Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. 03. 2020, 06:55

Rúška sú od stredy povinnosťou, v nedeľu budú predajne zatvorené

Rúška sú od stredy povinnosťou, v nedeľu budú predajne zatvorené

Ilustračné foto – TASR

V nedeľu budú na základe nariadenia zatvorené predajne potravín, lekárne, drogérie, predajne novín a predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárnych ambulancií.

Na verejnosti je zakázané pohybovať sa bez prekrytia nosa a úst. Pozastavuje sa činnosť zariadení sociálnych služieb s ambulantnou formou a denných stacionárov. Predajne budú v nedeľu zatvorené, nariadený majú sanitárny deň.

Vyplýva to z opatrení Úradu verejného zdravotníctva, ktoré platia od stredy až do odvolania. Prijal ich ústredný krízový štáb pre pandémiu nového koronavírusu.

Ako uvádza ÚVZ, na prekrytie horných dýchacích ciest na verejnosti možno použiť respirátor, rúško, šál či šatku.

Pozastavenie činnosti sa týka denných stacionárov, denných centier a detských jaslí. Zatvorené budú tiež také zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, rehabilitačné strediská, špecializované zariadenia a domovy sociálnych služieb, ktoré poskytujú sociálnu službu ambulantnou formou. Za nerešpektovanie opatrenia môže regionálny úrad verejného zdravotníctva udeliť pokutu vo výške 20 000 eur.

ÚVZ tiež prikazuje ďalším poskytovateľom sociálnych služieb, aby dôsledne dodržiavali hygienicko-epidemiologický režim.

V nedeľu budú na základe nariadenia zatvorené predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, potravín pre dojčatá a malé deti, potravín na osobitné lekárske účely, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, predajne novín a tlačovín a predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárnych ambulancií.

Deň je vyhradený na povinnú dezinfekciu priestorov.

Pokuta za nedodržanie nariadenia je 20 000 eur.
 

Odporúčame

Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov

Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov

Vedením štáneho podniku poveril minister pôdohospodárstva Mateja Vigodu, ktorý doteraz pôsobil vo funkcii vedúceho lesnej správy Závadka nad Hronom, odštepného závodu Beňuš Lesy SR.