Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. 03. 2020, 19:58

Koronavírusom sa v Taliansku nakazilo aj 4000 ošetrovateľov

Koronavírusom sa v Taliansku nakazilo aj 4000 ošetrovateľov

Ilustračné foto – TASR/AP

Odborníci varujú pred nebezpečenstvom rozšírenia tzv. syndrómu vyhorenia medzi zdravotníkmi.

Približne 4000 ošetrovateľov v talianskom zdravotníctve sa dosiaľ nakazilo novým druhom koronavírusu, ktorý sa v Taliansku objavil prvýkrát koncom januára. Oznámil to v nedeľu tamojší národný ošetrovateľský zväz (FNOPI), ktorého údaje prevzala tlačová agentúra APA.

Organizácia združujúca zdravotné sestry a bratov vyzdvihla výkony poskytované týmito členmi zdravotníckeho personálu v rámci boja proti koronavírusovej pandémii. Vyzvala zároveň vládu, aby ich vybavila dostatočnými ochrannými prostriedkami.

Celkove 9 448 ošetrovateľov sa medzitým prihlásilo talianskemu úradu civilnej ochrany, ktorý chce posilniť zdravotný systém najpostihnutejšieho regiónu Lombardsko o ďalších 500 pracovníkov.

Odborníci varujú pred nebezpečenstvom rozšírenia tzv. syndrómu vyhorenia medzi zdravotníkmi. Milánska Nemocnica Luigiho Sacca zriadila špeciálnu linku pre sanitárov, kde im v prípade potreby poskytnú psychologickú podporu.

"Päťdesiat percent ošetrovateľov a lekárov je vystavených nebezpečenstvu vyhorenia. Mnohí z nich majú sami príbuzných, ktorí zomreli na COVID-19. Napriek tomu ďalej pracujú," upozornila Emi Bondiová, riaditeľka psychiatrického oddelenia Nemocnice pápeža Jána XXIII. v Bergame. Spomenula pritom prípad lekárky, ktorá neprestala pracovať ani po strate svojho manžela i matky.

V nedeľu priletela do Talianska skupina 30 albánskych lekárov, ktorí majú pomôcť regiónu Lombardsko v boji proti koronavírusovej pandémii. Na letisku ich privítal predseda lombardskej samosprávy Attilio Fontana. Ešte v stredu pricestoval do Bergama v Lombardsku tím zložený zo 104 ruských lekárov a sanitárov.

Taliansko je krajinou, ktorú pandémia nového koronavírusu zasiahla v najväčšej miere. Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 presiahol podľa sobotňajších údajov 10 000 a celkový počet nakazených prekonal 92.470.

Odporúčame