Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. august 2015

Českí hasiči bojujú s veľkým lesným požiarom

Hasiči pri stredočeskej obci Olešná v okrese Rakovník bojovali v noci nadnes s rozsiahlym lesným požiarom. Vyhlásili najvyšší možný stupeň požiarneho poplachu a požiadali o pomoc kolegov z Ústeckého aj Plzenského kraja. Spravodajský server iDNES.cz o tom informoval hovorca stredočeských hasičov Pet...

Hasiči pri stredočeskej obci Olešná v okrese Rakovník bojovali v noci nadnes s rozsiahlym lesným požiarom. Vyhlásili najvyšší možný stupeň požiarneho poplachu a požiadali o pomoc kolegov z Ústeckého aj Plzenského kraja.

Spravodajský server iDNES.cz o tom informoval hovorca stredočeských hasičov Petr Svoboda. Požiar sa zatiaľ nepodarilo uhasiť, ale plamene sa už ďalej nešíria.
Na mieste zasahuje tiež vrtuľník s bambi-vakom a akcie sa zúčastňuje 46 hasičských jednotiek - z toho 22 profesionálnych a 24 dobrovoľníckych, uviedol dnes ráno hovorca.

Hasiči zalievajú vodou vyschnutú pôdu, aby zabránili šíreniu ohňa. Majú v pláne aj letecký prieskum terénu."Horí koreňový systém, lokalizácia sa preto vždy podarí neskôr," vysvetlil hovorca hasičov. Podľa informácií internetového vydania denníka Mladá fronta DNES zásah sťažuje skutočnosť, že miesto požiaru je od vodného zdroja vzdialené približne tri kilometre. Hasiči teda ťahajú vodu pomocou veľkokapacitného čerpadla. Podľa odhadov Svobodu plocha zasiahnutá požiarom je okolo 60 hektárov.

Požiar vznikol pri práci kombajnu - nastala mechanická porucha, keď cudzie teleso vniklo do žacej lišty, a to vyústilo do vznietenia a následného rozšírenia ohňa. V Stredočeskom kraji sa pre dlhotrvajúce sucho nesmú zakladať ohne. Platí zákaz fajčenia a zakladania otvoreného ohňa na miestach, kde sa plamene môžu rozšíriť, ako aj zákaz pálenia suchej trávy, buriny či vetiev na voľnom priestranstve - predovšetkým v blízkosti porastov a polí s obilninami. Motoristi nesmú zachádzať do lesov a na poľné cesty.

Na väčšine územia Česka dnes maximálne teploty prekročia 31 stupňov Celzia, varovali meteorológovia. Riziko vzniku požiarov kvôli suchu je najväčšie v nižších polohách, a to najmä v stredných Čechách a na južnej Morave, napísal iDNES.cz.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Bratislave začína organový festival

V Bratislave začína organový festival

Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Na festivale sa predstavia renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, kon...

Mesto vo Walese po 700 rokoch vymenovalo svojho nového šaša

Mesto vo Walese po 700 rokoch vymenovalo svojho nového šaša

Mestečko Conwy na severe Walesu vymenovalo v nedeľu po viac ako 700 rokoch svojho nového mestského šaša. Novým šašom sa stal 34-ročný Russel Erwood, ktorému pri "krste" počas stredovekých slávností oficiálne pridelili meno Erwyd le Fol. Erwoodovou úlohou bude trikrát do týždňa na dvoch predstavenia...