Koronavírus vo svete: Francúzsko vyhlásilo stav núdze, Merkelová je v karanténe

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronavírus vo svete: Francúzsko vyhlásilo stav núdze, Merkelová je v karanténe

Talianski vojaci pred Milánskou katedrálou 22. marca 2020. Foto: TASR/AP

(Aktualizujeme.) V Taliansku od včera podľahlo nákaze ďalších 651 ľudí.

Monitoring diania vo svete z uplynulého dňa nájdete na tomto mieste.

21:10 Česká republika zaznamenala prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 spôsobené novým typom koronavírusu. Ide o 95-ročného muža, ktorý bol hospitalizovaný v pražskej Nemocnici Na Bulovke, a trpel aj inými ochoreniami, informoval v nedeľu večer server iDNES.cz.  

Námestník ministra zdravotníctva ČR Roman Prymula uviedol, že pacient bol veľmi vyčerpaný a trpel niekoľkými ochoreniami.

„Nemal prejavy, ktoré sa u koronavírusu prejavujú. Možno teda zomrel na iné ochorenie, ale štatisticky je to bohužiaľ prvé úmrtie na koronavírus v Česku,“ povedal Prymula.

Muž bol hospitalizovaný aj na základe iných ochorení a došlo u neho ku kardiovaskulárnemu zlyhaniu. Zatiaľ nie je známe, od koho sa pacient nakazil.

Podľa iDNES.cz pacient nebol umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti.

V ČR celkovo potvrdili už 1120 prípadov nákazy novým typom koronavírusu, prvé prípady sa objavili 1. marca. V nemocniciach leží 70 chorých, zvyšní sú v domácich karanténach. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 19 pacientov, 11 potrebuje pľúcnu ventiláciu a jeden aj prístroj na mimotelové okysličovanie krvi.

Celkovo v Česku vykonali vyše 15 580 testov. Šiesti pacienti sa z ochorenia vyliečili.

20:50 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 112 ľudí. Celkový počet obetí nákazy sa tak v krajine vyšplhal na 674, informovala v nedeľu agentúra AFP.

Vo Francúzsku doposiaľ celkovo potvrdili 16.018 prípadov infekcie koronavírusom. Skutočný počet infikovaných sa však odhaduje na desaťtisíce. Každý deň sa v krajine vykonáva zhruba 4000 testov.

Rovnaký nárast počtu obetí (112) hlásili z Francúzska aj v sobotu; 7240 nakazených pacientov leží v nemocniciach.  

Obe komory francúzskeho parlamentu v nedeľu schválili vyhlásenie "stavu zdravotnej núdze". Opatrenie vychádza z legislatívy prijatej po teroristických útokoch vo Francúzsku z roku 2015.

Stav núdze dáva vláde väčšie právomoci v boji proti epidémii, okrem iného jej umožňuje podporovať postihnuté firmy a tiež odložiť druhé kolo komunálnych volieb. Vyhlásený bol na dva mesiace s možnosťou ďalšieho predĺženia.

Na dodržiavanie zákazu vychádzania pre väčšinu obyvateľstva, ktorý platí vo Francúzsku od utorka poludnia, by mali začať dozerať aj vrtuľníky a drony. Výnimku zo zákazu predstavujú len nákupy, návštevy lekára a iné nevyhnutné prípady. Dovolené sú aj prechádzky so psami a individuálny beh.

Francúzske úrady vyzývajú obyvateľstvo na trpezlivosť, pokým sa prejavia pozitívne dôsledky prísnych karanténnych opatrení.

19:30 Republikán Rand Paul sa stal prvým americkým senátorom, u ktorého potvrdili nákazu novým koronavírusom. Senátor to oznámil v nedeľu prostredníctvom svojho twitterového účtu, informovala televízia CNN.

Rand Paul má 57 rokov a v Senáte Kongresu USA zastupuje štát Kentucky. Pôvodným povolaním je lekár.

„Cíti sa dobre a je v karanténe. Neprejavujú sa u neho nijaké symptómy a testovať sa nechal len z obozretnosti vzhľadom na to, že intenzívne cestuje a zúčastňuje sa na mnohých podujatiach,“ uvádza sa v oznámení zverejnenom na oficiálnom twitterovom účte senátora.

Politik pritom nemá vedomosť o tom, že by sa bol stretol s nejakou infikovanou osobou.

Predstaviteľ senátorovej kancelárie neskôr uviedol, že po ukončení predpísanej karantény sa Rand Paul plánuje vrátiť do Senátu a pokračovať vo svojej politickej práci.

Ubezpečil tiež, že zamestnanci senátorovej kancelárie už pred desiatimi dňami prešli na prácu z domu. Prakticky žiaden z nich preto neprišiel do priameho kontaktu s nakazeným.

V USA potvrdili už takmer 30 000 prípadov nákazy novým koronavírusom a najmenej 323 úmrtí. Viac ako 15 000 infikovaných evidujú v štáte New York, z toho vyše 9000 v meste New York.

19:15 Nemecká kancelárka Angela Merkelová ide okamžite do domácej karantény. Rozhodla sa tak po tom, ako bola informovaná, že lekár, ktorý ju v piatok očkoval proti pneumokokovej infekcii, má teraz pozitívny test na koronavírus. Oznámil to v nedeľu hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

Kancelárka sa o tom podľa denníka Tagesspiegel dozvedela po nedeľňajšom brífingu konanom po telekonferencii s premiérmi všetkých spolkových krajín, na ktorom sa rokovalo o sprísnení pravidiel pre pohyb občanov na verejných priestranstvách.

Následne sa rozhodla, že okamžite ide do domácej karantény. V najbližších dňoch sa dá pravidelne testovať a aj v karanténe si bude plniť všetky svoje povinnosti.

19:10 Španielsky operný spevák Plácido Domingo v nedeľu oznámil, že je nakazený novým koronavírusom. Sedemdesiatdeväťročný Domingo je v domácej izolácii spolu so svojou rodinou, informovala agentúra DPA.

„Myslím, že je mojou morálnou povinnosťou vám oznámiť, že som bol pozitívne otestovaný na (ochorenie) COVID-19,“ oznámila operná hviezda fanúšikom na svojej facebookovej stránke.

Spevák ubezpečil, že jeho zdravotný stav je momentálne dobrý. Dal sa otestovať po tom, ako dostal horúčku a kašeľ.

Apeloval tiež na všetkých svojich priaznivcov, aby boli veľmi opatrní, dodržiavali všetky nariadené karanténne opatrenia a zdržiavali sa čo najviac vo svojich domovoch. „Aby sme sa mohli, dúfajme, už čoskoro vrátiť k nášmu bežnému každodennému životu,“ poznamenal Domingo.

Lôžka pre pacientov COVID-19 pripravené v centre IFEMA convention v Madride 21. marca 2020. Foto: TASR/AP

18:20 Grécko od pondelka obmedzí pohyb osôb na celom území krajiny v snahe obmedziť šírenie koronavírusu. Oznámil to v nedeľu grécky premiér Kyriakos Mitsotakis, ktorého citovala agentúra AFP.

„Nariadil som, aby sa prijali všetky náležité kroky na zavedenie zákazu akéhokoľvek pohybu obyvateľstva, ktorý nie je nevyhnutný, a to na celom území krajiny,“ oznámil premiér v televíznom príhovore k národu.  

V Grécku doposiaľ potvrdili 624 prípadov nákazy novým koronavírusom. Počet úmrtí v nedeľu stúpol na 15.

Zákaz pohybu osôb, ktorý sa vzťahuje na gréckych občanov aj cudzincov s právom na pobyt, začne platiť v pondelok o 06.00 h miestneho času. Osobám, ktoré nariadenie porušia, bude hroziť pokuta vo výške 150 eur, píše grécky denník Kathimerini.

Opustiť domovy bude dovolené len za účelom presunu do práce, návštevy lekára, nákupu liekov, potravín a ďalších základných potrieb. Výnimku bude tiež predstavovať presun za účelom starostlivosti o členov rodiny, hlavne dôchodcov a deti, a tiež zdravotné vychádzky (individuálne alebo vo dvojici) a venčenie psov. Každá osoba pohybujúca sa po ulici bude musieť mať pri sebe doklad totožnosti.

Premiér Mitsotakis vo svojom príhovore poďakoval "veľkej väčšine občanov", ktorí dodržiavajú nariadené karanténne opatrenia. Zároveň odsúdil malý počet nezodpovedných, ktorí podľa neho porušujú reštrikcie a tým ohrozujú všetkých ostatných.      

Hovorca gréckej vlády predtým kritizoval ľudí, ktorí napriek vyhlásenej karanténe zapĺňajú verejné priestranstvá alebo hromadne cestujú z Atén na vidiek.

Ruské vojenské vozidlo počas nakladania na palubu nákladného lietadla Il-76 na vojenskom letisku Čkalovskij pri Moskve 22. marca 2020 s materiálnou a zdravotníckou pomocou pre Taliansko. Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že plánuje do Talianska poslať svoje tímy zdravotníkov a dezinfekčné potreby, aby krajine pomohlo v boji proti šíreniu nového koronavírusu. FOTO TASR/AP

18:10 V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 651 ľudí. Oznámil to v nedeľu večer šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli. Je to menej ako v sobotu, keď bolo za uvedený čas zaznamenaných rekordných 793 úmrtí.

Celkový počet obetí tak v Taliansku dosiahol 5476. Počet nakazených stúpol na 46.638, čo je o 3957 viac ako v sobotu, cituje Borelliho spravodajská televízia Sky TG24.

Z ochorenia COVID-19 sa v Taliansku vyliečilo 7024 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 3009 pacientov.

V Lombardsku, najhoršie zasiahnutom regióne Talianska s hospodárskou metropolou Miláno, zomrelo za 24 hodín 361 ľudí a v regióne Emilia Romagna 101 ľudí.

Celkový počet infikovaných - vrátane obetí a uzdravených - dosiahol 59 138 osôb.

V Taliansku doteraz testovali na koronavírus 258 402 ľudí.

Podľa najnovších informácií zverejnených talianskym Národným zdravotníckym inštitútom (ISS) sa novým koronavírusom nakazilo už 4826 zdravotníckych pracovníkov, ktorí tak tvoria približne deväť percent infikovaných na celoštátnej úrovni.

Taliansko v počte obetí koronavírusu predbehlo aj Čínu, ktorá eviduje 81 054 nakazených a 3261 mŕtvych. Práve z Číny sa vírus rozšíril do celého sveta.

Počet potvrdených prípadov nákazy COVID-19 v Taliansku. Zdroj: wikimedia.org

18:00 Český armádny špeciál doviezol v nedeľu z Lotyšska 51 Čechov a Slovákov, ktorých repatriujú v súvislosti s epidémiou koronavírusu. Oznámil to český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch zase informoval, že v pondelok navrhne vláde predĺženie mimoriadnych opatrení platných v krajine, a to až do 1. apríla. Epidemiologické opatrenia zahŕňajú uzavretie väčšiny obchodov, obmedzenie voľného pohybu osôb a prevádzky úradov.

Český armádny špeciál dopravil v nedeľu dopoludnia do Rigy 25 Litovcov a Lotyšov a následne odtiaľ priviezol 51 občanov ČR a SR, informoval spravodajský server iDNES.cz.

V priebehu nasledujúceho týždňa vyšle Česko do rôznych častí sveta štyri lietadlá, ktoré privezú celkovo 700 ľudí, z toho takmer 600 Čechov. Evakuačné lety budú smerovať do Vietnamu, Egypta a na Filipíny, teda na miesta, z ktorých sa Česi momentálne nemajú ako vrátiť domov.

Voľné miesta, ktoré neobsadili občania ČR, ponúklo Česko ostatným štátom EÚ. Len v Egypte, po zatvorení tamojších letísk, uviazli asi dve stovky Čechov. Približne rovnaký počet je aj na filipínskom ostrove Cebu, kde platí zákaz vychádzania a mnohí turisti museli opustiť aj svoje hotely. 

17:00 V Nemecku sa celoplošne a podľa jednotných pravidiel sprísnia pravidlá pre pohyb občanov na verejných priestranstvách. Podľa informácií agentúry DPA sa na tom v nedeľu dohodla kancelárka Angela Merkelová počas telekonferencie s premiérmi všetkých spolkových krajín.

Občania sa budú môcť pohybovať v maximálne dvojšlenných skupinách. Výnimku budú mať rodiny a osoby žijúce v spoločnej domácnosti.

Na uvedených opatreniach sa už pred začiatkom stretnutia dohodli zástupcovia 12 spolkových krajín, konkrétne Bádenska-Württemberska, Berlína, Brandenburska, Brém, Hamburgu, Hesenska, Meklenburska-Predpomoranska, Dolného Saska, Severného Porýnia-Vestfálska, Porýnia-Falcka, Šlezvicka-Holštajnska a Durínska.

Na telefkonferencii sa mali zúčastniť vicekancelár a minister financií Olaf Scholz, minister vnútra Horst Seehofer, minister zahraničných vecí Heiko Maas, minister zdravotníctva Jens Spahn a ministerka obrany Annegret Krampvá-Karrenbauerová.

Samotná Merkelová by sa k výsledkom schôdzky mala vyjadriť okolo 17.30 h.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Nemecku sa v priebehu 24 hodín zvýšil o 1948 a v nedeľu dosiahol 18 610 osôb. Informoval o tom v dopoludnia Inštitút Roberta Kocha (RKI). Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom sa od soboty zvýšil zo 47 na 55.

RKI zverejňuje svoje údaje zozbierané z jednotlivých spolkových krajín len raz denne. Z tohto dôvodu sa odlišujú od štatistík, ktoré priebežne zverejňujú médiá.

Počet potvrdených prípadov nákazy COVID-19 v Nemecku. Zdroj: wikimedia.org podľa údajov Robert Koch Institute

15:30 Počet ľudí, ktorí sa v Holandsku nakazili novým koronavírusom, stúpol za uplynulých 24 hodín o 573 (takmer 16 percent) na 4204. Informovala o tom v nedeľu stránka verejnoprávneho rozhlasu NOS s odvolaním sa na údaje Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM).

Za toto obdobie pribudlo aj 43 nových úmrtí na chorobu COVID-19 alebo komplikácie s ňou spojené, ktorú vírus spôsobuje; mŕtvych je tak celkovo 179. Ide o najvyšší denný nárast obetí od začiatku zverejňovania tejto štatistiky.

Najmladšia obeť mala 57 rokov a najstaršia 97 rokov.

RIVM upozornil, že skutočný počet infekcií je vyšší, pretože nie každý bol testovaný.

Najviac nakazených (1404) hlási provincia Severné Brabantsko. Nasledujú provincie Južné Holandsko (585) a  Severné Holandsko (535).

Holandská vláda rozposlala v nedeľu všetkým občanom SMS správu s výzvou, aby čo najdlhšie zostali doma a prispeli tak k obmedzeniu šírenia nového koronavírusu. "Chráňte seba a druhých. Spolu koronavírus porazíme," píše sa v smske. 

Radnice vyzvali občanov, aby prestali chodiť do parkov a na pláže a aby cestovali vlakom iba v nevyhnutných prípadoch. Parky, pláže a prírodné rezervácie boli totiž v sobotu preplnené, informovala agentúra DPA.

Holandská vláda zatiaľ nevyhlásila zákaz vychádzania, ale občanom odporučila vyhýbať sa sociálnym kontaktom a udržiavať odstup najmenej 1,5 metra. Zhromaždenia viac ako 100 ľudí sú zakázané a školy, divadlá, kiná a reštaurácie sú zatvorené.

Pápež František požehnáva z okna Apoštolského paláca po nedeľňajšej modlitbe Anjel pána na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne v nedeľu 22. marca 2020. Pápež sa vyjadril, že nútená izolácia dáva príležitosť na znovuobjavenie rodinného života. FOTO TASR/AP

15:00 Pápež František v nedeľu oznámil, že tento týždeň udelí mimoriadne požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu), ktoré sa tradične udeľuje iba v čase Vianoc a Veľkej noci. Vyzval tiež kresťanov na celom svete, aby sa v stredu na poludnie stredoeurópskeho času zastavili a pomodlili sa spolu Otčenáš v reakcii na krízu týkajúcu sa nového koronavírusu.

František to povedal vo svojej knižnici v Apoštolskom paláci počas nedeľnej modlitby Anjel Pána, ktorú veriaci mohli sledovať na internete alebo v televízii.

Pápež uviedol, že mimoriadne požehnanie Urbi et Orbi udelí v piatok večer z prázdneho vatikánskeho Námestia sv. Petra. Námestie je uzavreté v rámci karantény v Taliansku, ktoré sa snaží dostať pod kontrolu šírenie koronavírusu, pripomína agentúra Reuters s tým, že v krajine už chorobe COVID-19 spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 podľahlo už takmer 5000 ľudí.

„Chceme reagovať na pandémiu tohto vírusu univerzálnosťou modlitby, súcitu a láskyplnosti. Zostaňme jednotní,“ vyzval pápež František.

13:30 Počet ľudí nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Rakúsku k nedeľňajšiemu ránu (08.00 h) zvýšil o 13,6 percenta na 3026. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na rakúske ministerstvo zdravotníctva.

Najviac potvrdených prípadov nákazy ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, je naďalej hlásených zo spolkovej krajiny Tirolsko, kde ich zaznamenali 626. Nasledujú Horné Rakúsko (606), Dolné Rakúsko (422), Viedeň (369), Štajersko (393), Voralbersko (249), Salzbursko (209), Korutánsko (98) a Burgenland (54).

V Rakúsku bolo doteraz testovaných 21 368 osôb. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo deväť pacientov.

Potvrdených je deväť úmrtí pripisovaných koronavírusu: štyri zaznamenali v Štajersku, tri vo Viedni a po jednom v Hornom Rakúsku a Dolnom Rakúsku. Z choroby sa vyliečilo deväť pacientov.

Do vlasti bolo podľa ministerstva zahraničných vecí medzičasom repatriovanych okolo 3500 Rakúšanov. Mnohí sa tiež vrátili alebo stále vracajú komerčnými letmi najmä cez nemecké letiská, resp. iným spôsobom. Repatriačné lety budú nasledovať aj v najbližších dňoch. „Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme repatriovali tisíce Rakúšanov z viac ako 100 krajín,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Nárast počtu potvrdených prípadov nákazy COVID-19 v Rakúsku. Percentuálny rast sa od 16. marca mierne spomalil. Rakúska vláda začala zavádzať opatrenia obmedzujúce pohyb osôb 10. marca. Zdroj: wikimedia.org podľa údajov sozialministerium.at

13:00 V Španielsku zaznamenali v priebehu 24 hodín ďalších 394 prípadov úmrtia na ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Nákaze doposiaľ podľahlo 1720 ľudí, infikovaných bolo 28 572 osôb. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Oproti sobote stúpol v Španielsku počet potvrdených nových prípadov nákazy o 3646, čo je nárast o 14,6 percenta. Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s pandémiou koronavírusu varovalo, že počet prípadov nákazy sa v nadchádzajúcich dňoch môže ešte zvýšiť.

Väčšina prípadov (60,6 percenta) je podľa agentúry EFE evidovaná v Madride a okolí. Tamojšie úrady preto rozhodli, že na prepravu chorých sa začnú používať linkové autobusy.

V Španielsku platí od 14. marca 15-dňová karanténa, ktorú môže parlament predĺžiť.  

Graf výskytu potvrdených prípadov nákazy COVID-19 v Španielsku. Vľavo celkový počet potvrdených prípadov podľa jednotlivých regiónov k 21. marcu 2020, vpravo podiel potvrdených prípadov k miliónu obyvateľov daného regiónu, údaj k 19. marcu 2020. Zdroj: wikimedia.org

Nárast počtu potvrdených prípadov nákazy COVID-19 v Španielsku. Percentuálny rast sa od 14. marca spomalil. Španielska vláda začala zavádzať opatrenia obmedzujúce pohyb osôb 9. marca. Zdroj: wikimedia.org podľa údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva.

10:30 Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí odmietol v nedeľu americkú pomoc v boji s novým koronavírusom. Spomínal pritom nepodloženú konšpiračnú teóriu o tom, že vírus mohol byť vyrobený Amerikou, uviedla agentúra AP.

"Američania ponúkali niekoľkokrát pomoc Iránu s cieľom dostať vírus pod kontrolu... Ste obviňovaní z vytvorenia tohto vírusu. Neviem, či je to pravda, ale je zvláštne, že chcete pomôcť Iránu," uviedol Chameneí v televíznom prejave. "Bez ohľadu na fakt, že trpíte nedostatkom vo svojom boji proti vírusu, čo ak nám dáte liek, pomocou ktorého zostane tento vírus v Iráne natrvalo?", povedal s tým, že jeho krajina je spôsobilá prekonať "akékoľvek krízy a problémy vrátane prepuknutia nákazy koronavírusom".

"Naším nepriateľom číslo jeden je Amerika. Je to najpodlejší, najhorší nepriateľ Iránu... jeho lídri sú šarlatáni," dodal Chameneí.

Irán je najviac postihnutou krajinou na Blízkom východe, keďže koronavírus SARS-CoV-2 si v nej vyžiadal už viac ako 1500 obetí a nakazilo sa ním viac ako 20.600 ľudí, pripomína agentúra Reuters.

10:10 Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Českej republike presiahol v nedeľu 1000 prípadov. Z ochorenia sa doposiaľ vyliečilo šesť ľudí, ale niekoľko pacientov je vo vážnom stave. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Do nedele zaznamenali v ČR 1047 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V sobotu českí zdravotníci zaevidovali 158 nových prípadov nákazy.

10:00 Situácia v Maďarsku je čoraz vážnejšia, vyhlásil v sobotu večer vo videoposolstve na Facebooku predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Informoval, že rokoval so šéfmi akčných skupín, a že v pondelok vláda prijme ďalšie opatrenia proti šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu. Počet potvrdených nakazených stúpol v Maďarsku na 131.

Orbán zverejnil na svojej stránke videoodkaz naposledy minulú stredu (18.3.), keď predstavil program oživenia ekonomiky v súvislosti s epidemiologickou krízou.

Premiér 13. marca zriadil akčné skupiny pre vzdelávanie, pre výstavbu mobilnej epidemiologickej nemocnice, pre bezpečnosť strategických podnikov, pre medzinárodnú koordináciu, pre komunikáciu, pre mimoriadny právny poriadok, pre financie, pre oživenie hospodárstva, pre výskum vakcíny proti novému koronavírusu a pre ochranu štátnych hraníc.

Ochoreniu COVID-19 podľahli v Maďarsku štyria ľudia, 115 je v nemocničnej karanténe. Sedem ľudí sa z choroby zotavilo.

8:00 Čína zaznamenala 46 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 vrátane prvého prípadu lokálneho prenosu infekcie, ktorý eviduje po štyroch dňoch. S odvolaním sa na správy čínskej národnej zdravotníckej komisie o tom v nedeľu ráno informovali agentúry AFP a Reuters.

V Číne tak pribudlo 45 prípadov, keď obyvatelia prišli infikovaní zo zahraničia, čo je dosiaľ najvyšší takýto počet za jediný deň. Nový domáci prípad nákazy, ktorý krajina nehlásila tri dni po sebe, sa vyskytol v priemyselne vyspelej provincii Kuang-tung a podľa miestnych orgánov je spojený s infikovanou osobou, ktorá prišla zo zahraničia.

V meste Wu-chan, v ktorom sa vírus prvýkrát objavil v decembri minulého roka, a tiež v provincii Chu-pej, kde sa toto mesto nachádza, nezaznamenali žiadny prípad nákazy už štvrý deň po sebe.

Úrady v Pekingu prijali celý rad opatrení, aby zabránili druhej vlne šírenia SARS-CoV-2. Ich súčasťou je povinná karanténa pre všetkých ľudí, ktorí pricestovali do hlavného mesta zo zahraničia, ako aj presmerovanie niektorých letov. Postupy v iných regiónoch sa rôznia.

Čína dosiaľ zaznamenala 314 prípadov "privezenej" koronavírusovej nákazy. Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Číne dosiahol 81.054, z toho 3261 osôb tomuto ochoreniu podľahlo.

7:55 Až 1,5 milióna ľudí v Británii, ktorí patria do skupín obyvateľstva najviac ohrozených novým koronavírusom, by malo zostať doma po dobu najmenej 12 týždňov. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie tamojšej vlády.

Zdravotníci požiadali tých, ktorí majú vážne ochorenia, ako je rakovina kostí či krvi a cystická fibróza, alebo ktorí podstúpili transplantáciu orgánov, aby urobili všetko, čo je v ich silách a pred vírusom sa chránili vrátane dlhodobého zdržiavania sa vo svojich domovoch.

"Ľudia by mali zostať doma, chrániť našu NHS (Národnú zdravotnú službu) a zachraňovať životy," uviedol minister pre miestnu samosprávu Robert Jenrick. Dodal, že vláda žiada "mimoriadne zraniteľné osoby", aby podnikli "ďalšie kroky, aby sa chránili".

"Ľudí označovaných za príslušníkov jednej alebo viacerých ohrozených skupín bude kontaktovať praktický lekár, špecialista alebo obaja, ktorí im dôrazne odporúčajú, aby zostali nasledujúcich 12 týždňov doma," píše sa vo vyhlásení ministerstva.

V Británii evidujú už viac ako 5000 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochoreniu celkovo podľahlo 233 pacientov.

7:50 Bolívijský Najvyšší volebný tribunál (TSE) v sobotu oznámil, že pre pandémiu koronavírusu sa rozhodol odložiť prezidentské voľby, ktoré sa mali uskutočniť 3. mája. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Nový termín volieb tribunál nestanovil. Odloženie volieb požadovala väčšina z ôsmich kandidátov na post hlavy štátu.

Predchádzajúci prezident Evo Morales bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po voľbách z 20. októbra 2019 sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe. To mu síce bolívijská ústava neumožňovala, ale ústavný súd mu v roku 2017 udelil výnimku.

Po prezidentských voľbách vypukli v krajine násilné protesty ktoré si vyžiadali desiatky obetí na životoch. Morales 10. novembra 2019 po troch týždňoch demonštrácií odstúpil a následne odcestoval do Mexika, ktoré mu poskytlo azyl. Za dočasnú bolívijskú prezidentku sa 12. novembra vyhlásila vtedajšia podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňezová.

Áňezová v sobotu oznámila, že od nedele bude platiť v krajine totálna karanténa v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu.

Bolívia doposiaľ potvrdila len 19 prípadov nákazy, čo je výrazne menej než viaceré susedné krajiny. Brazília má už vyše 900 a Čile viac ako 500 potvrdených prípadov. Táto latiskoamerická krajina v sobotu potvrdila prvé úmrtie. Ochoreniu COVID-19 podľahla 83-ročná žena.

Železničný pracovník kontroluje telesnú teplotu zamestnancom vracajúcim sa z Bombaja v Indii 22. marca 2020. Foto: TASR/AP

7:50 Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že plánuje do Talianska poslať svoje tímy zdravotníkov a dezinfekčné potreby, aby krajine pomohlo v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Dohoda o vyslaní vojenského zdravotníckeho personálu a materiálnej pomoci do Talianska bola dosiahnutá počas telefonického rozhovoru, ktorý v sobotu absolvovali ruský prezident Vladimir Putin a taliansky premiér Giuseppe Conte.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho dopravné lietadlá sú pripravené do Talianska prepraviť osem tímov zdravotníkov spolu s rôznym zdravotníckym materiálom a dezinfekčnými prostriedkami.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu telefonoval so svojím talianskym kolegom Lorenzom Guerinim, podľa ktorého je Taliansko pripravené prijať ruské lietadlá s tímami zdravotníkov a vybavením od nedele

7:45 Ukrajinské lietadlo An-124 Ruslan s viac ako sto tonami zdravotníckeho materiálu pristálo v sobotu pred pol dvanástou v noci na vojenskom letisku v Pardubiciach. Ide o ďalšiu z dodávok zdravotníckeho materiálu v rámci núdzových opatrení z dôvodu pandémie koronavírusu, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Zásielka pôvodom z Číny obsahuje zdravotnícke rúška, respirátory aj ochranné okuliare. Hneď v nedeľu by ich mali začať rozvážať do nemocníc, zdravotníckych a sociálnych zariadení.

„2,3 mil. rúšok odovzdávame ministerstvu zdravotníctva pre fakultné nemocnice a 2,9 mil. ide krajom, a tie budú zásobovať krajské nemocnice a ďalšie zariadenia,“ napísal na Twitteri český minister vnútra Jan Hamáček.

Krátko po polnoci zo soboty na nedeľu na letisku v Prahe zároveň pristálo nákladné lietadlo spoločnosti China Eastern, ktoré priviezlo viac ako sedem miliónov rúšok, píše spravodajský server ČT24.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Českej republike stúpol v sobotu večer na 995. Z ochorenia COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, sa vyliečilo už šesť pacientov.

7:35 Globálny počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu dosiahol v sobotu večer washingtonského času 304 544. Informovala o tom americká Univerzita Johna Hopkinsa v Baltimore.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2, podľahlo 12 974 ľudí. Vyliečilo sa viac ako 91 000 nakazených.

Najviac prípadov bolo evidovaných v Číne (81 321), nasledujú Taliansko (53 578), Spojené štáty (25 493) a Španielsko (25 374).

V Taliansku evidujú najviac úmrtí - 4825. Čína hlási 3255 mŕtvych, Irán 1556.

7:30 Talianska vláda nariadila v sobotu zatvorenie všetkých podnikov v krajine, ktorých výroba nie je nevyhnutná, aby zastavila šírenie nového koronavírusu. V sobotu to oznámil taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorého citovala agentúra AFP.

„Vláda sa rozhodla ukončiť na celom území výrobnú činnosť, ktorá nie je nevyhnutná a kľúčová pre zabezpečenie základných tovarov a služieb,“ uviedol Conte v sobotu neskoro večer v televíznom prejave k národu.

Lekárne a obchody s potravinami zostanú otvorené, povedal Conte. Aké konkrétne podniky sú "nevyhnutné", ale nespresnil.

Šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli v sobotu oznámil, že v Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 793 ľudí, čo je zatiaľ najviac za jeden deň. Celkový počet obetí tak dosiahol 4825. Počet nakazených podľa údajov AFP stúpol na 53 578.

V počte úmrtí Taliansko už predbehlo Čínu (3255), odkiaľ sa pandémia nového koronavírusu rozšírila.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo