Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. august 2015

Izraelčania protestovali proti provokáciám židovských osadníkov

Stovky Izraelčanov sa včera zhromaždili na námestí v Tel Avive, aby odsúdili piatkový podpaľačský útok v Predjordánsku, pri ktorom zahynulo palestínske batoľa, a prejavili solidaritu postihnutej palestínskej rodine. Akciu zvolala izraelská organizácia Mier teraz, ktorá odmieta budovanie nových židov...

Stovky Izraelčanov sa včera zhromaždili na námestí v Tel Avive, aby odsúdili piatkový podpaľačský útok v Predjordánsku, pri ktorom zahynulo palestínske batoľa, a prejavili solidaritu postihnutej palestínskej rodine.

Akciu zvolala izraelská organizácia Mier teraz, ktorá odmieta budovanie nových židovských osád na okupovaných palestínskych územiach. Účastníci zhromaždenia držali v rukách transparenty s nápisom: "Stop podnecovaniu násilia" a vyzvali vládu, aby zakročila proti židovským osadníkom na západnom brehu Jordánu. K zhromaždeným prehovoril aj strýko zabitého dieťaťa.

Ďalší pochod proti násiliu sa včera konal aj v Jeruzaleme, spresnila agentúra AP.  

Úrady z piatkového založenia požiaru v dome podozrievajú židovských extrémistov. Okrem usmrtenia spiaceho dieťaťa neznámi podpaľači spôsobili vážne zranenia aj jeho štvorročnému bratovi a rodičom.

Podpaľačský útok odsúdili aj mnohí izraelskí politici a radoví Palestínčania vyšli v piatok do ulíc, aby proti nemu protestovali. Počas protestnej akcie v Ramalláhu utrpel smrteľné zranenie 18-ročný Palestínčan, ktorého postrelili izraelskí vojaci po tom, čo na nich hodil zápalnú bombu.

Palestínčania obviňujú izraelské úrady z nedostatočnej ochrany pred extrémistickými židovskými osadníkmi. Izrael sa zasa obáva, že podpaľačský útok by mohol viesť k veľkým nepokojom, a preto vyzval na pokoj.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Bratislave začína organový festival

V Bratislave začína organový festival

Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Na festivale sa predstavia renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, kon...

Ženy v kanadskom Ontáriu pripomenuli svoje právo na odhalené poprsie

Ženy v kanadskom Ontáriu pripomenuli svoje právo na odhalené poprsie

Desiatky od pása hore nahých žien a mužov sa dnes v meste Waterloo v kanadskej provincii Ontário zúčastnili na pochode a demonštrácii, ktorých cieľom bolo pripomenúť ženám, že majú právo odhaliť si na verejnosti prsia, ak si to želajú. Podujatie zorganizovala trojica sestier, ktoré pred týždňom zast...