku v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Sejm v sobotu ľuďom vo veku nad 60 rokov, osobám v karanténe a izolácii povolil voliť prostredníctvom pošty.

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) plánuje voľby uskutočniť v pôvodnom termíne 10. mája. Takmer tri štvrtiny Poliakov (72 percent) však v prieskume verejnej mienky uviedli, že chcú, aby boli voľby posunuté. Prieskum sa uskutočnil telefonicky 23. marca na vzorke 1100 respondentov.

Posunutie volieb žiadala aj opozičná prezidentská kandidátka Malgorzata Kidawa-Bloňská. "Bojkotujme tieto voľby, vaše životy sú najdôležitejšie," povedala v nedeľu Kidawa-Bloňská, ktorá je podľa AFP najväčšou súperkou súčasného prezidenta Andrzeja Dudu.

Opozičná kandidátka dodala, že svoju kampaň pozastaví, aby sa mohla sústrediť na boj s pandémiou

Úradujúci prezident Duda v sobotu sám priznal, že voľby nebudú uskutočniteľné, ak bude v máji stále pretrvávať pandémia.

Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) v sobotu schválila pravidlá, ktoré ľuďom vo veku nad 60 rokov, osobám v karanténe a izolácii povolia voliť prostredníctvom pošty.

Poľsko zaznamenalo viac ako 1700 prípadov nákazy koronavírusom a 20 ľudí zomrelo na následky ochorenia COVID-19, ktoré je týmto vírusom spôsobené.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že výber predsedu Špecializovaného trestného súdu bude napokon politickým rozhodnutím a bude záležať na tom, ktorý z kandidátov je pripravený plniť pokyny vládnej koalície a pokračovať v kriminalizovaní a šikanovaní opozície. Uviedol to na sociálnej sieti.

STANE SA PREDSEDOM ŠPECIALIZOVANÉHO TRESTNÉHO SÚDU MÔJ DOBRÝ KAMARÁT?😱 Špecializovaný trestný súd vyšiel z dielne SMER...

Uverejnil používateľ Robert Fico Utorok 4. augusta 2020
pred 44 minútami

Počet Britov sťahujúcich sa do krajín Európskej únie prudko stúpol po hlasovaní o brexite v roku 2016, vyplýva z novej britsko-nemeckej štúdie. Najväčší počet ľudí prišiel zo Spojeného kráľovstva do Španielska, za ním nasledovalo Francúzsko. (TASR)  

pred 2 hodinami

Ozbrojené sily plánujú v roku 2021 vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 25. septembra prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta svojho trvalého bydliska. (TASR)