Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. marec 2020

Ďalšie smutné správy z talianskeho frontu: po dnešku vyše 1000 obetí

Každý deň pribúda dvesto mŕtvych a tisíce nových nakazených, nikto presne nevie, kedy príde bod obratu.
Ďalšie smutné správy z talianskeho frontu: po dnešku vyše 1000 obetí

Zdravotníčka sa pozerá z jedného zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia 12. marca 2020. Foto TASR/AP

Od včerajšieho do dnešného večera zomrelo v dôsledku koronavírusu ďalších 189 ľudí, nové číslo je 1016 obetí a v najbližších dňoch bude ďalej prudko rásť. Pribúda aj nakazených, za posledných 24 hodín je ich podľa zistení úradov viac o 2651.

Samozrejme, najhoršie sú pomery na severe, len v Lombardsku už zomrelo 744 osôb, čím viac na juh, tým je situácia lepšia a podobá sa na iné európske štáty. V regióne Lazio (teda Rím a širšie okolie, dokopy takmer 6 miliónov obyvateľov) zatiaľ hlásia úrady 172 nakazených a deväť mŕtvych, celkom na juhu, na Sicílii, má infekciu 111 ľudí, zomreli dvaja. (Podrobnú štatistiku za celé Taliansko nájdete na tomto mieste.)

Včera večer sme zverejnili výzvu guvernérov Lombardie a Benátska, ktorí žiadali, aby sa v Taliansku s výnimkou lekární, stánkov s novinami a obchodov so základnými potavinami všetko zatvorilo, krátko nato im vyhovel premiér Conte. Ten opäť vyzýval Talianov, aby z domu vychádzali len v najnevyhnutnejších prípadoch. Sám Conte už úraduje doma, svojich krajanov so zaslzeným leskom v očiach prosil o trpezlivosť s tým, že až o pár týždňov uvidia prvý efekt drastických opatrení.

Podľa reportáží z talianskych médií sú už naozaj mestá a mestečká vyprázdnené, previnilcom, ktorí nerešpektujú pravidlá, hrozia mastné pokuty.

Vojna proti koronavírusu bude v ďalších týždňoch okrem bolestných strát aj mimoriadne ťažkou hrou nervov – počet mŕtvych aj ľudí s prejavmi ochorenia Covid-19 bude napriek „chiusura totale“ ešte dlhé dni pribúdať, pretože stále ide o ľudí, ktorí sa nakazili pred víkendom, keď sa začali uplatňovať najväčšie reštrikcie.

Navyše, naďalej je okolo pôsobenia koronavírusu priveľa neznámych – z nemocníc hlásia, že v ťažších stavoch prichádzajú ľudia, ktorí ochoreli pred šiestimi či siedmimi dňami, liečili sa podľa odporúčaní doma, ale potom sa všetko zhoršilo. Údajne sa mení aj typ pacienta, s komplikáciami pribúdajú mladší ľudia, štyridsiatnici.  

Taliani na severe prežívajú pocity ako naposledy v druhej svetovej vojne, márnice sú preplnené, mŕtvoly sa preto zhromažďujú aj v kostoloch, v niektorých farnostiach zvonia umieráčikom už len raz za deň, „pretože inak by smútočné údery zvonom zneli celým dňom“, ako poznamenal denník Corriere della Sera.

Nikto presne nevie, kedy sa dostaví vrchol, po ktorom začne počet infikovaných aj mŕtvych klesať. Médiá píšu o matematických projekciách ďalšieho vývoja, vedci ich však nezverejňujú, aby sa nešírila panika, ale aj preto, že vôbec nemusia byť spoľahlivé, nikto netuší, aký vplyv na šírenie infekcie bude mať vzostup teplôt.

Na záver aspoň jedna milá inšpirácia aj pre Slovensko. Talianske deti, ktoré musia najbližšie týždne tráviť v domácej izolácii, v týchto dňoch povzbuduje inštruktážne animované video (pozri nižšie), ako prežiť tak dlho v karanténe. Postavička lekárky sa prihovára k deťom („hovorím priamo k tebe“) a vymenúva, čo všetko teraz nesmú robiť: síce nechodia do školy, ale nie je to žiadna dovolenka, nemožno vychádzať z domu, užívať si slnko či sneh, hrať sa s inými deťmi, nemožno ísť na obed k starým rodičom, žiadne oslavy narodenín, svet sa zrazu zastavil a je nudný, a to všetko pre koronavírus (nasleduje vysvetlenie, ako sa prenáša, keď hovoríme, kašleme, kýchame alebo sa dotýkame predmetov), lenže to všetko má zmysel: „Možno to nevieš, ale tým, že zostávaš doma, nejdeš do školy, na výlet alebo sa hrať von, je z teba bojovník s koronavírusom.“

Niečo podobné by mohli pre deti čo najskôr vyrobiť aj naši kreatívci, dlhé a ťažké marcové dni sú ešte len pred nami.  

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Moskva 1991 – tri dni bez vlády

Moskva 1991 – tri dni bez vlády

Pred pár týždňami prebehla ruskými a niektorými európskymi médiami správa, že 25.februára tohto roku zomrel posledný maršal sovietskej éry a zároveň jedna z kľúčových postáv moskovského pokusu o puč v roku 1991, Dmitrij Jazov. Pritom, bežne sa o udalostiach, ktoré sa odohrali v Moskve medzi 19. a 21.augustom 1991, v dnešnom Rusku takmer nehovorí.