Odkaz z Gabčíkova

Slovenskí Maďari z Gabčíkova majú z rakúskych azylantov strach. Pritom gabčíkovské referendum má dve nie nepodstatné odlišnosti: miestni ľudia imigrantov poznajú, jedno z centier Migračného úradu tu funguje už dvadsať rokov. A aktuálnu tému, keďže tu žijú najmä Maďari, ktorí sledujú maďarské televízie, aj sledujú. Určite viac ako bežní Slováci, keďže v Maďarsku je to podstatne väčšia téma ako u nás. Skúsenosť ani informácie teda ľudí k inému názoru viesť nemusia, tak znie prvý odkaz z Gabčíkova.

Druhý sa týka ministra vnútra Kaliňáka. Jeho iniciatíva, ktorou chcel vyslať signál Rakúsku, bola od začiatku trochu chybná. Áno, Rakušania majú v okolí najväčšie počty žiadateľov o azyl, tí ľudia tam chcú naozaj zostať žiť, ale v okolí sú krajiny, pre ktoré je imigrantská otázka väčším problémom. Konkrétne Maďarsko.

Rakúsko je bohatá krajina, ktorá problém zvláda. Určite po finančnej stránke. Naopak, pre Maďarsko je táto téma oveľa ťažšia. Maďari nemajú dostatok ekonomických zdrojov, otázka radikalizuje obyvateľstvo a Orbánov plot na hraniciach so Srbskom zhoršuje beztak zlé meno krajiny vo svete. Ak sme teda chceli pomôcť niektorej susednej krajine, mali sme ponúknuť pomoc Maďarom. Napokon, slovenskí Maďari by potom možno reagovali zmierlivejšie.

"Gabčíkovské referendum by štát mal dobrovoľne akceptovať a imigrantov z Rakúska umiestniť inde. Ak sa tak nestane, bude to mať politickú koncovku."

Zdieľať

Tretí odkaz z Gabčíkova je politický. Je nerozumné, ak už zákon povoľuje takéto referendum, aby jeho výsledky neboli záväzné. Gabčíkovské referendum by preto štát mal dobrovoľne akceptovať a imigrantov z Rakúska umiestniť inde. Ak sa tak nestane, bude to mať politickú koncovku. Možno očakávať, že politicky to budú body pre SMK a SNS. Stačí akýkoľvek incident s imigrantmi v budúcnosti, všetko sa už bude spájať s Kaliňákom.

Zhrnuté a podčiarknuté: Slovensko má pomáhať, máme dokonca pomáhať viac ako iní, pretože sme boli súčasťou vojny v Iraku, ktorá viedla k občianskej vojne a k vzniku Islamského štátu. Máme však pomáhať nielen suverénnejšie, ale aj rozumnejšie: a to je pomoc sýrskym a irackým kresťanom. Jednak za ich útek nesieme časť viny (vojnu proti Iraku vtedy v parlamente podporili liberáli, Maďari, populisti z HZDS aj niektorí kresťania), jednak sú odsúdení na pomoc kresťanskej krajiny a v neposlednom rade im vieme reálne na našom území pomôcť. Vieme, že ich integrácia z našej aj ich strany bude preto ľahšia, vieme, že tu – doslova – majú príbuzných, a to náboženských príbuzných, preto vieme, kto bude mať úlohu pomáhať im dlhodobo.

Jaroslav Daniška

Foto: TASR/Vladimír Benko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo