Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Spoločnosť
18. marec 2020

Výber roka

Postav dom, zasaď strom a udrž vládu

Matovič je na čele vlády, ale mne neschádza z umu video, ktoré natočil ešte počas volebného moratória. Niečo zásadné o ňom hovorí.

Postav dom, zasaď strom a udrž vládu

Igor Matovič s manželkou a dcérou pri tohtoročných voľbách. FOTO – TASR

V marci 2020 sme ešte nevedeli veľa o tom, aký bude Igor Matovič premiér, či mu to pôjde, či nie. Pozrela som si vtedy jeho video, na ktorom ukazuje, ako stavia svoj dom. Teda dom, po ktorom on netúžil, ale túžila po ňom jeho manželka.

Musel sa teda zhostiť úlohy, ktorá mu nebola celkom blízka. Dosť ma to video prekvapilo a mala som dojem, že sa z jeho prístupu k stavbe domu dá niečo vydedukovať aj pre spôsob vládnutia. A tak som o tom trochu špekulovala. 

Dnes už vieme o tom, ako ide Igorovi Matovičovi vládnutie, a preto si ôžeme overiť, či takéto špekulatívne úvahy, ktoré vznikli v polovici marca 2020, mali vôbec zmysel. Alebo či boli úplne vedľa.

 

 

V podstate to bolo jedno z tých menej úspešných videí Igora Matoviča, kráľa slovenského politického marketingu. Malo iba okolo 185-tisíc prezretí. Volalo sa Čomu sa venujem, keď nežijem politikou.

Zjavne bolo urobené narýchlo, svetelné podmienky už neboli ideálne ani veľmi premyslené to nebolo. Možno len taký okamžitý nápad vybičovanej mysle, uvažujúcej, čo by sa dalo ešte pred voľbami narýchlo urobiť a neporušilo by to predvolebné moratórium. Na Matovičovi už vidno únavu z ťažkej volebnej kampane, ako tak kráča v šere trnavskou ulicou a rozpráva do kamery. Ide nám ukázať, ako už päť rokov stavia dom pre svoju manželku Pavlínku a deti.

Prečo mi práve toto video pripadalo také zvláštne a v niečom veľmi výpovedné?

Igor Matovič sa tu snaží prezentovať ako romantik. Sľúbil manželke pred dvadsiatimi rokmi dom, hoci on ako činžiakový typ po ňom netúžil. Ale čo by neurobil pre milovanú ženu? A tak si pred vyše desiatimi rokmi začal vo voľnom čase sám kresliť v počítači vysnívaný dom pre svoju rodinu. Nevyužil katalógy ani služby architekta. V programe Corel Draw si to celé nakreslil sám.

Nevadí mu, že už samotná stavba trochu zastaráva, že už nechytil najnovšie trendy či technológie. Zdieľať

Ale to nebolo všetko. Igor Matovič si ani nedal vysnívaný dom postaviť na kľúč stavebnej firme. Chce sa na tej stavbe aj sám podieľať. A keďže voľného času veľa nemá, dom stavia už piaty rok. Dcéry pomaly aj odrastajú, možno si ten dom už ani nestihnú užiť, ale Igor Matovič je pokojný.  Nevadí mu ani to, že aj samotná stavba zastaráva, že už nechytil najnovšie trendy ani technológie. Má čas a je skromný. Tú skromnosť nehrá, tá je veľmi autentická.

Každému, kto si to video pozrie, napadne jednoduchá otázka: Prečo sa neporadil s architektom, aby ten výsledok nepôsobil tak amatérsky? A prečo tento zaneprázdnený a nie chudobný človek nepoveril stavbou domu nejakú firmu? Prečo musí pri všetkom byť on osobne, aj za cenu, že sa stavba roky vlečie a že na nej vidno ruku amatéra? Je to jeho hobby, záľuba? Nie, ide zjavne o niečo iné. Sám to vysvetľuje: „Chcel som mať ten pocit, že budem pri tom a presne viem, čo v tom dome je. Lebo ten dom je postavený presne tak, ako som si ho kedysi nakreslil...“

Priznáva, že kuchyňa je taká trošku „paneláková“ a nie je už ani celkom moderná, ale účel ešte splní. Zdieľať

A potom nám Igor Matovič ukazuje vnútrajšok, ukazuje nám kuchynskú linku, ktorú sám navrhol aj zmontoval. No stále nie je hotová a má všelijaké nedostatky. A ani už nevyzerá príliš atraktívne, lebo trendy sú dávno iné. Sám priznáva, že je to taká trošku „paneláková“ kuchyňa a nie je už ani celkom moderná, ale účel raz splní. Matovičova skromnosť nie je hraná, dá sa jej veriť. Ale v jeho výpovedi nie je iba skromnosť.

Priznáva, že aj iné veci si v tom dome robil sám, napríklad kozub, lebo: „Chcem mať pocit, že keď niečo pokazím, tak som za to zodpovedný, a keď niečo dobre vymyslím, tak že som to tiež sám vymyslel, je to dobrý pocit.“

Človek by mohol byť nadšený, že tento muž romanticky stavia svojej žene dom a veľa vecí v ňom chce robiť vlastnými rukami. No výsledok nie je veľmi oslňujúci, je skôr rozpačitý. Je jasné, že keby si Igor Matovič dal poradiť, keby konzultoval s odborníkmi, bolo by to síce menej úprimné, ale oveľa lepšie. Nehovoriac o stratenom čase, rodina už dávno mohla žiť v dome, ktorý pomaly začne aj chátrať.

Inzercia

Nedôverčivý človek, ktorý chce všetko robiť sám. Zdieľať

Mne to video ostalo dlho v hlave. A vychádza mi z neho toto: Igor Matovič nie je ani tak romantik, on je možno až chorobne nedôverčivý človek. Nenajal si dobrého architekta, dizajnéra, stavebnú firmu, aby mu pomohli zhmotniť jeho predstavu, on si to radšej všetko urobí sám. Aj zle, aj pomaly, aj neodborne, ale hlavne sám.

Toto je asi Igor Matovič vo svojej podstate. Človek, ktorý má strach posúvať kompetencie, nedôveruje ľuďom mimo svojho úzkeho okruhu a najradšej sa spolieha na seba. Preto si založil hnutie so štyrmi ľuďmi (zväčša rodina či dlhoroční známi) a dlho doň iných ľudí nepustil. Až keď ho k tomu prinútili. Okruh ľudí, ktorým dôveruje a dokáže sa na nich spoľahnúť, je asi veľmi úzky.

Jeho nedôverčivosť mala svoje výhody, keď bol opozičný politik. Keď nedôveroval Ficovej vláde, že koná v dobrom úmysle. Bola to výhoda aj vo volebnej kampani. Nespoliehal sa na drahých poradcov, expertov, dal na svoj talent a intuíciu. Robil si to po svojom. Lenže teraz bude viesť vládu. Sú v nej aj ľudia, ktorí sú mu vzdialení. Niektorých ani dobre nepozná, iných možno len trochu. Zmieri sa s tým, že si všetko nemôže urobiť po svojom?

Navyše vláda bude potrebovať odborníkov, ich rady, názory, analýzy, návrhy riešení. Bude im Igor Matovič dôverovať? Nerozhodne sa opäť spoliehať sa iba na vlastné schopnosti?

A ako bude dôverovať Veronike Remišovej, ktorá ho už raz zradila? Zdieľať

Jeho nedôvera v iných a neochota presúvať kompetencie na druhých môže byť problém. Bude dôverovať svojim koaličným kolegom? Bude dôverovať ministrom, ktorí nepatria k jeho úzkemu okruhu ľudí, ktorých možno pozná iba zbežne? Bude dôverovať v analýzy, ktoré mu ponúknu odborné útvary? Nebude si to radšej robiť amatérsky, ale podľa seba? Jeho nedôverčivosť a snaha mať všetko v rukách môže byť v novej funkcii aj zničujúca. V prvom rade môže ničiť jeho samotného, ale môže komplikovať aj jeho vládnutie.

Táto vláda začína vládnuť v kritických pomeroch, to už všetci vieme. Všetko bude ťažké, môže kolabovať zdravotníctvo, ekonomika, sociálny systém. Bude vzrastať chudoba, bieda, nespokojnosť i nepokoje v spoločnosti. Ustojí toto premiér so sklonom nikomu nedôverovať a veriť iba tomu, čo si sám vymyslí a urobí? V politickom marketingu či pri budovaní firmy mu táto stratégia skvelo fungovala, ale pri vládnutí?

Nebude radšej presadzovať vlastné insitné riešenia ako návrhy od ľudí, ktorí sú síce múdrejší, ale ku ktorým nemá dôveru? Nevytiahne zase tie nešťastné detektory lži, len aby sa zbavil svojej nedôvery k vlastným ľuďom?

Igor Matovič dostal od ľudí obrovskú dôveru. Ale teraz nemôže infikovať spoločnosť svojou nedôverou.

Možno sa bude musieť naučiť dôverovať ľuďom, ktorí sa v niektorých veciach vyznajú lepšie ako on. Aby to nedopadlo tak ako stavba jeho domu.

 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.