Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. marec 2020, 06:18

V Česku stúpol počet nakazených na 116

V Česku stúpol počet nakazených na 116

Foto: TASR/AP

Včera tam pribudlo 22 nových prípadov nákazy koronavírusom. Vláda vyhlásila núdzový stav, ktorý má platiť 30 dní.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom stúpol vo štvrtok v ČR z 94 na 116. Informujú o tom české spravodajské weby s odvolaním sa na stránku ministerstva zdravotníctva.

Jedným zo štyroch nakazených novým koronavírusom v Moravskosliezskom kraji je zdravotná sestra z nemocnice vo Frýdku-Místku. Uviedol to na Twitteri moravskosliezsky hajtman Ivo Vondrák, podľa ktorého je žena bez cestovnej anamnézy.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Facebooku uviedol, že už v piatok sa začne distribúcia prvej várky 60.000 respirátorov na odberové miesta v každom kraji. Ďalších 290.000 má pribudnúť na budúci týždeň. Ministerstvo objednáva tiež rúška, sady na zrýchlené testovanie a pľúcne ventilátory.

Česká vláda v súvislosti s pandémiou koronavírusu vyhlásila vo štvrtok núdzový stav.

Od piatku platí zákaz zhromažďovania nad 30 osôb, od soboty potom zákaz cestovania do krízových krajín.

Otvorené zostanú materské školy, supermarkety, nemocnice, lekárne a počas dňa aj reštaurácie. Tie môžu byť otvorené v čase od 06.00 h do 20.00 h. Obmedzená nie je ani hromadná doprava. Núdzový stav má platiť 30 dní, napísal spravodajský server Novinky.cz.

Od sobotňajšej polnoci platí zákaz vstupu do ČR pre osoby z Číny, Južnej Kórey, Iránu, Talianska, Španielska, Rakúska, Nemecka, Holandska, Švajčiarska, Švédska, Nórska, Belgicka, Dánska, Francúzska a Veľkej Británie.

Do tých istých krajín s nesmú 90 dní vycestovať ani Česi alebo cudzinci, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na území ČR.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.

pred 37 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 39 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 3 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.