Národná transfúzna služba vyzýva ľudí, aby prišli darovať krv

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Národná transfúzna služba vyzýva ľudí, aby prišli darovať krv

Ilustračný záber. FOTO TASR - Henrich Mišovič

V dôsledku mimoriadnej situácie spôsobenej novým koronavírusom pracoviská NTS SR zaznamenávajú jej nedostatok, je však potrebná na pomoc akútnym pacientom.

"Ubezpečujeme darcov krvi, že na všetkých pracoviskách sú zavedené sprísnené hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Darcovia môžu vstupovať na pracovisko len s ochranným rúškom na tvári alebo jeho náhradou, po dezinfekcií rúk, zmeraní telesnej teploty a po vyplnení checklistu," priblížila projektová manažérka NTS SR Martina Frigová.

V tomto období môže prísť darovať krv človek, ktorý za posledných 14 dní nebol v zahraničí ani v kontakte s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia, je v karanténe alebo sa u tejto osoby objavili príznaky respiračného ochorenia alebo ochorenia COVID-19.

Vyradení sú tiež darcovia, u ktorých sa za posledných 14 dní vyskytli suchý kašeľ, dýchavičnosť, zvýšená teplota, zimnica, bolesť krku, hlavy či svalov, hnačka alebo zvracanie. Darca musí spĺňať aj všeobecné kritériá uvedené na webovej stránke NTS SR.

Overený darca postupuje ďalej na pracovisko a absolvuje štandardný proces darovania krvi, pozostávajúci z vyplnenia dotazníka darcu krvi, predodberového vyšetrenia, vyšetrenia lekárom a darovania krvi.

Pre zabezpečenie ochrany zdravia má každý darca aktuálne možnosť objednať sa na darovanie na presný čas. "Týmto opatrením sa snažíme minimalizovať veľkú koncentráciu ľudí v priestore," vysvetlila Frigová.

Darovať krv v odberových miestach NTS SR je možné v pondelok až piatok počas odberových hodín, ktoré sú od 7.00 h do 14.00 h. V utorok je možné prísť darovať krv od 7.00 h do 17.00 h.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo