Koronavírus vo svete: Počet prípadov vo svete dosiahol 350-tisíc

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronavírus vo svete: Počet prípadov vo svete dosiahol 350-tisíc

Ilustračný záber. FOTO TASR/AP

(Aktualizujeme) V Česku schválili predĺženie obmedzení voľného pohybu. Poľská polícia kontroluje dodržiavanie domácej karantény.

Monitoring diania vo svete z uplynulého dňa nájdete na tomto mieste.

22:04 Britský premiér Johnson oznámil obmedzenie pohybu osôb na tri týždne. Koronavírus je podľa neho najväčšia hrozba, akej jeho krajina čelila za posledných niekoľko desaťročí.

Ľudia budú mať povolené opustiť svoje domovy len v obmedzenom množstve prípadov, ktoré zahŕňajú nákup základných potrieb, telesné cvičenie, lekárske ošetrenie, poskytovanie starostlivosti alebo pomoci zraniteľným osobám a cesta do a z práce – v prípade, že je to nevyhnutné a nie je možné vykonávať prácu z domu.

Obmedzenia takisto zahŕňajú zatvorenie všetkých obchodov, ktoré nie sú nevyhnutné, knižníc, telocviční, ihrísk a bohoslužobných miest. Zakázané budú aj verejné zhromaždenia viac ako dvoch ľudí, čo sa však nevzťahuje na ľudí, ktorí žijú v jednej domácnosti.

Všetkých Britov na cestách v zahraničí úrady vyzvali tiež na okamžitý návrat domov. Počet úmrtí na nový koronavírus stúpol v Británii v pondelok, teda za jediný deň o 54. Celkovo tak v tejto ostrovnej krajine evidujú už 335 obetí na životoch.

20:48 Francúzsko a Čína sa v pondelok zhodli na potrebe konania mimoriadnych rozhovorov lídrov krajín skupiny G20 s cieľom dohodnúť sa na spoločnom medzinárodnom postupe v súvislosti s krízou spôsobenou koronavírusom.

19:32 V Taliansku podľahlo koronavírusu ďalších 601 ľudí. Číslo je nižšie ako v nedeľu, keď bolo v priebehu 24 hodín zaznamenaných 651 úmrtí. Celkovo podľahlo v Taliansku ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, už 6 077 ľudí.

Počet potvrdených prípadov nákazy vzrástol v pondelok v tejto stredomorskej krajine na 63 927, čo je oproti nedeli nárast o 8,1 percenta.

19:05 Takmer 4 000 zdravotníkov je už v Španielsku nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, informovala v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na španielske úrady. To predstavuje takmer 12 percent zo všetkých nakazených.

Lekári, zdravotné sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci v Španielsku, podobne ako v iných krajinách, tvrdia, že nemajú k dispozícii dostatok ochranného vybavenia. Úrady a firmy sa im tak snažia vyrobiť, nakúpiť a dodať ďalšie ochranné pomôcky. Celkový počet prípadov nákazy v Španielsku dosiahol v pondelok 33 089 a 2 182 ľudí nákaze podľahlo. Až 87 percent obetí na životoch bolo vo veku 70 a viac rokov.

17:56 Pandémia nového koronavírusu sa jednoznačne „zrýchľuje“, oznámila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Dodala však, že stále je možné „zmeniť trajektóriu“ šírenia tohto vírusu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

„Od prvého hláseného prípadu nákazy až po prvých 100 000 nakazených ľudí prešlo 67 dní, jedenásť dní trvala nákaza druhých 100 000 ľudí a len štyri dni prešli, kým sa nakazilo tretích 100 000 osôb,“ vysvetlil svoje slová šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdôraznil však: „Nie sme bezmocní pozorovatelia. Môžeme zmeniť trajektóriu (dráhu vývoja) tejto pandémie.“ Šéf WHO zároveň upozornil, že užívanie netestovaných liekov na ochorenie COVID-19 bez serióznych dôkazov o ich účinnosti môže byť nebezpečné a vyvoláva iba falošné očakávania.

17:44 Česká vláda rozhodla v pondelok o predĺžení obmedzení týkajúcich sa voľného pohybu osôb súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu do 1. apríla. Po rokovaní vlády to oznámil český minister vnútra Jan Hamáček, píše spravodajský portál ČT24. Toto opatrenie malo pôvodne platiť do utorňajšieho rána (06.00 h).

Zákaz sa nevzťahuje na cesty do práce, nevyhnutné cesty za rodinnými príslušníkmi, nákup nevyhnutných životných potrieb či návštevu zdravotníckych zariadení, pripomenul portál Novinky.cz. Zatvorené zostávajú reštaurácie a väčšina obchodov. Výnimky platia pre výdajne jedál, kde zákazníci nemusia vstupovať priamo do prevádzky.

Otvorené smú zostať predajne potravín, lekárne, drogérie, predajne s novinami a časopismi, záhradkárstva či kvetinárstva. V reakcii na vývoj situácie boli zavedené aj niektoré ďalšie opatrenia, dodal minister. Týka sa to napríklad ľudí, ktorí denne dochádzajú za prácou do zahraničia. Tí si podľa slov Hamáčka majú zabezpečiť ubytovanie v cudzine, kde pracujú. Pri návrate do Česka pôjdu totiž do 14-dňovej karantény.

16:55 Taliansko zakázalo aj cestovanie v rámci krajiny s cieľom spomaliť nákazu. Občania majú zakázané „pohybovať sa pomocou súkromných a verejných dopravných prostriedkov mimo územia obce, v ktorej sa v súčasnosti zdržiavajú“. Výnimku majú ľudia, ktorí sú schopní potvrdiť, že musia cestovať z nevyhnutných alebo zdravotných dôvodov.

Talianska vláda nariadila v sobotu tiež zatvorenie všetkých podnikov, ktorých výroba nie je nevyhnutná, aby tak spomalila šírenie nového koronavírusu. Zatvorené zostanú do 3. apríla.

„Ešte sme nedosiahli najkritickejšiu fázu nákazy a čísla budú aj naďalej narastať,“ povedal taliansky premiér Giuseppe Conte a dodal, že „veľa záleží na zodpovednom správaní každého z nás“.

16:54 Prvý test na koronavírus, ktorému sa v pondelok podrobila nemecká kancelárka Angela Merkelová, je negatívny. Ďalšie testy sa uskutočnia v nasledujúcich dňoch.

16:31 Bruselská polícia udelila už stovky pokút za porušovanie karanténnych opatrení. Len v nedeľu vypísali policajti v bruselských parkoch takmer 300 pokút, pričom za tri predchádzajúce dni to bolo v priemere 100 pokút denne.

Tresty za nedodržiavanie dostatočnej vzájomnej vzdialenosti, vysedávanie na slnku a prílišné vzdialenie sa od adresy trvalého bydliska dosahovali podľa slov policajnej hovorkyne výšku od 26 do 500 eur.

Hromadné rozdávanie pokút ilustruje podľa agentúry AFP vážnosť, s akou začalo Belgicko a ostatné štáty EÚ uplatňovať nariadenia o obmedzovaní sociálneho kontaktu po tom, ako sa zdravotnícke systémy v niektorých štátoch začali dostávať pod náporom pacientov na hranice svojich možností.

V Belgicku bolo doteraz potvrdených 3 743 prípadov ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, pričom 88 osôb už v krajine tejto nákaze podľahlo. Belgické úrady však upozorňujú, že skutočný počet nakazených osôb je omnoho vyšší, keďže testované na prítomnosť nového druhu koronavírusu sú nateraz len hospitalizované osoby s vážnymi symptómami ochorenia a zdravotnícky personál s horúčkou.

16:13 Po Merkelovej je v domácej karanténe aj islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir. Rozhodla sa tak po tom, ako sa nákaza novým koronavírusom potvrdila na škole, ktorú navštevuje jej najmladší syn, píše agentúra DPA.

Na Islande dosiaľ zaznamenali vyše 580 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Ochoreniu COVID-19 dosiaľ na Islande podľahla jedna osoba, turista z Austrálie. Na Islande sú od pondelka zakázané zhromaždenia s účasťou vyššou ako 20 ľudí. Zatvorené sú tiež plavárne a posilňovne. Otvorené však naďalej – až do ďalšieho oznámenia – zostali školy pre žiakov vo veku 6 – 15 rokov a tiež škôlky.

15:48 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová kritizovala kontroly na vnútorných hraniciach EÚ, ktoré spôsobujú obrovské zápchy a podľa nej poškodzujú ekonomiku, čo sťažuje boj proti pandémii nového koronavírusu. Po tom, čo členské štáty EÚ uzavreli svoje hranice alebo na nich zaviedli skríningy zdravotného stavu, Leyenová vyslovila požiadavku vytvoriť „zelené pruhy“ pre nákladnú dopravu.

„Po prvé, prejazd cez hranice v zelenom pruhu by mal zabrať maximálne 15 minút,“ povedala v online video vyhlásení. „Tento víkend boli na niektorých hraničných priechodoch až 40-kilometrové kolóny. To znamená čakaciu dobu do 18 hodín. To sa musí skončiť,“ uviedla.

„Boj proti koronavírusu bude trvať dlho. Sila a prostriedky na víťazstvo v tomto boji budú pochádzať z nášho veľkého jednotného trhu. Preto ho musíme chrániť,“ vyhlásila. Leyenová vyzvala členské štáty, aby zjednodušili administratívne úkony pre vodičov nákladných vozidiel, ako aj zdravotné kontroly a zabezpečili tak chod dodávateľských reťazcov pre európske podniky

15:00 Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok podstúpila test na nový koronavírus po tom, čo bola v kontakte s infikovaným lekárom, a momentálne čaká na výsledky testovania. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Steffen Seibert s tým, že Merkelovej zdravotný stav je dobrý.

Postele vo vojenskej provizórnej nemocnici postavenej v Mulhouse vo Francúzsku. FOTO TASR/AP

14:57 Pokiaľ chcú Spojené štáty pomôcť Iránu zvládnuť pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2, mali by uvoľniť hospodárske sankcie uvalené na Teherán. V pondelok to vyhlásil iránsky prezident Hasan Rúhání. Dodal, že Irán nemá v úmysle prijať Washingtonom ponúkanú humanitárnu pomoc, píše agentúra Reuters.

„Americkí lídri klamú... Ak chcú pomôcť Iránu, jediné, čo musia urobiť, je zrušiť sankcie... Potom sa budeme môcť zaoberať epidémiou koronavírusu,“ vyhlásil Rúhaní v prejave vysielanom v televízii.

Washington ponúkol svojmu rivalovi humanitárnu pomoc. Tú ešte v nedeľu odmietol najvyšší duchovný líder krajiny ajatolláh Alí Chameneí. Iránski predstavitelia tvrdia, že americké ekonomické sankcie im bránia zvládať súčasnú situáciu okolo pandémie koronavírusu. „Zablokovali ste vývoz iránskej ropy, zastavili ste iránske bankové transakcie... Vaša ponuka pomoci je najväčšou lžou v histórii,“ povedal Rúhání.

Washington na margo týchto obvinení Teheránu odpovedal, že šírenie koronavírusu ho pred americkými sankciami nezachráni.

14:40 Britská vláda sa snaží sprísniť opatrenia v boji proti šíreniu koronavírusu, ale čelí kritike, že nekonala dostatočne rýchlo, čo sa týka zatvárania škôl, krčiem a reštaurácií. Vláda vyhlásila, že Británia bude o dva týždne čeliť kríze podobnej ako v Taliansku, ak obyvatelia nebudú dodržiavať odporúčania, aby zostali doma a vyhýbali sa kontaktom s inými osobami.

Podľa britskej vlády by až 1,5 milióna ľudí, ktorí patria do skupín obyvateľstva najviac ohrozených novým koronavírusom, malo zostať doma po dobu najmenej 12 týždňov. V Británii evidujú už viac ako 5 700 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Nákaze dovedna podľahlo už 289 ľudí.

14:12 ČR vypravila autobus so 110-tisíc rúškami pre Taliansko, ktoré sú darom za ochranné pomôcky zhabané minulý týždeň v sklade v Lovosiciach. Autobusom do svojej vlasti cestuje aj 41 talianskych občanov, ktorých na spiatočnej ceste nahradia Česi vracajúci sa z Talianska. Informoval o tom v pondelok spravodajský server Novinky.cz.

Kauza, ktorú niektoré médiá označili za „krádež“, rozhnevala Taliansko, ktoré je v súčasnosti globálnym epicentrom pandémie choroby COVID-19 s takmer 5 500 úmrtiami a nemocnicami na pokraji kolapsu. 

Taliansky denník La Repubblica v sobotu napísal, že české orgány zadržali čínske masky určené pre talianske nemocnice pod zámienkou zásahu proti priekupníkom. Dodal, že čínskym darom pre Taliansko boli všetky ochranné pomôcky zhabané v Lovosiciach, nie len ich časť.

14:02 Švajčiarsko hlási viac ako 8 000 prípadov nákazy koronavírusom a 66 mŕtvych. Podľa aktualizovaných údajov je najhoršia situácia v talianskojazyčnom kantóne Ticino, kde pripadá 326,9 prípadu na 100 000 obyvateľov. Nákaze tam podľahlo 37 ľudí.

Prvý prípad nákazy vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, zaznamenali vo Švajčiarsku 25. februára. Vírus sa medzičasom rozšíril do všetkých kantónov. V celej krajine bol vyhlásený stav núdze.

13:39 Poľská polícia skontrolovala 80-tisíc ľudí v domácej karanténe. Porušenie karantény zaznamenali v 318 prípadoch. Poľské ministerstvo zdravotníctva v pondelok oznámilo, že počet potvrdených nakazených koronavírusom sa v krajine zvýšil na 684 a zaznamenali aj ôsme úmrtie. Dosiaľ odobrali 20 127 vzoriek.

Poľská vláda prijala mimoriadne prísne opatrenia s cieľom zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 medzi obyvateľmi. V uplynulom týždni vláda zvýšila pokuty za porušenie karantény z 5 000 zlotých (v prepočte zhruba 1093 eur) na 30-tisíc zlotých (v prepočte zhruba 6 562 eur). Úrady taktiež predĺžili uzavretie škôl z pôvodných dvoch týždňov o ďalšie dva.

Pár znudene sedí na parapete v otvorenom okne počas pandémie koronavírusu vo Varšave. FOTO TASR/AP

Na kontrolu osôb s povinnou domácou karanténou slúži v krajine okrem iného nová aplikácia inštalovaná v mobilných telefónoch. Prvý prípad nákazy zaznamenali v krajine 4. marca. Takzvaný pacient nula sa už vyliečil a prepustili ho z nemocnice. Štátne laboratóriá majú kapacitu otestovať 3 500 - 4 000 vzoriek denne.

12:48 OSN podľa Nórov vytvorí fond na podporu liečby pacientov s koronavírusom. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie nórskeho ministerstva zahraničných vecí. „Fond pod hlavičkou OSN poskytne našim partnerom predvídateľnosť a zefektívni ich úsilie,“ uvádza stanovisko ministerky zahraničných vecí Ine Eriksonovej.

Cieľom fondu je pomáhať rozvojovým krajinám so slabými zdravotníckymi systémami v boji proti šíreniu koronavírusu, ako aj s dlhodobými dôsledkami krízy. Nórska strana uviedla, že OSN oficiálne potvrdí vytvorenie fondu tento týždeň.

12:36 V dôsledku globálnej pandémie koronavírusu musela v rámci preventívnych opatrení vlád zostať v domácej karanténe viac ako miliarda obyvateľov vo vyše 50 krajinách a územiach na celom svete. Vyplýva to z prepočtov, ktoré v pondelok zverejnila agentúra AFP.

Povinné karantény pre zhruba 659 miliónov ľudí zaviedlo minimálne 34 krajín alebo území. V niektorých prípadoch hrozia úrady pokutami, ak by sa takéto opatrenie porušovalo. Počet oznámených prípadov nákazy novým koronavírusom v Európe prekročil v nedeľu podľa štatistiky AFP 152-tisíc, pričom v Taliansku ich je viac ako 53-tisíc.

Európa je kontinentom najviac postihnutým pandémiou – pred Áziou, v ktorej zaevidovali 96 669 prípadov nákazy.

12:24 Taliansko s nádejou sleduje pozitívne dôsledky zákazu vychádzania. Opatrenia začínajú mať pozitívny efekt v podobe zmiernenia nárastu počtu nakazených i vytvárania ohraničených ohnísk nákazy. 

V noci na pondelok o tom informovala televízia France 3. Jej spravodajca v Ríme informoval, že kým uprostred minulého týždňa zaznamenali denne 25- až 30-percentný nárast nových prípadov, koncom týždňa ich bolo už len 10 až 15 percent.

Za ďalšie pozitívum sa považuje, že stále veľmi aktívne ohniská nákazy sú ohraničené a len na severe krajiny, čo odborníci tiež spájajú s výrazným obmedzením pohybu a presunov obyvateľstva v Taliansku. V dôsledku toho lekári z juhu Talianska smerujú na sever, aby tam pomohli svojim kolegom.

Smrtnosť na koronavírus je v Taliansku naďalej veľmi vysoká, avšak počas víkendu úrady upozornili na to, že kým v sobotu nákaze podľahlo 793 ľudí, v nedeľu evidovali 651 úmrtí. Šéf talianskej civilnej ochrany Angelo Borrelli vyjadril nádej, že táto tendencia – pokles počtu nakazených i úmrtí – sa v najbližších dňoch potvrdí. Upozornil však, že naďalej treba byť v strehu a rešpektovať nariadenie o zákaze vychádzania, ktoré na celom území Talianska platí už dva týždne.

Prvé striktné opatrenia na obmedzenie presunov a pohybu obyvateľstva boli v Taliansku prijaté 11. marca. „Budúci týždeň bude absolútne kľúčový a my očakávame náznaky inverzie tendencie,“ vysvetlil Franco Locatelli z úradu verejného zdravotníctva.

Najkritickejšia situácie je stále na severe Talianska. Nemocnice v bohatom Lombardsku sú preplnené a tamojší zdravotnícky personál vyčerpaný. Nákaze koronavírusom tam od vypuknutia epidémie podľahlo už 18 lekárov a zdravotníkov.

Koronavírus SARS-CoV-2 si v Taliansku v priebehu jedného mesiaca vyžiadal takmer 5500 obetí. V globálnom meradle je Taliansko krajinou najviac postihnutou pandémiou choroby COVID-19, ktorú koronavírus vyvoláva.

12:14 Ak sa české školy neotvoria do 1. júna, nebudú sa konať maturity. Maturitné vysvedčenie by učitelia vystavili na základe posledných troch vysvedčení študenta. V pondelok to podľa spravodajského servera Novinky.cz povedal český minister školstva Robert Plaga.

Maturitné skúšky by mali prebehnúť najskôr 21 dní po znovuotvorení stredných škôl. Zo spoločnej časti maturity sa vypustí písomná časť z českého a cudzieho jazyka. Ak sa školy neotvoria do začiatku júna, maturitné skúšky by sa vôbec nemuseli konať. Školy sú v ČR zatvorené v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

12:04 Španielsko hlási 462 úmrtí na nákazu koronavírusom, spolu ich už je vyše 2 100. Celkový počet nakazených v Španielsku sa zvýšil na 33 089. Väčšina prípadov (60,6 percenta) je podľa tlačovej agentúry EFE evidovaná v Madride a okolí. Tamojšie úrady preto rozhodli, že na prepravu chorých sa začnú používať linkové autobusy.

Zdravotný personál reaguje na ľudí, ktorí im potleskom z balkónov vyjadrujä vďaku za ich prácu v boji proti pandémii koronavírusu v Madride. FOTO TASR/AP

11:14 Irán má ďalších 127 obetí nákazy koronavírusom, čím sa ich počet zvýšil celkovo na 1 812. Nakazených je viac ako 23-tisíc osôb. V Iráne sa prvý prípad nákazy novým koronavírusom objavil 19. februára v meste Kom. Do konca marca zostávajú v krajine zatvorené školy. Mnohé krajiny s Iránom prerušili dopravné spojenia. Irán je jednou z najviac zasiahnutých krajín na svete. Najviac nakazených evidujú v Teheráne.

10:58 Regionálne úrady v čínskom meste Wu-chan po dvoch mesiacoch zvoľnili opatrenia zamerané proti šíreniu koronavírusu. Obyvatelia sa môžu začať vracať do práce. Mesto sa postupne opäť otvorí, premávať začne aj verejná doprava. Správu priniesol britský denník The Guardian.

Wu-chan začal prísne karanténne opatrenia uvoľňovať v čase, keď ich väčšina krajín začala, naopak, zavádzať. Regionálne úrady povolili obyvateľom po dvoch mesiacoch vychádzať z domu. Tí, ktorí nemajú príznaky koronavírusu a doložia certifikát od svojho zamestnávateľa, sa môžu vrátiť späť do práce. Ľudia, ktorí v meste uviazli po tom, ako v meste začali platiť prísne opatrenia, môžu požiadať o odchod.

Čínske úrady zákaz vychádzania a ďalšie opatrenia zaviedli 23. januára. Hoci počet prípadov domáceho prenosu vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, klesol, Čína zápasí s „privezenými“ prípadmi nakazenia, ktorých potvrdený počet v nedeľu vzrástol o 39 na 353. Oznámila to v pondelok čínska Národná zdravotnícka komisia, ktorej údaje prevzala tlačová agentúra DPA.

Čína je s vyše 81-tisíc infikovanými osobami stále najhoršie postihnutou krajinou, pokiaľ ide o súčasnú koronavírusovú pandémiu. Úrady v Pekingu prijali celý rad opatrení, aby zabránili druhej vlne šírenia koronavírusu.

10:25 Hongkong zakáže vstup ľuďom bez trvalého pobytu. Opatrenie začne platiť o polnoci z utorka na stredu na dva týždne. Hongkonské letisko takisto zastaví všetky tranzitné lety. Hongkong na monitorovanie ľudí, ktorí by mohli byť nakazení koronavírusom, využíva elektronické náramky. Náramok dostáva každý, kto po návrate zo zahraničia musí zostať v karanténe a pod dohľadom lekárov.

Agentúra DPA uvádza, že Hongkong dosiaľ potvrdil 318 prípadov nákazy koronavírusom.

10:01 Počet prípadov nákazy koronavírusom v Českej republike stúpol na 1 165, čo je o 45 prípadov viac než v nedeľu. Jeden človek v súvislosti s infekciou zomrel, šesť ľudí sa uzdravilo. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

V prípade prvého úmrtia na ochorenie COVID-19 išlo o 95-ročného muža, ktorý bol hospitalizovaný v pražskej Nemocnici Na Bulovke, a trpel aj inými ochoreniami.

Prvé prípady sa v ČR objavili 1. marca. V nemocniciach leží momentálne 70 chorých, zvyšní sú v domácich karanténach. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 19 pacientov, 11 potrebuje pľúcnu ventiláciu a jeden aj prístroj na mimotelové okysličovanie krvi. Celkovo v Česku vykonali vyše 15 580 testov.

09:40 V Budapešti pristálo prvé lietadlo z Číny so zdravotníckym materiálom. Na palube lietadla spoločnosti Wizz Air, ktoré priletelo zo Šanghaja, bolo 30 050 kusov ochranných odevov a 82-tisíc kusov chirurgických rúšok. Ochranné prostriedky pridelia v prvom rade zdravotníckemu personálu.

Počet potvrdených nakazených novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2 vzrástol v Maďarsku v pondelok o 36 na 167, úmrtím staršieho muža počet obetí ochorenia COVID-19 stúpol na sedem.

09:08 Kuba vyslala Taliansku na pomoc tím lekárov a zdravotných sestier, ktorí boli v minulosti nasadení v Afrike, keď tam vyčíňalo vírusové ochorenie ebola. Kubánski lekári budú pôsobiť v Lombardsku, ktoré je epidémiou postihnuté najviac zo všetkých talianskych regiónov.

Kubánski lekári pózujú s kubánskou vlajkou po prílete na milánske letisko Malpensa. FOTO TASR/AP

Tím pozostáva z 36 lekárov, 15 zdravotníkov a jedného administrátora. Tridsiati z nich sa na výzvu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2014 zapojili do boja proti ebole v krajinách západnej Afriky.

France Info dodal, že „vývoz“ lekárskej pomoci je spolu s cestovným ruchom jedným z hlavných zdrojov príjmov kubánskej ekonomiky, ktorá takto v roku 2018 získala 6,3 miliardy dolárov. Podľa agentúry Reuters tím vyslaný do Talianska je v poradí šiesty, ktorý Kuba vysiela do zahraničia na boj s chorobou COVID-19 spôsobovanou novým koronavírusom. Kuba svoje lekárske tímy vyslala v prvom rade do krajín, ktoré považuje za svojich spojencov: napríklad do Venezuely, Nikaraguy, na Jamajku, Surinam a podobne.

09:00 Rusko bude monitorovať kontakty pacientov s koronavírusom. Ruský premiér Michail Mišustin poveril v pondelok ministerstvo digitálneho rozvoja, spojov a masmédií vytvorením systému monitorovania občanov, ktorí boli v kontakte s pacientmi nakazenými koronavírusom.

Podľa vyhlásenia by systém mal byť funkčný do 27. marca. Fungovať by mal na základe údajov od mobilných operátorov a geolokácie mobilného telefónu dotyčnej osoby. Počet prípadov nakazení vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, sa v Rusku v nedeľu zvýšil o 71 na 438.

08:40 Každodenný nárast počtu prípadov nakazenia novým koronavírusom v Rakúsku je čoraz menej výrazný, čo znamená, že „prijaté opatrenia začínajú účinkovať“. Vyhlásil to rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober, ktorého citovala v nedeľu večer tlačová agentúra APA.

Do nedeľňajšieho popoludnia bolo v Rakúsku známych už 3 244 prípadov nakazenia – o 430 viac než v predošlý deň. Tento prírastok je dosiaľ najvyšší v absolútnych číslach, zároveň však najnižší v pomerných číslach, čo je približne 15 percent.

Do nedeľňajšieho popoludnia v Rakúsku oficiálne zaznamenali aj 16 úmrtí v dôsledku nakazenia novým koronavírusom. Najviac infikovaných mali naďalej spolkové krajiny Tirolsko a Horné Rakúsko (644, resp. 628). Rakúska vláda v piatok oznámila, že platnosť obmedzenia pohybu ľudí vo verejnom priestore, ktoré zaviedla v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu, bude predĺžená do 13. apríla. Cieľom opatrenia je minimalizovať kontakt osôb na otvorenom priestranstve a zabrániť šíreniu vírusu.

08:13 Do Talianska priletelo siedme ruské lietadlo s vojenskými virológmi. Virológovia a epidemiológovia ruského ministerstva obrany začnú pracovať po tom, ako im talianska strana určí oblasti ich pôsobnosti.

Podľa agentúry TASS bolo do Talianska vypravených celkovo deväť takýchto lietadiel s približne 100 vojenskými virológmi a špecialistami ruského ministerstva obrany na infekčné choroby. Na ich palubách bolo aj osem tímov lekárov a zdravotných sestier. Sedem lietadiel odletelo do Talianska v nedeľu a dve ďalšie vzlietli v pondelok skoro ráno.

Ruskí vojenskí zdravotníci počas nástupu na palubu nákladného lietadla Il-76 na vojenskom letisku Čkalovskij pri Moskve. FOTO TASR/AP

Dohodu o vyslaní vojenského zdravotníckeho personálu a materiálnej pomoci do Talianska dosiahli pred niekoľkými dňami počas telefonického rozhovoru ruský prezident Vladimir Putin a taliansky premiér Giuseppe Conte.

Ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2 si v Taliansku vyžiadalo 5 476 obetí a počet nakazených stúpol na 46 638.

07:53 Čierna Hora zaznamenala prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu. Chorobe COVID-19 podľahol 65-ročný muž v noci z nedele na pondelok krátko po príchode do nemocnice, ktorý sa mal nedávno vrátiť zo Srbska. Čierna Hora dosiaľ potvrdila 22 prípadov nákazy koronavírusom. Ďalších 5 500 ľudí je umiestnených v nemocniciach na pozorovaní.

06:59 Pozitívny test na koronavírus má aj odsúdený bývalý filmový producent Harvey Weinstein, ktorého tento mesiac odsúdili na 23 rokov väzenia za sexuálny útok a znásilnenie. Preplnené americké väznice sú potenciálnymi ohniskami šírenia koronavírusových infekcií.

01:57 Americký Senát neschválil balík na záchranu ekonomiky poznačenej koronavírusom. Horná komora amerického Kongresu neschválila v nedeľu návrh zákona, ktorý mal uvoľniť státisíce miliónov dolárov na pomoc ekonomike Spojených štátov v čase koronavírusovej krízy.

Iniciatíva vládnucich republikánov v Senáte stroskotala na nulovej podpore zo strany opozičných demokratov, ktorí ju označili za nedostatočnú, informovala tlačová agentúra AFP.

Návrh predpokladal dotácie až do výšky dvoch biliónov dolárov pre americké rodiny, tisíce podnikov v ťažkostiach a nedostatočne vybavené nemocnice. Neúspech v Senáte vytvára nátlak na celý Kongres, aby sa zjednotil a čo najskôr odsúhlasil intervenciu Trumpovej vlády, ktorá bude pravdepodobne najväčšou svojho druhu v dejinách Spojených štátov.

Samotný Trump v nedeľu oznámil, že nariadil zriadenie núdzových zdravotníckych staníc s kapacitou niekoľkých tisíc nemocničných lôžok v ohniskách šírenia nového koronavírusu po celých Spojených štátoch. Vyjadril sa tiež, že je „trochu nahnevaný“ z nedostatočnej spolupráce a informovania zo strany Číny na začiatku koronavírusovej krízy.

V Spojených štátoch potvrdili už takmer 30-tisíc prípadov nakazenia novým koronavírusom a najmenej 323 úmrtí. Viac ako 15-tisíc infikovaných evidujú v štáte New York, z toho vyše 9 000 v meste New York. Časť štátov vydala nariadenia prikazujúce obyvateľom zdržiavať sa čo najviac doma, čo sa vzťahuje na celkovo 100 miliónov Američanov.

00:30 Pandémia nového koronavírusu si vo Francúzsku zrejme vyžiadala život prvého lekára. Zosnulý vo veku okolo 60 rokov bol pohotovostným lekárom v meste Compiegne, približne 70 kilometrov severovýchodne od Paríža. Uvedené mesto sa nachádza v departmáne Oise, ktorý je vo Francúzsku jedným z najhoršie postihnutých súčasnou pandémiou.

Ochoreniu spôsobovanému novým koronavírusom vo Francúzsku do nedele podľahlo najmenej 674 ľudí. Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo dosiaľ vyše 16-tisíc potvrdených prípadov nakazenia, odhaduje sa však, že nakazených sú v skutočnosti desaťtisíce.

Obe komory francúzskeho parlamentu v nedeľu schválili vyhlásenie „stavu zdravotnej núdze“.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo