Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. marec 2020, 07:18

Koronavírus vo svete: Počet obetí už celosvetovo presiahol 25-tisíc

Koronavírus vo svete: Počet obetí už celosvetovo presiahol 25-tisíc

Ilustračná foto TASR/AP

V Taliansku podľahlo nákaze ďalších 919 ľudí. Táto krajina je v tejto chvíli podľa najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa tou s najvyšším počtom nakazených na svete.

Prehľad udalostí z predchádzajúceho dňa nájdete tu

19:20 Pandémia nového koronavírusu SARS-CoV-2 si už celosvetovo vyžiadala viac ako 25-tisíc životov, najviac v Európe. Vyplýva to z údajov, ktoré na základe oficiálnych štatistík jednotlivých krajín zhromaždila do piatka 15.30 h SEČ agentúra AFP.

Svetadielom s najvyšším počtom obetí je podľa týchto údajov práve Európa. Čo sa týka jednotlivých krajín, najviac úmrtí evidujú v Taliansku (9 134), nasleduje Španielsko (4 858) a Čína (3 292), z ktorej sa pandémia rozšírila do celého sveta.

Na celom svete sa od vlaňajšieho decembra, keď sa koronavírus začal šíriť zo stredočínskeho mesta Wu-chan, koronavírusom nakazilo vyše 547-tisíc ľudí.

18:30 V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 919 ľudí. Je to najvyšší denný nárast od 20. februára, začiatku vypuknutia pandémie. Počet mŕtvych tak stúpol na 9 134, informovala v piatok večer spravodajská televízia Sky Tg24 s odvolaním sa na Úrad pre civilnú ochranu.

Do tohto počtu nie je započítaných 50 mŕtvych hlásených vo štvrtok z regiónu Piemont.

Celkový počet infikovaných osôb – vrátane obetí a uzdravených – dosiahol 86 498. Predstavuje to nárast o 5 909 prípadov oproti 6 153 prípadom registrovaným vo štvrtok.

Z koronavírusu sa v Taliansku vyliečilo 10 950 ľudí, čo je o 589 viac ako vo štvrtok.

Po piatich týždňoch od oficiálneho začiatku pandémie v Taliansku registruje táto krajina v tejto chvíli podľa najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa najviac nakazených na svete. Na druhom mieste sú USA a tretia je Čína, ale vzhľadom na očakávané aktualizácie údajov v najbližších hodinách sa toto poradie zrejme zmení.

16:30 V Spojenom kráľovstve zaznamenali za 24 hodín 181 ďalších úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o najväčší nárast za jeden deň, keď sa celkový počet obetí zvýšil z 578 na 759. Informoval o tom v piatok denník The Guardian.

Podľa britského ministerstva zdravotníctva bolo na koronavírus už testovaných celkovo 113 777 ľudí, z nich 99 198 malo negatívne výsledky a 14 579 pozitívne.

Spomínaný denný nárast úmrtí na COVID-19 v Británii (o 31 percent) je v globálnom meradle siedmy najvyšší po Taliansku, Španielsku, Číne, Iráne, Francúzsku a Spojených štátoch.

V Anglicku zomreli pacienti vo veku od 29 do 98 rokov, pričom všetci okrem štyroch vo veku od 82 do 91 rokov mali aj iné závažné zdravotné ťažkosti.

V Británii v piatok informovali o svojich pozitívnych testoch na koronavírus premiér Boris Johnson a minister zdravotníctva Matt Hancock. Obaja majú podľa vlastných slov mierne príznaky ochorenia.

Agentúra Reuters pripomína, že tento týždeň mal pozitívny test na koronavírus aj následník trónu princ Charles, najstarší syn a následník kráľovnej Alžbety II. Charles má mierne príznaky, jeho zdravotný stav je dobrý a nachádza sa v karanténe vo svojom sídle v Škótsku.

16:15 Celkom 9 444 zdravotníckych pracovníkov je v Španielsku nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší počet zo všetkých krajín postihnutých pandémiou, oznámila v piatok organizácia Amnesty International. Informovali o tom agentúra AP a internetové noviny Público.

Zdravotnícki pracovníci predstavujú takmer 15 percent všetkých prípadov nákazy v Španielsku. Oznámil to koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón, podľa ktorého je to „vysoký počet“ v porovnaní s ostanými postihnutými krajinami.

Zdravotnícki pracovníci podľa AP hovoria o vážnom nedostatku základných ochranných pomôcok, ako sú rúška, rukavice a plášte. Nemocnice v krajine sú preplnené.

Amnesty vo vyhlásení Španielsko požiadala, aby vyvinulo viac úsilia na ochranu svojich zdravotníckych pracovníkov. Španielske zdravotnícke úrady tvrdia, že robia maximum na to, aby všetkým pracovníkom zabezpečili ochranné pomôcky.

Nákaze koronavírusom SARS-CoV-2 doposiaľ v Španielsku podľahlo 4 858 ľudí a 64 059 osôb je infikovaných, pričom za posledných 24 hodín pribudlo 7 871 nových prípadov.

16:00 Švédsko od soboty účinne obmedzí verejné zhromažďovanie sa viac než 50 ľudí v úsilí predísť šíreniu vírusového ochorenia COVID-19. Oznámil to v piatok švédsky premiér Stefan Löfven, ktorého cituje tlačová agentúra DPA.

„Každý z nás ako jednotlivec musí na seba prevziať zodpovednosť. Nemôžeme vydať zákon na všetko či zakázať všetko. Je to o našom správaní sa,“ povedal Löfven na tlačovej konferencii.

Švédsko v porovnaní so svojimi susedmi prijalo omnoho menej prísne opatrenia zamerané na reguláciu šírenia nového druhu koronavírusu, ktorý si dosiaľ v tejto severskej krajine vyžiadal 92 mŕtvych a vyše 3 000 infikovaných.

Vládny kabinet dané rozhodnutie prijal krátko po tom, ako bola vznesená žiadosť zo strany úradu verejného zdravotníctva. Jeho šéf Johan Carlson a minister zdravotníctva Mikael Damberg uviedli, že sa sprísňujú opatrenia prijaté 11. marca, ktoré umožňovali zhromažďovanie sa 500 osôb. Zrušili sa aj mnohé podujatia.

Porušenie reštrikcií môže byť sankcionované odňatím slobody do šiestich mesiacov. Zákazy sa týkajú demonštrácií, ako aj verejných prednášok, kultúrnych akcií, náboženských obradov a športových udalostí.
 

15:35 Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom dosiahol vo Švajčiarsku v piatok 12 161. V krajine zaznamenali doteraz 206 úmrtí na ochorenie COVID-19, informoval portál 20min.ch s odvolaním sa na úrad pre zdravotníctvo (BAG).

Od štvrtka sa počet infikovaných zvýšil o 1 390 a pribudlo aj 36 úmrtí. Doteraz bolo vo Švajčiarsku podľa portálu 20min.ch vykonaných 97 012 testov a k piatkovému popoludniu bol výsledok pozitívny pre 12 percent testovaných osôb.

Prvý prípad nákazy vo Švajčiarsku zaznamenali 25. februára, odvtedy sa koronavírus rozšíril do všetkých kantónov.

Švajčiarska vláda vyzvala občanov, aby zostali doma, zakázala verejné podujatia s účasťou nad päť osôb, zaviedla prísne hraničné kontroly a zakázala vstup občanom Rakúska, Nemecka, Talianska, Španielska a Francúzska.

15:30 Počet ľudí, ktorí sa v Holandsku nakazili novým koronavírusom, stúpol v piatok o 1 172 (16 percent) na 8 603. Informovala o tom v piatok stránka verejnoprávneho rozhlasu NOS s odvolaním sa na údaje Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie.

Pribudlo aj 112 nových úmrtí na chorobu COVID-19 alebo komplikácie s ňou spojené, ktorú vírus spôsobuje; mŕtvych je tak celkovo 546.

RIVM upozornil, že nové prípady úmrtí nie sú nevyhnutne sumárom uplynulých 24 hodín. Pacienti mohli zomrieť skôr, ale RIVM ich nahlásili iba za posledný deň. Vo štvrtok pribudlo v Holandsku 1 019 nakazených a 78 úmrtí.

„Počet hospitalizovaných pacientov a počet úmrtí stúpa pomalšie ako v situácii bez prijatých opatrení. To by mohlo naznačovať, že tieto opatrenia ovplyvňujú rýchlosť šírenia vírusu,“ uvádza sa v stanovisku RIVM. Podľa inštitútu sa to bude dať lepšie posúdiť na konci tohto alebo začiatkom budúceho týždňa.

Najviac nakazených (2 488) hlási provincia Severné Brabantsko. Nasledujú provincie Južné Holandsko a Severné Holandsko.

Holandská vláda občanom odporučila vyhýbať sa sociálnym kontaktom a udržiavať odstup najmenej 1,5 metra. Zhromaždenia viac ako 100 ľudí sú zakázané a školy, divadlá, kiná a reštaurácie sú zatvorené.

15:00 Európska komisia v piatok navrhla uvoľniť z rozpočtu EÚ 75 miliónov eur na pomoc členským štátom EÚ, ktoré hľadajú spôsoby, ako dopraviť domov svojich štátnych príslušníkov z tretích krajín, v ktorých uviazli po vypuknutí pandémie koronavírusu. Komisia rovnako navrhla zvýšenie rozpočtu rezervy zdravotníckeho vybavenia rescEU.

Eurokomisár zodpovedný za rozpočet EÚ Johannes Hahn v tejto súvislosti vyhlásil, že uvedené opatrenia dokazujú, že rozpočet EÚ môže byť pridanou hodnotou všade tam, kde je to najviac potrebné.

„Bezpečný návrat našich občanov je pre nás prioritou. V tejto neľahkej situácii robíme maximum pre to, aby sme ich čo najskôr doviezli domov. Chcem sa poďakovať členským štátom za úsilie, ktoré v tejto súvislosti vynakladajú. Naše Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie aj naďalej spolupracuje s členskými štátmi 24 hodín denne a sedem dní v týždni na tom, aby sme reagovali na ich žiadosti o prevoz občanov,“ opísal situáciu eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

Vďaka repatriačným letom, ktoré sa organizujú prostredníctvom mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany a ktoré spolufinancuje EÚ, bolo od prepuknutia pandémie späť do Európy prepravených už 2 312 osôb z Číny, Japonska, USA, Maroka, Tuniska, Gruzínska, Filipín a Kapverd. V najbližších dňoch sa plánuje ďalších vyše 80 repatriačných letov.

EÚ v rámci svojho mechanizmu v oblasti civilnej ochrany a na základe zásady solidarity prispieva na náklady na lety, ktoré zo zahraničia späť do Únie prepravujú štátnych príslušníkov viac než jedného členského štátu.

Vďaka piatkovému návrhu EK dôjde aj k zvýšeniu rozpočtu historicky prvej rezervy zdravotníckeho vybavenia (ventilátorov, ochranných rúšok a základných zdravotníckych potrieb) v rámci systému rescEU na celkovo 80 miliónov eur.

Komisia s cieľom zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov na tieto operácie predkladá návrh opravného rozpočtu – teda návrh na reorganizáciu časti výdavkov EÚ na daný rok v súlade s najnovšími prioritami.

V návrhu opravného rozpočtu sa počíta s nasledovnými položkami: pomoc Grécku vo výške 350 miliónov eur na riadenie migrácie (zvýšenie k pôvodnej sume núdzovej pomoci za 350 miliónov eur); 3,6 milióna eur pre Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb na posilnenie jeho schopnosti identifikovať, posudzovať a oznamovať hrozby pre ľudské zdravie vyplývajúce z prenosných ochorení a zvýšiť odbornú kapacitu v súvislosti s koronakrízou; 100 miliónov eur na pomoc Albánsku na rekonštrukciu po zemetrasení z 26. novembra 2019; dodatočné finančné prostriedky vo výške 3,3 milióna eur pre Európsku prokuratúru (EPPO) na zvýšenie jej rozpočtu na rok 2020.

Komisia vyzvala spoluzákonodarcov, Európsky parlament a Radu EÚ, aby čo najrýchlejšie schválili navrhnuté rozpočtové zmeny.

14:15 Poľsko od piatka dočasne uzavrelo štátne hranice pre tisíce pracovníkov, ktorí dochádzajú za prácou do zahraničia. Na základe tohto opatrenia musia takíto pracovníci zostať na jednej strane hraníc až do 11. apríla. Informovala o tom agentúra AP.

Každý, kto príde do Poľska, pôjde do 14-dňovej karantény. Výnimka platí pre nákladné autá a vlaky, ktoré prepravujú tovar.

Rozhodnutie vyvolalo pobúrenie, a to najmä tých, ktorí denne dochádzajú za prácou do susedného Nemecka. Poľská vláda tvrdí, že väčšina prípadov infekcie bola do krajiny zavlečená zo zahraničia.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller zároveň podľa agentúry PAP predtým uviedol, že očakáva, že súčasné hraničné kontroly budú trvať dlhšie než iné obmedzenia zavedené v Poľsku v súvislosti s pandémiou nového druhu koronavírusu.

Müller v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu TVP povedal, že aj keby kroky vlády priniesli pozitívne výsledky, veľký a nekontrolovateľný prílev ľudí zo zahraničia by spôsobil návrat choroby COVID-19, ktorú vyvoláva nový koronavírus.

Krajina v rámci viacerých preventívnych opatrení uzatvorila svoje štátne hranice pre cudzincov a rozhodla sa obnoviť hraničné kontroly. Okrem toho zakázala zhromaždenia, podujatia a stretnutia s výnimkou rodinných príslušníkov.

V Poľsku doposiaľ zaznamenali 1 244 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom, vrátane 16 úmrtí.

13:45 Maďarsko v súvislosti s epidémiou nového druhu koronavírusu požiadalo o zdravotnícke ochranné prostriedky krajiny Turkickej rady. Informoval o tom v piatok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, podľa ktorého na žiadosť o túto pomoc už zareagovali Turecko a Uzbekistan.

Členmi rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan, pričom Maďarsko má štatút pozorovateľskej krajiny. Vlani v Budapešti otvorili zastupiteľskú kanceláriu tohto zoskupenia.

Podľa agentúry MTI Szijjártó na svojej stránke na Facebooku spresnil, že popri objednávke niekoľkých stoviek ton zdravotníckeho materiálu z Číny sa Maďarsko obrátilo aj na Turkickú radu. „Turecká vláda povolila do Maďarska prepraviť osem ton textilných surovín na výrobu rúšok a v piatok priletí z Uzbekistanu zásielka 150-tisíc kusov rúšok,“ dodal.

13:00 Britského premiéra Borisa Johnsona testovali pozitívne na prítomnosť nového koronavírusu. Má mierne príznaky ochorenia, informovala v piatok televízna stanica Sky News.

„Za posledných 24 hodín sa u mňa prejavili mierne príznaky a testovali ma pozitívne na koronavírus,“ uviedol Johnson na Twitteri. Napísal, že je v samoizolácii, ale bude aj naďalej viesť boj vlády s koronavírusom, a to prostredníctvom videokonferencií. „Spolu ho porazíme,“ dodal.

Johnsonova kancelária informovala, že na ochorenie COVID-19 ho testoval v premiérskom úrade personál britského Národného zdravotníckeho systému po tom, ako sa u neho vo štvrtok prejavili „mierne príznaky“. Premiér, ktorého partnerka Carrie Symondsová je tehotná, dodržiava predpisy a zostane v samoizolácii na Downing Street 10.

Johnson, ktorý poďakoval pracovníkom NHS za ich úsilie v boji proti šíreniu koronavírusu, vo videu uviedol, že mal teplotu a ustavičný kašeľ. „Nemajte pochýb o tom, že môžem pokračovať vďaka čarom modernej technológie v komunikovaní so svojím tímom a viesť národný protiútok voči koronavírusu,“ povedal podľa agentúry AP, ktorá pripomína, že už skôr v tomto týždni oznámil pozitívny test na koronavírus aj britský princ Charles, najstarší syn a následník kráľovnej Alžbety II.

Britská vláda tento týždeň potvrdila, že ak by bol Johnson indisponovaný, dočasne by ho v premiérskej funkcii nahradil minister zahraničných vecí Dominic Raab.

Inzercia

V Británii zatiaľ potvrdili 11 658 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, pričom ochoreniu COVID-19 spôsobenému týmto koronavírusom podľahlo 578 ľudí, dodala agentúra AFP.

12:30 Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok večer na mimoriadnom plenárnom zasadnutí hlasovaním na diaľku schválili tri legislatívne návrhy, ktoré by mali ako súčasť koordinovanej reakcie EÚ pomôcť v boji proti pandémii COVID-19 a jej následkom.

Europoslanci v skrátenom konaní, v rámci tzv. naliehavého postupu, odobrili trojicu opatrení, ktoré majú pomôcť jednotlivcom a podnikom vyrovnať sa s aktuálnou krízou a s jej následkami. Stalo sa tak menej ako dva týždne po tom, ako legislatívne návrhy predložila Európska komisia.

Súčasťou schválených opatrení je:

      - Investičná iniciatíva v reakcii na koronavírus. Umožní urýchlené presmerovanie 37 miliárd eur z fondov EÚ k občanom, regiónom a krajinám, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou. Finančné prostriedky by mali byť použité na podporu systémov zdravotnej starostlivosti, malých a stredných podnikov, pracovných trhov a ďalších zraniteľných odvetví hospodárstva členských štátov. Za toto opatrenie sa vyslovilo 683 poslancov, jeden bol proti a štyria sa zdržali hlasovania.

      - Rozšírenie pôsobnosti Fondu solidarity EÚ na krízové situácie v oblasti verejného zdravia. Toto opatrenie umožní členským štátom požiadať o finančnú pomoc z celkového balíka, ktorý na tento rok predstavuje sumu 800 miliónov eur. Zoznam oprávnených operácií bude rozšírený tak, aby zahŕňal podporu v prípade závažného ohrozenia verejného zdravia – vrátane lekárskej pomoci – a opatrenia zamerané na prevenciu, monitorovanie alebo kontrolu šírenia chorôb. Tieto zmeny schválilo 671 poslancov, traja boli proti a 14 sa zdržali hlasovania.

      - Pozastavenie platnosti pravidla o strate letiskových prevádzkových intervalov (letecké sloty). Toto opatrenie počas pandémie umožní leteckým spoločnostiam zastaviť tzv. lety duchov, pri ktorých sú lietadlá takmer alebo úplne bez cestujúcich, a to bez hrozby straty ich prevádzkových intervalov v nasledujúcej sezóne. Ide o dočasné opatrenie od 29. marca do 24. októbra. Za úpravu existujúcej legislatívy sa vyslovilo 686 zákonodarcov, nikto nebol proti a dvaja sa zdržali hlasovania.

Parlamentom schválené nariadenia musí ešte formálne odobriť aj Rada EÚ (ministri členských krajín). Legislatívne zmeny vstúpia do platnosti po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ, k čomu by malo dôjsť v priebehu niekoľkých dní.

12:15 Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v Španielsku za 24 hodín o 769. Nákaze doposiaľ v tejto krajine podľahlo 4 858 ľudí. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Nákazu koronavírusom doposiaľ v Španielsku potvrdili u 64 059 osôb, pričom za posledných 24 hodín pribudlo 7 871 nových prípadov. AFP poukázala na nižšiu mieru nárastu počtu nových prípadov nákazy, keďže došlo k 14-percentnému zvýšeniu oproti predchádzajúcemu dňu, keď zaznamenali nárast o 18 percent.

Už do stredy zomrelo v Španielsku na koronavírus viac ľudí ako v Číne, kde sa vírus koncom vlaňajška objavil. Horšie postihnutou krajinou na svete je už len Taliansko, kde nákaze podľahlo viac ako 8 000 ľudí.

11:15 Hongkong v piatok potvrdil 65 nových prípadov nakazenia koronavírusom SARS-CoV-2, čo predstavuje zatiaľ najvyšší počet nakazených za jeden deň. Medzi nakazenými je 41 osôb s cestovateľskou anamnézou vrátane 14 študentov, ktorí sa vrátili zo zahraničia, informoval denník South China Morning Post.

Medzi príznaky ochorenia patrí strata chuti a čuchu, pričom s týmto stavom identifikovali najmenej štyroch pacientov. Medicínsky expert profesor David Hui Shu Cheong však upozornil, že tieto príznaky sa vyskytujú aj pri iných ochoreniach. „Dokonca aj bežná nádcha alebo alergia môžu prechodne zhoršiť čuch,“ dodal.

Celkovo v Hongkongu do piatkového rána evidujú 453 nakazených, z ktorých štyri osoby podľahli chorobe COVID-19.

10:50 Od budúceho pondelka sa v maďarských nemocniciach objavia v uniformách „nemocniční velitelia“, oznámil v piatok vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió predseda vlády Viktor Orbán.

Podľa agentúry MTI premiér povedal, že vojaci, samozrejme, nebudú rozhodovať v odborných lekárskych otázkach. Úlohou príslušníkov armády bude dohliadať nad dodržiavaním epidemiologických opatrení, zabezpečovať priebežné hospodárenie so zdravotníckym materiálom i personálne obsadenie nemocníc.

„Ak sa tento systém v budúcich týždňoch či mesiacoch osvedčí, tak nemocnice záťaž zvládnu,“ zdôraznil Orbán.

10:20 Nepresné rýchlotesty na nový koronavírus, ktoré dostalo Španielsko, sa jeho čínsky výrobca Shenzhen Bioeasy Biotechnology rozhodol nahradiť. Súčasné testy na základe výterov z nosa majú totiž podľa španielskej spoločnosti pre infekčné choroby a klinickú mikrobiológiu mieru presnosti menšiu ako 30 percent. Informoval o tom v piatok denník South China Morning Post.

Španielsko si podľa denníka El País predtým objednalo od čínskej spoločnosti 340-tisíc testovacích sád. Samospráva v Madride sa však rozhodla prestať používať testy pre ich nepresnosť. Ministerstvo zdravotníctva následne vyzvalo miestneho dodávateľa, aby testovacie sady nahradil.

Spoločnosť Shenzhen Bioeasy Biotechnology uviedla, že pošle nové sady rýchlotestov s čo najväčšou presnosťou diagnostiky. „Všetky rýchlotesty Bioeasy COVID-19 boli oficiálne schválené a môžeme ich exportovať a predávať v Európskej únii,“ dodala čínska spoločnosť.

V Španielsku do štvrtka 26. marca ochorelo na COVID-19 celkovo 56 188 ľudí, z nich 4 089 zomrelo. Celosvetovo vírus infikoval približne 520-tisíc ľudí a chorobe spôsobenej novým koronavírusom podľahlo viac ako 23-tisíc osôb.

10:00 V Českej republike bolo v piatok ráno potvrdených 2 062 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Deväť ľudí nákaze COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo. Z nákazy sa doteraz vyliečilo desať ľudí. Vykonaných bolo 31 127 testov, za predchádzajúci deň 4 429. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Za 24 hodín v ČR pribudlo 287 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Server iDNES.cz informoval, že liek remdesivir zabral u vážne chorého pacienta s koronavírusom vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe a odpojili ho od umelej pľúcnej ventilácie.

V Česku už týždeň platí zákaz vychádzania bez rúška zakrývajúceho nos a ústa. Ak polícia pristihne na ulici fajčiara bez rúška alebo tvárovej masky, môže mu udeliť pokutu do 10-tisíc korún (364 eur).

09:00 Maďarská vláda v rámci opatrení proti ďalšiemu šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu nariadila s platnosťou od soboty 28. marca do 11. apríla čiastočný zákaz vychádzania, oznámil premiér Viktor Orbán v piatok vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió.

„V nadchádzajúcich dvoch týždňoch budú môcť obyvatelia opustiť svoj domov iba na cestu do práce, prípadne na zabezpečenie svojich základných potrieb,“ povedal v rannej relácii Dobré ráno Maďarsko.

Premiér podotkol, že snahou vlády je tiež „prijateľným spôsobom“ oddeliť od seba starších ľudí od mladších.

Počet nakazených vírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku stúpol na 300. Na ochorenie COVID-19 zomrelo v krajine desať ľudí, zotavilo sa z neho 34 osôb. Laboratóriá testovali doposiaľ 9 275 vzoriek.

08:00 Čína a Spojené štáty by sa mali „spojiť v boji“ s pandémiou smrtiaceho koronavírusu, ktorá vyčíňa na celom svete. Vyhlásil to v piatok čínsky prezident Si Ťin-pching v telefonickom rozhovore so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom.

Obe krajiny mali v minulých týždňoch spory v súvislosti s týmto vírusom, ale Si Ťin-pching Trumpovi povedal, že Čína sa chce „aj naďalej deliť o informácie a skúsenosti s USA“, uviedla čínska štátna televízna stanica CCTV.

Čínsky prezident konštatoval, že vzťahy s USA sú v kritickom bode, pričom spolupráca je vzájomne prospešná a je „jedinou správnou voľbou“. Dodal, že niektoré provincie, mestá a firmy v Číne poskytujú Spojeným štátom zdravotnícky materiál a podporu.

Agentúra AFP pripomína, že Trump a jeho minister zahraničných vecí Mike Pompeo nahnevali tento mesiac Peking, keď opakovane hovorili o „čínskom víruse“, keď diskutovali o prepuknutí ochorenia COVID-19, ktoré prvýkrát zaznamenali v čínskom meste Wu-chan.

Hovorca rezortu diplomacie v Pekingu ešte predtým naznačil, že do Wu-chanu zavliekla vírus americká armáda.

V Číne doposiaľ zaznamenali 81 340 prípadov ochorenia COVID-19 a 3 292 úmrtí. Počet nových prípadov nákazy v minulých týždňoch rapídne poklesol.

V Spojených štátoch aktuálne evidujú najviac prípadov nákazy novým koronavírusom na svete. USA tak v počte infikovaných predstihli aj Čínu a Taliansko.

Podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa zaznamenali v USA 82 404 nakazených a ochoreniu COVID-19 spôsobenému koronavírusom SARS-CoV-2 podľahlo najmenej 1 178 osôb. Za posledný deň pritom približne stovku úmrtí zaznamenali len v New Yorku, ktorý je v rámci USA akýmsi epicentrom nákazy.

06:00 Argentínsky prezident Alberto Fernández vo štvrtok v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 vyhlásil, že záchrana životov má prednosť pred ochranou ekonomiky. Je preto možné očakávať, že argentínska ekonomika sa tento rok prepadne do ešte hlbšej recesie, napísala agentúra Reuters.

„Čeliac dileme, či zachrániť ekonomiku alebo život, neváhame a vyberáme si život,“ uviedol stredoľavý perónista Fernández na Twitteri krátko po uskutočnení videokonferencie, počas ktorej vyzval na vytvorenie globálneho fondu pre boj s pandémiou.

Argentínsky prezident vo svojom príhovore tiež ocenil skutočnosť, že Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý je najväčším veriteľom Argentíny, v tejto situácii uznal neudržateľnosť dlhov pre niektoré krajiny.

„Skončila sa éra chamtivcov. Ako povedal pápež František, musíme nechať odpadnúť váhy z našich očí a sŕdc, aby sme sa mohli začať chovať s novou senzibilitou,“ dodal Fernández.

Ako pripomína Reuters, vlády na celom svete zápasia s otázkou, ako riešiť duálnu zdravotnú a ekonomickú krízu, ktorú vyvolal nový koronavírus.

Americký prezident Donald Trump v tejto súvislosti vyhlásil, že chce, aby sa americká ekonomika opätovne otvorila do 12. apríla aj napriek prudko narastajúcemu počtu nakazených a mŕtvych po celom území Spojených štátov.

K šéfovi Bieleho domu sa pripojil aj jeho brazílsky náprotivok Jair Bolsonaro, ktorý sa aj napriek odporúčaniam zdravotníckych expertov a vlastného ministra zdravotníctva tiež zasadzuje za oživenie ekonomiky na úkor karanténnych opatrení.

04:00 Čína v piatok potvrdila 55 nových prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu. S výnimkou jedného prípadu ide o osoby, ktoré sa vírusom nakazili v zahraničí, informovala agentúra AP.

V stredočínskom meste Wu-chan, kde sa pandémia koronavírusu vlani v decembri začala, naďalej nepribudli nové prípady nákazy, uviedla čínska Národná zdravotnícka komisia.

Čínske štátne médiá v súvislosti s množiacimi sa prípadmi zavlečenia infekcií zo zahraničia varujú pred druhou vlnou nákazy. V krajine hlásili celkovo už 595 takýchto prípadov nákazy, väčšinou u Číňanov vracajúcich sa do vlasti, medzi ktorými je veľké množstvo študentov.

V Číne doposiaľ zaznamenali 81 340 prípadov ochorenia COVID-19 a 3 292 úmrtí. Počet nových prípadov nákazy v minulých týždňoch rapídne poklesol.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok večer informovalo, že všetci cudzí štátni príslušníci vrátane osôb s právom na pobyt, budú mať od soboty zakázaný vstup na územie Číny. Dočasne bude pozastavená aj možnosť bezvízového tranzitu.

Výnimku zo zákazu bude mať zahraničný diplomatický personál a posádky lietadiel a lodí zaisťujúcich medzinárodnú dopravu. O čínske víza budú môcť stále žiadať cudzinci, ktorí do krajiny cestujú za účelom nevyhnutných ekonomických, obchodných, vedeckých alebo technologických aktivít alebo z naliehavých humanitárnych dôvodov. Obmedzené budú aj počet a kapacita medzinárodných letov.

Peking a mnohé ďalšie čínske mestá už zaviedli povinnú 14-dňovú karanténu pre všetky osoby prichádzajúce spoza hraníc.  

01:00 V Spojených štátoch aktuálne evidujú najviac prípadov nákazy novým koronavírusom na svete. USA tak v počte infikovaných predstihli už aj Čínu a Taliansko. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré vo štvrtok neskoro večer zverejnili Univerzita Johnsa Hopkinsa aj denník The New York Times, informuje agentúra AFP.

Obe zverejnené bilancie sa pritom mierne líšia, avšak zhodne uvádzajú, že USA majú momentálne najviac nakazených na svete.

Podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa evidujú v USA 82 404 nakazených, zatiaľ čo podľa denníka The New York Times sa ochorenie COVID-19 dosiaľ potvrdilo u 81 321 ľudí. V Číne momentálne podľa údajov AFP evidujú 81 285 nakazených a v Taliansku 80 539.

Ochoreniu COVID-19 zároveň dosiaľ v USA podľahlo prinajmenšom 1 178 osôb, uvádza Univerzita Johnsa Hopkinsa. Za posledný deň pritom približne stovku úmrtí zaznamenali len v New Yorku, ktorý je v rámci USA akýmsi epicentrom nákazy.

Čoraz viac amerických nemocníc hlási preťaženosť v súvislosti s pacientmi hospitalizovanými s ochorením COVID-19. Zhruba 40 percentám Američanov bolo odporučené, aby okrem nevyhnutných prípadov nevychádzali z domu a zabránili tak ďalšiemu šíreniu nákazy.

Experti sa zároveň domnievajú, že nové čísla nakazených indikujú, že zomrie ešte omnoho viac Američanov. Zároveň tvrdia, že skutočný počet infikovaných môže byť ešte oveľa vyšší než oficiálny, keďže v krajine je nedostatok testovacích súprav.

Oficiálne údaje o počte nakazených vydáva americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré je však oproti údajom iných inštitúcií, akou je aj prestížna Univerzita Johnsa Hopkinsa, veľmi pozadu. Do štvrtkového večera CDC uvádzalo len 68 440 infikovaných.

Na prvenstvo USA v počte nakazených už reagoval aj prezident Donald Trump. Uviedol, že sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu chystá ešte večer telefonovať s čínskym prezidentom Si Ťin-pching. Informáciu, že je v USA aktuálne najviac nakazených, však spochybnil. „Neviete, aké sú tieto čísla v Číne,“ povedal prezident.

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že výber predsedu Špecializovaného trestného súdu bude napokon politickým rozhodnutím a bude záležať na tom, ktorý z kandidátov je pripravený plniť pokyny vládnej koalície a pokračovať v kriminalizovaní a šikanovaní opozície. Uviedol to na sociálnej sieti.

STANE SA PREDSEDOM ŠPECIALIZOVANÉHO TRESTNÉHO SÚDU MÔJ DOBRÝ KAMARÁT?😱 Špecializovaný trestný súd vyšiel z dielne SMER...

Uverejnil používateľ Robert Fico Utorok 4. augusta 2020
pred 41 minútami

Počet Britov sťahujúcich sa do krajín Európskej únie prudko stúpol po hlasovaní o brexite v roku 2016, vyplýva z novej britsko-nemeckej štúdie. Najväčší počet ľudí prišiel zo Spojeného kráľovstva do Španielska, za ním nasledovalo Francúzsko. (TASR)  

pred hodinou

Ozbrojené sily plánujú v roku 2021 vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 25. septembra prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta svojho trvalého bydliska. (TASR)