Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. marec 2020

Dnu či von?

Mnohí rodičia v čase nebezpečenstva rozptyľujú domácu nudu prechádzkami v prírode či prázdnych mestách. Je to bezpečné?
Dnu či von?

Ilustračné foto, TASR – Jozef Ďurník

Situácia na Slovensku je pre šíriaci sa koronavírus čoraz vážnejšia. Každý deň pribúdajú noví nakazení, vláda pritvrdzuje v opatreniach. Tie sa dotkli aj detí, už niekoľko dní sú zatvorené školy a škôlky. Desaťtisíce rodičov tak zostávajú s nimi doma.

Mnohí z nich sú však zo situácie dosť zmätení. Na jednej strane premiér i hygienici vyzývajú ľudí, aby sa správali zodpovedne, zostávali doma a vychádzali von len v nevyhnutných prípadoch, na druhej strane sa z médií od odborníkov dozvedajú, že pobyt na čerstvom vzduchu a na slnku je prospešný.

„Ako chápete a realizujete to byť doma?“ „Je lepšie sedieť s deťmi doma vnútri alebo chodiť s nimi pravidelne von niekam, kde nikto nie je?“ Podobnými otázkami sa najmä rodičia „uväznení v panelákoch“ zaoberajú čoraz častejšie a hľadajú rady na sociálnych sieťach.

Viacerí odborníci, ktorí vystúpili v médiách, tvrdia, že čerstvý vzduch prospieva imunite a pobyt v prírode je v poriadku aj za súčasného stavu. Treba však dodržiavať jasné pravidlá. Je nevyhnutné vyhľadávať také miesta, kde je predpoklad, že sa tam s nikým nestretneme.

Do prírody áno, ale...

Na výlet s deťmi okrem členov svojej rodiny, s ktorými  žijete v jednej domácnosti, neberte nikoho. Hlavne nevytvárajte väčšie skupiny. Priamo v prírode už rúško netreba, ale kým sa dostanete na miesto, nech je pre všetkých samozrejmosťou.

Ak žijete v paneláku, buďte veľmi obozretní, keď budete pri odchode prechádzať spoločnými priestormi. Dajte si rúška, rukavice a majte oči na stopkách, aby deti vo výťahu či na chodbe nič nechytali, nebodaj aby niečo nestihli pooblizovať. Po návrate domov si všetci dôkladne vyumývajte ruky. Oblečenie, čo ste mali na sebe, dajte vyprať a vydezinfikujte plochy, s ktorými ste prišli do styku pred umytím rúk. A nezabúdajte, s nikým si vonku nepodávajte ruky. Teraz to určite nemožno považovať za nezdvorilosť.

Mnoho rodičov na sociálnych sieťach priznáva, že doma s deťmi nezostávajú a chodia pravidelne von. Pravidlá, ktoré odborníci odporúčajú pri pobyte vonku, však viacerí nedodržiavajú. To zákonite vyvoláva hnev druhej skupiny rodín, ktoré sa rozhodli dvojtýždňový mimoriadny stav podľa odporúčaní vydržať doma. Pričom s malými deťmi v malom byte si realizácia takého rozhodnutia vyžaduje doslova heroické výkony. Hnevá ich, že pre nezodpovedné konanie iných tento nútený pobyt doma môže byť oveľa dlhší.

Rodiny na dedine, v domoch, to majú teraz s pobytom na čerstvom vzduchu najjednoduchšie. Buď sú s deťmi v záhrade, alebo nie je problém v okolí nájsť osamelé miesta, kde sa môžu deti vybehať, a pritom nehrozí, že stretnú väčšie skupiny ľudí.

Doma by sme „scvokli“

Komplikovanejšie to majú ľudia v meste. Pre výstavbu nových bytov či domov v okolí miest ubúda zeleň a tiché miesta. „Jediná príroda, o ktorej viem, je kopec za nami. Tam sa za posledný týždeň prechádza neobvyklé množstvo ľudí,“ píše Zuzana zo Senca.

Rodičia si preto dokonca na sociálnych sieťach vzájomne vymieňajú tipy na osvedčené „osamelé“ miesta, kam sa oplatí vyraziť na prechádzku s deťmi. Výsledkom je, že z tichého miesta vhodného sa prechádzku osamote sa stane korzo, kde stretnete množstvo ľudí.

Iní zase využívajú disciplínu ostatných a podvečer si vyjdú na prechádzku do vyľudnených mestských ulíc. „Podvečer ideme s deťmi von do mesta sa poprechádzať.  Vždy stretneme tak maximálne šiestich ľudí, s ktorými sa nijako nekontaktujeme,“ radí cez verejné diskusie na internete matka z Pezinka.

Inzercia

Niektorí sa dokonca pochvália, že by doma nevydržali a vyrážajú do prírody denne spolu so susedmi. „Chodíme von doobeda aj poobede. Len veľmi malá partia, dvaja-traja dospelí a štyri deti. Keby sme sedeli len doma, tak sa asi scvoknem,“ píše Monika z mesta pri Bratislave, ktorej na facebookovej profilovke svieti nápis „Som doma“. Svojimi slovami zbiera reakcie rozhorčených rodičov, ktorí sa snažia byť dôslední a skutočne zostávajú so svojimi deťmi doma. „Aké ešte nariadenie štátu musí vyjsť, aby ste skutočne sedeli doma? Ak sa každý z vašej partie denne stretne s ďalšími dvoma až štyrmi ľuďmi, skôr či neskôr sa niekto z vás nakazí a potom vám už len zaželáme pevné zdravie,“ reagujú nahnevane. 

Takéto konanie označujú za nezodpovedné aj slovenskí hygienici. „Hygienici apelujú na obyvateľov, aby aj spolu s deťmi dodržiavali hygienické opatrenia a nestretávali sa vo väčších skupinách. Určite nie je vhodné stretávať sa, ak to nie je nevyhnutné. Treba byť navzájom voči sebe ohľaduplní,“ povedala pre Postoj hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Jozefína Kaššová.

Mnoho ľudí si užívalo slnko na bratislavskej hrádzi

Po peknom a slnečnom víkende apelovali na zdravý rozum a uvážené konanie aj policajti. „Dostávame správy z celého Slovenska, že Slováci si užívajú jarné nedeľné slniečko. Davy ľudí sú na bratislavskej hrádzi, desiatky áut parkujú v Tatranskej Lomnici, veľké skupiny hrajú futbal, najväčší experti chodia do obchodných centier si posedieť pri zatvorených obchodoch,“ píše na svojom facebookovom statuse Polícia Slovenskej republiky.

Musíme mať na pamäti, že situácia sa u nás môže ešte rapídne zhoršiť. Preto úrady ľudí vyzývajú, aby radšej zostávali doma. V Taliansku, kde je situácia oveľa dramatickejšia a denne pribúdajú stovky nakazených i mŕtvych, už apelujú na rodičov, aby so svojimi deťmi zostávali doma, vydržali to a neriešili žiadne vychádzky. Na čerstvý vzduch majú ľudia žijúci v mestách využívať radšej len balkóny.

„Nemáme prázdniny, súčasná situácia nie je krátka vychádzka, je to epidémia,“ apeluje na tamojších rodičov šéfka Talianskej pediatrickej spoločnosti Elena Bozzola. „Ja vás všetkých chápem, aj ja mám deti, ktoré sa ma stále pýtajú, prečo nemôžu ísť von, do parku alebo za svojimi priateľmi. Musíte im jasne a primerane ich veku vysvetliť, čo sa vonku deje. Že sa vo svete dejú strašné veci.“

Zároveň apeluje na zodpovednosť rodičov. „Musíme chrániť najmenších. Zostávajte s nimi doma. Nepúšťajte ich von. Na vzduch si môžete vyjsť na balkón. V žiadnom prípade s nimi nevychádzajte do ulíc a parkov,“ cituje jej slová taliansky magazín Dire. Upozorňuje, že koronavírus nie je chorobou starších ľudí. Postihuje aj deti, príznaky sú však menej nápadné, prípady menej závažné, ale aj preto sa deti stávajú šíriteľmi nákazy.

Namiesto slov na záver pridávam video, v ktorom taliansky lekár Daniele Costa apeluje na ľudí, prečo je nariadenie zostať doma absolútne nekompromisné. Jeho odkaz je stručný aj hrozivý. Určený aj ľuďom na Slovensku, ktorí súčasnú situáciu na Slovensku stále zľahčujú.

Na videu, v ktorom hovorí taliansky lekár Daniele Costa, sú anglické titulky, na tomto mieste je verzia so slovenskými titulkami

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.