Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. marec 2020

Obrňme sa trpezlivosťou, ale aj učitelia by si mali zachovať zdravý rozum

Keď nás okolnosti prinútili stať sa pedagógmi a učiť deti doma.
Obrňme sa trpezlivosťou, ale aj učitelia by si mali zachovať zdravý rozum

Ilustračné foto: Wikimedia.org

Túto skúsenosť zažívajú v týchto dňoch všetci rodičia školopovinných detí. Po uzavretí škôl im ku všetkým iným povinnostiam pribudlo aj domáce vzdelávanie. Žiaľ, toto nie sú ani týždňové chrípkové prázdniny, ani uhoľné prázdniny, ktoré si pamätáme z detstva, ale bude to oveľa dlhší príbeh.

Vedia to aj učitelia a tak sa snažia udržať vzdelávací proces pri živote aspoň na diaľku. Akurát, že časť z ich pedagogickej roly musia na seba prebrať rodičia. Čo v našom prípade s dvoma dcérami na prvom stupni, ročným dieťaťom k tomu a varením pre celú rodinu je celkom fuška.

Každý deň nám cez aplikáciu EduPage prichádzajú úlohy a aj nové učivo, a tak sme nútení v byte zorganizovať niečo na spôsob domáceho vzdelávania. Ešteže zatiaľ nikomu z našej školy nenapadlo písať online písomky, ale čakám to každý deň. Nejaký ten odkaz, na ktorom sa v najbližších dňoch začne hromadne testovať. Zatiaľ dostávame iba diktáty, ktoré opravujeme sami.

Zariadiť to tak, aby bežalo štvorhodinové vyučovanie, podobné tomu školskému, neprichádza v našom prípade do úvahy. A tak sa aspoň deťom snažíme zadeliť deň tak, aby v ňom popri telke, hre a nejakej tej prechádzke boli aspoň dva bloky určené pre školské povinnosti. Jeden dopoludnia, druhý popoludní.

Problém je, že ani ja, ani manželka nie sme pedagógovia a nemáme teda skúsenosti s vysvetľovaním učiva. Najmä pri dcére-prváčke to nie je práve jednoduchá záležitosť. Ešteže aspoň manželka má dostatok trpezlivosti. A to sme ešte v celkom komfortnej situácii. Manželka je na rodičovskej dovolenke a ja môžem značnú časť práce urobiť aj z domu.

Na aspoň čiastočné zorientovanie nám pedagógom-laikom bez skúsenosti s „homeschoolingom“ pomáha aj fejsbúková stránka Zatvorená škola.

Viem si však predstaviť, že v rodinách, kde je viac menších detí a jeden z rodičov musí aj v týchto dňoch chodiť do práce, to môže byť veľmi náročné. Uvedomiť by si to mali aj učitelia.

Inzercia

Trochu pomôcť by mohla aj RTVS, keby sa inšpirovala u susedov. Zdieľať

Trochu pomôcť by mohla aj RTVS, keby sa inšpirovala u susedov. Česká televízia spúšťa v týchto dňoch program UčiTelka, čo je vlastne vzdelávanie pre žiakov prvého stupňa, ktoré vedú skúsení pedagógovia. Podobne tam bude bežať pásmo Odpoledka, čo je zase séria vzdelávacích programov pre druhý stupeň základných škôl.

Ďalšia vec. Keďže sme prerušili nielen školskú dochádzku, ale sa v podstate aj stretávanie s okolím, tak deťom začínajú citeľne chýbať sociálne kontakty. Staršia dcéra je smutná, že už týždeň nevidela svoju najobľúbenejšiu spolužiačku Kiku a mladšej zase chýbajú kamarátky z gymnastiky.

Zo strany tej staršej musím už v podstate na dennej báze odrážať útoky, kedy ju konečne pustím na WhatsApp, lebo Kika tam už je. Keď to bude trvať dlho, tak to veru asi neustojím.

Ale späť k vzdelávaniu. Všetci rozumieme, že výučba musí v takejto situácii aspoň na diaľku bežať ďalej a učitelia sa snažia aj v neštandardnej situácii robiť svoju prácu. Je to určite lepšie, ako keby sa na to úplne vykašľali. Pre nás rodičov je to zase výzva, s ktorou si budeme musieť poradiť.

Obojstranne by určite pomohlo, keby sme sa my rodičia obrnili trpezlivosťou a snažili sa v tomto improvizovanom vzdelávaní objaviť nové obzory a učitelia by zase k dávkovaniu školských povinností mali pristupovať s dávkou zdravého rozumu.

Absurdné mi pripadá, keď môj synovec na druhom stupni jednej z bratislavských škôl musí v týchto dňoch písať referát z hudobnej výchovy na tému Klasicizmus v hudbe. Aj učivo z takej prvouky by sa hádam dalo bez väčších problémov dobehnúť, keď sa časy trochu znormalizujú.

Keď na toto budeme myslieť, tak to určite zvládneme.

Odporúčame