Koronavírus: Ekonomika môže byť ochromená mesiace

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronavírus: Ekonomika môže byť ochromená mesiace

Pohľad na výrobu Porsche Cayenne v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia. V Bratislave 15. decembra 2017. Ilustračné FOTO TASR – Marko Erd

Strach z nákazy už čoskoro môžu vystriedať existenčné obavy ľudí.

„Možno je to popieranie reality, ale my sme stále v tom, že po dvoch týždňoch budeme môcť znovu otvoriť,“ hovorí pre Postoj pani Renáta, ktorá prevádzkuje fitness centrum v okresnom meste na strednom Slovensku. Pod podmienkou zachovania anonymity je ochotná nechať nás nazrieť do fungovania svojho podnikania.

„Od minulého týždňa máme zatvorené. Členovia klubu sa ihneď začali pýtať cez e-mail a telefón, čo bude s permanentkami. Predbežne sme im ponúkli predĺženie platnosti,“ vysvetľuje Renáta. „Teda ak budeme zatvorení dva týždne, platnosť permanentky predĺžime o dva týždne.“

Zároveň priznáva, že situácia už teraz nepriaznivo vplýva aj na ľudí, ktorí pre ňu pracovali: „Tréneri sú živnostníci a platení boli od odcvičených hodín. Teraz sedia bez roboty doma. Akurát čo viem, že niektorí si individuálne dohodli s klientmi tréning vo voľnej prírode.“

Fitness centrum má tiež štyroch ľudí v zamestnaneckom pomere. Renáta ich zatiaľ necháva chodiť do práce, kde upratujú, prípadne robia iné drobné práce. To je však činnosť na dni, nie týždne alebo dokonca mesiace. „Máme nejakú hotovostnú rezervu, takže tie peniaze asi pôjdu do platenia účtov za nájomné priestorov, energie a platy, ale ak by sme mali zostať zatvorení dva mesiace, tak neviem, ako to rozchodíme.“

Do konca mája?

Popri fitness centrách alebo obchodoch (s výnimkou potravín či lekární), ktoré zatvorili svoje brány, v posledných dňoch zastavili výrobu aj slovenské automobilky. Napríklad 11-tisíc zamestnancov spoločnosti Volkswagen Slovakia zostane doma s náhradou mzdy vo výške 60 percent priemerného platu. Volkswagen je nielen najväčší zamestnávateľ na Slovensku, ale tiež najväčší platiteľ daní. Koncern a jeho zamestnanci do verejných rozpočtov odvedú viac ako 300 miliónov eur ročne.

Zastavená výroba v priemysle znamená, že ľudia dostanú menej peňazí (alebo žiadne, ak prídu o prácu) a štátu poklesnú príjmy na daniach a odvodoch. Aj automobilky sa predbežne pripravujú na asi dvojtýždňové prerušenie. Ekonomika, pozastavená na dva týždne sa ešte dá ako-tak zvládnuť. To je trochu ako vianočné prázdniny na prelome decembra a januára. No globálna pandémia koronavírusu naznačuje, že problém môže trvať dlhšie.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier včera vyhlásil, že vírusová kríza môže trvať až do konca mája. Spolková republika má cez 10-tisíc potvrdených infikovaných a až teraz pristupuje k reštriktívnym opatreniam.

Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung priniesol odhad prepadu HDP v eurozóne na tento rok podľa výpočtov Európskej centrálnej banky. Pôvodný predpoklad pred epidémiou bol rast na úrovni mdlých 0,8 percenta v roku 2020. S trochou nadsadenia teda možno povedať, že koronavírus napadol už „ekonomicky oslabený“ organizmus.

Mesačné utlmenie ekonomiky eurozóny znamená mínus 2,1 percenta HDP. Trojmesačné by znamenalo, že ekonomika eurozóny tento rok poklesne o 5 percent, čo je viac ako počas krízy v roku 2009, keď sa hospodárstvo prepadlo o 4,4 percenta.  

Obmedzený cezhraničný tok tovarov          

Tie čísla vyzerajú abstraktne, pokiaľ sa nepremenia na drobné v podobe diania v domácnostiach a firmách. Milan je majiteľom malej firmy, ktorá pôsobí v oblasti stavebníctva. Venuje sa vonkajším úpravám budov. Ani on nechce byť identifikovaný priamo.

„Momentálne naše stavebné partie dokončujú rozrobené objednávky,“ hovorí stavebný podnikateľ pre Postoj. S financiami zatiaľ problémy nemá, firme totiž ešte nabiehajú platby za práce, ktoré boli dokončené počas týždňov a mesiacov pred vyhlásením obmedzení.

Hovorí o šťastí, že firmu nemá zadlženú. Autá a nástroje sa snaží kupovať za hotovosť. Zároveň sa však netají tým, že je nervózny z budúcnosti.

„Mal by som už zháňať objednávky na dva-tri mesiace dopredu. Lenže komunikáciu s potenciálnymi zákazníkmi komplikuje, že ľudia sú doma a nevychádzajú von. Videokonferencia v stavebníctve nevyrieši všetko.“

No to je len jeden problém. Milanovej firme dochádza materiál, ktorý dováža z Talianska. Teda z krajiny, ktorú najviac zasiahol koronavírus.

„Náš taliansky dodávateľ stále vyrába na 30 percent svojej kapacity. Materiál by nám teda mohli dodať, ale šoféri kamiónov sa teraz boja chodiť,“ vysvetľuje Milan. Jeho príklad ukazuje, ako epidémia koronavírusu ochromuje spoločný európsky trh, pre ktorý sú typické dodávateľské reťazce naprieč štátnymi hranicami.  

Ak situácia potrvá dlhšie, pre svojich chlapov – živnostníkov nebude mať robotu a nezostane mu iná možnosť, než poslať ich domov na neurčito.

Zapojí sa štát i banky

Podľa tlačovej správy, ktorú médiám zaslala Slovenská sporiteľňa, až tretina Slovákov nie je pripravená na krízové neočakávané finančné výdavky. Tento podiel približne zodpovedá aj priemeru eurozóny. Priemerná nasporená finančná rezerva je u nás asi 2-tisíc eur. Najohrozenejšou skupinou sú slobodní rodičia s deťmi.

Komerčné banky sú ochotné ľuďom i firmám vyjsť počas prebiehajúcej epidémie v ústrety. Napríklad VÚB ponúka klientom bezplatný odklad splátok spotrebných úverov a hypoték na jeden až šesť mesiacov. Slovenská sporiteľňa zase ponúka firmám a podnikateľom odklady splátok, predĺženie úverových rámcov či nové úvery po zdôvodnení dosahov pandémie na podnikanie firmy.

No všetci v tejto situácii očakávajú, že úsilie na záchranu slovenskej ekonomiky bude koordinovať vláda. „Prioritou dní je zaviesť krátkodobé, cielené opatrenia zamerané na likviditu firiem aj obyvateľov,“ napísal dnes na svojom facebooku riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara. „Opatrenia by sa mali aktualizovať na mesačnej báze.“

Doterajší minister hospodárstva Peter Žiga, minister financií Ladislav Kamenický a nový minister hospodárstva Richard Sulík minulý týždeň predstavili 13 opatrení, ktoré by v súčasnej epidémii mali pomôcť riešiť ekonomicko-sociálnu situáciu občanov i firiem.

Zoznam zahŕňa odklady splátok úverov a hypoték, odklady daňových priznaní na jún, poskytnutie krátkodobých nízko úročených úverov, flexibilnejšie čerpanie eurofondov na boj s následkami nákazy, ale napríklad aj zmeny v OČR či dočasné dotovanie cien elektriny tým, že štát by prevzal financovanie tarify na prevádzku systému.

V prebiehajúcej akútnej fáze boja s nákazou ide o racionálne a odôvodnené opatrenia, ku ktorým navyše zrejme pribudnú aj opatrenia na úrovni EÚ. Akurát ich treba správne premyslieť, časovať a dávkovať. Inak by sa ekonomika po skončení epidémie mohla od nich ukázať závislá.

„Covid-kríza“  

„Z reakcií, ktoré vírus prinesie, mám rovnaké obavy ako z vírusu samotného,“ hovorí pre Postoj ekonóm Juraj Karpiš (INESS). Podľa neho treba rozlišovať medzi opatreniami na zvládnutie akútnej fázy prebiehajúcej pandémie a medzi tým, čo sa bude dať s ekonomikou robiť po jej skončení.

„Kľúčové je momentálne zastaviť šírenie nákazy medzi obyvateľstvom,“ domnieva sa ekonóm. „Testovanie a izolácia sú asi to najlepšie, čo môžeme robiť, a divím sa, prečo na Slovensku netestujeme viac.“

Ekonomicky treba v tejto fáze uľahčiť živnostníkom, ktorí zostali bez práce a príjmu, či obchodom, ktoré museli zostať zatvorené. Zo strany vlády považuje Karpiš za minimum odloženie platieb daní a odvodov pre postihnuté skupiny obyvateľstva.

Kým karanténne opatrenia trvajú, slovenský ekonóm by nebol ani proti zváženiu v bežnej dobe nemysliteľných opatrení, ako je zaslanie niekoľko stoviek eur postihnutým domácnostiam priamo na účet, aby si mohli nakúpiť potraviny. Napríklad americký republikánsky senátor Mitt Romney navrhol, aby vláda občanom USA zaslala jednorazovo tisíc dolárov (asi 900 eur), ktoré by im pomohli pokryť najnutnejšie výdavky v čase pandémie.

K podobnému opatreniu pristúpil aj Hongkong. Každému obyvateľovi nad 18 rokov vyplatí jednorazovo 10-tisíc hongkonských dolárov (asi 1170 eur).

No Karpiš zároveň dodáva, že keď sa nákaza dostane pod kontrolu a ľudia opäť nastúpia do práce, vláda by mala dať ruky od hospodárstva preč. Obavou ekonóma je, že vlády si najskôr na mimoriadne výdavky či výpadky z nerealizovaných daní budú chcieť požičať na finančných trhoch. Keďže to však budú skúšať robiť všetky vlády vo vyspelom svete, finančné trhy im nemusia všetkým vyjsť v ústrety. Svetová pandémia totiž prepukla v čase, keď už ekonomiky vykazovali známky stagnácie, a to v podmienkach takmer nulových úrokových sadzieb a vysokého zadlženia. Aj Slovensko vstúpilo do tejto krízy zadlžené a s nevypracovanými domácimi úlohami.

„Bojím sa, že aj finančné trhy môžu mať hranicu, kedy si povedia, že štáty sú už zadlžené príliš a ďalej im požičiavať by bolo riskantné“, hovorí Karpiš. „A potom ich úlohu prevezmú centrálne banky, v našom prípade ECB. Financovanie z ich strany však môže priniesť obdobie zvýšenej inflácie.“

Juraj Karpiš bude vo štvrtok o 18. hodine na svojom youtubovom kanáli rozprávať o ekonomických dopadoch „covid-krízy“ a ako sa prakticky na ňu môžu pripraviť jednotlivci i firmy. Ekonóm základné rady spísal aj na svojej webstránke jurajkarpis.com.     

Ťažká úloha i šanca novej vlády

Kabinet Igora Matoviča preberá Slovensko v bezprecedentne náročných podmienkach. Popri akútnej situácii s pandémiou sú tu rozpočtové míny v podobe predvolebných darčekov Smeru (podporila ich pred voľbami aj časť novej koalície). A nad globálnou ekonomikou visí hrozba veľkej recesie po odznení koronavírusu.

Na druhej strane, aj väčšina verejnosti chápe, že sa nachádzame vo výnimočnej situácii. Keď akútny stav ohrozenia verejného zdravia pominie, Matovičova vláda by tento politický kapitál mala využiť na realizáciu systémových zmien v dlhodobo problémových a zanedbávaných rezortoch. Počnúc zdravotníctvom.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo