Figeľove iracké kotrmelce (komentár)

Predsedovi KDH vyšiel nedávno v agentúre SITA menší rozhovor o jeho kritike vojny v Iraku a postoja Západu k Blízkemu východu. Nič by na tom nebolo, keby to nebolo - eufemisticky povedané - typické chválenie sa cudzím perím. Navyše vo veciach, pri ktorých v kľúčovej dobe stál v podstate na inej strane.

Ján Figeľ hovorí: „Bol som predsedom parlamentného zahraničného výboru v roku 2003, keď som spolu s klubom KDH nepodporil rozhodnutie našej vlády o účasti slovenských vojakov na spojeneckej invázii v Iraku. Bol som presvedčený, že neboli poskytnuté relevantné dôkazy pre takýto krok. (...) Nepovažoval som ho ani za rozumný z hľadiska samotnej stratégie boja s islamským terorizmom. Potvrdilo sa, že invázia bola chybou. Po desiatich rokoch je krajina rozvrátená a je vystavená ako ľahká korisť teroristom, militantnému džihádu a Islamskému štátu. Je to drahá a krvavá lekcia, ktorá priniesla veľa strát.“

No, bolo by to fajn, keby Ján Figeľ vtedy v NR SR hlasoval proti a presviedčal k tomuto kroku aj svojich spolustraníkov a celú verejnosť. Nič také však nerobil. V kľúčovom hlasovaní sa vtedy totiž nepriklonil ani na jednu stranu a zdržal sa (výsledky sa dajú pozrieť tu). Z 15 poslancov KDH vtedy proti invázii napriek medzinárodnému a mediálnemu tlaku hlasovalo 12, dvaja boli za a Ján Figeľ sa ako jediný jednoducho zdržal. V celom parlamente z prítomných 141 poslancov bolo za 81, proti 54 a zdržali sa iba šiesti. Ján Figeľ nemá zásluhu na tom, že KDH inváziu väčšinovo odmietlo. V rozprave de facto žiadal medzinárodnú zhodu a podporu Bezpečnostnej rady OSN, nemal výhrady k invázii ako takej ani nevyzýval hlasovať proti, na rozdiel od svojich kolegov.

"To, že predseda KDH defakto prijíma názor k irackej vojne od svojich kritikov, je iste super. Len by sa zišlo dodať niečo ako sorry, kolegovia, bol to váš postoj."

Zdieľať

Keď sa Ivan Mikloš v dnešných médiách sporí s Richardom Sulíkom, či bolo správne nechať pred rokmi Grécko zbankrotovať, je to legitímny spor vo vážnej veci. Celkom určite bude ešte dlho prebiehať. Irak však na rozdiel od Grécka má stotisíc mŕtvych a milión utečencov. Jeho rozvrátenie pomohlo na Blízkom východe rozpútať takzvanú arabskú či „islamistickú jar“. Tá prerástla do civilizačnej katastrofy, ktorá priniesla vymazanie kresťanov z Blízkeho východu.

Od presadzovania falošnej vidiny demokratizácie moslimských krajín bude v septembri 14 rokov a dôsledky sa naďalej metastázujú. Ako sa budú k svetu správať tamojšie moslimské krajiny, keď sa už vo svojom vnútri zbavili kresťanských menšín (o ktorých už Západ ani nezakopne)? Ako sa budú v Európe ďalej správať milióny moslimských imigrantov, keď už roky napríklad v Británii žiadajú zavedenie práva šaríja na svojich územiach? V dlhodobom meradle je to azda dôležitejšia téma ako Grécko a s odpustením, aj ako Ukrajina.

V tejto veci nemal pravdu Ján Figeľ, ale ľudia okolo Vladimíra Palka, ktorí boli dlho predtým k americkým neokonzervatívcom kritickí (hoci nie negativistickí, napríklad boj proti Talibanu a Al Káide samozrejme podporili) a ktorí vo svojej strane udávali tón. To, že predseda KDH dnes de facto prijíma ich vtedajší názor, je v poriadku. Len by sa zišlo povedať niečo ako sorry, kolegovia, bol to váš postoj, nie môj.

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: TASR/Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo