Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. august 2015

Tisíce vzácnych hebrejských textov budú čoskoro dostupné online

Izraelská Národná knižnica oznámila, že čoskoro sprístupní online jednu z najstarších existujúcich hebrejských biblií, starú vyše tisíc rokov. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Kurátor Národnej knižnice Judaica Aviad Stollman dnes povedal, že Gasterova biblia bude sprístupnená online v rámci pr...

Izraelská Národná knižnica oznámila, že čoskoro sprístupní online jednu z najstarších existujúcich hebrejských biblií, starú vyše tisíc rokov. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Kurátor Národnej knižnice Judaica Aviad Stollman dnes povedal, že Gasterova biblia bude sprístupnená online v rámci projektu digitalizácie všetkých 3200 vzácnych hebrejských rukopisov, nachádzajúcich sa v Britskej knižnici.

Izraelská Národná knižnica sa dohodla s Britskou knižnicou v Londýne na digitalizácii celej jej zbierky hebrejských rukopisov, ktorá je považovaná za najväčšiu a najvýznamnejšiu vo svete.

Väčšina z rukopisov pochádza z éry stredoveku a renesancie. Zbierka obsahuje vzácne texty hebrejskej literatúry, modlitebné knižky, biblie a Talmud, ale aj texty týkajúce sa židovského mysticizmu alebo kabaly.

Gasterova Biblia z 9. storočia je veľmi vzácna biblia, ktorá bola pomenovaná po svojom predchádzajúcom majiteľovi, dr. Mosesovi Gasterovi (1856-1939), učencovi a duchovnom vodcovi sefardských židov v Londýne. Názorne dokazuje, ako islamské umenie ovplyvnilo dekoratívne zložky biblie.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Bratislave začína organový festival

V Bratislave začína organový festival

Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Na festivale sa predstavia renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, kon...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.