Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 7 prípadov nákazy. Testov máme už 13-tisíc

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 7 prípadov nákazy. Testov máme už 13-tisíc

Predseda vlády SR Igor Matovič a minister financií SR Eduard Heger v Bratislave 22. marca 2020. FOTO TASR – Jaroslav Novák

(Aktualizujeme.) Matovič v pondelok navrhne odvolanie Kičuru z postu šéfa štátnych hmotných rezerv.

20:40 Systémy testovania na prítomnosť nového koronavírusu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a súkromníkov, ktorí tiež oznámili, že nejaké testy majú k dispozícii, treba prepojiť. Na nedeľnom brífingu to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Premiér Igor Matovič dodal, že v pondelok (23. 3.) sa majú uskutočniť na ÚVZ rokovania o ďalších testoch.

„Dobrá správa je, že sa nám dnes podarilo získať ďalších 10 000 reagencií, ktorých bol nedostatok. V tejto situácii vieme zabezpečiť dostatočne testovanie na ďalších desať dní,“ oznámil Krajčí. Dostupných testov je teda momentálne 13 000.

Matovič doplnil, že chcú prepojiť dáta z testovania s dátami o pohybe ľudí od mobilných operátorov. S Krajčím sa zhodli na tom, že aj vďaka tomu by lepšie zistili, ako sa epidémia vyvíja. Matovič skonštatoval, že čím viac dát a testovaní bude dostupných, tým skôr sa zistia potenciálne ohniská nákazy.

Nový protokol vyšetrovania, o ktorom majú rokovať na ÚVZ SR a vytvorila ho česká virologička Soňa Peková, je podľa Matoviča veľmi efektívny a presný, má pomôcť sprostredkovať vyšetrenia na nový koronavírus čo najbližšie k miestu bydliska a tiež ho za dostupnú cenu sprístupniť pre samoplatcov.

Matovič doplnil, že zadal všetkým ministrom úlohu, aby kontaktovali rezort vnútra a poskytli mu informácie o všetkých svojich účelových zariadeniach a ich kapacitách. Aj takto chcú podľa jeho slov riešiť podmienky v karanténe vo vládnych zariadeniach.

19:00 Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura nemá dôveru vlády, premiér Igor Matovič na pondelkovom (23. 3.) rokovaní vlády požiada ministra hospodárstva, aby podal návrh na jeho odvolanie. Matovič to povedal na nedeľnej tlačovej konferencii po kontrole na SŠHR. Kičura podľa neho konal nehospodárne, ohrozujúc verejný záujem aj zdravie obyvateľov.

„Po tejto kontrole pán predseda správy SŠHR nepožíva našu dôveru, zajtra (pondelok 23. 3., pozn. TASR) na zasadnutí vlády požiadam ministra hospodárstva, aby dal návrh na odvolanie predsedu Kajetána Kičuru z funkcie. Považujeme jeho konanie za nehospodárne, nie v súlade s verejným záujmom, priamo ohrozujúce verejný záujem a priamo ohrozujúce zdravie obyvateľov,“ povedal Matovič s tým, že takýto človek nemá čo vo vedení inštitúcie robiť. Zistenia chce posunúť orgánom činným v trestnom konaní. Myslí si, že by jeho konanie malo mať trestnoprávne dôsledky.

Premiér priblížil, že dočasne poverený vedením SŠHR by mohol byť niekto z úradu. Pripustil, že ak má minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) k dispozícii schopného človeka, ktorému dôveruje, môže ho do funkcie dosadiť.

Matovič poukázal na to, že Kičura uzavrel napríklad dve zmluvy dokopy za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74 000 eur. Skonštatoval, že sa pýtali na spôsob, akým vybrali firmy, ktoré oslovili, keďže predtým napríklad táto firma v podobnej oblasti nepôsobila. Nazdáva sa, že im správa úmyselne zatajila dve zápisnice. Po ich preštudovaní konštatuje, že komisia uchádzača o objednávku neodporučila ako vhodného, napriek tomu Kičura zmluvy podpísal.

Zdôraznil tiež, že SŠHR zabezpečila nákup testov, na ktoré ministerstvo zdravotníctva nedalo objednávku a ktoré nepotrebuje. Matovič predpokladá, že v horizonte týždňa alebo desiatich dní dokážu zabezpečiť nemocnice ochrannými pomôckami. V pondelok sa chce na Úrade verejného zdravotníctva SR stretnúť so špecialistami. Riešiť majú ponuku z Českej republiky, ktorá nabehla na iný spôsob testovania.

18:50 V nedeľu na Slovensku pribudlo sedem nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 185. Na nedeľňajšom tlačovom brífingu to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že doteraz celkovo 3304 vyšetrených má negatívny nález.

Jeden zo zachytených prípadov je podľa neho muž, ktorý bol v karanténe v Gabčíkove. Spolu bolo doteraz pozitívne testovaných šesť ľudí, ktorí boli ubytovaní v karanténnych staniciach po návrate zo zahraničia. Povinná karanténa po repatriácii podľa neho uľahčuje zachytenie ochorenia.

Ďalšie prípady špecifikoval ako dvoch mužov z Bratislavy, dve ženy z Nitry a dve ženy z Martina. O jednej žene je známe, že bola v kontakte s osobou s COVID-19 a dva prípady mali cestovateľskú anamnézu. U ďalších pôvod nákazy budú vyšetrovať.

18:40 Na gynekologicko-pôrodníckej klinike Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v bratislavskom Ružinove ordinoval gynekológ nakazený novým koronavírusom. Na brífingu v nedeľu večer to potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). „Nemocnica prijala prísne epidemiologické opatrenia a všetky akútne zákroky z kliniky presunuli do nemocníc na Antolskej ulici v Petržalke a na Kramároch,“ uviedol Krajčí.

Lekár bol v kontakte s ďalšími šiestimi zdravotníckymi pracovníkmi, u ktorých podľa Krajčího automaticky pristupujú ku karanténnym opatreniam a testovaniu.

Doplnil, že dvaja „nezodpovední lekári“ kliniky sa vrátili z lyžovačky v Taliansku, mali príznaky akútneho respiračného ochorenia a pracovali na klinike bez ochranných pomôcok. Výsledky ich testov na koronavírus budú známe okolo 20.00 h večer. „Všetci pevne veríme, že budú negatívne,“ povedal Krajčí. Ministerstvo bude verejnosť informovať. Ak by boli výsledky zamestnancov pozitívne, podľa neho bude treba dať do karantény veľmi veľké množstvo zdravotníckeho personálu z ružinovskej kliniky.

Hovorkyňa UNB Eva Kliská doplnila, že nemocnica dezinfikovala kontaminované priestory a v súčasnosti realizujú epidemiologické šetrenie a definovanie všetkých kontaktov ľudí s podozrením na ochorenie COVID-19.

14:45 Premiér Igor Matovič by si vedel predstaviť pomoc pre Slovensko v čase výskytu nového koronavírusu v podobe zdravotníckeho personálu a ochranných pomôcok z krajín, kde epidémiu už prekonali, napríklad z Číny. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Zároveň nevylúčil, že seniorom sa posunie vyplácanie 13. dôchodkov.

Podľa Matoviča je dôležité, aby sa s verejnosťou komunikovalo otvorene a priamo. Poukázal na to, že v súčasnosti má Slovensko 450 pľúcnych ventilátorov, pomôcť by Slovensku mohla napríklad Čína. „V zúfalej situácii treba využiť akékoľvek riešenie,“ poznamenal. Presvedčený je tiež o tom, že ľudia by pochopili, keby sa v danej situácii posunuli 13. dôchodky o rok či dva, a to v prípade, ak Slovensko nebude mať peniaze. Podľa jeho slov je to lepšie, ako keby „krajina mala zahynúť“. „Nebojím sa takto čestne postaviť pred ľudí. Ja si myslím, že to pochopia,“ povedal.

Predseda vlády tiež povedal, že „najhorším prekvapením“ bolo pre neho zistenie, že Slovensko má k dispozícii len 3000 regulárnych testov. Tvrdí, že je dôležité zachytiť ľudí, ktorí nemajú príznaky toho, že chorobu COVID-19 majú, ale rozširujú ju. Problémom je podľa neho aj to, že sa nevie, kde majú zohnať ďalšie špecializované testy. Predošlou vládou sú podľa Matoviča zabezpečené testy maximálne do piatka 27. marca. Napriek tomu vyzval ľudí, aby sa nebáli.

Objednávka na ochranné rúška prišla podľa premiéra neskoro. Ľudia sa podľa neho nemajú spoliehať na vládu, ale ušiť si doma vlastné rúška, mať ich aj viac, oprať, prežehliť. Vyzval aj na pomoc pre tých, ktorí si ich pripraviť nevedia. Rúška by mali podľa neho byť povinné. Matovič je tiež za tvrdé opatrenia a sankcie, aby ľudia dodržiavali bezpečnostné opatrenia. Zmysel vidí aj v nosení ochranných rukavíc.

Zároveň dodal, že urobí všetko pre to, aby sa ešte pred letnými prázdninami opäť otvorili školy.

14:00 Prvým katolíckym kňazom na Slovensku, ktorý mal pozitívny test na nový koronavírus, je 54-ročný salezián z rehoľnej komunity v Poprade-Veľkej. Následkom toho je v súčasnosti v karanténe celá popradská saleziánska komunita. Informovala o tom tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

13:30 Priemysel na Slovensku je potrebné preorientovať na potreby krajiny v súvislosti s mimoriadnou situáciou pre šírenie nového koronavírusu, vyrábať by sa dali okrem rúšok aj dezinfekčné prostriedky. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár. Podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) treba dať firmám konkrétne ponuky, verí, že pomôžu. Nevylúčil, že na Slovensku bude platiť zákaz vychádzania bez rúšok, najskôr si chce však vypočuť odborníkov.

Premiér si myslí, že ľuďom je potrebné hovoriť pravdu o tom, v akom stave prebrala jeho vláda krajinu. Zároveň však podľa jeho slov treba prísť rýchlo s riešeniami, ako situáciu napraviť. Dodal, že bude potrebné zabezpečiť rovnakú pomoc štátu pre každého človeka, ktorý dnes prišiel o prácu nie vlastnou vinou.

Šéf parlamentu súhlasí s tým, že treba ľuďom povedať pravdu napríklad o nedostatku testov, ktoré sa minú do týždňa. Zdôraznil, že nová vláda má viaceré možnosti a bude sa snažiť doviezť rúška napríklad z Číny.

V súvislosti s krízou pre nový koronavírus Kollár poznamenal, že bude potrebné pomôcť aj podnikateľom. Dôležité je podľa neho aj to, aby štát všetky opatrenia v tejto súvislosti vedel správne regulovať, aby na úkor situácie nezbohatli len niektorí jednotlivci. Podotkol, že okolité krajiny sa uzatvárajú, aj preto podľa neho bude potrebné preorientovať priemysel na potreby štátu. Za užitočné považuje aj masívne zapojenie digitálnych technológií.

Matovič skonštatoval, že doteraz boli on i jeho vláda odstrihnutí od informácií, teraz však prevzali vládu a musia konať. „Najbližšie dni ľuďom ukážeme, že vieme byť lepšou vládou,“ uviedol. Doplnil, že pre nedostatok testov môže byť medzi ľuďmi množstvo nakazených, o ktorých sa nevie, a aj preto považuje za potrebné prijať ďalšie opatrenia.

Kollár sa bývalej vláde poďakoval za to, že urobila dobré prvé kroky. Dodal však, že veľa jej krokov bolo nezvládnutých. Rovnako ako Matovič považuje za problém nedostatok ochranných pomôcok a materiálu. „Teraz sme všetci na jednej lodi. Musíme si uvedomiť, že je bezdôvodné hádať sa,“ zdôraznil.

12:45 Spoločnosť Adeli Medical Center v Piešťanoch ponúka vláde SR a krízovému štábu svoje priestorové a odborné kapacity zdravotníckeho a rehabilitačného centra. Tie by mohli byť v prípade potreby využité na starostlivosť o pacientov, ľudí v karanténe, pre zdravotníkov či ďalších ľudí v súvislosti s kulmináciou pandémie nového koronavírusu.

K dispozícii je ubytovanie s kapacitou 250 stálych lôžok v 128 samostatných izbách s príslušenstvom, kapacita jedálne pre 190 ľudí a podľa možností i tím zdravotníckych pracovníkov. „Uvoľnené kapacity sú k dispozícii okamžite,“ informoval konateľ spoločnosti Jozef Jaura.

12:30 Peter Pellegrini v reakcii na slová nového premiéra vyjadril ľútosť, že Matovič neocenil opatrenia predchádzajúcej vlády ani prácu zdravotníkov a pracovníkov v laboratóriách, ktorí pracujú, koľko vládzu. Hovorí, že Slovensko už desať dní rokuje s firmou dodávajúcou testy, aby poskytla aj ďalšie, a snaží sa pracovať na tom, aby sa testy vyrábali aj na Slovensku. Masové testovanie však podľa neho nie je potrebné. „Dôležité je, aby ľudia, aj tí, ktorí majú podľa testov negatívny výsledok, dodržiavali opatrenia pre zachovanie bezpečnosti všetkých a nechodili len tak po uliciach,“ myslí si Pellegrini. Aj problém s nákupom rúšok a respirátorov je podľa neho v celej Európskej únii.

12:00 Kajetán Kičura, predseda Štátnych hmotných rezerv, na tlačovej konferencii uviedol, že jeho úrad nemôže konať z vlastného popudu, ale iba na základe požiadavky vlády a ministerstva zdravotníctva. Doplnil, že vláda jeho úrad oslovila až 27. februára. Dodal tiež, že slovenská vláda začala s opatreniami „omnoho skôr ako iné štáty“ a neprináleží mu hodnotiť ju. 

Na Slovensko podľa neho v nasledujúcu stredu a piatok pristanú tri lietadlá s materiálnou pomocou v celkovej hmotnosti 105 ton. Materiál bude obsahovať aj 4 milióny rýchlotestov, ktoré však spoľahlivejšie zistia nákazu len pri pacientoch s príznakmi nakazenými v skoršom čase. Podľa Kičuru sa dnes už v Európe nedá nič kúpiť.

Kičura tiež uviedol, že ak k nemu nová vláda nebude mať dôveru, chápe, že vo funkcii skončí. S premiérom sa má stretnúť aj dnes popoludní. 

11:50 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) chce viac testovať ľudí na ochorenie COVID-19. Podotkol však, že testov má Slovensko málo. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Nevylúčil, že vláda prijme ďalšie preventívne opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Zdôraznil, že opatrenia by mali byť všade na Slovensku rovnaké.

„Počet nakazených je výrazne vyšší, preto musíme prijať opatrenia, aby sme sa všetci navzájom chránili,“ povedal premiér s tým, že treba ľudí viac testovať, aby sa poznal skutočný stav nakazených na Slovensku. Poznamenal, že Slovensko nemá k dispozícii dostatok testov.

Ďalšie opatrenia by mala podľa neho prijať vláda tak, aby platili pre všetky kraje rovnako. Dodal, že o prijatí ďalších opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu rozhodne vláda na základe výsledkov zasadnutia krízového štábu. Deklaroval, že obchody s potravinami nezatvoria. Nechcel však vopred konkretizovať možné opatrenia. Dodal tiež, že bude potrebné pomôcť napríklad aj podnikateľom, ktorých kríza zasiahne.

V súvislosti s novým koronavírusom kritizoval bývalú vládu Petra Pellegriniho (Smer-SD). Tá podľa neho nemala plán, ako postupovať pri zvyšovaní chorobnosti a nezačala s nákupom ochranných pomôcok skôr. Tvrdí, že tajila verejnosti, že nemáme dostatok testov.

11:45 „To, čo nám zanecháva vláda Petra Pellegriniho, je prázdny sklad štátnych hmotných rezerv,“ povedal Igor Matovič po stretnutí s predsedom správy štátnych hmotných rezerv Kajetánom Kičurom. Ak do pondelka vláde presvedčivo nevysvetlí nákupy, bude Kičura podľa premiéra odvolaný.

11:30 Nitrianske centrum Maltézskej pomoci Slovensko na základe požiadania vedenia Fakultnej nemocnice v Nitre bezodplatne poskytlo nemocnici do užívania nafukovací zdravotnícky stan. Nemocnica v ňom zriadila záchytné miesta pre pacientov postihnutých ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus.

„Dobrovoľníci centra v spolupráci so zamestnancami nemocnice stan v krátkom čase postavili a uviedli do prevádzky,“ informoval hovorca Maltézskej pomoci Slovensko Tibor Ujlacký.

Nový stan je postavený v blízkosti Infekčnej kliniky nitrianskej nemocnice. Nitrianske centrum Maltézskej pomoci Slovensko bude zabezpečovať technickú prevádzku a funkčnosť stanu pre potreby lekárov a zdravotníkov Infekčnej kliniky až do ukončenia pandémie nového koronavírusu a počas celého obdobia trvania mimoriadnych opatrení.

11:00 Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) plánuje počas svojich prvých dní na poste šéfa rezortu zvolať krízový štáb online, rovnako bude riešiť aj termíny maturít, prijímacích skúšok či zápisov na školy na základe odporúčania ústredného krízového štábu. Ako uviedol pre TASR, v týchto dňoch vzniká v spolupráci s viacerými organizáciami v školstve portál, ktorý bude určený pre rodičov, zriaďovateľov a školy, týkajúci sa výučby v tomto čase.

Nájdu tam všeobecné informácie pre školy a rodičov, informácie k zápisom na materské, základné aj stredné školy. Okrem toho tiež pokyny k pracovnoprávnym otázkam pre školy či informácie o digitálnej výučbe, ktoré združia všetky platformy a aplikácie na digitálne vzdelávanie, aby tam, kde majú žiaci aj školy techniku, mohla výučba prebiehať aj na diaľku.

Ak budú odporúčania na zatvorenie škôl a školských zariadení pretrvávať ďalšie týždne, plánuje nový minister školstva osloviť Slovenskú rektorskú konferenciu, aby, ak to bude nutné, umožnila neskorší termín prijímacích skúšok. „Keďže naši študenti chodia študovať aj na zahraničné školy a pri predĺžení núdzového stavu by potrebovali neskorší termín prijímacích skúšok, oslovím v tejto veci komisárku EÚ pre vzdelávanie Mariyu Gabrielovú, aby vyzvala európske univerzity na zohľadnenie situácie v EÚ a umožnenie aj neskoršieho prijatia študentov,“ poznamenal Gröhling.

K stavu školstva sa nový minister nechcel vyjadriť, poznamenal, že politické a názorové súboje sa zvádzali počas minulého obdobia a teraz sa chce pozerať dopredu. „Celkovou prioritou do budúcnosti bude zefektívniť rezort, aby bol nápomocný školám aj učiteľom, prispievať k vyššej kvalite vzdelávania a začať riešiť dlho odkladané problémy školstva,“ uviedol Gröhling.

Doplnil, že keď uplynie stav núdze, urobí to, čo urobili aj v Bratislavskom samosprávnom kraji. „Teda sa pozrieme na výdavky a dobre si rozmyslíme, kam peniaze v rezorte investujeme. V samosprávnom kraji sme spravili revíziu výdavkov a presmerovali peniaze tam, kam ich bolo treba – do škôl,“ povedal s tým, že na ministerstve sú takýmto príkladom viaceré priamo riadené organizácie.

Rovnako sa chce zamerať aj na otvorenie učebnicového trhu a dofinancovanie chýbajúcich učebníc či na nastavenie čerpania eurofondov tak, aby boli využité pre školy, na asistentov alebo na iné výdavky. Plánuje začať aj so sledovaním uplatnenia absolventov. „To sú plány v strednodobom horizonte, ako prvú vec však budeme riešiť nový koronavírus,“ povedal Gröhling.

Gröhling bol v predchádzajúcom volebnom období členom Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, od roku 2017 pôsobil takisto ako poradca pre oblasť školstva pre úrad Bratislavského samosprávneho kraja.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo