Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. 03. 2020, 16:29

Koronavírus vo svete: V Španielsku podľahlo nákaze ďalších 838 ľudí

Koronavírus vo svete: V Španielsku podľahlo nákaze ďalších 838 ľudí

Na snímke starec s rúškom na tvári kráča po ulici v Madride 24. marca 2020. FOTO: TASR/AP

(Aktualizujeme) V Česku sa zvýšil počet obetí na šestnásť. Počet nakazených v Taliansku sa už blíži k stotisíc.

Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú novým koronavírusom sa v Španielsku za 24 hodín zvýšil o 838, čo je dosiaľ najviac počas jedného dňa. Ochoreniu v krajine podľahlo celkovo 6 528 ľudí, vyplýva z údajov španielskej vlády zverejnených v nedeľu. Informovala o tom agentúra AFP.

Nákazu koronavírusom doposiaľ v Španielsku potvrdili u 78 797 osôb, pričom za posledných 24 hodín pribudlo 6 549 nových prípadov. Miera nárastu počtu nových infikovaných sa znížila na 9,1 percenta oproti predchádzajúcemu dňu, keď dosiahla 12,8 percenta.

Hospitalizáciu si aktuálne vyžaduje zdravotný stav 43 397 ľudí, z nich 4 907 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V krajine sa vyliečilo 14 709 ľudí, uviedlo podľa denníka El País španielske ministerstvo zdravotníctva.

Španielsko má druhý najvyšší počet obetí koronavírusu na svete po Taliansku, kde zomrelo viac ako 10 000 infikovaných. Ešte v stredu Španielsko prekonalo v počte úmrtí Čínu, kde sa vírus koncom vlaňajška objavil.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu v televíznom prejave oznámil, že krajina v rámci boja proti pandémii na dva týždne zastaví všetku ekonomickú aktivitu, „ktorá nie je nevyhnutná“.

„Všetci pracovníci v ekonomickej oblasti, ktorých aktivita nie je nevyhnutná, musia zostať dva týždne doma,“ uviedol premiér, ktorý chce zastaviť cestovanie zamestnancov do firiem, ak nepatria medzi základné pri fungovaní hospodárstva.

Nariadenie bude platiť od pondelka 30. marca do 9. apríla.

V Španielsku už takmer dva týždne platia pravidlá, na základe ktorých sa ľudia musia zdržiavať doma a zatvorená je väčšina obchodov, ale zamestnanci mohli dosiaľ chodiť do svojich úradov a závodov, ak nemali možnosť pracovať z domu.

Taliansko: Počet nakazených sa už blíži k stotisíc, nových úmrtí je za nedeľu 756

Talianske úrady v nedeľu oznámili, že predĺžia mesiac trvajúce obmedzenie pohybu verejnosti, ktoré má zastaviť šírenie pandémie nového koronavírusu. Počet úmrtí v krajine totiž dosiahol 10 779 a počet nakazených sa blíži k 100 000. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Služba civilnej ochrany v Taliansku, najťažšie zasiahnutej krajiny na svete, hlásila v nedeľu ďalších 756 úmrtí. Počet oficiálne zaznamenaných prípadov ochorenia COVID-19 sa zvýšil o 5217 na 97 689.

Denný nárast prípadov nakazených sa predsa len spomalil na 5,6 percenta – to je najnižší nárast odvtedy, čo talianski predstavitelia začali po prvom úmrtí z 21. februára vyhľadávať prípady nákazy.

V ohnisku pandémie, v regióne okolo severotalianskeho mesta Miláno, kde sa počet prípadov predtým denne zvyšoval, zostal počet Talianov na jednotkách intenzívnej starostlivosti takmer nezmenený.

„Sme svedkami spomaľovania,“ uviedol virológ Fabrizio Pregliasco z Univerzity v Miláne pre denník Il Corriere della Sera.

„Je to dobré znamenie,“ dodal virológ.

Prísne obmedzenie pohybu sa má v Taliansku oficiálne skončiť 3. apríla a hoci je ekonomicky bolestivé, predstavitelia krajiny sú odhodlaní predlžovať do dovtedy, kým sa koronavírus konečne nezastaví.

Minister pre záležitosti regiónov Francesco Boccia vyhlásil, že otázkou pre vládu nie je to, či opatrenie predĺži, ale na ako dlho.

Nemecko: Za jediný deň pribudlo najmenej 4 000 prípadov nakazenia koronavírusom

Počet zaznamenaných prípadov nakazenia novým druhom koronavírusu v Nemecku za jediný deň stúpol o najmenej 4 000. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v nedeľu Inštitút Roberta Kocha (RKI) ako hlavný nemecký orgán na kontrolu chorôb a ktoré prevzala aj tlačová agentúra DPA.

Podľa tejto bilancie dokumentujúcej stav z polnoci na nedeľu, bolo v Nemecku dosiaľ zaznamenaných celkove 52 547 prípadov nakazenia, teda v priemere 63 na 100 000 obyvateľov. Doterajší oficiálny počet úmrtí v dôsledku koronavírusovej infekcie stúpol na 389.

Porovnanie so stavom z predošlého dňa však nie je jednoduché, keďže RKI nedostal v sobotu údaje z troch spolkových krajín, pripomenula DPA. Experti tiež predpokladajú, že veľká časť prípadov nakazenia zostáva neodhalených.

Podľa údajov zhromaždených samotnou agentúrou počet zaznamenaných prípadov nakazenia novým koronavírusom v Nemecku do nedeľňajšieho skorého popoludnia vrástol až na vyše 56 500, zatiaľ čo úmrtí je už najmenej 428.

Ako najhoršie postihnuté spolkové krajiny DPA uvádza Severné Porýnie-Vestfálsko (13 630 prípadov nakazenia a 110 úmrtí), Bavorsko (13 263 prípadov nakazenia a takisto 110 úmrtí) a Bádensko-Württembersko (10 819 prípadov nakazenia a 118 úmrtí). Údaje z Bádenska-Württemberska však pochádzajú ešte zo soboty. Najvyšší podiel nakazených (105,1 na 100 000 obyvateľov) hlásia z Hamburgu.

V sobotu hlásili prvé úmrtie v súvislosti s novým koronavírusom z Meklenburska-Predpomoranska, čo znamená, že infekcii podľahli ľudia už vo všetkých spolkových krajinách Nemecka.

Česko: Nakazených je 2 743, obetí je už 16

Počet chorých na COVID-19 stúpol v Česku v nedeľu popoludní podľa ministerstva zdravotníctva na 2 743. Podľa oficiálnych štatistík podľahlo ochoreniu spôsobenému novým koronavírusom 16 ľudí. Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe informovala, že zomrela aj žena s rakovinou, ktorá mala aj COVID-19. 

Spomínaná zosnulá žena (ročník 1940) bola onkologickou pacientkou, hospitalizovaná bola krátko a podľa fakultnej nemocnice ochorenie COVID-19 nebolo bezprostrednou príčinou jej úmrtia. Ide o seniorku z Domova seniorov v pražskej časti Michle.

Správu priniesli v nedeľu české portály Novinky.cz a iDNES.cz.

V Česku podľa portálov zomrelo už 16 ľudí, ktorí boli nakazení novým koronavírusom. Za nedeľu narástlo číslo o päť. Uzdravilo sa 11 ľudí.

Karlovarský kraj má prvú obeť koronavírusu. Obeťou je 82-ročný muž z okresu Chebsko s ďalším chronickým ochorením. Kraj má však aj prvého vyliečeného pacienta.

USA majú vyše dvetisíc obetí, Trump nevyhlási karanténu

Na infikovanie novým koronavírusom zomrelo v Spojených štátoch už 2 010 ľudí, čo predstavuje zdvojnásobenie prípadov v priebehu iba troch dní. Asi štvrtina z nich pripadá na mesto New York, ktoré je najťažšie zasiahnutou oblasťou v USA. Vyplýva to z údajov, ktoré v sobotu večer miestneho času zverejnila Univerzita Johnsa Hopkinsa.

V počte obetí sú USA na treťom mieste po Taliansku (10 023) a Číne (3 295).

USA však majú najviac potvrdených prípadov nákazy na svete. Je ich viac ako 121 000, čím sa dostali pred Taliansko (vyše 92 000) a Čínu (vyše 81 000).

Americký prezident Donald Trump v sobotu povedal, že uvažuje o vyhlásení „karantény“ v celom štáte New York a v priľahlých oblastiach, aby tamojší obyvatelia nešírili nový koronavírus do ostatných častí USA.

„Je možné, že v priebehu dnešného dňa dáme do karantény — krátkodobej, dvojtýždňovej — štát New York, zrejme aj New Jersey, určité časti Connecticutu,“ uviedol Trump pri odchode z Bieleho domu.

S týmto zámerom však nesúhlasí guvernér New Yorku Andrew Cuomo, podľa ktorého s ním Trump o tom nehovoril. „Keď hovoríme o geografickom obmedzení obyvateľstva, išlo by o úplnú blokádu. Potom by sme boli ako v čínskom Wu-chane, a to by nedávalo zmysel,“ povedal Cuomo pre televíziu CNN s odvolaním sa na izolované veľkomesto v strednej Číne, kde sa začala pandémia vírusu. Navyše si myslí, že takéto opatrenie by bolo nelegálne.

Trump neskôr oznámil, že vyhlásenie karantény v spomínaných oblastiach nie je potrebné.

V štáte Illinois sa medzitým začala prešetrovať smrť ani nie ročného dieťaťa, ktoré bolo infikované koronavírusom. Súvislosť s ochorením COVID-19 sa zatiaľ nepotvrdila, uviedla agentúra AP.

V čínskom meste Wu-chan obnovili prevádzku metra a rýchlovlakov

Čínske mesto Wu-chan, pôvodné ohnisko šírenia nákazy novým koronavírusom, cez víkend znova otvorilo svoje metro a prevádzku diaľkových vlakov. Ide o ďalší krok k ukončeniu prísnych karanténnych opatrení pre milióny tamojších obyvateľov. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Cestujúcich do metra vo Wu-chane vpustili po sobotňajšom obnovení prevádzky len s ochranou tváre a po kontrole teploty, uviedla oficiálna tlačová agentúra Sinchua. Vo vozňoch boli umiestnené pokyny, aby cestujúci medzi sebou nechávali prázdne sedadlá.

Čínske úrady fakticky uzavreli Wu-chan 23. januára. V 11-miliónovej metropole stredočínskej provincie Chu-pej vyhlásili zákaz vychádzania a pozastavili dopravné spojenia.

Tieto obmedzenia teraz postupne uvoľňujú. Posledné nariadenia, ktoré bránia obyvateľom mesta odísť z provincie Chu-pej, by mali byť podľa avizovaného plánu odvolané 8. apríla.

V sobotu do Wu-chanu tiež pricestovalo rýchlovlakmi viac než 12 000 cestujúcich z iných časti krajiny, informovala Sin-chua. Pasažieri mohli vystúpiť, nástup do vlakov však zostáva do 8. apríla zakázaný.

Cestovné obmedzenia pre zvyšné časti provincie Chu-pej už zrušili v priebehu tohto týždňa, pripomína agentúra DPA.

Medzitým podľa agentúry Sinchua vyrazil do Európy prvý nákladný vlak od začiatku epidémie koronavírusu. Do Nemecka vezie autodiely, elektronické produkty, optické vlákna a zdravotnícke potreby.

SOBOTA, 28. marca

V Taliansku je už viac ako 10-tisíc obetí

Počet úmrtí na nový koronavírus v Taliansku prekročil v sobotu 10 000, nových obetí na životoch je 889.

Informovala o tom talianska služba civilnej ochrany, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Počet mŕtvych v Taliansku, ktoré zaznamenalo viac mŕtvych na ochorenie COVID-19, než akákoľvek iná krajina na svete, je teraz 10 023.

Nových prípadov nákazy je 5974, takže celkový počet ľudí, ktorí mali v Taliansku od začiatku krízy (minulý mesiac) oficiálne pozitívne výsledky testov na COVID-19, je 92 472.

Počet úmrtí prekročil v Európe 20-tisíc

Pandémia nového koronavírusu zabila v Európe vyše 20 000 ľudí.

Vyplýva to z výpočtu tlačovej agentúry AFP, ktorý vychádza z oficiálnych údajov zhromaždených do soboty 15.15 h SEČ.

Európa je teraz najviac postihnutým kontinentom s 20 059 úmrtiami z celkového počtu 337 632 osôb nakazených koronavírusom.

Ochorenie COVID-19 spôsobené vírusom usmrtilo v Taliansku 9 134 ľudí a v Španielsku 5690 ľudí - sú to dve najhoršie zasiahnuté krajiny na svete, v ktorých zaznamenali tri štvrtiny všetkých úmrtí v Európe.

V Česku zomreli ďalší dvaja ľudia, celkový počet úmrtí je 11

V Česku zomreli v sobotu po nákaze novým koronavírusom ďalší dvaja ľudia, celkovo tam majú 11 úmrtí. Potvrdených prípadov nákazy je v ČR 2 541. Nové údaje oznámil minister zdravotníctva Adam Vojtěch večer na brífingu. Informácie priniesol spravodajský portál iDNES.cz.

Vyšší počet infekcií pripisuje minister tomu, že sa v Česku robí viac testov. Situácia podľa neho však "nie je najpriaznivejšia", preto podporuje predĺženie núdzového stavu o 30 dní. Tento krok naznačil aj český premiér Andrej Babiš.

Otestovaných bolo dosiaľ celkovo 36 374 ľudí. Počet testov by sa v najbližšom čase mal zdvojnásobiť.

"Ak sa nám podarí zapojiť Akadémiu vied, môžeme na konci budúceho týždňa otestovať až 10 000 vzoriek denne," dodal Vojtěch.

Francúzsko hlásilo 319 ďalších úmrtí na koronavírus, celkovo ich je 2314

Francúzsko v sobotu hlásilo 319 ďalších úmrtí na nový koronavírus v nemocniciach. Celkový počet úmrtí počas pandémie v krajine je 2314. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Vo Francúzsko majú teraz zaznamenaných celkovo 37 575 prípadov nákazy vírusom, čo je o 4611 viac oproti predchádzajúcemu dňu. Vyplýva to z dennej aktualizácie, zverejnenej vládou. V nemocniciach je hospitalizovaných 17 620 ľudí, z nich 4273 sa nachádza na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS), dodala vláda.

Počet úmrtí a počet prípadov nákazy koronavírusom sú však pravdepodobne vyššie oproti oficiálnym údajom. Údaj o tých, ktorí zomreli, zachytáva iba ľudí, ktorí vírusu podľahli v nemocnici - nie v domovoch starostlivosti o seniorov či doma v súkromí.

Okrem toho, v súčasnosti vo Francúzsku testujú iba ľudí, ktorí patria do vysoko rizikovej skupiny.

Rusko zatvorí od pondelka hranice

Ruská vláda nariadila pozastaviť od nadchádzajúceho pondelka dopravu cez všetky priechody na hraniciach Ruskej federácie v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Oznámila to v sobotu prostredníctvom vyhlásenia, z ktorého citovali tlačové agentúry TASS a AFP.

Ruské ministerstvo dopravy, spoločne s Federálnou bezpečnostnou službou (FSB) a úradom na ochranu spotrebiteľov (Rospotrebnadzor), má zabezpečiť uzavretie hraničných priechodov pre automobilovú, železničnú, riečnu i pešiu dopravu od polnoci na 30. marca. Týka sa to aj hranice s Bieloruskom, ktorej uzavretie ohlásili ruskí predstavitelia už skôr tento mesiac.

Podľa nariadenia zverejneného na vládnej internetovej stránke budú mať výnimku z tohto dočasného opatrenia napríklad diplomati.

Ruská vláda predtým nariadila úradu civilného letectva, aby už od uplynulého piatka pozastavil všetky pravidelné aj charterové medzištátne lety. Ruské aerolínie však môžu ďalej lietať do zahraničia, aby priviezli ruských občanov späť do vlasti, alebo v prípadoch, ak ich na to oprávnia osobitné vládne rozhodnutia.

Už v polovici marca oznámil ruský premiér Michail Mišustin v rámci boja proti koronavírusu uzavretie hraníc krajiny pre cudzincov. Rusko postupne zatváralo svoje hranice podľa toho, ako sa nákaza šírila - najprv tak urobilo s Čínou a inými ázijskými krajinami a neskôr prerušilo letecké spojenia s krajinami EÚ.

Od soboty tiež platia v Rusku ďalšie opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Najmenej na týždeň zostali zatvorené všetky nákupné strediská, reštaurácie i väčšie parky v Moskve, čo je situácia, akú táto metropola nezažila od konca druhej svetovej vojny, informovala agentúra DPA.

Rusko hlásilo do soboty už vyše 1200 prípadov nakazenia novým koronavírusom, ako aj päť úmrtí v dôsledku tejto nákazy.

V Británii si vírus vyžiadal už viac ako 1000 obetí na životoch

Celkom 1019 úmrtí si vyžiadala nákaza novým typom koronavírusu SARS-CoV-2 v Spojenom kráľovstve, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na sobotňajšie údaje britského ministerstva zdravotníctva. Nakazených je viac ako 17 000 ľudí.

Počet úmrtí sa od piatku zvýšil o 260, uvádza na svojej webovej stránke stanica Sky News. Väčšinu z týchto obetí zaznamenali v Anglicku.

Národná zdravotná služba (NHS) spresňuje, že úmrtia zasiahli osoby vo veku 33 až 100 rokov. Okrem 13 mali všetci z nich aj ďalšie zdravotné problémy.

Sedem z nových úmrtí hlásili v Škótsku, kde celkový počet obetí stúpol na 40. Dvaja ľudia zomreli v Severnom Írsku, kde zaznamenali celkovo 15 obetí.

Vo východnej časti Londýna má byť otvorená dočasná nemocnica, nazvaná NHS Nightingale Hospital, s kapacitou 4000 pacientov. Výstavba ďalších dvoch nemocníc je naplánovaná v mestách Birmingham a Manchester.

V piatok bolo ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, potvrdené u britského premiéra Borisa Johnsona, ministra zdravotníctva Matta Hancocka a hlavného poradcu britskej vlády pre zdravotníctvo profesora Chrisa Whittyho.

Pozitívny test na koronavírus mal aj následník trónu princ Charles, najstarší syn kráľovnej Alžbety II.

Vo svete sa nakazilo koronavírusom vyše 605-tisíc  ľudí, takmer 28-tisíc zomrelo

Celkove 605 010 prípadov nakazenia novým koronavírusom bolo oficiálne zaznamenaných vo svete od začiatku súčasnej pandémie. Zo 183 krajín a území bolo zároveň hlásených 27.982 úmrtí, vyplýva z bilancie tlačovej agentúry AFP, dokumentujúcej stav v sobotu o 11.45 h SEČ.

Podľa týchto údajov pripadalo 104.837 nakazených na Spojené štáty, kde dosiaľ 1711 ľudí zomrelo. Najvyšší počet úmrtí - 9134 - malo Taliansko s celkove 86 498 známymi prípadmi nakazenia.

Čína ako epicentrum pandémie zaznamenala podľa bilancie AFP zatiaľ 81 394 prípadov nakazenia a 3295 úmrtí spôsobených novým koronavírusom.

Agentúra však poznamenáva, že uvedené čísla predstavujú len zlomok skutočných počtov. V mnohých krajinách sa totiž vykonávajú testy na nový koronavírus len u pacientov, ktorí sú hospitalizovaní s podozrením na nákazu.

V Španielsku podľahlo nákaze ďalších 832 ľudí

Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v Španielsku za 24 hodín o 832. Nákaze doposiaľ v krajine podľahlo 5694 ľudí, vyplýva z údajov španielskej vlády zverejnených v sobotu dopoludnia. Informovala o tom agentúra AFP.

Nákazu koronavírusom dosiaľ v Španielsku potvrdili u 72.248 osôb, pričom za posledných 24 hodín pribudlo 8189 nových prípadov. Miera nárastu počtu nových infikovaných sa znížila na 12,8 percenta oproti predchádzajúcim dňom, keď dosiahla 14 a predtým 18 percent.

Hospitalizovaných je 40.630 ľudí, z nich 4575 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V krajine sa vyliečilo 12.285 ľudí, uviedlo podľa denníka El País španielske ministerstvo zdravotníctva.

Španielsko má druhý najvyšší počet obetí koronavírusu na svete po Taliansku, kde zomrelo viac ako 9100 infikovaných. Ešte v stredu Španielsko prekonalo v počte úmrtí Čínu, kde sa vírus koncom vlaňajška objavil.

Rakúsko hlási už takmer 7 900 nakazených koronavírusom a 68 úmrtí

Každodenný nárast v počte nakazených novým koronavírusom a súvisiacich úmrtí sa v Rakúsku stále nezmierňuje.

Do sobotňajšieho poludnia bolo zaznamenaných už 7898 potvrdených prípadov nakazenia a 68 prípadov úmrtia, vyplýva z priebežne aktualizovaných údajov Spolkového ministerstva sociálnych vecí, zdravotníctva, opatrovateľstva a ochrany spotrebiteľa (BMSGPK) Rakúskej republiky.

Medzi nakazenými osobami mierne prevažujú muži (53 percent), najvýraznejšie zasiahnutou vekovou skupinou sú 45- až 54-roční ľudia (1708 nakazených).

Spolkovou krajinou s výrazne najvyšším podielom pozitívne testovaných zostáva Tirolsko, odkiaľ hlásili už 1832 prípadov, posledným v poradí je naďalej Burgenland s aktuálne 141 prípadmi. V bilancii úmrtí sú na popredných miestach Štajersko so 17 a Viedeň so 16 prípadmi.

Čína hlási ďalších 54 prípadov privezených zo zahraničia

V Číne znova vzrástol počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu "privezených" zo zahraničia.

Ako v sobotu oznámila Národná zdravotnícka komisia v Pekingu, za uplynulých 24 hodín diagnostikovali ochorenie ďalším 54 ľuďom, ktorí pricestovali do krajiny.

Celkovo tak Čína eviduje už viac než 600 takýchto prípadov, informovala agentúra DPA.

Podľa novej bilancie v Číne tiež zomreli na ochorenie Covid-19 ďalší traja ľudia, čím sa počet obetí od vlaňajšieho začiatku epidémie zvýšil na 3295.

Všetky tri nové obete zaznamenali v provincii Chu-pej, pôvodnom epicentre šírenia koronavírusu, kde však za posledných 24 hodín nehlásili nové prípady nákazy.

Čína dosiaľ eviduje podľa oficiálnych údajov 81 394 nakazených koronavírusom. Celkovo 74 971 z nich sa uzdravilo, 383 za posledný deň.

Krajina v obave z druhej vlny nákazy vyvolanej zavlečením infekcií zo zahraničia vo štvrtok oznámila, že všetci cudzí štátni príslušníci budú mať od soboty zakázaný vstup na územie Číny. Dočasne bude pozastavená aj možnosť bezvízového tranzitu.

Oznámené bolo aj výrazné zredukovanie leteckých spojení. Od soboty môže každá čínska letecká spoločnosť ponúkať už len jedno spojenie s každou krajinou za týždeň. To isté platí pre zahraničné aerolínie prevádzkujúce lety do Číny, píše DPA.

Južná Kórea: Viac ako polovica známych nakazených sa už vyliečila

Viac ako polovica ľudí, u ktorých v Južnej Kórei potvrdili nákazu novým koronavírusom, sa už uzdravila. Vyplýva to zo sobotňajších údajov tamojších zdravotníckych úradov, ktoré súčasne hlásili 146 ďalších prípadov nakazenia a päť úmrtí za uplynulý deň.

Celkovo sa tým počet potvrdených infikovaných vo východoázijskej krajine zvýšil na 9478 a počet ľudí, ktorí ochoreniu spôsobovanému vírusom SARS-CoV-2 podľahli, stúpol na 144. Informovala o tom agentúra AP.

Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) uviedlo, že do soboty prepustili z nemocníc 4811 ľudí. Počet uzdravených tak prekročil počet ľudí, ktorí sa stále na ochorenie COVID-19 liečia, po prvý raz od potvrdenia prvej nákazy v krajine 21. januára.

Takmer polovicu z nových prípadov z posledného dňa zaznamenali v najhoršie zasiahnutom juhokórejskom meste Tegu na juhovýchode krajiny. V metropolitnej oblasti hlavného mesta Soul na severozápade dosiahol počet infikovaných 874 po neustálom náraste z uplynulých dvoch týždňov, spájanom najmä s pasažiermi prichádzajúcimi z Európy a Spojených štátov.

Južná Kórea sprísnila kontrolu hraníc a v piatok začala uplatňovať dvojtýždňovú karanténu pre svojich občanov a cudzincov s dlhodobými vízami, prichádzajúcimi z USA. Podobnú karanténu už musia absolvovať pasažieri cestujúci z Európy.

Juhokórejská vláda v sobotu vyzvala Soul a ďalšie samosprávy, aby posilnili monitorovanie Juhokórejčanov, ktorí sa vrátia domov zo zahraničia. Apel prišiel po tom, ako niektorí z nich vyvolali hnev verejnosti, keď porušili karanténu a cestovali do iných regiónov pred tým, ako boli výsledky ich testov pozitívne.
 

Foto: TASR/AP

Dnes treba vedieť

15:54

V nedávnom rozhovore pápež František dva razy spomenul Vergíliov historický epos Eneida. "To, že sa pápež odvoláva na Eneidu ako na zdroj inšpirácie, nie je len rečnícka figúra. Odzrkadľuje to Vergíliov zásadný vplyv na kultúru Západu. Ten pretrváva aj teraz, keď čoraz menej ľudí čítalo túto báseň alebo pozná jej príbeh." Oxfordský profesor Bill Carroll vysvetľuje, ako môžeme čerpať z koreňov našich tradícií, aby sme sa dokázali prihlásiť k hodnotám, ktoré tvoria skutočný základ toho, kým sme.

15:24

Podľa prezidentky je prirodzené, ak vláda hľadá ľudí, ktorým môže dôverovať. Ak má vláda zodpovedať za efektívne vykonávanie svojich rozhodnutí aj na lokálnej a miestnej úrovni, je to podľa Zuzany Čaputovej logické. Vláda tak môže následne od svojich nominantov žiadať aj príslušnú zodpovednosť.