Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. marec 2020, 17:13

Na Slovensku pribudlo ďalších 12 prípadov ochorenia na koronavírus

Na Slovensku pribudlo ďalších 12 prípadov ochorenia na koronavírus

Ministerka vnútra SR Denisa Saková a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas kontroly na hranici Slovenska a Rakúska pri Kitsee v súvislosti so šírením nákazy vírusom COVID-19. Foto – TASR/Michal Svítok

Pellegrini nevylúčil, že vláda prijme ešte prísnejšie opatrenia.

Slovensko má 12 ďalších prípadov ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to oznámil pred médiami v sobotu popoludní.

Ako doplnilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, na Slovensku máme tak celkovo 44 pozitívnych výsledkov testov na ochorenie COVID-19 a 1147 negatívnych.

„Národné referenčné centrum dnes nahlásilo 12 pozitívnych vzoriek a 173 negatívnych,“ priblížila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Ide o štyroch mužov a tri ženy z Bratislavy, jedného muža v okrese Bytča, jedného muža v okrese Svidník, dve ženy v okrese Senec a jedného muža v okrese Nové Zámky.

Protiepidemické opatrenia zabezpečujú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR.

Muž s koronavírusom je hospitalizovaný aj v Ružomberku

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku má potvrdený prípad nákazy novým koronavírusom. Ide o 32-ročného muža, ktorý pricestoval z Nemecka a má mierne príznaky ochorenia. Informovala o tom v sobotu večer hovorkyňa ružomberskej nemocnice Petra Dišková.

„Pacient sa vrátil z Nemecka spolu s ďalšími dvoma spolupracovníkmi, kde pracovali pre nemeckú firmu. Všetci traja majú mierne príznaky ochorenia. Na výsledky ďalších dvoch pacientov zatiaľ čakáme,“ uviedla Dišková.

Vláda možno prijme ešte prísnejšie opatrenia

Pellegrini nevylúčil, že vláda prijme ešte prísnejšie opatrenia na zabránenie šíreniu nového koronavírusu. V nedeľu zvoláva mimoriadne rokovanie vlády. Uviedol to na hraničnom priechode Jarovce-Kittsee, kde spolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD) kontrolovali dodržiavanie prijatých nariadení.

Inzercia

„Vyhodnotíme účinnosť týchto opatrení a budeme zvažovať, či nebudeme musieť prijať ešte striktnejšie opatrenia, pretože sa javí, že len prísne a tvrdé opatrenia nám pomôžu zmierniť nárast ochorených,“ povedal o pravdepodobnom programe nedeľného zasadnutia.

V hre je podľa neho aj to, že zatvoria všetky krčmy a reštaurácie, ale aj obchody s výnimkou potravín, lekární, drogérií a predajní tlače. Zároveň vyzval ľudí na disciplinovanosť a obmedzenie pohybu. Hovorí, že sprísniť bude treba aj represie.

K téme
Koronavírus vo svete: Česku chýba milión respirátorov Zdieľať

Pellegrini tiež upozornil na to, aby sa občania nespoliehali na to, že im rúška zabezpečí štát. Každý sa podľa neho musí spoliehať na seba. „Som veľmi rád, že konečne sa v uliciach objavili tie státisíce ochranných pomôcok, ktoré boli húfne vykúpené občanmi,“ podotkol. Tie, ktoré vláda objednala, budú distribuovať lekárom, domovom sociálnych služieb či príslušníkom bezpečnostných zložiek. Apeloval aj na zamestnávateľov, aby sa starali o svojich ľudí.

Premiér zároveň odmietol správy o možnom uzatvorení hlavného mesta. Vyzval ľudí, aby identifikovali hlasy na nahrávkach, z ktorých sa tieto poplašné správy šíria.

Saková informovala o tom, že v Gabčíkove túto noc umiestnili už prvého záujemcu o absolvovanie karantény mimo domova. Ubytovať tam majú aj Slovákov pracujúcich na severe Talianska, ktorých dopravia domov v spolupráci s ambasádou. K dispozícii je podľa nej viacero zariadení Ministerstva vnútra SR.

Dnes treba vedieť