Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2020, 18:49

Nech Najvyšší súd povedie najstarší, navrhuje ministerka spravodlivosti

Nech Najvyšší súd povedie najstarší, navrhuje ministerka spravodlivosti

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Foto - TASR/Michal Svítok

Lehoty v konaní pred súdom v otázke podávania opravných prostriedkov, akými sú odvolania, dovolania alebo žiadosti o obnovu konania by mali prestať plynúť do 30. apríla.

Súdy by mali mať možnosť nevykonávať pojednávania okrem nevyhnutných prípadov, niektoré lehoty sa prerušia. Najvyšší súd bude riadiť počas absencie vedenia najstarší sudca a členovia súdnej rady, ktorí sa vzdali funkcie, o ňu prídu deň po účinnosti novely.

Zmeny, ktoré schválila vláda, sú súčasťou balíčka na boj proti kríze okolo novému koronavírusu.

"Napriek tomu, že bolo odporúčanie, že je na mieste nevytyčovať pojednávania, súdy ich vytyčovali. Mali za to, že na to nemajú oporu v zákone," uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Práve preto pridala do zákona úpravu pre mimoriadnu situáciu alebo núdzový stav, keď súdy dostanú možnosť nevykonávať pojednávania okrem nevyhnutného rozsahu. Za ten považuje Kolíková väzobné veci alebo konania vo veciach starostlivosti o maloletých. Súdy zároveň dostanú možnosť vylúčiť z pojednávania verejnosť aj z dôvodu ochrany zdravia.

V otázke lehôt ministerka vysvetlila, že fakticky nebudú plynúť tie, ktoré slúžia na uplatnenie a bránenie práv. "Počnúc 12. marcom do 30. apríla práva, ktoré napríklad súvisia so žalobou na zaplatenie, uplatnenie pôžičky alebo zodpovednosti za 'vady', vôbec neplynú," vysvetlila.

V celosti sa budú môcť uplatniť po 30. apríli. "Ak by sa stalo niekomu, že ku dňu účinnosti by mu ubehla lehota, tak mu ju vraciame a bude mať ďalších 30 dní," doplnila.

Inzercia

Zároveň prestávajú plynúť lehoty v konaní pred súdom v otázke podávania opravných prostriedkov, akými sú odvolania, dovolania alebo žiadosti o obnovu konania. "V tomto prípade lehota neplynie a predlžuje sa fakticky o celé obdobie, počas ktorého určuje tento zákon, to znamená do 30. apríla 2020," vysvetlila Kolíková.

Exekúcií sa novela nedotkne. Dražby sa však nebudú vykonávať, rovnako ako výkon záložného práva. "Jednak preto, že dražba sama o sebe znamená, že je to zhluk viacerých ľudí a v tomto čase to môže byť zložité, aby to naplnilo svoj účel," vysvetlila ministerka. Taktiež sa predlžuje lehota na vyhlásenie konkurzu.

V otázke Najvyššieho súdu SR, ktorému chýba predseda, chce ministerka spravodlivosti zaviesť pravidlo, že v prípade absencie vedenia súdu ho bude viesť najstarší sudca.

Vláda taktiež upravila odvolávanie členov Súdnej rady SR. Najnovšie by v prípade odvolania člena súdnej rady neplynula dvojmesačná lehota, keď môže ešte chodiť na zasadnutia a hlasovať. Odvolanie člena súdnej rady je tak účinné deň po doručení takéhoto rozhodnutia.

Tí členovia, ktorí boli odvolaní do dňa účinnosti tohto zákona, budú zase odvolaní v deň po účinnosti, čo platí aj pre päť členov súdnej rady, ktorí sa vzdali svojej funkcie v pondelok.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Ceny ropy uprostred týždňa prudko vzrástli a dostali sa najvyššie od začiatku marca. Podporil ich výrazný pokles ropných rezerv v USA a oslabenie dolára. Rýchlo pribúdajúce nové prípady ochorenia COVID-19 však zvyšujú obavy investorov, čo sa týka vyhliadok dopytu. (TASR)

pred 7 hodinami

New York zriadi kontrolné stanovištia na kľúčových vjazdoch do mesta. Cieľom je zaistiť dodržiavanie štátnych epidemiologických opatrení cestujúcimi, informoval primátor Bill de Blasio. Cestujúci z 35 amerických štátov vrátane Floridy či Texasu sa po príchode do štátu New York musia podrobiť dvojtýždňovej karanténe. (TASR)

pred 8 hodinami

„Rozhodujúcim faktorom, ktorý ovplyvní to, či sa dajú ľudia zaočkovať proti koronavírusu, bude spôsob, akým sa téma komunikuje. Treba poukázať na účinnosť vakcíny a riziká jej odmietnutia. A už teraz sa diskutuje aj o obmedzeniach pre tých, ktorí sa zaočkovať nedajú,“ hovorí infektológ Pavol Jarčuška.

pred 10 hodinami

Francúzska prokuratúra otvorila v stredu vyšetrovanie výbuchu v libanonskej metropole Bejrút po tom, čo pri ňom utrpelo zranenia 21 francúzskych občanov. Prokuratúra prípad vyšetruje ako „neúmyselné zranenie“. Hlavný parížsky prokurátor Rémy Heitz uviedol, že prokuratúra využije svoju právomoc vyšetrovať činy, ku ktorým došlo v zahraničí. (TASR)

pred 12 hodinami

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski oznámil personálne zmeny vo vládnom kabinete a zrušenie niektorých ministerstiev. K zmenám by mohlo dôjsť v septembri alebo začiatkom októbra, povedal Kaczynski pre poľskú tlačovú agentúru PAP. „Jedna vec je teraz istá. Zmeny sa netýkajú postu premiéra, ktorým zostáva Mateusz Morawiecki,“ povedal. Konkrétne zmeny Kaczynski bezprostredne odmietol komentovať. (TASR)

pred 13 hodinami

Smer začal zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze  v súvislosti s otázkami, prečo štát nevyužil predkupné právo pri predaji akcií Východoslovenskej energetiky (VSE). Podľa slov šéfa strany Roberta Fica sú pripravení pýtať sa otázky na najbližšej schôdzi parlamentu podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. (TASR)