Bude aj opozičný balíček? (komentár)

Robert Fico predstavil ďalší sociálny balíček pätnástich opatrení za približne 300 miliónov eur. Dokáže pravica na premiéra a Smer reagovať?


O tom, že Ficove sociálne balíčky v predvolebnom čase - bez ohľadu na to, že niektoré čiastkové opatrenia môžu byť zmysluplné - sú čistým kupovaním voličských skupín, sa netreba príliš rozpisovať. Smer šikovne a bezškrupulózne využíva všetky zbrane, ktoré má ako jediná vládna strana k dispozícii. Zvykli sme si na to a všetkých by prekvapilo, keby sa správal inak. Nakoniec politikov, ktorí sa pred voľbami snažia populisticky kapitalizovať účasť vo vláde, je dosť aj v iných krajinách. Aj keď Fico v tejto disciplíne určite patrí medzi šampiónov.

Opozícia má v zásade dve možnosti, ako na takúto predvolebnú spanilú jazdu vládnych strán reagovať. Môže bolestínsky vyplakávať nad ich populizmom a nezodpovednosťou alebo prísť okrem toho aj s vlastným „balíčkom“ silných tém, ktorými sa bude snažiť vládnym politikom konkurovať. Veď nízky počet miest v škôlkach, starosti rodín s malými deťmi či iné problémy trápia aj ich voličov. Zdá sa však, že aktuálna slovenská pravica je na najlepšej ceste predstihnúť v bezradnosti a odovzdanosti osudu aj ODÚ-VPN z roku 1992.

S akou inou témou okrem boja proti korupcii a kultúrno-etických tém sa dá v posledných rokoch spojiť niektorá z našich pravicových strán? Igor Matovič predvádza viac divadlo ako reálnu politiku, KDH sa spolieha, že nemusí robiť nič a svoje ma isté, Most stavia na charizmu svojho predsedu a lojalitu časti maďarských voličov a Sieť zase na to, že frustrovaný pravicový volič, ktorý bude chcieť mať v parlamente aspoň ako-tak silnú alternatívu voči ľavici, im nakoniec ten hlas dá. A všetci dokopy sa budú spoločne modliť za to, že pred voľbami sa objaví nejaká veľká kauza typu Váhostav či piešťanské cétečko, ktorá aspoň trochu zrazí Ficove percentá.

"Ak sa budúci premiér bude opäť volať Robert Fico a jeho prvý vicepremiér Andrej Danko, tak dôvodom bude aj to, že opozícia sa premiérovým balíčkom iba vysmievala a kritizovala ich, ale nedokázala prísť s ničím vlastným."

Zdieľať

Nie je to pritom tak, že opozícia by nedokázala vymyslieť užitočné návrhy. Mnohé sa v ich volebných programoch nakoniec objavia. Na to, aby ich dokázala aj účinne predať verejnosti, však potrebuje opozičná strana, na rozdiel od premiéra a jeho ministrov, vynaložiť obrovské množstvo aktivity a energie. Tou si však slovenské pravicové strany zvykli v poslednom období plytvať na jalové aktivity. Napríklad rôzne vnútrostranícke spory a štiepenia či zvolávanie zbytočných mimoriadnych schôdzí parlamentu, na ktorých sa neúspešne odvolávali ministri, často za kauzy, ktorým nerozumeli ani najpozornejší čitatelia novín.

Aby nedošlo k omylu. Boj proti korupcii a upozorňovanie na prešľapy vládnych politikov je veľká téma a dôležitá agenda opozície. Sústrediť sa však iba primárne na ňu je chyba. Ľudom korupcia prekáža, ale trápi ich aj množstvo iných problémov, na ktoré chcú od politikov počuť riešenia.

Možno si stratégovia pravice po viacerých kauzách Smeru namodelovali, že hlavnou témou kampane bude vládna korupcia a im bude stačiť ju kritizovať. Už len reakcia verejnosti na taký problém, akým je otázka imigrantov, však naznačuje, že to tak vôbec nemusí byť.

Ak sa teda budúci premiér bude opäť volať Robert Fico a jeho prvý vicepremiér Andrej Danko, tak dôvodom - okrem vnútornej roztrieštenosti pravice - bude aj to, že opozícia sa premiérovým balíčkom iba vysmievala a kritizovala ich, ale nedokázala prísť s ničím vlastným.

Jozef Majchrák

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo