Nemecký poslanec ide príkladom. Ubytoval u seba dvoch utečencov

Poslanec Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Martin Patzelt sa rozhodol, že u seba doma ubytuje dvoch eritrejských utečencov, ktorých náhodne stretol v kostole.

Poslanec zo strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Patzelt stretol 19-ročného Habena a 24-ročného Aweta v kostole vo Frankfurte nad Odrou, píše BBC. Keď sa s nimi dal do reči a zistil, že si hľadajú ubytovanie, ponúkol im miesto u seba doma v neďalekom Briesene. Poslanec, ktorý tvrdí, že od začiatku bola jeho motivácia politická a nie náboženská, pomohol mladíkom aj s hľadaním práce.

Na fotografii je spolu s Patzeltom deväť eritrejských utečencov, z ktorých dvoch ubytoval vo svojom dome v Briesene.

Chce medzi ľuďmi stavať mosty 

Patzelt pre nemeckú ARD TV povedal, že takéto iniciatívy pomáhajú spoločnosti „zbaviť sa polarizácie a nepriateľstva“ voči migrantom. Poslanec chce prijatím dvoch Eritrejčanov bojovať proti skepse, ktorá voči imigrantom za posledný rok v Nemecku výrazne vzrástla. „Ponuka strechy nad hlavou, pomoc v živote alebo pozvanie domov, to sú malé mosty, ktoré dávajú utečencom tvár a meno, odlišujú ich od anonymnej masy žiadateľov o azyl,“ dodal Patzelt. Obaja utečenci uňho zatiaľ strávili mesiac. V Briesene sa vraj cítia ako doma.

Podľa poslanca je umiestňovanie do domácností pre utečencov lepším riešením, pretože sa môžu integrovať do spoločnosti rýchlejšie než v azylových domoch. Okrem toho ide podľa Patzelta aj o ekonomickejšiu alternatívu pre štát. Za každého utečenca dostáva rodina od štátu 100 eur mesačne, ktoré majú pokryť náklady na bývanie. Migranti dostávajú navyše ešte 326 eur za mesiac na stravu. Ubytovanie a strava pritom v štátnych zariadeniach pre utečencov mesačne stojí až 2000 eur na jedného.

Hrozili mu smrťou

Patzelt sa netají tým, že kvôli svojmu pozitívnemu prístupu v otázke migrantov mu prišlo už aj niekoľko anonymných listov, v ktorých sa mu vyhrážali smrťou. „Mnohým to prišlo bezočivé vôbec rozmýšľať o takej veci, ako je ubytovať utečenca,“ hovorí v súvislosti s anonymami. Na druhej strane však dostal aj nezvyčajne veľa blahoželaní k nedávnym narodeninám, v ktorých s jeho rozhodnutím mnohí sympatizovali.

Ako uvádza Spolkový úrad pre migráciu a utečencov, za posledný rok si Nemecko vybralo za útočisko najmenej pol milióna žiadateľov o azyl. Najčastejšie utečenci pochádzajú zo Západného Balkánu a severnej Afriky, uzatvára portál Echo24.

Daniela Matejovičová

Foto: facebookový profil Martina Patzelta

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo