Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. 03. 2020, 20:18

Čaputová telefonovala s českým a nemeckým prezidentom, témou bol koronavírus

Čaputová telefonovala s českým a nemeckým prezidentom, témou bol koronavírus

Ilustračné foto - TASR/Michal Svítok

V najbližších dňoch plánuje prezidentka kontaktovať aj ďalšie hlavy štátov.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok telefonovala s českým prezidentom Milošom Zemanom a nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Témou ich rozhovorov bola predovšetkým situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.

"S prezidentom Zemanom sme si vymenili informácie o situácii na Slovensku a v Česku a zhodli sme sa, že pre našich obyvateľov je dôležité vidieť, že aj v týchto ťažkých časoch sa krajiny spájajú, aby jedna pomohla druhej," priblížila Čaputová.

Prezident Steinmeier ju informoval o nemeckej pomoci Taliansku, ktoré je najviac postihnuté krízou, a tiež susednému Francúzsku. "Prezidenta som pri tejto príležitosti požiadala o pomoc Slovensku pri zaistení ochranných prostriedkov a najmä kvalitných a účinných testov pre našich obyvateľov," uviedla prezidentka. Ocenila, že Steinmeier vyjadril ochotu hľadať možnosti, ako SR v tejto situácii môže pomôcť.

Prezidentka poznamenala, že v týchto dňoch trápia našich "susedov a priateľov v Európskej únii" rovnaké problémy ako Slovensko. Obom prezidentom aj ich krajinám zaželala úspech v boji proti novému koronavírusu.

V najbližších dňoch plánuje kontaktovať aj ďalšie hlavy štátov.
 

Odporúčame